fbpx

Wydarzenia > Nadchodzące imprezy > Wydarzenia > Wydarzenia > Zapowiedzi imprez

Rok 2018 na biegowo – co nas czeka w nadchodzących 12 miesiącach?

pixabay

Fot. pixabay

Rok 2018 za pasem, a ponieważ biegacze nie niedźwiedzie i w sen zimowy nie zapadają, w każdym miesiącu czekają nas w Polsce ciekawe imprezy biegowe. Poniżej prezentujemy subiektywny przegląd 12 wybranych wydarzeń, na które, naszym zdaniem, warto zwrócić uwagę.

Styczeń – biegi z WOŚP

Pierwszy miesiąc roku to tradycyjny kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z roku na rok z tej okazji pojawia się coraz więcej inicjatyw łączących bieganie i pomaganie. “Bieg dla WOŚP”, “Bieg z okazji WOŚP”, “Bieg WOŚP” czy biegi “Policz się z cukrzycą” – w całej Polsce odbędzie się szereg imprez pod tymi hasłami, które oprócz promowania aktywności fizycznej, będą miały na celu wsparcie corocznej zbiórki. Również wpływy z tytułu opłat startowych zostaną przekazane Fundacji. W samej tylko Warszawie co roku wspólnie ok. 4-5 tys. osób pokonuje z tej okazji dystans 5 km. W tym roku środki zebrane w ramach Finału zostaną przekazane na wsparcie oddziałów neonatologicznych.

Luty – Bieg na Szczyt RONDO 1

Bieganie po schodach to bardzo widowiskowa, trudna technicznie i wciąż jeszcze stosunkowo młoda konkurencja. Duży wkład w jej rozwój ma nasz eksportowy zawodnik – Piotr Łobodziński, który jest najbardziej utytułowanym towerrunerem w historii. To m.in. właśnie dzięki jego sukcesom bieganie po schodach zyskało na popularności w Polsce. Bieg na Szczyt RONDO 1 jest tego dowodem – w ubiegłorocznej edycji zawodów wystartowało aż 600 osób, a sama impreza zajmuje ważne miejsce w kalendarzu cyklu Towerrunning Tour organizowanego przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Towerrunningu. Przed rokiem w Warszawie byliśmy świadkami podwójnego polskiego tryumfu – wśród mężczyzn zwycięstwo odniósł Piotr Łobodziński, a w rywalizacji pań najlepsza była Anna Ficner. Sportowych emocji nie powinno zabraknąć również w 12. edycji imprezy, która odbędzie się 24 lutego 2018 r.

Marzec – 13. Półmaraton Warszawski

Wiosna to w biegowych kalendarzach okres zdominowany przez półmaratony. Dlatego w naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć największego w Polsce biegu na tym dystansie, czyli Półmaratonu Warszawskiego. Od 5 lat linię mety tej imprezy przekracza co najmniej 10 tysięcy zawodników, a w ostatnich 3 edycjach frekwencja wynosiła ponad 12 tysięcy biegaczy. Również nadchodzący 13. Półmaraton Warszawski powinien kontynuować tę tradycję, ponieważ już na 3 miesiące przed startem na liście startowej widnieje ok. 6 tysięcy nazwisk. Zawodnicy, którzy po raz 5. wezmą udział w tej imprezie otrzymają Srebrne odznaki Półmaratonu Warszawskiego, a śmiałkowie, dla których będzie to już 10. start w swoich pakietach startowych znajdą Złote odznaki.

fot: Sportografiafot: Sportografia

Kwiecień – 4. Gdańsk Maraton

W biegowym zestawieniu na 2018 r. pojawia się także impreza rodem z Trójmiasta – 4. Gdańsk Maraton. Dlaczego akurat ten bieg? Otóż spośród największych maratonów 2017 r. w Polsce to właśnie Gdańsk Maraton uzyskał zdecydowanie największy, ponad 50-procentowy wzrost frekwencji, wyprzedzając pod względem liczby zawodników na mecie (2377) Łódź i Dębno. Gdańska impreza to nie tylko rywalizacja biegowa, ale również doskonała okazja do zwiedzenia tego miasta. Zawodnicy będą przebiegać m.in. obok budynku Stoczni Gdańskiej (w tym przez budynek Europejskiego Centrum Solidarności), Fontanny Neptuna, stadionu Ergo Arena, molo w Brzeźnie czy obok, a także przez płytę stadionu Energa Gdańsk. Ponad 1500 nazwisk na liście startowej na nieco ponad 100 dni przed startem pozwala realnie myśleć o kolejnym rekordzie frekwencji.

Maj – Wings for Life World Run

6 maja 2018 r. rozegrana zostanie kolejna edycja światowego biegu Wings for Life World Run. Te nietypowe zawody (zawodnicy zamiast biec w kierunku mety, uciekają od niej) zyskały w naszym kraju ogromną popularność, a to głównie za sprawą polskich sukcesów Dominiki Stelmach, Bartosza Olszewskiego czy Tomasza Walerowicza. Zawody stały się wręcz polską specjalnością – dość powiedzieć, że w 2014 r. w pierwszej 50. nie było ani jednego biegacza z Polski, zaś tylko w ubiegłym roku w pierwszej 20. globalnego rankingu znalazło się aż 5 polskich nazwisk, w tym jedno należące do kobiety – Dominiki Stelmach, która ustanowiła rekord imprezy kobiet pokonując dystans 68,21 km. Polska edycja Wings for Life tradycyjnie odbędzie się w Poznaniu – start o godz. 13:00.

Czerwiec – MŚ w biegach górskich Karpacz

Nawet zapaleni biegacze mogą nie wiedzieć, że w czerwcu 2018 r. Polska będzie gospodarzem biegowych… Mistrzostw Świata. Chodzi konkretnie o 15. Mistrzostwa Świata w Długodystansowym Biegu Górskim, które zostaną rozegrane 24 czerwca 2018 r. w Karpaczu. Imprezą-gospodarzem tego wydarzenia będą zawody 3 x Śnieżka = 1 Mont Blanc. W ramach imprezy rywalizacja toczyć się będzie na 3 dystansach: 17-kilometrowym mini, 55-kilometrowy Ultra i 36-kilometrowy Średni. To właśnie w ramach tego ostatniego biegacze powalczą o medale Mistrzostw Świata. Co ciekawe, zawody tej samej tangi w 2013 r. również rozegrano w Polsce. Wówczas gospodarzem imprezy był Maraton Karkonoski w Szklarskiej Porębie.

Maraton Karkonoski Fot. archiwum organizatora

Maraton Karkonoski. Fot. archiwum organizatora

Lipiec – TriCityTrail

Z południa Polski szybko przenosimy się na północ, bowiem w lipcu czeka nas kolejna odsłona TriCityTrail, czyli zawodów o górskim charakterze rozgrywanych… nad morzem. Trasa może nie należy do najbardziej wymagających pod względem technicznym, ale nawet półmaraton po ścieżkach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego potrafi wejść w nogi, nie wspominając o dłuższych dystansach, jak Maraton+ (47 km) czy Ultra (80 km). Biegacze, którzy chcą spróbować czegoś innego niż biegi uliczne mają doskonałą okazję, by przekonać się, jak poradzą sobie na zupełnie innej trasie. Nowością w edycji, która odbędzie się w 2018 r. będzie możliwość startu w sztafecie – dystans Ultra został podzielony na 4 fragmenty (19 km, 16 km, 20 km i 27 km) umożliwiające bieg w drużynie.

Sierpień – Letni Bieg Piastów

Bieg Piastów kojarzy się raczej z nartami i zimową aurą, jednak od kilku lat Polana Jakuszycka latem gości nie narciarzy, a biegaczy. W nadchodzącym roku odbędzie się już 6. edycja tej imprezy, która z roku na rok rozwija się coraz bardziej. W ostatniej odsłonie najlepsi okazali się Jacek Sobas oraz nasza eksportowa ultramaratonka i Mistrzyni Świata w biegu 24-godzinnym – Patrycja Bereznowska. Również pod względem frekwencji zawody przyniosły rekord – do mety 3 dystansów (Ultramaratonu, Półmaratonu i Jakuszyckiej Jedenastki) dotarło łącznie ponad 1300 uczestników. Jeśli ktoś w sierpniu poszukuje imprezy biegowej, którą może połączyć z urlopem, na pewno powinien wziąć pod uwagę właśnie Jakuszyce i Letni Bieg Piastów.

Wrzesień – 40. Maraton Warszawski

Jednym z najbardziej doniosłych biegowych wydarzeń września 2018 r. będzie jubileuszowa 40. edycja Maratonu Warszawskiego. Ta impreza ma za sobą niesamowitą historię, pełną wzlotów i upadków, zawsze towarzyszy jej niezapomniana atmosfera, i tak bardzo wpisała się w nasz biegowy krajobraz, że nie sposób wyobrazić sobie ostatniej niedzieli września bez maratonu w Warszawie. Na 40. edycję organizatorzy szykują szereg niespodzianek i akcentów podkreślających bogatą historię biegu. Chociaż do startu pozostało jeszcze wiele miesięcy, można być pewnym, że zawody te będą miały niezapomnianą oprawę. Kibice na pewno liczą również na dawkę emocji podobną do tej, jaką zafundował im w 2017 r. Błażej Brzeziński wygrywając bieg.

(c) Wszelkie prawa zastrzeżone, fot: www.sportografia.pl www.aktywer.pl

(c) Wszelkie prawa zastrzeżone,
fot: www.sportografia.pl
www.aktywer.pl

Październik – Cracovia Półmaraton Królewski 

Jesienny półmaraton w Krakowie jest jednym z najszybciej rosnących biegów w kraju. Jeszcze w 2014 r. w zawodach uczestniczyło niespełna 4 tysiące biegaczy, rok później było ich już prawie 6 tysięcy, w 2016 r. frekwencja przekroczyła 7 tysięcy, a w 2017 r. do mety dotarło już 8338 osób. Tym samym Cracovia Półmaraton Królewski stał się jedną z 7 polskich imprez biegowych z liczbą uczestników powyżej 8 tysięcy. W czym tkwi tajemnica sukcesu krakowskiej imprezy? Oprócz wyjątkowej atmosfery czy atrakcyjnej turystycznie trasy, dużą rolę odgrywa na pewno termin, który sprzyja uznaniu tego biegu za docelowy start sezonu jesiennego. Nie bez znaczenia jest również fakt, że to ostatni bieg w roku zaliczany do Korony Półmaratonów Polskich.

Listopad – biegi z okazji 100-lecia Niepodległości Polski

Przypadająca w 2018 r. 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to nie tylko szereg wydarzeń państwowych czy lokalnych, ale również okazja do uczczenia tego święta na biegowo. Możliwości ku temu będzie co niemiara, gdyż z roku na rok biegów niepodległości przybywa. Tego dnia możemy spodziewać się również kolejnego rekordu frekwencji na polskim biegu – w 2017 r. podczas 29. Biegu Niepodległości w Warszawie linię mety minęło ponad 15 tysięcy biegaczy. Zgodnie z zapowiedziami organizatorów, celem na kolejny rok jest przekroczenie 20 tysięcy biegaczy. Na ile możliwy będzie taki scenariusz – trudno powiedzieć, jednak poprawa wyniku z 2017 r. jest wysoce prawdopodobna.

Grudzień – biegi Świętych Mikołajów

Bieg Mikołajkowy Puławy

Grudzień to raczej okres mniej sprzyjający bieganiu, a przynajmniej startom w zawodach. Jednak, jak już zostało wspomniane, biegacze nie zapadają w sen zimowy i nawet, gdy warunki atmosferyczne zachęcają do pozostania w domu, nie brakuje śmiałków, którzy chcą rywalizować. W grudniu tradycyjnie najlepszą okazją ku temu są tzw. biegi mikołajkowe, gdzie najczęściej ściganiu towarzyszy wręcz świąteczna aura i dobra zabawa. Wśród imprez mikołajkowych warto wyróżnić np. toruński Festiwal Biegów Świętych Mikołajów, od lat zajmujący czołowe miejsce pod względem frekwencji w tym okresie czy też charytatywną serię imprez Bieg Mikołajów rozgrywaną w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie i Gdyni.

mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Komfort, ochrona, prędkość i trakcja – te określenia butów do biegania stanowią o sile kolekcji marki ASICS na sezon jesień-zima 2020. Kultowe modele w nowej odsłonie zostały zaprezentowane w trakcie spotkania pod hasłem „Poczuj różnicę” […]

ASICS zaprezentował nową kolekcję biegową AW20’

U rekordzisty świata w biegu na 400 m Wayde’a Van Niekerka stwierdzono zakażenie koronawirusem. Reprezentant Republiki Południowej Afryki miał właśnie rozpocząć tegoroczny sezon, gdy dowiedział się o chorobie. To oznacza, że jego przerwa w starach […]

Aktualny rekordzista świata i mistrz olimpijski z COVID-19!

Pandemia koronawirusa spowodowała, że w naszym życiu zaszło wiele zmian. Nie ominęły one również środowiska biegowego, bo obostrzenia wprowadzone przez rząd zablokowały organizację zawodów. Nawet po ich zluzowaniu nie jest tak jak dawniej, a wiele […]

Czy warto bronić się przed biegami wirtualnymi?

Przeciążenie w połowie przygotowania do ważnego biegu to koszmar każdego biegacza i każdej biegaczki. Co wtedy robić, jak reagować na różne objawy bólowe?

Przeciążenia w treningu – jak reagować?

Rosnąca liczba odwołanych imprez oraz próby organizacji biegów wirtualnych sprawiła, że miałem ostatnio przerażającą senną wizję przeszłości. Przyszłości, w której bieganie miało zupełnie inny wymiar i w której stałem się jednym z tych, którzy opowiadali […]

Biegowe science-fiction, czyli kilka słów o tym, jak to się drzewiej startowało w zawodach… [Felieton]

Biegacze lubią wyzwania i chętnie je podejmują. Start w maratonie, czy biegu ultra kusi wielu, bo dystans… ma znaczenie. Jednak bywają zawody, w których liczba kilometrów stanowi zagadkę. Tak zdarza się podczas zawodów o określonym […]

Jak przygotować się do biegu 24-godzinnego? Radzi Patrycja Bereznowska

Uchwalono nowe przepisy dotyczące dozwolonych butów biegowych. Koniec z dowolnością producentów.

Nowe regulacje dotyczące butów dozwolonych na zawodach

Jak co roku, w środku lata wielu biegaczy zmaga się z upałem i wysokimi temperaturami. Jak przetrwać ten okres bez większego uszczerbku dla naszych treningów? Poznaj 5 podstawowych zasad trenowania w upalne dni! Chociaż każdy […]

5 podstawowych zasad treningów w upalne dni