fbpx

Trening > Teoria treningu > Trening

Nie oceniaj biegacza po kroku jego!

Czy krok biegowy ma wpływ na osiągane wyniki? Niewątpliwie tak. Czy technika biegu ma wpływ na jego ekonomikę? Owszem. Czy patrząc na biegacza można stwierdzić, że biegnie ekonomicznie lub nie? Jak się okazuje… niekoniecznie!

Wielu biegaczy i trenerów uważa prawidłową technikę biegu za jeden z najważniejszych czynników, mających wpływ na wyniki zawodnika. I chociaż obserwując zawodników elity, często możemy zachwycać się lekkością, z jaką się poruszają, czy płynnością ich ruchów, nie każdy, kto biega ładnie biega szybko. I odwrotnie – nie każdy, kto biega szybko biega ładnie.

Co jakiś czas zdarzają się zawodniczki i zawodnicy, których technika odbiega od tego, co trenerzy uznaliby za właściwe, ale i tak odnoszą sukcesy. Przykładem może być choćby była rekordzistka świata w maratonie Paula Radcliffe, która miała tendencję do wykonywania niekontrolowanych ruchów głową, uwidaczniających się zwłaszcza przy dużym zmęczeniu. Nie do końca „zgodnie ze sztuką” poruszał się także słynny Emil Zatopek, również mający tendencję do usztywniania się w górnej części ciała i nadmiernych ruchów głową.

Nieco bardziej współczesny przykład, szeroko omawiany w biegowej literaturze, to wicemistrzyni świata i olimpijska w maratonie Priscah Jeptoo. Jej wyjątkowy styl biegania budził zdziwienie wśród ekspertów na całym świecie, ale… okazywał się skuteczny. Sposób, w jaki się poruszała sprawiał wrażenie niezwykle chaotycznego. Zresztą, zobaczcie sami:

Styl biegu Kenijki i obszerne ruchy kończyn na boki wydają się bardzo nieekonomiczne. Nie stanęło to jednak na przeszkodzie do odniesienia sukcesów na arenie międzynarodowej. Jak się okazuje, wcale nie jest bowiem łatwo ocenić ekonomiczność kroku wyłącznie na podstawie wizualnej obserwacji. Potwierdza to badanie „Visual Classification of Running Economy by Distance Running Coaches” opublikowane niedawno w „European Journal of Sport Science”.

Grupa badaczy postanowiła nagrać z kilku ujęć bieg 5 amatorów, będących na podobnym poziomie sportowym. Jednocześnie zmierzono ekonomikę ich biegu i uszeregowano w kolejności od najmniej do najbardziej ekonomicznego. Aby upewnić się, że zawodnicy biegną w tym samym tempie, nagrania przeprowadzono na bieżni elektrycznej.

Nagrania badanych biegaczy z przodu, z boku i z tyłu pokazano 121 trenerom z różnym doświadczeniem (od grup szkolnych po poziom międzynarodowy). Na podstawie własnych obserwacji, doświadczenia i wiedzy biegowej trenerzy uszeregowali, ich zdaniem, zawodników od najmniej do najbardziej ekonomicznych.

Jak się okazało, w porównaniu do wyników badań, ich oceny były… zupełnie przypadkowe. Bez względu na to, czy oceny dokonywali trenerzy zawodników z poziomu międzynarodowego, czy trenerzy szkolni, nie byli w stanie, na podstawie obserwacji, ocenić, który z biegaczy był bardziej ekonomiczny. I to pomimo tego, że w ramach badania dość precyzyjnie wskazali elementy techniki biegowej, które są uważane za poprawiające ekonomikę kroku.

Czy to oznacza, że biegowi trenerzy nie znają się na swojej pracy? Wcale nie. Pomiar ekonomiki biegu określa się dowiem na podstawie zużycia tlenu przez zawodnika podczas biegu z określoną prędkością. Im większe zapotrzebowanie na tlen konieczne do utrzymania danego tempa, tym mniej ekonomiczny sposób poruszania się badanego. Rzecz w tym, że nie zawsze „ładniejszy” styl biegu jest dla danego biegacza korzystniejszy. Nasze ciało dąży bowiem do zużywania jak najmniej energii, dzięki czemu, nawet teoretycznie nieekonomiczny sposób biegu, może dla danej osoby, poruszającej się przez długi czas w dany sposób, stać się ekonomiczny.

Mogłoby się wydawać, że w takiej sytuacji powinniśmy zapomnieć o pracy nad techniką i krokiem biegowym. Nie jest to jednak właściwe podejście. Ostatecznie opanowanie dobrej techniki i wyrobienie nawyku „prawidłowego” biegania, może dać szereg korzyści i z czasem może stać się dla nas najbardziej ekonomiczne. Jednak wyniki przytaczanego badania pokazują, że nie należy oceniać zawodników wyłącznie po tym, jak wyglądają w trakcie biegu. Ba, jak pokazuje przykład trenerów, taka ocena jest niezwykle trudna i obarczona dużym błędem. „Książkowa” technika może okazać się pomocna, ale nie jest warunkiem koniecznym do tego, by nasz styl biegu stał się ekonomiczny.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

1 / 5. 1

Przeczytaj też

Już w ten weekend podczas Expo Sport&Fitness marka Saucony zaprezentuje swoją najnowszą kolekcję. Zapraszamy fanów marki i osoby, które chciałyby poznać buty do biegania tego amerykańskiego producenta do odwiedzenia stoiska Saucony w Pałacu Kultury i […]

Marka Saucony na Expo Sport&Fitness

Już w najbliższą niedzielę, 24 września odbędzie się PGE Energia Ciepła 16. Bieg Trzech Kopców. Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Krakowa w Biegu Górskim to impreza, której pierwsza edycja została zorganizowana w 2007 roku. Uczestnicy mają do […]

Już w tę niedzielę PGE Energia Ciepła 16. Bieg Trzech Kopców – jedyny taki bieg górski w centrum dużego miasta!

Na miesiąc przed startem 22. Poznań Maratonu do biegu zgłosiło się już ponad 4 tysiące zawodniczek i zawodników. Uczestnicy maratonu i wszyscy sympatycy mogą już zamawiać odzież z kolekcji przygotowanej przez AdRunaLine specjalnie naszą imprezę. […]

30 dni do 22. Poznań Maratonu. Coraz więcej zapisanych!

„Do trzydziestego kilometra biegło mi się doskonale…” – znacie tę historię? W opowieściach maratończyków to tak częsty początek jak baśniowe: „Za siedmioma górami….”. Tylko w tej bajce po 30. kilometrze przychodzi „ściana” – odcina prąd, organizm się buntuje, a ty sam masz się za durnia, że w ogóle wziąłeś się za bieganie. Jak tego uniknąć?

Ściana w maratonie – o co z nią chodzi i jak jej uniknąć?

Co daje bieganie w grupie? Na pewno motywację i radość z aktywności, którą można dzielić z innymi. Wiadomo, pasja łączy. Wiedzą o tym uczestnicy niedawnej imprezy biegowej w stolicy, którzy najpierw testowali przedpremierowo najnowszy model […]

Run your way, czyli New Balance Run Club rozbiegał Warszawę

Biegi dystansowe to wyjątkowa pasja. Stanowią ogromne wyzwanie fizyczne, ale dają za to ogromną satysfakcję – zwłaszcza tuż po osiągnięciu zamierzonego celu i pobiciu swojego osobistego rekordu. Niestety, nieodłącznym elementem procesu przygotowania się do maratonów, […]

Jak kontrolować koszty podczas przygotowań do długodystansowych biegów?

Kilka tysięcy osób, 12 lokalizacji, 60 minut biegu, 7. edycja i 1 cel – to główne liczby tegorocznej edycji PKO Biegu Charytatywnego. W sobotę 23 września o godz. 10:00 w 12 polskich miastach wystartują sztafety […]

Tysiące biegaczy wystartuje w 7. PKO Biegu Charytatywnym

Bieganie w terenie to nie tylko aktywność fizyczna, ale dla wielu osób wręcz styl życia. Marka Salomon doskonale rozumie ten styl oraz potrzeby pasjonatów uprawiania sportu w otoczeniu przyrody. Chcąc przeżywać wyjątkowe przygody, odkrywać , […]

Szykuj się na niezapomniane przygody! Poznaj kolekcję Salomon jesień-zima 2023/24