fbpx

Bez kategorii

#PolskaPrzyjaznaBiegaczom. Testujemy wasze biegowe trasy – Warszawa

aktywna_jesien_nad_wisla_-_kopia

Kiedyś znajomy z Mazur zapytał mnie pół żartem pół serio, czy my, warszawiacy, znamy lasy tylko ze zdjęć i widokówek. Postanowiłam zatem pokazać, że stolica jest nie tylko zielona, ale również bardzo przyjazna biegaczom. Zabieram Was zatem w podróż po jednej z najpiękniejszych, biegowych tras, jakie można znaleźć w Warszawie.

Dystans – 35 km

Profil trasy – płaski

Stopień trudności – łatwa

Podłoże – ścieżki utwardzone/asfalt

Użyty sprzęt:

  • Legginsy: inov8
  • Koszulka: inov8
  • Buty: inov8
  • Zegarek: Garmin 225
  • Chusta wielofunkcyjna: Buff
  • Plecak biegowy: Salomon

Punkt „zero”

Wycieczkę zaczynam od skrzyżowania ul. Czerniakowskiej i Trasy Siekierkowskiej. To miejsce wyjątkowe z dwóch powodów: względnie łatwo jest tam dojechać komunikacją miejską, a ponadto wystarczy, że pokonamy kilkaset metrów, by znaleźć się w istnej enklawie spokoju. Trasa wiedzie wprawdzie wzdłuż jezdni, ale jest w dużej mierze od niej kompletnie odseparowana. Dzięki temu można już na pierwszym kilometrze oddać się biegowej medytacji będąc w sercu miasta. Wzdłuż Trasy Siekierkowskiej napotykam pozostałości po dawnych sadach, łąki, oczka wodne. I tak przez dobre 6 km.

kanal_nowa_ulga_trasa_siekierkowska_warszawa_001

Następnie muszę przedrzeć się przez Most Siekierkowski, gdzie znajduje się szeroki ciąg pieszo-rowerowy. Zbiegam na lewo Wałem Miedzeszyńskim i rozglądam się za ścieżką, którą zbiegniemy nad Wisłę. Jest! To moje ulubione miejsce. Jeszcze 10 lat temu można było tu spotkać głównie miłośników mocniejszych trunków, obecnie jest to raj dla biegaczy i spacerowiczów i to o każdej porze roku. Aż do Mostu Siekierkowskiego ścieżka wiedzie praktycznie cały czas wzdłuż rzeki. W otoczeniu natury można spoglądać na „wielki świat” prezentujący się dumnie z drugiej strony Wisły.

wisla_1

Wzdłuż ścieżki robię sobie przerwę w jednym z nadwiślańskich lokali La Playa, gdzie delektuję się owocowym koktajlem. Nie zostaję tam jednak zbyt długo. Czas goni!

la-playa

Dalej mam dwie opcje: albo biec po stronie praskiej wzdłuż ZOO i mostem Gdańskim przeprawić się na drugą stronę, albo skręcić na lewobrzeżną część Warszawy już mostem Świętokrzyskim. Obie opcje są ciekawe i przyjazne biegaczom z racji na niewielką liczbę skrzyżowań i świateł. Wybieram jednak opcję pierwszą. Za mostem jeszcze sięgam po szybką przekąskę i lecę dalej.

x-czeko-moc-40g

Skręcam w prawo i biegnę wzdłuż ścieżki rowerowej. Spoglądam na Cytadelę i chwilę później widzę odbicie na Kępę Potocką. Ja jednak biegnę dalej prosto, w kierunku Centrum Olimpijskiego. Tamtędy wiedzie bowiem kolejny zielony odcinek.

Test inov-8 f-lite 195. Buty do biegania naturalnego

Powoli zbliżam się do Parku Młocińskiego – jednego z najpopularniejszych biegowych miejsc w Warszawie. Teren typowo leśny, z przyjaznymi, utwardzonymi drogami. Kto ma siły, może skorzystać ze ścieżki sprawnościowej, a kto pragnie odpoczynku – może przysiąść w jednej z rekreacyjnych wiat. Szczęśliwcy napotkają tutaj zwierzynę (sarny, kuny), niestety ja widzę tylko spacerowiczów z psami.

Mijam park i wbiegam w podwarszawską miejscowość – Łomianki i kieruję się w stronę Dąbrówki Leśnej. Niestety żeby tam dotrzeć, muszę pokonać 4,5 km biegu po chodniku, między ludźmi, wzdłuż jezdni. Jednak wiem, że wkrótce czeka na mnie nagroda – Puszcza Kampinoska.

puszcza-kampinoska-6721-1024x577

I tu zaczyna się istne szaleństwo. Mimo, że mam w nogach prawie 30 km, odżywam. Las bowiem zaprasza do kolejnej eksploracji. Lecę niebieskim szlakiem do Lasek, gdzie w restauracji Bartek piję najlepszą kawę na świecie i tym samym kończę moją biegową wyprawę.

kawa

Podsumowanie

Warszawska trasa jest idealna właściwie dla każdego. Po pierwsze można ją modyfikować pod względem długości. Osoby mniej wytrenowane, mogą zakończyć wyprawę w okolicy Parku Młocińskiego. Ultrasi – mogą polecieć dalej wzdłuż Puszczy Kampinoskiej.

5af561187142a_osize1068x623q71h50c08b

Podłoże jest mieszane – utwardzone ścieżki, asfalt, kostka Bauma. Podbiegów jest raczej niewiele, a jeśli już są, to bardzo łagodne. Jednak to, szczególnie urzeka, to niewielka liczba skrzyżowań i świateł oraz przyroda. Aż trudno uwierzyć, że większość tej trasy wiedzie wzdłuż największego miasta w Polsce.

mm
Iwona Ludwinek-Zarzeka

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Często mówi się, że maraton, ze względu na duże obciążenie organizmu, nie jest najlepszy dla naszego zdrowia, jednak już sam trening maratoński – jak najbardziej. A już w szczególności dla naszego serca, co ma odzwierciedlenie […]

Biegasz? Twoje serce jest młodsze od ciebie o 4 lata

Światowa Lekkoatletyka (dawniej Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF) odznaczyła Cracovia Maraton certyfikatem World Athletics Silver Label, potwierdzając tym samym wysokie standardy organizacyjne i sportowe krakowskiej imprezy. Tegoroczny, 19. Cracovia Maraton odbędzie się już w randze […]

Cracovia Maraton z certyfikatem World Athletics Silver Label Road Races

Biegacze na początku swojej sportowej przygody stają przed szeregiem dylematów i pytań. Zwłaszcza, kiedy w ich kalendarzach pojawiają się pierwsze starty w zawodach. Część z tych wątpliwości została już zapisana w leadzie niniejszego artykułu. Pochylimy […]

Mam za sobą debiut na 10 kilometrów. Czy mogę już wystartować w półmaratonie?

Kontuzje to zmora każdego biegacza, jednak prędzej czy później spotkają każdego z nas. Jedną z najbardziej przykrych i dość długo trwających kontuzji są złamania zmęczeniowe, które często występują u ambitnych biegaczy-amatorów. Dowiedz się, jak im zapobiegać oraz jak zadziałać, gdy jednak wystąpią.

Złamania zmęczeniowe. Jak im zapobiec, jak je leczyć?

W 40. Półmaratonie Wiązowskim finiszowało na mecie 3600 zawodników, zaś w Wiązowskiej 5-tce – 914. W klasyfikacji generalnej mężczyzn wygrał Szymon Kulka, który do mety dobiegł z czasem 1:03:33. Nasz półmaraton był dla niego sprawdzianem […]

40. rekordowy Półmaraton Wiązowski [RELACJA]

Już tylko nieco ponad 12 tygodni pozostało do 15. Półmaratonu Warszawskiego. To oznacza, że każdy, kto na poważnie traktuje start w tym biegu, powinien równie na poważnie zacząć traktować przygotowania do niego. Dlatego razem z Fundacją Maraton Warszawski zapraszamy na kolejną transmisję live na temat przygotowań do tego biegu!

Planujesz wiosenny półmaraton? Czas zaczyna gonić!

Sauna, którą możesz mieć na sobie podczas najważniejszych momentów sportowej kariery. Czy może istnieć coś lepszego? Teraz już tak: nowa technologia UA RUSH Seamless. Materiały UA RUSH Seamless łączą różnorodne włókna wysokiej jakości utkane w […]

Under Armour przedstawia nowość w ofercie odzieży funkcyjnej UA RUSH: bezszwową technologię UA RUSH Seamless

W ostatni weekend w Wiązownie odbył się jubileuszowy 40. Półmaraton Wiązowski. Dla biegowej Polski oznacza to ni mniej ni więcej, tylko fakt, że sezon wiosennych półmaratonów został oficjalnie otwarty!

Szymon Kulka wygrywa w Wiązownie pokonując doborowych rywali