Zdrowie i motywacja > Ciało biegacza > Zdrowie i motywacja
Ścierasz w ten sposób podeszwę? Sprawdź, co to może oznaczać
Buty biegowe mogą wiele powiedzieć o biegaczu. O tym, czy trenuje w terenie, raczej na asfalcie, czy też pokonuje kilometry na bieżni mechanicznej. Ale to nie wszystko. Również powtarzalne wytarcia i uszkodzenia obuwia mogą dać nam sporo informacji. Spróbujmy zatem spojrzeć na buty z biomechanicznego punktu widzenia.
Poniżej fragment artykułu. Całość znajdziesz w nr 57 e-tygodnika „Magazyn Bieganie” , dostępnym w aplikacji na urządzenia mobilne.
Starta zewnętrzno-tylna część podeszwy oraz część przednio-przyśrodkowa
Wzmożony docisk po przyśrodkowej stronie buta i koślawienie stawu skokowego szybciej uszkadza wyściółkę pod kostką zewnętrzną. Zużyte buty obserwowane od tyłu w porównaniu do nowego modelu są widocznie skoślawione, podeszwa obniżona jest po stronie przyśrodkowej.
Dlaczego dochodzi do nadmiernej pronacji? Winne są osłabione, a przez to niewydolne mięśnie stabilizujące podłużny łuk stopy (objaw płaskostopia) oraz staw skokowy. Podczas fazy lądowania pięta nawiązuje najpierw kontakt z podłożem po stronie bocznej, następnie podczas przetaczania wchodzi w fazę nadmiernej pronacji, która w widoczny sposób daje obraz koślawienia w stawie skokowym.
Przetarta siateczka nad dużym paluchem
Wielu biegaczy reklamuje buty z tego powodu buty. Czy zauważasz podnoszenie go do góry, czyli ruch prostowania? Problem może leżeć po stronie wzmożonego napięcia mięśnia prostownika palucha i – jak to zwykle bywa – zaburzeniu napięcia sąsiednich grup mięśniowych stopy i podudzia.
Co robić, jeśli zauważasz zmiany biomechaniczne?
Zastanów się nad uzupełnieniem treningu biegowego o ćwiczenia normalizujące napięcie mięśniowe przede wszystkim stopy i podudzia. Nie bez znaczenia będzie nauka prawidłowej techniki biegu. Uświadom sobie, że zakup butów dostosowanych do supinatorów bądź pronatorów jest jedynie działaniem powierzchownym, ponieważ nie poprawi twoich warunków biomechanicznych, a tylko takie działanie pozwoli uniknąć kontuzji w dłuższej perspektywie czasu.
Podobało Ci się? Ten artykuł i wiele innych możesz mieć bez limitu w każdą środę na swoim telefonie lub tablecie!
ODBIERZ ROCZNY DOSTĘP DO ARTYKUŁÓW ZA 99 ZŁ
BEZ LIMITÓW
WARTOŚĆ OFERTY TO 249 ZŁ*!
Co tydzień:
✅ porady dietetyczne, sprzętowe, treningowe, zdrowotne
✅felietony
✅reportaże, wywiady
✅podcasty
✅analizy, newsy, informacje
✅plany treningowe
Koszt pojedynczego numeru wynosi 4,99 zł.
Nie jesteś jeszcze przekonany? Dołącz do naszej grupy na Facebooku i poznaj nas bliżej.
*tyle musiałbyś zapłacić, kupując pojedyncze numery