fbpx

Wydarzenia > Nadchodzące imprezy > Wydarzenia > Wydarzenia > Zapowiedzi imprez

Rok 2018 na biegowo – co nas czeka w nadchodzących 12 miesiącach?

pixabay

Fot. pixabay

Rok 2018 za pasem, a ponieważ biegacze nie niedźwiedzie i w sen zimowy nie zapadają, w każdym miesiącu czekają nas w Polsce ciekawe imprezy biegowe. Poniżej prezentujemy subiektywny przegląd 12 wybranych wydarzeń, na które, naszym zdaniem, warto zwrócić uwagę.

Styczeń – biegi z WOŚP

Pierwszy miesiąc roku to tradycyjny kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z roku na rok z tej okazji pojawia się coraz więcej inicjatyw łączących bieganie i pomaganie. „Bieg dla WOŚP”, „Bieg z okazji WOŚP”, „Bieg WOŚP” czy biegi „Policz się z cukrzycą” – w całej Polsce odbędzie się szereg imprez pod tymi hasłami, które oprócz promowania aktywności fizycznej, będą miały na celu wsparcie corocznej zbiórki. Również wpływy z tytułu opłat startowych zostaną przekazane Fundacji. W samej tylko Warszawie co roku wspólnie ok. 4-5 tys. osób pokonuje z tej okazji dystans 5 km. W tym roku środki zebrane w ramach Finału zostaną przekazane na wsparcie oddziałów neonatologicznych.

Luty – Bieg na Szczyt RONDO 1

Bieganie po schodach to bardzo widowiskowa, trudna technicznie i wciąż jeszcze stosunkowo młoda konkurencja. Duży wkład w jej rozwój ma nasz eksportowy zawodnik – Piotr Łobodziński, który jest najbardziej utytułowanym towerrunerem w historii. To m.in. właśnie dzięki jego sukcesom bieganie po schodach zyskało na popularności w Polsce. Bieg na Szczyt RONDO 1 jest tego dowodem – w ubiegłorocznej edycji zawodów wystartowało aż 600 osób, a sama impreza zajmuje ważne miejsce w kalendarzu cyklu Towerrunning Tour organizowanego przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Towerrunningu. Przed rokiem w Warszawie byliśmy świadkami podwójnego polskiego tryumfu – wśród mężczyzn zwycięstwo odniósł Piotr Łobodziński, a w rywalizacji pań najlepsza była Anna Ficner. Sportowych emocji nie powinno zabraknąć również w 12. edycji imprezy, która odbędzie się 24 lutego 2018 r.

Marzec – 13. Półmaraton Warszawski

Wiosna to w biegowych kalendarzach okres zdominowany przez półmaratony. Dlatego w naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć największego w Polsce biegu na tym dystansie, czyli Półmaratonu Warszawskiego. Od 5 lat linię mety tej imprezy przekracza co najmniej 10 tysięcy zawodników, a w ostatnich 3 edycjach frekwencja wynosiła ponad 12 tysięcy biegaczy. Również nadchodzący 13. Półmaraton Warszawski powinien kontynuować tę tradycję, ponieważ już na 3 miesiące przed startem na liście startowej widnieje ok. 6 tysięcy nazwisk. Zawodnicy, którzy po raz 5. wezmą udział w tej imprezie otrzymają Srebrne odznaki Półmaratonu Warszawskiego, a śmiałkowie, dla których będzie to już 10. start w swoich pakietach startowych znajdą Złote odznaki.

fot: Sportografiafot: Sportografia

Kwiecień – 4. Gdańsk Maraton

W biegowym zestawieniu na 2018 r. pojawia się także impreza rodem z Trójmiasta – 4. Gdańsk Maraton. Dlaczego akurat ten bieg? Otóż spośród największych maratonów 2017 r. w Polsce to właśnie Gdańsk Maraton uzyskał zdecydowanie największy, ponad 50-procentowy wzrost frekwencji, wyprzedzając pod względem liczby zawodników na mecie (2377) Łódź i Dębno. Gdańska impreza to nie tylko rywalizacja biegowa, ale również doskonała okazja do zwiedzenia tego miasta. Zawodnicy będą przebiegać m.in. obok budynku Stoczni Gdańskiej (w tym przez budynek Europejskiego Centrum Solidarności), Fontanny Neptuna, stadionu Ergo Arena, molo w Brzeźnie czy obok, a także przez płytę stadionu Energa Gdańsk. Ponad 1500 nazwisk na liście startowej na nieco ponad 100 dni przed startem pozwala realnie myśleć o kolejnym rekordzie frekwencji.

Maj – Wings for Life World Run

6 maja 2018 r. rozegrana zostanie kolejna edycja światowego biegu Wings for Life World Run. Te nietypowe zawody (zawodnicy zamiast biec w kierunku mety, uciekają od niej) zyskały w naszym kraju ogromną popularność, a to głównie za sprawą polskich sukcesów Dominiki Stelmach, Bartosza Olszewskiego czy Tomasza Walerowicza. Zawody stały się wręcz polską specjalnością – dość powiedzieć, że w 2014 r. w pierwszej 50. nie było ani jednego biegacza z Polski, zaś tylko w ubiegłym roku w pierwszej 20. globalnego rankingu znalazło się aż 5 polskich nazwisk, w tym jedno należące do kobiety – Dominiki Stelmach, która ustanowiła rekord imprezy kobiet pokonując dystans 68,21 km. Polska edycja Wings for Life tradycyjnie odbędzie się w Poznaniu – start o godz. 13:00.

Czerwiec – MŚ w biegach górskich Karpacz

Nawet zapaleni biegacze mogą nie wiedzieć, że w czerwcu 2018 r. Polska będzie gospodarzem biegowych… Mistrzostw Świata. Chodzi konkretnie o 15. Mistrzostwa Świata w Długodystansowym Biegu Górskim, które zostaną rozegrane 24 czerwca 2018 r. w Karpaczu. Imprezą-gospodarzem tego wydarzenia będą zawody 3 x Śnieżka = 1 Mont Blanc. W ramach imprezy rywalizacja toczyć się będzie na 3 dystansach: 17-kilometrowym mini, 55-kilometrowy Ultra i 36-kilometrowy Średni. To właśnie w ramach tego ostatniego biegacze powalczą o medale Mistrzostw Świata. Co ciekawe, zawody tej samej tangi w 2013 r. również rozegrano w Polsce. Wówczas gospodarzem imprezy był Maraton Karkonoski w Szklarskiej Porębie.

Maraton Karkonoski Fot. archiwum organizatora

Maraton Karkonoski. Fot. archiwum organizatora

Lipiec – TriCityTrail

Z południa Polski szybko przenosimy się na północ, bowiem w lipcu czeka nas kolejna odsłona TriCityTrail, czyli zawodów o górskim charakterze rozgrywanych… nad morzem. Trasa może nie należy do najbardziej wymagających pod względem technicznym, ale nawet półmaraton po ścieżkach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego potrafi wejść w nogi, nie wspominając o dłuższych dystansach, jak Maraton+ (47 km) czy Ultra (80 km). Biegacze, którzy chcą spróbować czegoś innego niż biegi uliczne mają doskonałą okazję, by przekonać się, jak poradzą sobie na zupełnie innej trasie. Nowością w edycji, która odbędzie się w 2018 r. będzie możliwość startu w sztafecie – dystans Ultra został podzielony na 4 fragmenty (19 km, 16 km, 20 km i 27 km) umożliwiające bieg w drużynie.

Sierpień – Letni Bieg Piastów

Bieg Piastów kojarzy się raczej z nartami i zimową aurą, jednak od kilku lat Polana Jakuszycka latem gości nie narciarzy, a biegaczy. W nadchodzącym roku odbędzie się już 6. edycja tej imprezy, która z roku na rok rozwija się coraz bardziej. W ostatniej odsłonie najlepsi okazali się Jacek Sobas oraz nasza eksportowa ultramaratonka i Mistrzyni Świata w biegu 24-godzinnym – Patrycja Bereznowska. Również pod względem frekwencji zawody przyniosły rekord – do mety 3 dystansów (Ultramaratonu, Półmaratonu i Jakuszyckiej Jedenastki) dotarło łącznie ponad 1300 uczestników. Jeśli ktoś w sierpniu poszukuje imprezy biegowej, którą może połączyć z urlopem, na pewno powinien wziąć pod uwagę właśnie Jakuszyce i Letni Bieg Piastów.

Wrzesień – 40. Maraton Warszawski

Jednym z najbardziej doniosłych biegowych wydarzeń września 2018 r. będzie jubileuszowa 40. edycja Maratonu Warszawskiego. Ta impreza ma za sobą niesamowitą historię, pełną wzlotów i upadków, zawsze towarzyszy jej niezapomniana atmosfera, i tak bardzo wpisała się w nasz biegowy krajobraz, że nie sposób wyobrazić sobie ostatniej niedzieli września bez maratonu w Warszawie. Na 40. edycję organizatorzy szykują szereg niespodzianek i akcentów podkreślających bogatą historię biegu. Chociaż do startu pozostało jeszcze wiele miesięcy, można być pewnym, że zawody te będą miały niezapomnianą oprawę. Kibice na pewno liczą również na dawkę emocji podobną do tej, jaką zafundował im w 2017 r. Błażej Brzeziński wygrywając bieg.

(c) Wszelkie prawa zastrzeżone, fot: www.sportografia.pl www.aktywer.pl

(c) Wszelkie prawa zastrzeżone,
fot: www.sportografia.pl
www.aktywer.pl

Październik – Cracovia Półmaraton Królewski 

Jesienny półmaraton w Krakowie jest jednym z najszybciej rosnących biegów w kraju. Jeszcze w 2014 r. w zawodach uczestniczyło niespełna 4 tysiące biegaczy, rok później było ich już prawie 6 tysięcy, w 2016 r. frekwencja przekroczyła 7 tysięcy, a w 2017 r. do mety dotarło już 8338 osób. Tym samym Cracovia Półmaraton Królewski stał się jedną z 7 polskich imprez biegowych z liczbą uczestników powyżej 8 tysięcy. W czym tkwi tajemnica sukcesu krakowskiej imprezy? Oprócz wyjątkowej atmosfery czy atrakcyjnej turystycznie trasy, dużą rolę odgrywa na pewno termin, który sprzyja uznaniu tego biegu za docelowy start sezonu jesiennego. Nie bez znaczenia jest również fakt, że to ostatni bieg w roku zaliczany do Korony Półmaratonów Polskich.

Listopad – biegi z okazji 100-lecia Niepodległości Polski

Przypadająca w 2018 r. 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to nie tylko szereg wydarzeń państwowych czy lokalnych, ale również okazja do uczczenia tego święta na biegowo. Możliwości ku temu będzie co niemiara, gdyż z roku na rok biegów niepodległości przybywa. Tego dnia możemy spodziewać się również kolejnego rekordu frekwencji na polskim biegu – w 2017 r. podczas 29. Biegu Niepodległości w Warszawie linię mety minęło ponad 15 tysięcy biegaczy. Zgodnie z zapowiedziami organizatorów, celem na kolejny rok jest przekroczenie 20 tysięcy biegaczy. Na ile możliwy będzie taki scenariusz – trudno powiedzieć, jednak poprawa wyniku z 2017 r. jest wysoce prawdopodobna.

Grudzień – biegi Świętych Mikołajów

Bieg Mikołajkowy Puławy

Grudzień to raczej okres mniej sprzyjający bieganiu, a przynajmniej startom w zawodach. Jednak, jak już zostało wspomniane, biegacze nie zapadają w sen zimowy i nawet, gdy warunki atmosferyczne zachęcają do pozostania w domu, nie brakuje śmiałków, którzy chcą rywalizować. W grudniu tradycyjnie najlepszą okazją ku temu są tzw. biegi mikołajkowe, gdzie najczęściej ściganiu towarzyszy wręcz świąteczna aura i dobra zabawa. Wśród imprez mikołajkowych warto wyróżnić np. toruński Festiwal Biegów Świętych Mikołajów, od lat zajmujący czołowe miejsce pod względem frekwencji w tym okresie czy też charytatywną serię imprez Bieg Mikołajów rozgrywaną w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie i Gdyni.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Mamy za sobą 9. już edycję lubianego i cenionego cyklu biegów przełajowych w mieście, czyli CITY TRAIL. Jakie zmiany czekają imprezę w związku z zakończeniem współpracy z Nationale-Nederlanden? Jakie było ostatnie pół roku? Ilu zawodników […]

Od Grand Prix Poznania do Grand Prix CITY TRAIL, czyli prawie dekada pięknej trailowej przygody w 10 miastach w Polsce

Pęcherze na stopach nie są niczym niezwykłym. Zapewne każdy borykał się z taką przypadłością przynajmniej raz. Medycyna ludowa zna wiele sposobów na pozbycie się pęcherzy. Nie wszystkie są polecane przez współczesną medycynę. Skąd się biorą […]

Jak szybko usunąć odciski i pęcherze ze stóp? Domowe sposoby na bolesne rany

Jak zakochać się w sporcie od najmłodszych lat? Czy bieganie to sport indywidualny? Kto najlepiej motywuje do bycia aktywnym? Czy grywalizacja ma sens? Czym jest ruch #długodystansZDROWI? Jak wygląda w praktyce employer branding i dlaczego […]

Sport mam we krwi od dzieciństwa, a o zdrowiu myślę długodystansowo. Ada Stykała. Ruch #długodystansZDROWI

Konkurs rzutu młotem z udziałem największych gwiazd tej konkurencji będzie głównym punktem tegorocznej odsłony Memoriału Czesława Cybulskiego. Na Stadionie POSiR Golęcin nie zabraknie również rywalizacji na bieżni i skoczniach. Od środy 24 kwietnia można kupować […]

Memoriał Czesława Cybulskiego już 23 czerwca! Rusza sprzedaż biletów

Jak wygląda proces projektowania nowych butów biegowych? Jakie czynniki trzeba w nim uwzględnić? Co wyróżnia najbardziej zaawansowane modele i w którym kierunku może pójść rynek butów biegowych w kolejnych latach? O tym i wielu innych […]

Rohan van der Zwet z ASICS: Nie podążamy za żadnymi trendami, ale sezon po sezonie wprowadzamy innowacje i udoskonalamy produkt po produkcie

W miniony weekend odbył się w festiwal Pieniny Ultra-Trail®, w ramach którego rozegrano PZLA Mistrzostwa Polski w Biegach Górskich na trzech dystansach: Vertical, Mountain Classic oraz Short Trail. Był to dzień wielkiego triumfu Martyny Młynarczyk, […]

Pieniny Ultra-Trail®z rekordową frekwencją i rewelacyjnymi wynikami. Poznaliśmy mistrzów Polski w biegach górskich na 3 dystansach

W niedzielę, 12 maja odbędzie się jedenasta edycja PKO Białystok Półmaratonu, największego biegu w Polsce wschodniej, imprezy z prestiżowego cyklu Korona Polskich Półmaratonów. Już wiadomo, że uczestnicy będą pokonywać dokładnie taką samą trasę jak przed […]

Trasa 11. PKO Białystok Półmaratonu. Zapamiętacie ją na długo!

Stowarzyszenie Sportowe Polskie Ultra zaprasza w sobotę, 20 kwietnia, na V edycję biegu „6 godzin pełnej MOCY”. Uczestnicy tej wyjątkowej rywalizacji powalczą o tytuł Mistrzyni i Mistrza Polski na dystansie czasowym 6 godzin. Wśród nich […]

V edycja biegu „6 godzin pełnej MOCY” w ten weekend na stadionie OSiR Targówek