Ludzie > Elita biegaczy > Ludzie > Polecane > Wydarzenia
Najszybsze kobiety świata w 2015
Shelly Ann Frayser-Price celebruje zwycięstwo ze sztafetą 4×100 m podczas Mistrzostw Świata w Pekinie 2015. Fot. Angy Lyons/Getty Images
Nie masz pojęcia, co się dzieje w światowych sprintach? Które kobiety są najszybsze, które państwa najmocniejsze? Nic straconego. Prezentujemy krótki przegląd najważniejszych nazwisk i najlepszych wyników sezonu 2015.
Bieg kobiet na 100 metrów od ośmiu lat zdominowany jest przez jedna zawodniczkę: Shelly Ann Fryser-Pryce. Obecnie 28-letnia, malutka Jamajka (152 cm wzrostu) w tym roku trzeci raz z rzędu wygrała mistrzostwa świata. W tym czasie dwa razy została też mistrzynią olimpijską. Nie ma sobie równych zarówno w zawodach docelowych, jak i tabeli podsumowującej najszybsze biegi sezonu. Do Fryser-Pryce należą trzy najlepsze wyniki roku 2015, w tym czołowe 10,74. To kobieca wersja Usaina Bolta, z wyjątkiem rekordów świata, które w kobiecych konkurencjach od lat są poza zasięgiem którejkolwiek biegaczki.
Poza Jamajką w światowych sprintach liczą się przede wszystkim Stany Zjednoczone. Nic więc dziwnego, że druga na liście najszybszych jest Amerykanka English Gardner. W przeciwieństwie do liderującej Jamajki nie wykazała się jednak skutecznością w mistrzostwach świata – nie awansowała nawet do finału. Niewiele lepsza była trzecia z listy, Nigeryjka Blessing Okagbare.
W tej sytuacji kto wie, czy za drugą siłę nie należy uznać odkrycia sezonu – Holenderki Dafne Schippers, która dominuje na 200 metrów. Na 100 metrów zajmuje w tabelach czwarte miejsce wraz z trzema innymi biegaczkami, ale w mistrzostwach świata była druga. Trzecia dobiegła Amerykanka Torie Bowie.
Jeśli sięgniemy dalej na listy, okaże się, że najwięcej jest zawodniczek z Jamajki i USA.Te dwa kraje dominują obecnie w światowych sprintach.
Dafne Shippers cieszy się ze srebrnego medalu Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce w Pekinie 2015, w biegu na 100 m. Fot. Mustafa Yalcin/ Getty Images
200 metrów
Dłuższy dystans sprinterski ma w tym roku nową królową. 23-letnia Holenderka Dafne Schippers jeszcze na poprzednich mistrzostwach świata zdobyła brązowy medal w wieloboju. Sprinty wychodziły jej jednak zdecydowanie najlepiej ze wszystkich konkurencji i w 2015 postanowiła skupić się tylko na tych występach. Opłaciło się. Podczas mistrzostw świata w Pekinie wygrała zdecydowanie, ustanawiając przy okazji najlepszy wynik sezonu, który jest jednocześnie rekordem Europy – 21,63.
Holenderka jest wschodzącą gwiazdą sprintu, a podczas przyszłorocznych Igrzysk prawdopodobnie zmierzy się z panującą od lat ikoną – Amerykanką Allyson Felix. W tym roku Felix ma dopiero czwarty czas na świecie, ale głównie dlatego, że skupiła się na dystansie dłuższym, 400 metrów, na którym została mistrzynią świata. W Rio ma biegać i 400, i 200 metrów, więc czeka nas prawdopodobnie fascynujący pojedynek.
Nie bez szans są dwie znakomite Jamajki, zajmujące w 2015 miejsca 2. i 3. w tabeli najszybszych: 23-letnia Elaine Thompson oraz już 33-letnia Veronica Campbell-Brown. Czy Campbell-Brown będzie biegała nadal tak szybko? 11 lat temu, w 2004 zdobyła na 200 metrów złoty medal olimpijski. Od tego czasu jest cały czas w ścisłej czołówce. W 2007 była mistrzynią świata, w 2008 ponownie mistrzynią olimpijską, w 2011 ponownie mistrzynią świata.
W Pekinie w tym roku zdobyła brązowy medal. Przed nią oprócz Schippers była rodaczka Elaine Thompson. I byc może to ona będzie największa gwiazdą Jamajki w kolejnych latach. Na razie ma na koncie tylko wicemistrzostwo świata, to jej pierwszy medal dużej imprezy. Konkurencja jest jednak ostra nawet w kraju, bo kolejne miejsca na listach na świecie zajmują prócz Amerykanek głównie Jamajki.
400 metrów
Bieg na 400 metrów kobiet również ma nową królową – Amerykankę Allyson Felix. Trzykrotna mistrzyni świata na 200 metrów oraz mistrzyni i wicemistrzyni olimpijska na tym dystansie próbowała biegać jedno okrążenie stadionu już wcześniej. Na Igrzyskach w Pekinie w 2008 i w Londynie w 2012 była mistrzynią ze sztafetą amerykańską 4×400 metrów. Jednak dopiero teraz zdecydowała się na poważnie biegać ten dystans indywidualnie. Efekt jest znakomity – czas 49,26 dał jej w Pekinie mistrzostwo świata i pierwsze miejsce na koniec sezonu w tabeli najszybszych.
Francena McCorory, Allyson Felix, Natasha Hastings i Sanya Richards-Ross pozują przed finałem sztafety 4×400 podczas Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce w Pekinie 2015. Fot. Patrick Smith/ Getty Images
Drugie miejsce w tabelach i na mistrzostwach świata zajmuje ta sama biegaczka – Shaunae Miller z Bahamów, która próbuje przełamywać hegemonię Amerykanek i Jamajek. Nie jest to jednak proste. W finale mistrzostw świata na osiem zawodniczek mieliśmy cztery Jamajki i dwie Amerykanki. Brązowy medal mistrzostw świata zdobyła Shericka Jackson z Jamajki. Na liście najszybszych w sezonie trzecia jest jednak Amerykanka Francena McCorory, a czwarta ta, która do niedawna rządziła na tym dystansie – Sanya Richard-Ross. Amerykanka po urodzeniu dziecka wraca do formy i za rok w Rio Allyson Felix może mieć z nią ciężką przeprawę.
Najszybsze na świecie w 2015:
100 metrów
1. Shelly-Ann Fraser-Pryce (Jamajka) – 10,74
2. English Gardner (USA) – 10,79
3. Blessing Okagbare (Nigeria) – 10,80
4. Murielle Ahoure (Wybrzeże Kości Słoniowej) – 10,81
4. Tori Bowie (USA) – 10,81
4. Dafne Schippers (Holandia) – 10,81
200 metrów
1. Dafne Schippers (Holandia) – 21,63
2. Elaine Thompson (Jamajka) – 21,66
3. Veronica Campbell-Brown (Jamajka) – 21,97
4. Allyson Felix (USA) – 21,98
5. Candyce McGrone (USA) – 22,01
400 metrów
1. Allyson Felix (USA) – 49,26
2. Shaunae Miller (Bahamy) – 49,67
3. Francena McCorory (USA) – 49,83
4. Sanya Richard-Ross (USA) – 49,95
5. Shericka Jackson (Jamajka) – 49,99