fbpx

Czytelnia

Pomysły na biegowe wyzwania. Część II: poziom light

Bieganie w grupie. Fot. istockphoto.com

Fot. istockphoto.com

Biegowe wyzwanie nie musi oznaczać obiegnięcia całego świata, wbiegnięcia na Mount Everest albo pokonania 100 mil po górach w 24 godziny. Przedstawiamy drugą część naszych pomysłów na biegowe wyzwania – tym razem propozycje dla „zwykłych śmiertelników”, czyli dostępne dla każdego!

Przeczytaj też: „Pomysły na biegowe wyzwania. Część I: poziom hard”

Biegowa ultra sztafeta

Wyzwanie: pokonać długi dystans (np. 300 km) w kilka osób w formule sztafetowej

Pokonywanie setek kilometrów „za jednym razem” (czyli na jednej wyprawie) to wyzwanie dla kosmitów, ale ten sam dystans pokonywany w formule sztafetowej przez kilka osób będzie już zadaniem osiągalnym dla „zwykłych śmiertelników”. Najpierw trzeba sobie obrać cel: biegowa „pielgrzymka” może prowadzić do szczególnie atrakcyjnego miejsca lub kończyć się w lokalizacji, gdzie odbywa się jakieś wyjątkowe wydarzenie. Można więc pobiec na Woodstock, można z modlitwą na ustach biec do Częstochowy, można też zakończyć sztafetę na jakimś festiwalu biegowym i „dobić się” jeszcze startem w zawodach na miejscu. Po opracowaniu trasy trzeba zebrać ekipę i wymyślić całą logistykę: po jakich odcinkach będą się zmieniać biegacze i co będzie się działo z tymi, którzy schodzą z trasy (może ich np. zabierać samochód). Warto takie wyzwanie rozpromować i zachęcać ludzi do dołączania się do sztafety. W kupie raźniej!

Bieg na szczyt: Rysy

Gdzie? Rysy, 2499 m n.p.m. (najwyższy szczyt Polski), Tatry
Wyzwanie: wbiec jak najszybciej na szczyt

Trasa jest prosta: od szlabanu w Palenicy Białczańskiej (Łysa Polana) na Rysy (szczyt po polskiej stronie) czerwonym szlakiem. Dystans jedynie 12 km, ale na tym dystansie aż 1500 m podejścia! W dół jest zaledwie 28 metrów… Turystom pokonanie tego odcinka zajmuje zwykle 6-7 godzin. Z postojem i kanapkami przy Morskim Oku i/lub przy Czarnym Stawie – może się zejść cały dzień. Oczywiście z plecakiem, w którym jest albo bagaż na kilkudniową wycieczkę, albo chociaż jedzenie i picie na cały dzień wędrówki. A gdyby tak wbiec tam na lekko? Jak najszybciej? Bez odpoczywania? Ostatnio (9 sierpnia 2014) rekord tej trasy ustanowił Marcin Świerc, który wbiegł na Rysy w czasie… 1 godz. 34 min i 49 s! Co ciekawe, Marcin biegł tą trasą pierwszy raz w życiu, a w międzyczasie, niedaleko przed szczytem, zgubił nieco drogę (widać to na zapisie sygnału GPS z zegarka Marcina). Rekordu Marcina nie trzeba od razu pobijać, ale życiówkę na tym dystansie na pewno warto zrobić!

Bieg (szybkie podejście?) na szczyt na lekko (ale z niezbędnym dla bezpieczeństwa ekwipunkiem) to uniwersalny pomysł na biegowe wyzwanie. Chcąc zdobyć jakąś górę, warto poszukać informacji o tym, w jakim czasie pokonywali podejście ci najszybsi. Oczywiście nie ma co od razu próbować polepszać ich czasu, ale dla porównania swojego wyczynu warto mieć taką wiedzę. A jeśli wysokie góry nieco cię przerażają, to na pewno do pobicia jest też rekord wbiegnięcia na Łysicę!

Marcin Świerc - bieg na Rysy Fot. Marcin Świerc

Dowód na rekordowy czas w biegu na Rysy. Fot. Marcin Świerc

Zaliczyć całą Polskę

Wyzwanie: wystartować w biegu w każdym województwie w Polsce

Wyzwanie nie jest trudne do zrealizowania pod względem fizycznym. Można oczywiście założyć sobie, że każdy z tych biegów będzie na przykład minimum półmaratonem. Większym problemem jest logistyka – trzeba pojawić się w każdym województwie. Wiąże się to z kosztami i czasem poświęcanym na wyjazdy. Warto zaplanować sobie jakiś deadline na wykonanie zadania (rok?) – wtedy  zapał jest większy, a wyzwanie nie ciągnie się w nieskończoność. Zaliczenie biegów w każdym polskim województwie to okazja do odwiedzenia regionów mało nam znanych. Walor turystyczny jak się patrzy!

Korona Polskich Maratonów / Półmaratonów

Wyzwanie: zdobyć Koronę Polskich Maratonów / Półmaratonów

Lista biegów wchodzących w skład obu Koron jest ustalana przez organizatora tego wyzwania i jest zamknięta. W skład Korony Polskich Maratonów wschodzą: Maraton Dębno, Cracovia Maraton, Maraton Warszawski, Maraton Poznański, Maraton Wrocław. Zadanie polega na ukończenie wszystkich pięciu wymienionych maratonów w przeciągu 24 miesięcy (licząc od daty pierwszego ukończonego maratonu zgłaszanego we wniosku). Kolejność pokonywania maratonów jest dowolna. Jedyną instytucją przyjmującą zgłoszenia i prowadzącą weryfikację Korony Polskich Maratonów jest Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie – organizator Cracovia Maraton. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.cracoviamaraton.pl.

W skład Korony Polskich Półmaratonów 2014 wchodzi aż 11 imprez, jednak ukończyć wyzwanie, należy ukończyć 5 z nich w ciągu jednego roku kalendarzowego. Wśród ukończonych półmaratonów musi się znaleźć:
– co najmniej jeden z dwóch półmaratonów: Warszawa lub Poznań;
– co najmniej jeden z czterech półmaratonów: Sobótka, Białystok, Grodzisk Wlkp., Piła;
– co najmniej jeden z pięciu półmaratonów: Żywiec, Wałbrzych, Gniezno, Szamotuły, Kościan.
Więcej szczegółów znajdziesz w tekście „Korona Polskich Półmaratonów – jak ją zdobyć?”.

Korona Polskich Półmaratonów - medal 2013. Fot. archiwum organizatora.

Medal Korony Polskich Półmaratonów – edycja 2013. Medal za rok 2014 będzie wyglądał inaczej. „Umieścimy na nim wszystkie miejscowości wchodzące w skład Korony” – mówi Zbigniew Rosiński, jeden z organizatorów. Fot. archiwum organizatora

Przebiec swoje urodziny

Wyzwanie: biec przez cały dzień swoich urodzin, czyli przez 24 godziny

Pomysł na to wyzwanie podrzuciła na naszym Facebooku Urszula Szulc-Łątkowska. Takie zadanie postawił przed sobą jej mąż, który postanowił na biegowo świętować swoje 40. urodziny. Każdy, kto chciał mu złożyć życzenia, musiał przebiec z nim choćby kawałek. W podobny sposób można celebrować dowolny jubileusz, choć szczególnie atrakcyjne wydaje się to w wieku 24 lat, kiedy na każdą godzinę biegu przypada jeden rok życia!

Bieg urodzinowy

Wyzwanie: namówić (na przykład) 40 znajomych na wspólny bieg z okazji (na przykład) 40. urodzin

Wyzwania biegowe z okazji urodzin to dość popularny motyw. Przekraczanie kolejnej granicy wieku to dla wielu moment na tyle przełomowy, że warto go zaznaczyć w sposób szczególny. Kolejny pomysł na biegowe wyzwanie z takiej okazji podsunął Przemek Sajewski, który zaproponował namówienie 40 znajomych na bieg po lesie z okazji swoich 40. urodzin. Dodatkowo bieg może mieć jakiś symboliczny dystans – tutaj idealnie pasowałoby 40 km, chociaż wątpliwe, czy znalazłoby się aż 40 znajomych chętnych na takie wydarzenie. Ale próbować warto.

Park Narodowy wzdłuż i wszerz

Wyzwanie: przebiec wszystkie szlaki turystyczne wybranego Parku Narodowego

Poziom trudności tego wyzwania zależy od Parku Narodowego, który wybierzemy. Na przykład w Kampinosie łączna długość szlaków turystycznych wynosi 1230,8 km, więc pokonanie ich zajęłoby pewnie z 2 lata. Ale wystarczy wybrać inne miejsce i wyzwanie staje się łatwiejsze: Bieszczadzki Park narodowy ma 206 km szlaków turystycznych, Tatrzański – 275 km, Gór Stołowych – 195,6 km. Są też takie Parki Narodowe, których szlaki turystyczne można spróbować pokonać na jeden raz. W Świętokrzyskim PN będzie to ok. 40 km, w Pienińskim PN – 34,7 km, Ojcowski PN to zwyczajne długie wybieganie – 23 km, a turystyczne ultra można zaliczyć za jednym zamachem w Wielkopolskim PN, gdzie łączna długość szlaków to 87,3 km.

Kampinoski Park Narodowy Fot. KPN

Poznawanie piękna Puszczy Kampinoskiej można rozłożyć sobie na wiele rat. Za jednym zamachem można pokonywać poszczególne szlaki turystyczne KPN. Najdłuższy z nich – Główny Szlak Puszczy Kampinoskiej – ma 55,8 km. Fot. Kampinoski Park Narodowy

X biegów w X dni

Wyzwanie: wystartować w określonej liczbie biegów (na określonym dystansie) w określonym czasie

Przykłady? 10 maratonów w 10 miesięcy. 10 dyszek w 10 tygodni (start co tydzień). Inny pomysł to zaliczanie po prostu dużej liczby imprez biegowych przez jakiś czas: np. przez dwa miesiące start co tydzień (na dowolnym dystansie). Takie wyzwanie łączy się jednak niestety z dużymi nakładami finansowymi (wpisowe). Można też nie startować w zawodach, a określony dystans przebiegać na kolejnych treningach. Można sobie założyć np. przebiegnięcie 500 km w danym miesiącu. Albo przebiegnięcie 20 km w każdą niedzielę przez 3 miesiące. Kombinacji jest naprawdę mnóstwo, trzeba tylko wykazać się odpowiednim zacięciem, żeby nie odpuszczać i nie przerwać wyzwania w połowie.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Marta Tittenbrun

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Mistrzostwa Polski, maraton w Londynie, Adizero: Road to Records – ostatni weekend obfitował w ciekawe wydarzenia biegowe. Dla tych, którzy chcą być na bieżąco, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie wydarzeń z ostatnich dni. Adizero: Road to Records […]

Rekordy Polski, świata i Guinessa – co to był za weekend!

W tym roku obchodzimy 1000-lecie koronacji pierwszego króla Polski. W obchody tej rocznicy (milenicy?) włączyli się także organizatorzy imprez biegowych. Jednym z projektów organizowanych z tej okazji jest cykl Stolice Milenium. Czym jest, na czym […]

Stolice Milenium – okazja na to trofeum zdarza się raz na 1000 lat. Dosłownie!

Jak zacząć biegać?

Ciepła, wiosenna pogoda, która towarzyszy nam w ostatnich dniach sprawia, że wiele osób nabiera ochoty na aktywność fizyczną. Szybko jednak natrafiają na wątpliwości i pytania – Jak zacząć biegać? Jak powinny wyglądać biegowe początki? Jak […]

Jak zacząć biegać? Plan dla początkujących biegaczy

Bernard Kiprotich Too z Kenii zwycięzcą PKO Gdynia Półmaratonu. Pokonał trasę w czasie 1:03:54. Wśród kobiet najszybsza była jego rodaczka – Valentine Jebet, która potrzebowała 1:10:24 na dotarcie do mety. Pierwszym Polakiem, który przekroczył linię […]

Rekord Polski M45 wśród mężczyzn i debiut w półmaratonie Mistrzyni Europy. Podium należało jednak do Kenijczyków – PKO Gdynia Półmaraton za nami!

5 tysięcy osób pobiegnie w biegu głównym. W PKO Gdynia 5K oraz biegach dziecięcych Frugo Kids Run ponad tysiąc. W trakcie biegowego weekendu będzie śniadanie dla zawodników i rywalizacja rodziców z wózkami. Podczas konferencji prasowej […]

Gdynia czeka na biegaczy. PKO Gdynia Półmaraton startuje już w ten weekend!

Fundacja „Maraton Warszawski” kontynuuje współpracę z Nationale-Nederlanden. Już 28 września 2025 roku Warszawa po raz kolejny stanie się areną wielkich sportowych emocji, społecznego zaangażowania i promocji zdrowego stylu życia. 47. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski zapowiada się […]

Zwiększona pula miejsc i sponsor tytularny 47. Maratonu Warszawskiego!

Zapraszamy do obejrzenia oficjalnego wideoreportażu z TAURON 22. Cracovia Maratonu, który odbył się 6 kwietnia 2025 roku oraz zorganizowanych dzień wcześniej: OSHEE Biegu Nocnego na 10 km, 18. Mini Cracovia Maratonu im. Piotra Gładkiego o […]

TAURON 22. Cracovia Maraton i wydarzenia towarzyszące – oficjalne wideo

Kto by pomyślał, że od pierwszej edycji GWiNT Ultra Cross minęło 10 lat! Tymczasem już za chwilę będziemy odliczać minuty do startu kolejnej odsłony tego popularnego w Wielkopolsce biegu ultra. Zanim jednak gromkimi brawami przywitamy […]

10 lat biegowej pasji: GWiNT Ultra Cross już w najbliższy weekend!

Wygraj pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata!
Weź udział