fbpx

Trening

Najlepszy rok na biegowe eksperymenty?

Sezon 2021 nie zapowiada się zbyt różowo dla biegaczy. Wciąż zmagamy się z wyzwaniami związanymi z pandemią. Kolejna fala zachorowań sprawia, że nie wiemy, czego spodziewać się po najbliższych miesiącach i kiedy znów będziemy mogli biegać, jak za starych dobrych czasów. Można jednak wykorzystać tę sytuację do realizacji… nieplanowanych wcześniej celów.

Fot. Istockphoto.com

Chociaż rok 2021 zaczął się niedawno, już wiemy, że pod względem biegowym będzie różnił się od lat ubiegłych (oczywiście z wyłączeniem sezonu 2020). Odwołane imprezy, limity startujących, specjalne procedury będą nam towarzyszyć przez kolejne miesiące. Z tego powodu wielu biegaczy nie ma w sobie motywacji do treningów, bo nie wiedzą nawet, jaki mają realny cel. Przyszłość nie rysuje się w różowych barwach i to właśnie… doskonała okazja do eksperymentów!

Nowe źródła motywacji

Wyniki różnorodnych ankiet, w tym m.in. przeprowadzonej przez Fundację Maraton Warszawski, wskazują, że duży odsetek biegaczy zmaga się ze spadkiem poziomu motywacji z powodu pandemii. Nie powinno to szczególnie dziwić, mając na uwadze fakt, że wiele imprez, do których szykowaliśmy formę, zostało odwołanych. Co więcej, wciąż nie mamy pewności, jakie biegi i w jakiej formule odbędą się w kolejnych miesiącach. Pytanie “do czego trenować?” jest jak najbardziej na miejscu.

Jednak w obliczu wydarzeń ostatnich miesięcy i trudnej do przewidzenia przyszłości, nie jesteśmy zupełnie bez wyjścia. Zamiast spisywać sezon na straty, możemy sięgnąć po wyzwania, na które nie pozwolilibyśmy sobie, mając w planach np. wiosenny półmaraton i maraton jesienią. To dobry czas na kreatywność i eksperymenty!

Alternatywne imprezy

Jeżeli spojrzymy w biegowe kalendarze, możemy zauważyć, że nie wszystkie imprezy zostały odwołane. Oczywiście, najpopularniejsze w poprzednich latach biegi uliczne zmagają się z różnymi dziwnymi zakazami. Ale wciąż możemy znaleźć różne inicjatywy, które są przeprowadzane w warunkach reżimu sanitarnego. Mowa często o mniejszych lub mniej tradycyjnych imprezach, które może nie zawsze są zbieżne z naszymi długofalowymi celami biegowymi, ale dają pewne pole manewru.

Zwłaszcza w przypadku biegaczy ulicznych, wiele z opisywanych wyżej inicjatyw to biegi, o uczestnictwie w których jeszcze 2 lata temu nawet by nie pomyśleli. Jednak w zmienionej rzeczywistości może to być jedna z nielicznych okazji, by poczuć atmosferę imprezy i rywalizacji. Mowa o różnego rodzaju biegach górskich, przełajowych czy łączących bieganie z elementami sprawnościowo-siłowymi. Wiele tego typu inicjatyw wciąż jest organizowanych i jest to prawdopodobnie najlepsza okazja, by podjąć takie wyzwanie bez uszczerbku dla naszych planów związanych z biegami ulicznymi.

Niewykluczone zresztą, że od jakiegoś czasu chodziło Wam po głowie spróbowanie swoich sił w tego typu inicjatywach. Zawsze jednak na drodze stawały inne imprezy albo plany. Ich wymuszona zmiana otworzyła nowe możliwości. Jeżeli zatem czegoś chcieliście spróbować, a dotychczas coś Was blokowało – ten rok będzie idealny, by podjąć nowe wyzwanie.

Treningowe 400 m i podwójne ultra

Aby odpowiednio zilustrować, o jakich wyzwaniach mówimy, przytoczę przykłady 2 moich podopiecznych, którzy w tym sezonie podejmą niecodzienne wyzwania.

Pierwszy zawodnik – Piotr – specjalizuje się w biegach na 10 km i półmaratonach. Jego aktualny poziom wynosi ok. 39 minut na 10 km i ok. 1:27-1:28 w połówce. Długofalowo chciałby urwać ok. 1 minutę z tego pierwszego wyniku i zejść poniżej 1:25 w półmaratonie. Uznał jednak, że w nadchodzącym sezonie może nie trafić się odpowiednia okazja, by zaatakować te wyniki i postanowił skupić się na biegu na… 400 m!

Piotrek od dawna marzył, by pokonać dystans 1 okrążenia stadionu w czasie poniżej 60 sekund. Nie było to łatwe zadanie, kiedy jego przygotowania skupiały się na półmaratonie. Jednak w obecnej sytuacji mamy doskonałą okazję, by spróbować to marzenie zrealizować. Oczywiście nie oznacza to zupełnego odpuszczenia wytrzymałości, ale praca nad zapasem prędkości może zaprocentować także na dłuższych dystansach w kolejnych miesiącach. Nie wiemy, czy uda nam się zrealizować cel, ale zarówno dla mnie jako trenera, jak i dla Piotra jako biegacza jest to bardzo ciekawe wyzwanie. Mając na uwadze problemy z organizacją imprez biegowych, planujemy, że ostateczny test zrobimy na stadionie w formie sprawdzianu treningowego.

Inny przykład nietypowego wyzwania z mojego podwórka, to Marcin. Marcin jest zawodnikiem, który biega wszystkie dystanse od 10 km wzwyż. W każdym sezonie celujemy w półmaraton, maraton i co najmniej 1 bieg ultra. Podobnie miało być i w tym roku. Wiosenny półmaraton, później biegi ultra i maraton jesienią. Plany, a jakże, musiały ulec zmianie.

Zakładając, że największe szanse na organizację biegu mamy w przypadku górskiego ultramaratonu, przystąpiliśmy do przygotowań pod kątem najdłuższego dystansu. Po odwołaniu jednego z biegów, został nam w planach drugi, a Marcin zaproponował, by po 3 tygodniach pobiec kolejny bieg ultra. W normalnych warunkach zdecydowanie odradziłbym taki pomysł. Jednak po głębszym zastanowieniu doszedłem do wniosku, że jeśli pozwalać sobie na tego typu szaleństwa, to właśnie w takim roku, jak ten. W efekcie w maju Marcin będzie mierzył się z najdłuższym w życiu dystansem 150 km.

Cieszmy się bieganiem!

Jak widać, odwołanie wielu imprez biegowych, nie musi wcale przekreślać wszystkich naszych planów. Ba, może być okazją do podjęcia nowych przedsięwzięć i zdobycia innych doświadczeń. W przypadku niektórych planów nie musimy nawet szukać alternatywnych inicjatyw. Czasami nowe wyzwanie możemy zrealizować po prostu na treningu. Wszak bieganie to nie tylko biegi uliczne. Ważne, by nie stracić zapału, motywacji i po prostu czerpać radość z biegania!

mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 1

Przeczytaj też

Po dwóch latach przerwy startujący w 13. PKO Poznań Półmaratonu będą mogli znowu poczuć na swoich piersiach ciężar medalu. Srebrny krążek przypomni biegaczom, że w miejscu, w którym ukończyli bieg, 100 lat temu rozpoczęła się […]

Medal 13.PKO Poznań Półmaratonu upamiętni 100-lecie Międzynarodowych Targów Poznańskich

Francois D’Haene podjął w tym roku duże ryzyko, złamał swoją zasadę – jeden wygrany bieg na 100 mil w roku. Zaledwie kilka tygodni po zwycięstwie w USA (brutalny Hardrock 100) stanął na linii startu UTMB. […]

UTMB TDS – najłatwiej się dostać, najtrudniej ukończyć [RELACJA]

W najbliższą niedzielę wystartują 43. Maraton Warszawski i 15. Półmaraton Warszawski. Już dziś wiadomo, iż będzie to impreza biegowa jakiej dotąd w stolicy jeszcze nie było – maraton, półmaraton, a do tego Bridgestone Sztafeta Maratońska […]

Półmaraton i Maraton Warszawski już w ten weekend!

80% wszystkich infekcji jest spowodowanych przez niedostateczną higienę rąk i to właśnie dłonie są nośnikiem zarazków wywołujących choroby, które mogą nieźle namieszać w planie treningowym biegacza. Jednymi z najprostszych i najbardziej efektywnych sposobów zapobiegania chorobom […]

Grypa w planie treningowym? Nie, dziękuję

Przeżyj niesamowitą przygodę i weź udział w pierwszej letniej edycji Suunto World Vertical Week. Popularne – wśród miłośników aktywności na świeżym powietrzu – wydarzenie odbędzie się w dniach 20 –26 września 2021 r. na całym […]

Weź udział w Suunto World Vertical Week i wygraj Suunto 9 Baro!

14. Bieg Trzech Kopców wystartuje za nieco ponad dwa tygodnie! Zapisy trwały niespełna tydzień i w tym czasie osiągnięty został ustalony limit 2000 uczestników. Prezentujemy trasę, z którą już 3 października zmierzą się biegacze. Uczestnicy […]

Trasa 14. Biegu Trzech Kopców

Circle K jako oficjalny Partner wspiera Fundację „Maraton Warszawski”, organizatora jednej z najpopularniejszych imprez biegowych – 43. Maratonu Warszawskiego. Sportowe emocje, rywalizacja, ale przede wszystkim dobra zabawa będą towarzyszyć biegaczom na trasie przebiegu. O dodatkowo […]

Circle K oficjalnym Partnerem 43. Maratonu Warszawskiego

Zawodnicy Maratonu i Półmaratonu Warszawskiego wystartują jednego dnia w ostatnią niedzielę września. Na listach startowych obu biegów widnieją nazwiska już ponad 10 000 biegaczy. Wciąż można wziąć udział w tym wyjątkowym święcie biegania w sercu stolicy […]

Wielkie bieganie 26 września w Warszawie – przed nami Maraton i Półmaraton Warszawski!