fbpx

Informacje prasowe > Polecane > Promocje > Slider > Wiadomości > Zdrowie i motywacja

Plogging – jak połączyć bieganie z dbaniem o środowisko?

Zdaniem ekologów, jeśli tempo zaśmiecania środowiska nie zmaleje w przeciągu najbliższych lat, wkrótce ilość odpadów znajdujących się w w oceanach przekroczy ilość ryb, a pożywieniem większości ptaków staną się pozostałości plastiku. Dlatego też, w celu przeciwdziałania zanieczyszczeniu środowiska naturalnego, rodzą się nowe trendy, takie jak filozofia Zero Waste, czy też weganizm. Powstają także przyjazne naturze rozwiązania techniczne, jak chociażby idea domów pasywnych, oraz rodzą się nawet ekologiczne dyscypliny sportu. Do tych ostatnich należy plogging.

Czym jest plogging?

Plogging to nowa dyscyplina sportu polegająca na bieganiu i zbieraniu śmieci, które biegacze znajdują na swojej drodze. Zapoczątkowaną ją w Szwecji, gdzie w 2016 roku osoby zainteresowane bieganiem postanowiły połączyć aktywność sportową ze zbieraniem odpadów, zabierając ze sobą worki i sprzątając zanieczyszczony teren. Wkrótce działanie to nazwane zostało ploggingiem. Nazwa ta powstała z połączenia słów: angielskiego „jogging”, czyli bieganie i szwedzkiego „plock upp” oznaczającego „podnosić”. Dzięki mediom społecznościowym, lokalne grupy ploggersów zaczęły organizować akcje wspólnego sprzątania śmieci, i tak narodziła się nowa dyscyplina stojąca na pograniczu sportu i ekologii .

Jaka jest historia ploggingu?

Ojcem ploggingu jest szwedzki aktywista Erik Ahlström, uprawiający dyscyplinę sportu zwaną „cross adventure”, dziś określaną jako „bieganie w terenie”, który podczas codziennego biegania rozpoczął zbieranie śmieci. Po przeprowadzce do Sztokholmu z górskiego miasteczka, Åre doznał on szoku, gdy zobaczył jak bardzo zaśmiecone są ulice w stolicy. Z czasem zaczął zachęcać on do takiej aktywności swoich znajomych. Akcja Erika znalazła odzew medialny. W coraz większej ilości szwedzkich miast zaczęły się pojawiać grupy biegaczy sprzątających odpady porozrzucane po trawnikach, chodnikach, lasach czy ulicach.

Większość ploggersów biegała zaopatrzona w plastikowe worki ale ci którzy ich nie mieli zbierali drobne śmieci do kieszeni, większe wpychając za ubranie. Wkrótce okazało się , że ludzie ci nie tylko dobrze się bawili uprawiając sport ale po każdym biegu powracali do domu z satysfakcją, że robią „coś dobrego” dla natury. Sukcesy zbierających śmieci biegaczy sprawiły, że plogging okrzyknięty został mianem ekosportu i spowodował duży oddźwięk społeczny, rozprzestrzeniając się w całej Skandynawii, a z czasem w pozostałych krajach Europy: Belgii, Danii, Norwegii, Francji czy we Włoszech a także w Polsce.

Ploggersi pojawili się również na innych kontynentach. Wkrótce można było zobaczyć ich w Stanach Zjednoczonych, różnych krajach Ameryki Południowej oraz w Indiach a nawet na Tajlandii oraz w krajach takich jak: Republika Południowej Afryki, Kuwejt, Chiny, Ekwador, czy Korea. W obecnym roku, produkująca roślinne mleko i jogurty marka Silk ze Stanów Zjednoczonych, rozpoczęła starania o uznanie ploggingu za sport olimpijski i będzie ona dążyć do wprowadzenia go do igrzysk olimpijskich, które w 2028 roku będą odbywać się w Los Angeles.

Słowo „plogga” nie tylko znalazło swoje miejsce w słowniku języka angielskiego ale wręcz weszło w wielu krajach do powszechnego użytku. Jak mówi sam założyciel ruchu „Ludzie są dumni, że zbierają śmieci”i dzięki temu pomagają oni innym nabierać właściwych nawyków.

Plogging, nowy zyskujący na popularności ekologiczny trend wśród biegaczy na całym świecie

Plogging – dla kogo taki trening będzie odpowiedni?

Plogging, w róznych jego odmianach, tak naprawdę może uprawiać każda osoba. Wprawdzie nie wszyscy lubią bieganie ale aktywność ta nie ogranicza się już tylko do samego joggingu i można ją obecnie uprawiać jeżdżąc na rowerze albo na rolkach. Z myślą o osobach mniej wysportowanych, które jednak lubią spacery na świeżym powietrzu, utworzono już nawet pokrewny rodzaj aktywności o nazwie „plalking”. Jest to określenie będące połączeniem słów „plock upp” i angielskiego „walking” czyli chodzenie. Staje się ono popularne również pośród grzybiarzy często łączących poszukiwanie grzybów ze sprzątaniem śmieci.

Plogging nie wymaga wielkich poświęceń ani kosztów. Do treningu, niezbędne są jedynie gumowe rękawiczki oraz plastikowa torba najlepiej pochodząca z recyklingu lub wielorazowa. W działalności tej nie chodzi wcale o to, by przenosić z miejsca na miejsce tony śmieci. Sprzątnięcie nawet kilku plastikowych butelek, puszek, czy innych odpadków stanowi już wymierne działanie wykonane dla dobra planety.

Dziś plogging stał się powszechnym społecznym ruchem, który silnie wpływa na odpowiedzialność społeczną za problem śmieci zalewających naszą planetę. W wielu miejscach, odbywają się nawet zawody ploggingowe przeprowadzane w różnych konkurencjach i oparte na rywalizacji pomiędzy osobami, które mogą pochwalić się największa ilością zebranych śmieci lub najcenniejszym albo najdziwniejszym znaleziskiem. Jak większość sportowych dyscyplin, plogging doczekał się już nawet własnych technik uprawiania go. Należą do nich: zbieranie śmieci podczas biegania, w czasie rozgrzewki lub pod sam koniec aktywności.

Ploggingiem zainteresowały się także szkoły a nauczyciele wychowania fizycznego często organizują zbieranie śmieci podczas biegania na lekcjach. Z czasem, pojawiła się również popularna szczególnie w krajach skandynawskich zimowa odmiana ploggingu polegająca na sprzątaniu śmieci w górach i lasach w czasie jazdy na nartach biegówkach. W wielu dużych miastach, regularnie organizowane są imprezy ploggingowe, w których, jak w stolicy Meksyku, potrafi brać udział kilka tysięcy osób. W Polsce, ciekawą inicjatywą jest obchodzony na Śląsku Dzień Ziemi, który uznano za dobrą okazję do wspólnego biegania i zbierania śmieci. Inne imprezy połączone ze zbieraniem śmieci organizowane były w jednym z toruńskich lasów.

Aby znaleźć lokalną grupę ploggersów, wystarczyć odwiedzić Facebooka i poszukać na nim zorganizowanych w najbliższej okolicy grup; jest ich bowiem już coraz więcej.

Bieganie i zbieranie śmieci – jakie są zalety ploggingu?

Plogging to aktywność o ogromnej ilości zalet. Są one istotne nie tylko w aspekcie ekologii ale również zdrowia, rozwoju osobistego a nawet ekonomii.

  • Bieganie i zbieranie śmieci w doskonały sposób wpływa na urozmaicenie treningu, ponieważ obciążone workiem ze śmieciami mięśnie pracują ciężej a pochylanie się co jakiś czas, robienie skłonów, regularne spowolnienie i przyspieszanie pulsu daje w efekcie, bardzo skuteczny interwałowy trening całego ciała,
  • Wpływ ploggingu na zdrowie nie kończy się na podnoszeniu aktywności organizmu, jest on również wielkim sprzymierzeńcem w walce z otyłością, gdyż pozwala spalać około 300 kalorii w przeciągu pół godziny.
  • Plogging pozwala również na zwiększenie motywacji uprawiających go osób. Dzięki potrzebie zbierania śmieci, biegacze mają poczucie zrobienia czegoś nie tylko dla siebie ale również dla środowiska, co wzmacnia u nich poczucie misji i odpowiedzialności.
  • Bieganie i zbieranie odpadów w oczywisty sposób wpływa na zmniejszenie kosztów wywozu śmieci i sprzątania ulic, co pozwala przeznaczać zaoszczędzone w ten sposób pieniądze na inne cele społeczne.
  • Plogging wpływa silnie na zainteresowanie pomocą środowisku, umożliwia poprawienie estetyki miejsca oraz redukcję powiększającego się z każdym dniem zanieczyszczenia mikroplastikiem. W mniej niezanieczyszczonym środowisku

ludzie chętniej będą podejmować korzystne dla zdrowia aktywności oraz utrzymywać stosunki towarzyskie.

  • Bieganie i zbieranie śmieci daje możliwość edukowania napotykanych osób i zwrócenia ich uwagi na kwestii zaśmiecania środowiska, co

daje szansę na zmianę sposobu ich myślenia oraz większą troskę o czystość naszej planety.

  • Plogging wywołuje u ludzi odruch zbierania śmieci, co w konsekwencji przyczynia się do coraz czystszego otoczenia wokół nas.
Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Magazyn Bieganie

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Mistrzostwa Polski, maraton w Londynie, Adizero: Road to Records – ostatni weekend obfitował w ciekawe wydarzenia biegowe. Dla tych, którzy chcą być na bieżąco, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie wydarzeń z ostatnich dni. Adizero: Road to Records […]

Rekordy Polski, świata i Guinessa – co to był za weekend!

W tym roku obchodzimy 1000-lecie koronacji pierwszego króla Polski. W obchody tej rocznicy (milenicy?) włączyli się także organizatorzy imprez biegowych. Jednym z projektów organizowanych z tej okazji jest cykl Stolice Milenium. Czym jest, na czym […]

Stolice Milenium – okazja na to trofeum zdarza się raz na 1000 lat. Dosłownie!

Jak zacząć biegać?

Ciepła, wiosenna pogoda, która towarzyszy nam w ostatnich dniach sprawia, że wiele osób nabiera ochoty na aktywność fizyczną. Szybko jednak natrafiają na wątpliwości i pytania – Jak zacząć biegać? Jak powinny wyglądać biegowe początki? Jak […]

Jak zacząć biegać? Plan dla początkujących biegaczy

Bernard Kiprotich Too z Kenii zwycięzcą PKO Gdynia Półmaratonu. Pokonał trasę w czasie 1:03:54. Wśród kobiet najszybsza była jego rodaczka – Valentine Jebet, która potrzebowała 1:10:24 na dotarcie do mety. Pierwszym Polakiem, który przekroczył linię […]

Rekord Polski M45 wśród mężczyzn i debiut w półmaratonie Mistrzyni Europy. Podium należało jednak do Kenijczyków – PKO Gdynia Półmaraton za nami!

5 tysięcy osób pobiegnie w biegu głównym. W PKO Gdynia 5K oraz biegach dziecięcych Frugo Kids Run ponad tysiąc. W trakcie biegowego weekendu będzie śniadanie dla zawodników i rywalizacja rodziców z wózkami. Podczas konferencji prasowej […]

Gdynia czeka na biegaczy. PKO Gdynia Półmaraton startuje już w ten weekend!

Fundacja „Maraton Warszawski” kontynuuje współpracę z Nationale-Nederlanden. Już 28 września 2025 roku Warszawa po raz kolejny stanie się areną wielkich sportowych emocji, społecznego zaangażowania i promocji zdrowego stylu życia. 47. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski zapowiada się […]

Zwiększona pula miejsc i sponsor tytularny 47. Maratonu Warszawskiego!

Zapraszamy do obejrzenia oficjalnego wideoreportażu z TAURON 22. Cracovia Maratonu, który odbył się 6 kwietnia 2025 roku oraz zorganizowanych dzień wcześniej: OSHEE Biegu Nocnego na 10 km, 18. Mini Cracovia Maratonu im. Piotra Gładkiego o […]

TAURON 22. Cracovia Maraton i wydarzenia towarzyszące – oficjalne wideo

Kto by pomyślał, że od pierwszej edycji GWiNT Ultra Cross minęło 10 lat! Tymczasem już za chwilę będziemy odliczać minuty do startu kolejnej odsłony tego popularnego w Wielkopolsce biegu ultra. Zanim jednak gromkimi brawami przywitamy […]

10 lat biegowej pasji: GWiNT Ultra Cross już w najbliższy weekend!

Wygraj pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata!
Weź udział