fbpx

Najciekawsze, wzruszające momenty w zawodach ITU w 2016 roku

Oprócz najlepiej rozwijających się zawodników, Międzynarodowa Unia Triathlonu wybrała także triathlonistów i triathlonistki, którzy w 2016 roku byli częścią najciekawszych i najbardziej poruszających wydarzeń. Oto ich lista.

Mężczyźni

Wśród mężczyzn wybór musiał być prosty – bracia Brownlee. Wszystkie zaskakujące, poruszające, niecodzienne sytuacje, które miały miejsce na zawodach ITU, zostały przyćmione przez finiszowe metry Wielkiego Finału w Cozumel. Wszyscy kibice i widzowie przed telewizorami wstrzymali oddech, gdy Jonathan Brownlee, zmierzający po zwycięstwo, drastycznie osłabł na ostatnich kilkuset metrach. Co było dalej, na pewno świetnie pamięta każdy fan triathlonu…

Kobiety

Jako najbardziej inspirujące wydarzenie kończącego się roku, ITU wytypowało pojawienie się na linii startu igrzysk olimpijskich Fabienne St.Louis. Reprezentantka Mauritiusu zakwalifikowała się na występ w Rio de Janeiro, jednak życie postanowiło pokrzyżować jej plany – w grudniu 2015 roku zdiagnozowano u niej rzadki nowotwór ślinianek. Rozpoczęła leczenie – poddając się między innymi dwóm operacjom – które wywołało u niej szereg poważnych skutków ubocznych, takich jak kilkumiesięczny paraliż twarzy. Pomimo tych wszystkich trudnych przeżyć, zawodniczka stanęła do rywalizacji w igrzyskach.

fabienne

Fot. ITU Media

Na wyróżnienie zasłużyła 36-letnia Amerykanka, Melissa Stockwell. Reprezentantka USA w 2004 roku podczas służby wojskowej straciła nogę w wyniku wybuchu bomby w Iraku. W 2008 roku wystartowała w paraolimpiadzie w Pekinie w pływaniu, zaś w 2016 roku zmierzyła się w rywalizacji paratriathlonowej, zdobywając brązowy medal w kategorii PT2.

ITU wyróżniło także Andreę Hewitt z Nowej Zelandii. Andrea jest jedną z czołowych zawodniczek świata; trzykrotnie reprezentowała swój kraj na igrzyskach olimpijskich. W 2008 roku w Pekinie zajęła 8 miejsce, w 2012 roku w Londynie uplasowała się na 6 pozycji, zaś w Rio de Janeiro była siódma. Zawodniczka była trenowana przez swojego narzeczonego, Laurenta Vidala. Francuz przez wiele lat także był czynnym zawodnikiem, jednak problemy z sercem zmusiły go do zakończenia kariery. 10 listopada zeszłego roku Laurent nagle zmarł podczas snu. Pomimo tej tragedii, Andrea Hewitt pojawiła się w sezonie olimpijskim gotowa do walki o czołowe lokaty. W swoim pierwszym tegorocznym starcie zdobyła srebrny medal Pucharu Świata w New Plymouth.
andrea_in_new_plymouth

Fot. ITU Media

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger