fbpx

Sprzęt > Buty do biegania > Sprzęt > Buty do biegania > obuwie treningowe > Slider > Sprzęt

PUMA Velocity Nitro 3 – najbardziej „treningowe” buty do biegania?

„Komfort na każdym kroku i przy każdej prędkości” – tak opisuje model Velocity Nitro 3 marka PUMA na swojej stronie internetowej. Czy rzeczywiście jest to but, który wyróżnia się komfortem? A może ma inne charakterystyczne cechy? Jak sprawdza się na różnego rodzaju treningach? O tym miałem okazję przekonać się w ostatnich tygodniach. Zachęcam do lektury recenzji testu buta PUMA Velocity Nitro 3.

Jaka jest recepta na dobre buty treningowe? Oczywiście trudno to jednoznacznie stwierdzić, bo każdy biegacz lubi co innego. Jedni stwierdzą, że but musi zapewniać jak największą amortyzację. Inni będą oczekiwać od niego elastyczności i miękkości. Jeszcze inni zwrócą uwagę na komfortową cholewkę. Kryteriów oceny jest wiele. Dlatego opracowanie wszechstronnego buta biegowego to duże wzywanie. Czy PUMA sprostała mu, opracowując model Velocity Nitro 3?

Puma Velocity Nitro 3
PUMA Velocity Nitro 3

Wygląd zewnętrzny i pierwsze wrażenie

Pod względem estetyki PUMA Velocity Nitro 3 zdecydowanie trafia w mój gust. But sprawia wrażenie smukłego, wizualnie wydaje się być lekki, a wyraźna kolorystyka podkreśla jego charakter. Od razu w oczy rzuciła mi się duża liczba elementów odblaskowych, które rozmieszczone są w taki sposób, że but odbija światło padające na niego w zasadzie z każdej strony. Odblask wzdłuż charakterystycznej sygnatury po zewnętrznej stronie podeszwy, dodatkowy z logo marki od przedniej wewnętrznej strony, jeszcze jeden element odblaskowy z tyłu buta, 3 kolejne w okolicach pięty i z przodu, i odbijające światło sznurówki. Za to wszystko należy się pierwsza pochwała, bo zawsze podkreślam, że w obuwiu biegowym odblaskowe elementy są ogromną zaletą. Zwłaszcza, kiedy mowa o modelu o przeznaczeniu treningowym, gdzie zdarza się, że buty te wykorzystujemy już po zmroku.

Recenzja video PUMA Velocity Nitro 3

Jeżeli chodzi o ogólne pierwsze wrażenia organoleptyczne, to z jednej strony czuć, że jego przeznaczeniem są raczej biegi treningowe, a jednocześnie podeszwa daje wrażenie dość sprężystej, nieco usztywnionej, co może sugerować, że but będzie co najmniej przyzwoicie sprawdzał się podczas szybszego biegu. Nie jest też przesadnie gruba – 36 mm w tylnej części i 26 mm pod śródstopiem to w dzisiejszych czasach dość standardowe wartości. W konstrukcji tego modelu wykorzystano autorską piankę marki PUMA czyli NITROFOAM, dodatkowo w podeszwie znajdziemy piankę PROFOAM LITE, a na podeszwie zewnętrznej warstwę gumy PUMAGRIP.

Puma Velocity Nitro 3
PUMA Velocity Nitro 3

To, na co należy zwrócić uwagę przy ewentualnym wyborze tego modelu, to jego szerokość. Buty z wyglądu są smukłe nie tylko ze względu na to, że tak je zaprojektowano, ale również ze względu na wąskie kopyto. To po prostu model adresowany do osób, które albo lubią, gdy cholewka mocno przylega do stopy albo po prostu mają węższe stopy. Należy o tym pamiętać, wybierając właśnie ten model.

Jak się trenuje w PUMA Velocity Nitro 3?

W trakcie biegu zachowują się dość neutralnie i w wielu kategoriach wypadają pośrodku skali. Nie są bardzo mocno amortyzowane, ale pianki pod stopą jest wystarczająco dużo, by bez obaw biegać nawet po drobnych kamieniach czy ścieżkach, gdzie od czasu do czasu możemy nastąpić np. na korzeń. Nie jest to najlżejszy but w kategorii codziennych treningówek, ale ich waga nie jest odczuwalna w trakcie treningów. Podeszwa daje się uginać, jest nieco elastyczna, ale nie jest to elastyczność znana z tzw. butów minimalistycznych. Model ten nie był opracowywany z myślą o startach w zawodach, ale w czasie szybkiego biegania radzi sobie naprawdę dobrze. Patrząc na te wszystkie powyższe określenia, można stwierdzić, że udało się Pumie stworzyć naprawdę wszechstronny but do codziennego biegania.

Puma Velocity Nitro 3
PUMA Velocity Nitro 3

Jakie wrażenia daje zatem nasz bohater w trakcie treningu? Podczas spokojnego biegu jest to nienarzucający się, neutralny but, który dobrze czuje się w trakcie „człapania”. Co ciekawe, kiedy zwiększymy prędkość, wydaje się jakby nieco ożywiać i zachęcać do szybszego biegu, dzięki sprężystości podeszwy. Kiedy wchodzimy na naprawdę wysokie prędkości, oczywiście model ten nie zaoferuje takich osiągów, jak np. buty ze specjalnymi płytkami karbonowymi. Jednak jak na buty treningowe, podczas szybkich temp model ten radzi sobie naprawdę dobrze.

Niewątpliwie do zalet należy zaliczyć też przyczepność. Guma PUMAGRIP bardzo dobrze sprawdza się podczas biegania po różnych nawierzchniach. Wypustki w podeszwie są naprawdę dobrze wyczuwalne, co pozwala również zaryzykować twierdzenie, że buty powinny cechować się długą żywotnością. Przynajmniej, jeśli chodzi o podeszwę. Cholewka także nie należy do najcieńszych (przewiewność mogłaby być lepsza), co może wynikać z chęci wydłużenia jej żywotności. Dzięki temu Pumy Velocity Nitro 3 zapewne będzie cechować się dobrą relacją cena/jakość/trwałość. W ramach kilku tygodni testów nie sposób było ten element ocenić, ale nawet po kilkunastu treningach nie widać na tym bucie praktycznie żadnego zużycia.

Puma Velocity Nitro 3
PUMA Velocity Nitro 3

Podsumowanie

PUMA Velocity Nitro 3 jest dobrym kandydatem do codziennych treningów. To but bardzo uniwersalny i wszechstronny. Jasne, że dałoby się znaleźć model bardziej amortyzowany, inny, który będzie bardziej elastyczny, jeszcze inny, który będzie lżejszy i szybszy albo taki, który zapewni stabilniejsze wsparcie stopie. Jednocześnie Velocity Nitro 3 wypada co najmniej przyzwoicie w zasadzie pod każdym testowanym kątem a w kilku kategoriach jest naprawdę dobry. Dzięki temu stanowi bardzo atrakcyjny wybór dla osób, które po prostu szukają dobrego buta do biegania na różne treningi i w różnych warunkach. To trochę tak, jak z uniwersalnymi oponami wielosezonowymi w naszym klimacie. Coraz trudniej przewidzieć, czy w listopadzie nie będziemy mieli za oknem słońca i ponad 20 stopni i czy w kwietniu nie spadnie nagle śnieg. Opony wielosezonowe pozwalają nam być przygotowanymi na różne sytuacje. Właśnie taka jest PUMA Velocity Nitro 3 – wszechstronna i w sam raz na co dzień. Jeśli zatem nie potrzebujesz ogromnej ilości amortyzacji, nie traktujesz każdego treningu jak wyścigu i chcesz mieć uniwersalne, wygodne buty na różnorodne biegi, które (jak się wydaje po kilku tygodniach testów) będą trwałe, a na dodatek zapewnią dobrą widoczność po zmroku, Velocity Nitro 3 stanowi bardzo atrakcyjną propozycję. To naprawdę jeden z najlepszych butów pod względem relacji cena/jakość, z jakimi miałem do czynienia w ostatnim czasie.

Sprawdź bieżącą cenę PUMA Velocity Nitro 3.

Ocena redakcyjna:

PUMA Velocity Nitro 3

Artykuł powstał w wyniku współpracy z marką PUMA. Jednocześnie zapewniamy, że recenzja jest obiektywną opinią redakcji.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 2

Przeczytaj też

Polska reprezentacja ukończyła Lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy 2024 w Rzymie z dorobkiem 6 medali i na 9. miejscu w klasyfikacji medalowej. To najsłabszy wynik Polski na mistrzostwach kontynentu od 12 lat. W kontekście spełnienia oczekiwań medalowych […]

Medale, samotność i dyskwalifikacje: Jak Polacy zapisali się w historii Mistrzostw Europy w lekkoatletyce w Rzymie?

Już po raz czwarty w końcówce czerwca oczy setek biegaczy z całej Polski zwracają się ku Beskidom – nie bez kozery, bo to właśnie tam odbywa się Europejski Festiwal Biegowy “Dwa Beskidy”. Wydarzenie sportowo-kulturalne w […]

Biegowe wyzwanie w beskidzkiej krainie Łemków. Europejski Festiwal Biegowy startuje w ostatni weekend czerwca. Zapisy trwają!

Trzykrotna mistrzyni olimpijska w rzucie młotem oraz rekordzista Polski w skoku o tyczce wystąpią podczas Memoriału Czesława Cybulskiego na Golęcinie. Coraz większe zainteresowanie biletami na imprezę, która odbędzie się już za niecałe dwa tygodnie. Świeżo […]

Anita Włodarczyk i Piotr Lisek zasilają obsadę Memoriału Czesława Cybulskiego

Żelazo pełni różnorodne funkcje w organizmie biegacza i wchodzi w skład hemoglobiny, barwnika krwi. To dzięki niemu tlen może być transportowany przez krwinki czerwone do każdej części ciała, aby brać udział w produkcji energii. Biegacze są szczególnie zagrożeni jego niedoborem.

Żelazo – pierwiastek dobrych wyników

Jednym z największych wyzwań, które stoją przed organizatorami legendarnych wydarzeń sportowych, do jakich w polskich warunkach należy zaliczać Bieg Westerplatte, jest dostosowanie się do zmieniających się realiów, przy jednoczesnym zachowaniu tradycji i charakteru tych imprez. […]

W hołdzie Obrońcom Wybrzeża: historia i współczesność Biegu Westerplatte. Przed nami już 62. edycja!

Kiedy myślimy o bieganiu, wyobrażamy sobie pracę nóg i wydolność sercowo-naczyniową jako kluczowe elementy sukcesu. Jednak wiele osób zapomina, że górna część ciała, a zwłaszcza ręce, odgrywają istotną rolę w efektywnym biegu. Ćwiczenia na ręce […]

Ćwiczenia na ręce – po co one biegaczowi? Gotowy zestaw

Ile potrzebujesz kalorii aby schudnąć lub utrzymać swoją wagę? Aby się tego dowiedzieć, warto poznać najpierw swoją podstawową przemianę energii, a następnie całkowite zapotrzebowanie energetyczne. Sprawdź, jak to zrobić. Podstawowa przemiana materii – co to […]

Podstawowa przemiana materii a zapotrzebowanie energetyczne – jak obliczyć? Jak schudnąć?

Lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy to jedna z tych imprez, które w ostatnich latach dostarczały polskim kibicom wiele powodów do radości. Nasi reprezentanci potrafili nie tylko sprostać wyzwaniom, występując w roli faworytów, ale także nierzadko zaskoczyć, zdobywając […]

Mistrzostwa Europy – w których konkurencjach biegowych liczymy na medale?