fbpx

Trening > Teoria treningu > Triathlon > TRI: Trening

W poszukiwaniu szczytu treningowych możliwości: najpierw technika czy siła i wytrzymałość?

fot: Jakub Bielecki.

fot: Jakub Bielecki. Trening NeON Team.

W jednym z nagrywanych niedawno podcastów, spierałem się z Maćkiem Żywkiem o kilka kwestii. Jedną z nich była filozofia treningowa. Maciek (tak zrozumiałem) jest zwolennikiem treningu opartego o technikę, czyli takiego w którym maksymalnie skupiamy się na nauczeniu poprawnych wzorców ruchowych, by później zająć się zadaniami budującymi wytrzymałość i siłę. Ja mam nieco inne zdanie.

Choć jest to uproszczenie, jestem zwolennikiem treningu, który rozwija jednocześnie wszystkie cechy motoryczne, mniej skupiając się na technice.

Pierwszym „zarzutem” do tego podejścia jest zaniżanie sufitu, czyli osiągnięć do jakich może dość zawodnik w dłużej perspektywie czasu. W podcaście nie znaleźliśmy wystarczająco dużo czasu, aby dokładnie wyjaśnić dlaczego wybrałem taką filozofię, ale w artykułach mogę rozwinąć skrzydła. Zaczniemy od „sufitu”.

Po pierwsze

Trzeba zastanowić się gdzie jest teoretyczny sufit dla zawodnika. Dla części sportowców-amatorów, jest to przebiegnięty maraton, dla bardziej wytrwałych złamanie 4 godzin na tym dystansie, jeszcze mniejsza grupa będzie próbowała przebiec królewski dystans poniżej 3 godzin itd. itp. Perspektywa 2,5 godziny jest dla większości z nas abstrakcyjna.

Spotkałem na swojej drodze trenerów, którzy myśleli o tym, co zawodnicy będą robić za 10 lat. 10-cio letni cel rzadko przetrwa próbę czasu w przypadku amatora. Czasami trenerzy zamieniają marzenie przebiegnięcia maratonu, na przebiegnięcie maratonu za 10 lat w czasie 2:50. Długi horyzont czasowy bywa usprawiedliwieniem dla braku postępów lub generalnie dla ich nie mierzenia. Droga w której myślimy tylko o tym, co będzie za 10 lat, jest najczęściej nieskuteczna w przypadku amatorów, ale także wyczynu. Czy ktoś może wyobrazić sobie dziecko, które pływa 10-12 w tygodniu i nie odnosi sukcesów, ale trenuje dalej, bo trener zapewnia go, że za 10 lat awansuje na igrzyska olimpijskie?

Po drugie

W trakcie treningu i rozwoju zawodników napotykamy na ograniczenia, o których początkowo nie wiemy. W doskonałym świecie można by stosować treningi korygujące wszystko, ale to jest zwyczajnie niemożliwe. Bardzo często do ściany trzeba się zbliżyć, żeby móc ją poczuć i rozbić. Rozpoczynający swoją przygodę z bieganiem zawodnik nie wie, czy ma problemy z siłą, prędkością, jeśli nie potrafi przebiec 30 minut.

Podobnie jest z treningiem uzupełniającym (np. deski, ćwiczenia na siłowni, trening na niestabilnym podłożu). One nie sprawiają, że biega się szybciej, one uzupełniają i służą jako profilaktyka antykontuzyjna. Początkujący biegacz „garbi się” na 12 kilometrze z 42 nie dlatego, że nie ćwiczył desek. Pochyla się do przodu, bo jest początkujący i nie ma za sobą wystarczającej ilości kilometrów. Deski mogłyby opóźnić ten proces o 100 m, ale mając do wyboru godzinę desek tygodniowo kontra godzinę biegu, efekt treningu biegowego byłby lepszy.

Technika biegu

Technika biegu

Ograniczeniem początkujących jest wytrzymałość, a nie słabość mięśni głębokich, choć ciężko nie uwzględnić wartości socjalnej i motywacyjnej treningów funkcjonalnych. Istotniejszą rolę ograniczającą zdobywanie życiówek, mięśnie głębokie zaczynają odgrywać później.

Niestety czasami ograniczeń nie da się pokonać. Co z tego, że kogoś najbardziej rozwijają treningi z dużą intensywnością, jeśli głowa mu na to nie pozwala? Co zrobić z zawodnikiem, któremu w trakcie treningu wyjdzie kontuzja sprzed lat (np. źle zrośnięta kość po wypadku na motorze?). Operacja najczęściej oznacza pół roku rehabilitacji z nierzadko niepewną perspektywą na poprawę.

Modne słowo „proces” w przypadku treningu sprawdza się idealnie. Trening nie jest drogą z punktu A do punktu B, ale bardziej przypomina chodzenie w lesie – mamy kompas, ale często trafiamy na bagno lub jezioro, które jedni przepływają, a inni obchodzą dookoła.

Odpowiadając na pytanie z podcastu, czy trening nie traktujący „techniki” jako uprzywilejowanego składnika, nie ogranicza sufitu mogę odpowiedzieć – nie, choćby dlatego, że ciężko jest określić gdzie jest sufit. W procesie treningowym ważna jest pokonywana droga i radzenie sobie z ograniczeniami, których można nie doświadczyć skupiając się tylko na jednym aspekcie.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Jakub Bielecki

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Mistrzostwa Polski, maraton w Londynie, Adizero: Road to Records – ostatni weekend obfitował w ciekawe wydarzenia biegowe. Dla tych, którzy chcą być na bieżąco, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie wydarzeń z ostatnich dni. Adizero: Road to Records […]

Rekordy Polski, świata i Guinessa – co to był za weekend!

W tym roku obchodzimy 1000-lecie koronacji pierwszego króla Polski. W obchody tej rocznicy (milenicy?) włączyli się także organizatorzy imprez biegowych. Jednym z projektów organizowanych z tej okazji jest cykl Stolice Milenium. Czym jest, na czym […]

Stolice Milenium – okazja na to trofeum zdarza się raz na 1000 lat. Dosłownie!

Jak zacząć biegać?

Ciepła, wiosenna pogoda, która towarzyszy nam w ostatnich dniach sprawia, że wiele osób nabiera ochoty na aktywność fizyczną. Szybko jednak natrafiają na wątpliwości i pytania – Jak zacząć biegać? Jak powinny wyglądać biegowe początki? Jak […]

Jak zacząć biegać? Plan dla początkujących biegaczy

Bernard Kiprotich Too z Kenii zwycięzcą PKO Gdynia Półmaratonu. Pokonał trasę w czasie 1:03:54. Wśród kobiet najszybsza była jego rodaczka – Valentine Jebet, która potrzebowała 1:10:24 na dotarcie do mety. Pierwszym Polakiem, który przekroczył linię […]

Rekord Polski M45 wśród mężczyzn i debiut w półmaratonie Mistrzyni Europy. Podium należało jednak do Kenijczyków – PKO Gdynia Półmaraton za nami!

5 tysięcy osób pobiegnie w biegu głównym. W PKO Gdynia 5K oraz biegach dziecięcych Frugo Kids Run ponad tysiąc. W trakcie biegowego weekendu będzie śniadanie dla zawodników i rywalizacja rodziców z wózkami. Podczas konferencji prasowej […]

Gdynia czeka na biegaczy. PKO Gdynia Półmaraton startuje już w ten weekend!

Fundacja „Maraton Warszawski” kontynuuje współpracę z Nationale-Nederlanden. Już 28 września 2025 roku Warszawa po raz kolejny stanie się areną wielkich sportowych emocji, społecznego zaangażowania i promocji zdrowego stylu życia. 47. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski zapowiada się […]

Zwiększona pula miejsc i sponsor tytularny 47. Maratonu Warszawskiego!

Zapraszamy do obejrzenia oficjalnego wideoreportażu z TAURON 22. Cracovia Maratonu, który odbył się 6 kwietnia 2025 roku oraz zorganizowanych dzień wcześniej: OSHEE Biegu Nocnego na 10 km, 18. Mini Cracovia Maratonu im. Piotra Gładkiego o […]

TAURON 22. Cracovia Maraton i wydarzenia towarzyszące – oficjalne wideo

Kto by pomyślał, że od pierwszej edycji GWiNT Ultra Cross minęło 10 lat! Tymczasem już za chwilę będziemy odliczać minuty do startu kolejnej odsłony tego popularnego w Wielkopolsce biegu ultra. Zanim jednak gromkimi brawami przywitamy […]

10 lat biegowej pasji: GWiNT Ultra Cross już w najbliższy weekend!

Wygraj pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata!
Weź udział