fbpx

Trening

Najlepszy rok na biegowe eksperymenty?

Sezon 2021 nie zapowiada się zbyt różowo dla biegaczy. Wciąż zmagamy się z wyzwaniami związanymi z pandemią. Kolejna fala zachorowań sprawia, że nie wiemy, czego spodziewać się po najbliższych miesiącach i kiedy znów będziemy mogli biegać, jak za starych dobrych czasów. Można jednak wykorzystać tę sytuację do realizacji… nieplanowanych wcześniej celów.

Fot. Istockphoto.com

Chociaż rok 2021 zaczął się niedawno, już wiemy, że pod względem biegowym będzie różnił się od lat ubiegłych (oczywiście z wyłączeniem sezonu 2020). Odwołane imprezy, limity startujących, specjalne procedury będą nam towarzyszyć przez kolejne miesiące. Z tego powodu wielu biegaczy nie ma w sobie motywacji do treningów, bo nie wiedzą nawet, jaki mają realny cel. Przyszłość nie rysuje się w różowych barwach i to właśnie… doskonała okazja do eksperymentów!

Nowe źródła motywacji

Wyniki różnorodnych ankiet, w tym m.in. przeprowadzonej przez Fundację Maraton Warszawski, wskazują, że duży odsetek biegaczy zmaga się ze spadkiem poziomu motywacji z powodu pandemii. Nie powinno to szczególnie dziwić, mając na uwadze fakt, że wiele imprez, do których szykowaliśmy formę, zostało odwołanych. Co więcej, wciąż nie mamy pewności, jakie biegi i w jakiej formule odbędą się w kolejnych miesiącach. Pytanie “do czego trenować?” jest jak najbardziej na miejscu.

Jednak w obliczu wydarzeń ostatnich miesięcy i trudnej do przewidzenia przyszłości, nie jesteśmy zupełnie bez wyjścia. Zamiast spisywać sezon na straty, możemy sięgnąć po wyzwania, na które nie pozwolilibyśmy sobie, mając w planach np. wiosenny półmaraton i maraton jesienią. To dobry czas na kreatywność i eksperymenty!

Alternatywne imprezy

Jeżeli spojrzymy w biegowe kalendarze, możemy zauważyć, że nie wszystkie imprezy zostały odwołane. Oczywiście, najpopularniejsze w poprzednich latach biegi uliczne zmagają się z różnymi dziwnymi zakazami. Ale wciąż możemy znaleźć różne inicjatywy, które są przeprowadzane w warunkach reżimu sanitarnego. Mowa często o mniejszych lub mniej tradycyjnych imprezach, które może nie zawsze są zbieżne z naszymi długofalowymi celami biegowymi, ale dają pewne pole manewru.

Zwłaszcza w przypadku biegaczy ulicznych, wiele z opisywanych wyżej inicjatyw to biegi, o uczestnictwie w których jeszcze 2 lata temu nawet by nie pomyśleli. Jednak w zmienionej rzeczywistości może to być jedna z nielicznych okazji, by poczuć atmosferę imprezy i rywalizacji. Mowa o różnego rodzaju biegach górskich, przełajowych czy łączących bieganie z elementami sprawnościowo-siłowymi. Wiele tego typu inicjatyw wciąż jest organizowanych i jest to prawdopodobnie najlepsza okazja, by podjąć takie wyzwanie bez uszczerbku dla naszych planów związanych z biegami ulicznymi.

Niewykluczone zresztą, że od jakiegoś czasu chodziło Wam po głowie spróbowanie swoich sił w tego typu inicjatywach. Zawsze jednak na drodze stawały inne imprezy albo plany. Ich wymuszona zmiana otworzyła nowe możliwości. Jeżeli zatem czegoś chcieliście spróbować, a dotychczas coś Was blokowało – ten rok będzie idealny, by podjąć nowe wyzwanie.

Treningowe 400 m i podwójne ultra

Aby odpowiednio zilustrować, o jakich wyzwaniach mówimy, przytoczę przykłady 2 moich podopiecznych, którzy w tym sezonie podejmą niecodzienne wyzwania.

Pierwszy zawodnik – Piotr – specjalizuje się w biegach na 10 km i półmaratonach. Jego aktualny poziom wynosi ok. 39 minut na 10 km i ok. 1:27-1:28 w połówce. Długofalowo chciałby urwać ok. 1 minutę z tego pierwszego wyniku i zejść poniżej 1:25 w półmaratonie. Uznał jednak, że w nadchodzącym sezonie może nie trafić się odpowiednia okazja, by zaatakować te wyniki i postanowił skupić się na biegu na… 400 m!

Piotrek od dawna marzył, by pokonać dystans 1 okrążenia stadionu w czasie poniżej 60 sekund. Nie było to łatwe zadanie, kiedy jego przygotowania skupiały się na półmaratonie. Jednak w obecnej sytuacji mamy doskonałą okazję, by spróbować to marzenie zrealizować. Oczywiście nie oznacza to zupełnego odpuszczenia wytrzymałości, ale praca nad zapasem prędkości może zaprocentować także na dłuższych dystansach w kolejnych miesiącach. Nie wiemy, czy uda nam się zrealizować cel, ale zarówno dla mnie jako trenera, jak i dla Piotra jako biegacza jest to bardzo ciekawe wyzwanie. Mając na uwadze problemy z organizacją imprez biegowych, planujemy, że ostateczny test zrobimy na stadionie w formie sprawdzianu treningowego.

Inny przykład nietypowego wyzwania z mojego podwórka, to Marcin. Marcin jest zawodnikiem, który biega wszystkie dystanse od 10 km wzwyż. W każdym sezonie celujemy w półmaraton, maraton i co najmniej 1 bieg ultra. Podobnie miało być i w tym roku. Wiosenny półmaraton, później biegi ultra i maraton jesienią. Plany, a jakże, musiały ulec zmianie.

Zakładając, że największe szanse na organizację biegu mamy w przypadku górskiego ultramaratonu, przystąpiliśmy do przygotowań pod kątem najdłuższego dystansu. Po odwołaniu jednego z biegów, został nam w planach drugi, a Marcin zaproponował, by po 3 tygodniach pobiec kolejny bieg ultra. W normalnych warunkach zdecydowanie odradziłbym taki pomysł. Jednak po głębszym zastanowieniu doszedłem do wniosku, że jeśli pozwalać sobie na tego typu szaleństwa, to właśnie w takim roku, jak ten. W efekcie w maju Marcin będzie mierzył się z najdłuższym w życiu dystansem 150 km.

Cieszmy się bieganiem!

Jak widać, odwołanie wielu imprez biegowych, nie musi wcale przekreślać wszystkich naszych planów. Ba, może być okazją do podjęcia nowych przedsięwzięć i zdobycia innych doświadczeń. W przypadku niektórych planów nie musimy nawet szukać alternatywnych inicjatyw. Czasami nowe wyzwanie możemy zrealizować po prostu na treningu. Wszak bieganie to nie tylko biegi uliczne. Ważne, by nie stracić zapału, motywacji i po prostu czerpać radość z biegania!

mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 1

Przeczytaj też

Śniadanie mistrzów? Oczywiście bułeczki z dżemem lub miodem. Najlepiej, jeśli są jeszcze ciepłe i chrupiące. A gdyby tak zrobić je samodzielnie w domu? Za chwilę przekonasz się, że to wcale nie jest takie trudne. Co […]

Kuchnia biegacza: domowe bułeczki z konfiturą [PRZEPIS]

Nowe buty do biegania z karbonowymi płytkami zmieniły oblicze biegów ulicznych. Mimo wprowadzenia limitów grubości podeszwy producenci nadal przedstawiają coraz lepsze modele, dopracowując detale nowych technologii. adidas przedstawił właśnie swój najnowszy karbonowy but – adizero […]

Dziś premiera adidas adizero adios Pro 2! Rozmawialiśmy o nich z rekordzistką świata, Peres Jepchirchir!

MLIGA CROSS RUN nie bez powodu zyskała uznanie wśród fanów biegania. Także tych najmłodszych. Tym razem edycja biegów zawita 26 czerwca do Mińska Mazowieckiego, a dokładniej w lasy otulające Mińsk od południa. To, co łączy […]

MLIGA CROSS RUN wystartuje w Mińsku Mazowieckim!

Dziarski 73-latek Gene Dykes nie zwalnia tempa. I to dosłownie. W ostatni weekend pokonał 50 km w czasie 3:56:43, poprawiając rekord świata w swojej kategorii wiekowej o 19 minut. Już sam fakt, że osoba w […]

Ma 73 lata i właśnie przebiegł 50 km w tempie 4:44/km

To, że robienie ćwiczeń siłowych pomaga osiągać lepsze wyniki w bieganiu, trenerzy odkryli już chyba w czasach, kiedy zawodnicy startowali jeszcze w togach podczas starożytnych igrzysk. Obecnie naukowcy tylko to potwierdzają. Co więcej, okazuje się, […]

Szykujesz się do maratonu? Ćwicz!

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca spożycie 5 porcji warzyw i owoców dziennie, przy czym ich łączna objętość powinna wynosić przynajmniej 400 g. Rodzime zalecenia Instytutu Żywności i Żywienia mówią nawet o łącznie 7 porcjach warzyw […]

Jedna na porcja, czyli ile? Zaglądamy do warzywno-owocowej miski biegacza

Holenderka Sifan Hassan bije rekord świata kobiet na dystansie 10 000 metrów. Czas 29:06,82 to marzenie wielu męskich biegaczy. Jak szybko mogą jeszcze pobiec kobiety i skąd ten wynik?

Rekord świata Holenderki na 10 000 metrów. Biega szybciej niż mężczyźni.

Cybex Zeno

RE-WO-LU-CJA! To pierwsze słowo, jakie przyszło mi na myśl, kiedy zobaczyłem wózek do biegania Cybex Zeno. Zaraz za tym nadeszła refleksja, że to nie ma prawa się udać. Czy po testach zmieniłem zdanie? Bieganie z […]

Cybex Zeno – bieganie z wózkiem zdefiniowane na nowo!