fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Zdrowie i motywacja > Ciało biegacza > Zdrowie i motywacja > Psychologia biegania > Wydarzenia > Zdrowie i motywacja

Sparaliżowany mężczyzna pokonał maraton w 33 godziny i… pobił rekord świata!

adam-gorlitsky-i-got-legs

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=vBtXHGEezJA&feature=emb_logo

Nowym rekordzistą świata w maratonie w ostatni weekend został 32-letni Adam Gorlitsky. Pokonanie 42,195 km zajęło mu 33 godziny, 16 minut i 28 sekund. Skąd więc rekord? Adam jest sparaliżowany i przebył trasę przy pomocy egzoszkieletu.

Tegoroczny Charleston Marathon trwał nieco dłużej, niż poprzednie edycje. Chociaż teoretycznie biegacze mieli wystartować w sobotę, jeden zawodnik już od czwartku wieczorem był na trasie i pokonywał ją krok za krokiem. I wcale nie robił tego wbrew regulaminowi. Adam Gorlitsky, bo tak nazywał się ów śmiałek, brał udział w zupełnie innym rodzaju maratonu niż pozostali uczestnicy. Pokonywał dystans przy pomocy egzoszkieletu.

W 2005 r. Adam Gorlitsky uległ wypadkowi samochodowemu, który wywołał u niego paraliż ciała od pasa w dół. Lekarze stwierdzili, że już nigdy w życiu nie postawi kroku. Jednak po 10 latach od wypadku, dzięki zdobyczom techniki, pojawiła się dla niego szansa na ogromną zmianę w życiu. Egzoszkielet ReWalk pozwolił mu ponownie stanąć na nogi i wykonywać pierwsze kroki.

Od tamtej pory Adam postanowił pokazywać, że nawet ludzie po tak poważnych wypadkach mogą być aktywni i dokonywać wielkich rzeczy. Założył w tym celu fundację „I Got Legs” (Mam nogi) i zaczął wytyczać sobie nowe cele i pokonywać coraz dłuższe dystanse. Z czasem nawet postanowił brać udział w zorganizowanych imprezach biegowych. Startował na ogół dużo wcześniej niż uczestnicy, bo poruszanie przy pomocy egzoszkieletu nie jest łatwe. Jednak gdzie się nie pojawiał, wzbudzał ogromny podziw i szacunek wśród uczestników imprez i kibiców.

W 2019 r. za cel postawił sobie ukończenie maratonu. Wystartował w Los Angeles, ale królewski dystans okazał się silniejszy. Po niespełna 30 km, wyczerpany zrezygnował. Jednak swojego celu nie porzucił.

W Charleston Gorlitsky nie tylko chciał ukończyć maraton, ale także zrobić to najszybciej w historii. Jak się bowiem okazuje, zdarzali się już śmiałkowie, którzy przemierzyli pełne 42,195 km dzięki egzoszkieletowi. Najszybszym w historii był Simon Kindleysides, który w 2018 r. ukończył Maraton Londyński w 36 godzin i 46 minut, co zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinessa.

Wyzwanie w Charleston nie było łatwe. Jednak tym razem Adam nie zamierzał się poddać. Z uporem, krok za krokiem podążał w kierunku mety, nie zważając na zmęczenie, 2 noce, zmiany temperatur. W końcu w sobotę rano, po ponad 33 godzinach zmagania z dystansem, bez przerwy na sen, wycieńczony, ale szczęśliwy dotarł do celu. Tak wyglądał na mecie:

Gorlitsky pokonał nie tylko maraton, ale także nieoficjalnie poprawił rekord Guinessa. Teraz ten wyczyn musi zostać poddany weryfikacji i jeśli wszystkie formalności zostaną dopełnione, będzie wpisany do legendarnej księgi. Być może nie zagości tam na długo. Adam Gorlitsky stwierdził bowiem, że z ogromną chęcią wystartowałby w Maratonie Londyńskim razem z poprzednim rekordzistą Simonem Kindleysidesem. Byłby to prawdopodobnie pierwszy w historii wyścig zawodników w egzoszkielecie na dystansie maratonu.

Więcej o historii Adama możecie dowiedzieć się odwiedzając stronę internetową jego Fundacji oraz oglądając poniższe wideo (jedynie w jęz. angielskim):

Spodobało Ci się? A to nie wszystko, co dla Ciebie mamy!

Pobierz aplikację „Magazyn Bieganie”. Co tydzień publikujemy tam konkretną porcję wiedzy i inspiracji, która pomoże Ci spełnić każde Twoje biegowe marzenie!

W e-tygodniku znajdziesz:

✅ porady dietetyczne, sprzętowe, treningowe, zdrowotne

✅felietony

✅reportaże, wywiady

✅podcasty

✅analizy, newsy, informacje

✅plany treningowe

A teraz przejdźmy do tego, co najważniejsze: ile to kosztuje? Otóż w prenumeracie tylko 1,99 zł za numer! Tylko tyle, by mieć zawsze pod ręką kompletną wiedzę, która pozwoli Ci przeskoczyć siebie.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

21 Cracovia Maraton to więcej niż tylko bieg ulicami miasta – to podróż pełna emocji i niepowtarzalnych widoków. Przygotujcie się na niezwykłą przygodę, podczas której wzrok warto trzymać ponad szerokie ulice stolicy Małopolski. Zapraszamy do […]

„Z historią w tle” – taka właśnie jest trasa 21. Cracovia Maratonu. Poznajcie szczegóły!

Wielka biegowa euforia nad Wisłą! Do startu 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego zostało niewiele ponad tydzień, a listy startowe „połówki” i „piątki” wciąż się wydłużają! W sumie na obu dystansach zamelduje się prawie 20 tysięcy biegaczy. […]

10 dni do biegu i niemal 20 tysięcy uczestników na listach startowych!

Czy nowoczesne buty startowe muszą mieć w swojej konstrukcji karbon, żeby zapewniać świetną dynamikę? Jak się okazuje – niekoniecznie. Udowadnia to Saucony Endorphin Speed 4, który ma płytkę… nylonową. Czym charakteryzuje się to rozwiązanie, jak […]

Saucony Endorphin Speed 4 – buty z płytką, która daje szybkość i sporo… przyjemności [RECENZJA]

Gościem kolejnego podcastu z cyklu Czy tu się biega? jest Greg Albrecht – coach i doradca biznesowy, przedsiębiorca, który wylicytował start z numerem „1” w 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonie Warszawskim zasilając konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. […]

Sport jest niezbędny do życia i do prowadzenia biznesu. Greg Albrecht

Zapraszamy Was na transmisję LIVE, będącą integralną częścią naszej akcji treningowej, mającej przygotować Was do udziału w 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonie Warszawskim. W trakcie spotkania z doświadczoną dietetyczką, a także pasjonatką biegania, Agnieszką Tokarz, odkryjecie tajniki […]

Dieta i trening na 10 dni do 18. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego [LIVE]

Istnieje prosty sposób na poprawę biegowej dyspozycji w ostatnich tygodniach czy dniach przed ważnym startem. Jest nim zastosowanie strategii „wyostrzania”, znanej na świecie jako „tapering”. Żadnych długich wybiegań, odpoczywamy psychicznie i fizycznie, a treningi są krótkie i intensywne.

Tapering, czyli ostrzenie pazurów przed wyścigiem

Patrycji Wyciszkiewicz chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. To utytułowana i ambitna sprinterka, która startując na najwyższym poziomie nam, kibicom, dostarczyła wielu pięknych emocji. Dziś Patrycja walczy o powrót do najwyższej ligi i za główny cel […]

Na bieżni czuję się jak rekin na polowaniu. Patrycja Wyciszkiewicz nie tylko o powrocie do formy

Już za nieco ponad miesiąc krakowskie ulice wypełnią biegacze podczas 21. Cracovia Maratonu oraz towarzyszącemu mu sobotniemu Biegowi Nocnemu na 10 km. W tegorocznej edycji uczestnicy będą mieli okazję pokonać dystans w ekologicznych koszulkach technicznych […]

Pokonaj trasę 21. Cracovia Maratonu lub Biegu Nocnego na 10km w oficjalnej koszulce!