fbpx

Sprzęt > Sklepy dla biegaczy > Sprzęt > Sprzęt > Ubrania

Polska firma produkująca odzież biegową rezygnuje z plastikowych opakowań

Fot: Facebook Polka Sport

Fot: Facebook Polka Sport

Katarzyna Półtorak, właścicielka firmy Polka Sport, poinformowała wczoraj swoich fanów na Facebooku, że rezygnuje z plastikowych opakowań na tyle, na ile to tylko będzie możliwe. „Albo robię biznes zgodnie z moimi wartościami, albo nie robię tego w ogóle”.

Temat ekologii już dawno wyszedł poza grono aktywnych działaczy i organizacje pozarządowe. Coraz częściej podejmują go również firmy, które wprowadzają szereg proekologicznych działań. I o ile trend ten jest widoczny w dużej mierze wśród niewielkich i średnich przedsiębiorstw kosmetycznych oraz produkujących odzież lifestylową, tak świat sportowy jest w tym temacie nieco konserwatywny. Najwyraźniej jednak i tu zaczyna się powoli coś dziać.

„Jakiś czas temu podjęłam decyzję, że nie chcę plastikowych opakowań. Prywatnie już dawno z nich zrezygnowaliśmy, więc trzeba było to też wprowadzić w pracy” – czytamy na profilu Polki Sport, która zajmuje się głównie produkcją odzieży biegowej dla kobiet. Po tym oświadczeniu jednak widzimy, jak wiele jeszcze jest do zrobienia, by taką obietnicę można było w ogóle dotrzymać:

„Najłatwiej było zrezygnować z foliopaków, w których są wysyłane zamówienia. Można zastąpić je kartonowymi pudełkami. Wiązało się to ze wzrostem kosztów, bo za foliopak z nadrukiem płaciłam 49 groszy, a za kartonowe pudełko muszę zapłacić w zależności od zamawianej ilości i wielkości od 3,30 zł do 4,50 zł. Czyli w najlepszym wypadku wzrost kosztu jednostkowego o 570%.

Trudniej było pozbyć się foliowych woreczków, w które były pakowane spódniczki w szwalni. To jest standard w branży odzieżowej póki co. Zaczęłam główkować, szukać pomysłów u innych firm, ale zapytałam też panią kierowniczkę szwalni, z którą pracuję: „Chcę się pozbyć foliowych woreczków. Jak radzą sobie z tym inne firmy, dla których szyjecie?” Wiecie jaka była odpowiedź? „Pani Kasiu, inne firmy jeszcze o tym nie myślą!”.

Byłam zaskoczona, w swojej naiwności myślałam, że duże polskie i zachodnioeuropejskie marki rozkminiły już ten temat. Nie miałam pomysłu, więc na początek ustaliłam ze szwalnią, że będą pakować spódniczki w zbiorcze worki po kilka sztuk, zamiast indywidualnie. Zawsze to mniej plastiku.

Jakoś przypadkiem trafiłam na polską markę Surf, która na swojej stronie miała informację, że pakuje ubrania w papierowe koperty i w papierowe worki. Uznałam, że to może być rozwiązanie. Zaprojektowałam koperty, znalazłam firmę, która wyprodukowała je dla mnie (zpapieru.pl – polecam) i tak pojawiły się koperty. Jasne, że koperty wyprodukowane specjalnie dla mnie są dużo droższe niż foliowy woreczek. Ale stwierdziłam, że albo robię biznes zgodnie z moimi wartościami albo nie robię tego w ogóle.”


Trudne początki

Jak widać, rozwiązania bardziej ekologiczne wiążą się z kosztami, a część z nich jest w ogóle jeszcze w Polsce niedostępnych. W biegowym świecie z takimi problemami stykają się chociażby masowe imprezy uliczne, które nawet wprowadzając szereg pozytywnych działań, muszą wybierać po prostu mniejsze zło. Trudno jest bowiem w tych czasach całkowicie wyeliminować na biegach plastikowe butelki (jadalne kapsułki z izotonikiem obecnie nie są do kupienia w Polsce). Ekologiczne, papierowe kubeczki, papierowe lub lniane torby na pakiet zamiast plastikowych, generują o wiele większe koszty. W rezultacie biegacz musi się liczyć z tym, że za udział w takiej imprezie będzie musiał zapłacić więcej, co na obecny moment jest przez wiele osób trudne do zaakceptowania.

Cieszy jednak fakt, że biegacze mają coraz większy wybór i możliwość, aby wspierać inicjatywy, z którymi sami się utożsamiają, tym samym realnie wpływając na stan naszej planety.

ZOBACZ TEŻ: Ponad 400 tys plastików ląduje do kosza po dużej imprezie biegowej. „A można inaczej”

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Iwona Ludwinek-Zarzeka

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Jakie korzyści może odnieść sponsor imprezy biegowej? Czy celem zaangażowania we współpracę z organizatorem musi być zwiększenie sprzedaży? I jak takie partnerstwo przekłada się na aktywność biegową pracowników firmy? O współpracy firmy Plum, sponsora tytularnego […]

Adrianna Szumska, Plum: „Niektórzy się śmieją, że szefowa kazała im biegać”

Biegać może każdy, nawet od najmłodszych lat, jednak ważne by w tym wieku plan treningowy był ułożony tak, aby trening sprawiał radość dziecku. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przed pierwszymi treningami biegowymi maluchów.

Bieganie dzieci – jak sprawić by treningi były dobrą zabawą?

Właśnie wystartowały zapisy na drugi z trzech biegów słynnej Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć”. Uczestnicy wystartują w sobotę 29 lipca, aby upamiętnić wydarzenia z 1944 roku i oddać hołd Bohaterom. Oprócz standardowej wersji – […]

Ruszyły zapisy na 32. Bieg Powstania Warszawskiego!

Czy chorując na cukrzycę, nadciśnienie albo astmę możemy biegać? Albo czy powinniśmy w jakiś sposób ograniczać swoje treningi? Na liście potencjalnych przeciwwskazań do uprawiania tego wymagającego sportu jest wiele mitów. Postanowiliśmy się z nimi rozprawić. Sprawdzamy też co naprawdę powinno biegacza powstrzymać przed wysiłkiem kierując go do lekarza.

Czy bieganie jest dla każdego? Schorzenia, które mogą w tym przeszkodzić (ale nie muszą!)

bieg z narastającą prędkością

Chcąc osiągnąć poziom sportowy Kenijczyków, najłatwiej sięgnąć po ich własną broń – trening, przed którym nawet najlepszym uginają się kolana i który nigdy nie będzie nudny.

Bieg z narastającą prędkością. Jak go wykonać poprawnie?

Robert Karaś jest nowym rekordzistą świata na dystansie 10 x Ironman! Zawody Brasil Ultra Tri składające się z 38 km pływania, 1800 km roweru i 422 km biegu, pokonał z czasem ok. 164 godzin. Poprzedni […]

Jest rekord świata! Robert Karaś na mecie 10-krotnego Ironman!

Jest sobota, jest Parkrun – to zdanie zna w całej Polsce wiele tysięcy uczestników cotygodniowego wydarzenia promującego aktywność. Wydarzenia, które jest zdecydowanie czymś więcej niż biegiem na 5 km. Na czym polega fenomen Parkruna? Jak […]

Jest sobota, jest Parkrun. O fenomenie biegu na 5 km w miejskim parku opowiada Jakub Fedorowicz [podcast]

W przeddzień jednego z najpiękniejszych dni w roku, w dodatku w pięknym miesiącu maju, spotkały się przy mikrofonie dwie biegające matki: Justyna Kostrzewska i Ewa Paciorek. Kobiety, które na co dzień są zabiegane dosłownie i […]

Matki to kobiety zabiegane z natury. Justyna Kostrzewska i Ewa Paciorek [podcast]