fbpx

Dieta > Trening > Strefa kobiet

Olej kokosowy nie taki zdrowy?

olej kokosowy

Do niedawna olej kokosowy uchodził za super żywność. Jak przekonują jednak eksperci, to źródło tłuszczu nie jest tak zdrowe, jak dotychczas przekonywano.

Jak to możliwe, że produkt uznawany za jeden z najzdrowszych, stał się kuchennym wrogiem numer 1? Pytanie należałoby jednak odwrócić: jak to się stało, że produkt, który nie ma wiele do zaoferowania, przez lata błyszczał na szczycie listy superfoods? Olej kokosowy składa się bowiem w 90 proc. z kwasów nasyconych, które podwyższają poziom “złego” cholesterolu i mają istotny wpływ na ryzyko występowania chorób serca.

Jasno przedstawił to na swoim blogu dietetyk Damian Parol:

Niekorzystną właściwością nasyconych kwasów tłuszczowych jest to, że sprawiają, że nasza wątroba zaczyna produkować więcej lipoprotein LDL, czyli tak zwanego złego cholesterolu. Wysokie stężenie tych cząsteczek we krwi zwiększa ryzyko miażdżycy naczyń krwionośnych1. Jeśli jesteś dobry w łączeniu kropek, to prawdopodobnie zauważyłeś, że olej kokosowy ma stałą konsystencję w temperaturze pokojowej. A to niechybnie znaczy, że jest nasyconym kwasem tłuszczowym. To natomiast musi oznaczać, że podnosi poziom lipoprotein LDL. I tak dokładnie się dzieje.

I dalej:

Olej kokosowy jak inne nasycone kwasy tłuszczowe podnosi poziom lipoprotein LDL. Obecnie nie ma  żadnych wątpliwości, że podwyższony poziom LDL jest istotnym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

O ile dotychczas tylko gdzieniegdzie przebąkiwano o szkodliwości oleju kokosowego, to na świecie obecnie wybuchł w tym temacie istny skandal. Stało się tak po tym, jak profesor Karin Michels z Uniwersytetu Harvarda opublikowała wideo ze swoim wykładem o negatywnym wpływie tego produktu, w którym nazwała go “czystą trucizną”, bardziej szkodliwą niż smalec.

Czy jest aż tak źle?

Tak, jak nie zabije nas okazjonalnie zjedzona tabliczka czekolady (która swoją drogą również zawiera tłuszcze nasycone) i popita colą, tak i olej kokosowy nam nie zaszkodzi, o ile spożywamy go w umiarkowanych ilościach.

Obecnie dietetycy nie informują o konieczności definitywnego odstawienia produktów zawierających tłuszcze nasycone, a jedynie jedzenia go “jak najmniej”. Według zaleceń American Heart Association powinny one pokrywać maksymalnie 5-6 procent dziennego zapotrzebowania na energię. To oznacza, że przy diecie 2000 kcal, nie powinny one przekraczać 13 gramów. To tyle, ile mniej więcej zawiera jedna łyżeczka oleju kokosowego.

mm
Iwona Ludwinek-Zarzeka

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca

Ruszyły zapisy na Wirtualną 1MILĘ! Rywalizacja jest wirtualna, ale bieganie, nagrody, a przede wszystkim pomoc, jaka za tym bieganiem idzie, są jak najbardziej realne! Każda zarejestrowana w zabawie mila to złotówka przeznaczana na cele charytatywne. […]

Rusza Wirtualna 1MILA. Biegaj, wygrywaj i pomagaj!

21 kilometrów i 285 metrów – tyle wynosi aktualny rekord świata w biegu godzinnym. Wynik ustanowiony w 2007 r. może zostać pobity z powodu… koronawirusa! Tegoroczny sezon sportowy, storpedowany przez koronawirusa, jest wyjątkowy. Jednym z […]

Mo Farah spróbuje pobić rekord świata w biegu godzinnym!