Siedzący tryb życia? Możesz zniwelować jego negatywny wpływ na zdrowie, biegając 22 minuty dziennie
22 minuty dziennie – tyle umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej wystarczy, by zniwelować skutki siedzącego trybu życia. To wnioski z analizy 13-letnich obserwacji blisko 12 tysięcy osób, które zostały niedawno zaprezentowane na łamach British Journal of Sports Medicine.
Zespół norweskich badaczy pod kierownictwem dra Edvarda H Sagelva postanowił zbadać, jak aktywność fizyczna wpływa na stan zdrowia osób, które prowadzą siedzący tryb życia. W tym celu przeanalizowali dane blisko 12 tysięcy osób z Norwegii, Szwecji i Stanów Zjednoczonych. Jak wynikało z obserwacji, uczestnicy spędzali dziennie średnio 10,5 godziny w pozycji siedzącej. Z perspektywy osób aktywnych może wydawać się, że to bardzo dużo, ale łącząc czas spędzony na pracy (w przypadku osób, które mają pracę siedzącą), w samochodzie, przed telewizorem czy w czasie posiłków, jest to wartość, która może dotyczyć także wielu z nas.
Badacze postanowili sprawdzić również poziom aktywności fizycznej obserwowanych osób. Na podstawie wieloletnich obserwacji doszli do wniosków wskazujących na to, że 22 minuty aktywności fizycznej o umiarkowanej lub wysokiej intensywności istotnie redukowały ryzyko przedwczesnego zgonu u wszystkich osób – bez względu na to, czy spędzali w pozycji siedzącej mniej niż 10,5 godziny dziennie czy nawet więcej niż 12 godzin. Jak się okazuje, większą korzyść dla zdrowia przynosi wykonywanie aktywności trwającej wspomniane 22 minuty dziennie, niż np. ograniczenie czasu spędzonego w pozycji siedzącej.
Powszechnie wiadomo, że siedzący tryb życia ma niekorzystny wpływ na zdrowie. Najnowsze doniesienia naukowe wskazują jednak na to, że można zniwelować negatywne skutki nawet długotrwałego siedzenia, np. biegając przez co najmniej 22 minuty dziennie. Jak skonkludowali badacze:
Siedzący tryb życia wiązał się z wyższym ryzykiem śmiertelności, jednak wyłącznie u osób wykonujących mniej niż 22 minuty umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej dziennie. Wyższe poziomy aktywności fizycznej wiązały się z niższym ryzykiem zgonu niezależnie od ilości czasu spędzanego w pozycji siedzącej.
Wniosek? Nawet, jeżeli prowadzisz bardzo siedzący tryb życia możesz zadbać o swoje zdrowie. Zamiast próbować skracać czas spędzony w pozycji siedzącej, lepiej poświęcić ok 20 minut dziennie na ćwiczenia.
Źródło: Sagelv EH, Hopstock LA, Morseth B, et alDevice-measured physical activity, sedentary time, and risk of all-cause mortality: an individual participant data analysis of four prospective cohort studies. British Journal of Sports Medicine 2023;57:1457-1463.
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.