fbpx
Adam Kszczot i Marcin Lewandowski

Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia

Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce Sopot 2014: Kto z Polaków powalczy o medale?

Adam Kszczot i Marcin Lewandowski

Adam Kszczot i Marcin Lewandowski

Cztery tygodnie przed mistrzostwami świata w Sopocie coraz więcej polskich biegaczy uzyskuje minima kwalifikacyjne. Niezwykle ciekawa sytuacja panuje na dystansie 1500 metrów kobiet, gdzie kandydatek do startu jest dwa razy więcej niż miejsc.

Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce Sopot 2014 już za cztery tygodnie (7-9 marca). Mamy coraz mniej niewiadomych, jeżeli chodzi o dyspozycję naszych najlepszych zawodników i zawodniczek. Klasą samą dla siebie są 800-metrowcy: Adam Kszczot i Marcin Lewandowski, którzy posiadają w tej chwili drugi i trzeci wynik na świecie: 1:45,42 i 1:45,56. Szczególnie intensywnie startuje Adam Kszczot, który w biegu w Moskwie otarł się o rekord Polski i rekord świata na nietypowym dystansie 600 metrów, osiągając czas 1:15,75.

Niesamowita sytuacja panuje na kobiecym dystansie 1500 metrów. Minima mają w tej chwili aż cztery zawodniczki, podczas gdy na Mistrzostwach Świata mogą wystartować tylko dwie. Oznacza to prawdopodobnie bardzo ciekawy pojedynek podczas Mistrzostw Polski. W najbardziej komfortowej sytuacji jest najszybsza na razie Angelika Cichocka, która swoje 4:08,15 uzyskała w tym samym biegu, w którym Etiopka Genzebe Dibaba poprawiła rekord świata. Angelika ma minimum zarówno na dystansie 1500 m, jak i 800 m. 2:01,70 to zdecydowanie najszybszy czas w kraju, żadna inna biegaczka nie zbliżyła się na razie do minimum, które wynosi 2:02,50.

Minimum na 1500 metrów nie jest wygórowane, to tylko 4:12,00. Jednak poza Angeliką osiągnęły je inne mocne zawodniczki. Druga na liście z czasem 4:09,19 jest Renata Pliś – w ostatnich latach najszybsza Polka na tym dystansie. Trzecia – Danuta Urbanik z czasem 4:10,07. Czwarta – brązowa medalistka halowych mistrzostw Europy, Kasia Broniatowska – 4:11,42. Wszystkie trzy zawodniczki specjalizują się w biegach na 1500 metrów, chociaż Danuta Urbanik ma jeszcze szansę na zrobienie minimum także na 800 metrów, a Renata Pliś – na 3000 metrów. Wygląda jednak na to, że podczas Mistrzostw Polski, które odbędą się już za dwa tygodnie (22-23 lutego), dojdzie do pasjonującego pojedynku.

Nieco gorzej jest na dystansie 3000 metrów, gdzie na razie żadna biegaczka nie pokonała wymaganej przez PZLA bariery 9:00. Bliska była ostatnio juniorka Sofia Ennaoui, która w Sztokholmie ustanowiła rekord Europy juniorek z wynikiem 9:06:27. Sofia jest także względnie blisko minimum na dystansie 1500 metrów i gdyby udało się je wykonać, byłaby piąta kandydatką do wyjazdu na Mistrzostwa Świata. Jej najlepszy aktualny czas to 4:16,63.

Mężczyźni jak na razie na dłuższych dystansach spisują się słabiej. Na 1500 metrów bliski zrobienia minimum był Marcin Lewandowski, pozostali biegacze są od niego daleko. Na 3000 metrów próbował Łukasz Parszczyński. Czas 7:59,09 jest dobry, ale to nadal bardzo daleko od wymaganego 7:52,00. Warto przy tym zaznaczyć, że w tym wypadku minimum na Mistrzostwa Świata jest mocniejsze niż halowy rekord Polski.

Minima na Sopot wypełniło także troje 400-metrowców: Justyna Święty, Rafał Omelko oraz Jakub Krzewina. Na liście jest także sprinter Dominik Bochenek.

mm
Marcin Nagórek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

WIELKI TEST BUTÓW DO BIEGANIA – dla biegaczy o wyższej wadze

Biegowy plan odchudzający poziomu 2 – dla biegaczy o poziomie zaawansowania pozwalającym na 30-40 minut biegu. Jest oparty o interwały.

Plan odchudzający, odchudzanie poziom 2

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca