fbpx

Wydarzenia > Nadchodzące imprezy

Spartanie Dzieciom: Chcemy pobić Rekord Guinnessa na 38. PZU Maratonie Warszawskim [WYWIAD]

1

Spartanie to jedna z najbardziej charakterystycznych grup biegowych w Polsce. Kim są? Dlaczego zdecydowali biegać właśnie w takich strojach? Co ich inspiruje? O tym wszystkim rozmawiamy z Katarzyną Boszko.

Iwona L: Kim są biegowi Spartanie?

Katarzyna Boszko: Spartanie są grupą biegaczy, którzy swoje zainteresowanie bieganiem długodystansowym postanowili dodatkowo połączyć z aspektem społecznym. Ponieważ uważamy, że sportowca podziwia się za wynik, a szanuje się go za postawę, postanowiliśmy aby nasze bieganie miało oprócz celu sportowego, także cel charytatywny. Swoim bieganiem i związanym z nim medialnym zainteresowaniem chcemy pomóc dzieciom chorym i niepełnosprawnym. W naszym gronie są osoby, które doświadczają na co dzień trudu wychowania i rehabilitacji chorych dzieci. Spartanie znają te problemy, zmagają się z nimi i najlepiej je rozumieją.

Kto wpadł na pomysł założenia grupy?

Pomysł na stworzenie charytatywnej grupy biegaczy pod nazwą Spartanie, narodził się z potrzeby niesienia bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi, który ze względu na swoją chorobę pomocy tej potrzebuje. Pomysłodawcą powstania grupy jest Michał Leśniewski, od 15 lat zmagający się z chorobą swojej córki, która urodziła się z porażeniem mózgowym. Rodzic najlepiej wie, czym jest walka o lepsze życie chorego dziecka i żyje nadzieją, że będzie lepiej!

Czy każdy może do Was dołączyć?

Każdy może przyłączyć się do naszej grupy. Serdecznie zapraszamy do współpracy wszystkich pasjonatów biegania, mających oprócz mocnych nóg i silnych płuc także wrażliwe serca. Zachęcamy również osoby, które nie mogą biegać długich dystansów, ale chcą wspomóc nasze działania w sprawach organizacyjnych, w zbiórkach pieniędzy, jak również w logistyce – każda para rąk jest potrzebna.

Dla biegaczy warunkiem przystąpienia do grupy jest pełnoletność i wylegitymowanie się przebiegnięciem półmaratonu w czasie 2 godziny lub maratonu w czasie 4 godziny 15 minut, w okresie ostatniego roku.

Działacie od 2011 roku. Jak oceniacie te 5 lat?

Grupa Spartan cały czas się rozwija, przybywają nowi członkowie, rośnie zainteresowanie akcjami, w których uczestniczymy. Nasze osiągnięcia sprawiają, że stajemy się coraz bardziej medialni i zdobywamy nowych sponsorów. Dzięki temu możemy pomóc coraz większej liczbie chorych dzieci. Na swoim koncie mamy już kilka wyróżnień np. otrzymaliśmy „Złoty Spinacz” za najlepszy projekt sportowy, „Srebrny Magellan”,który przyznała nam amerykańska organizacja LACP. Znaleźliśmy się również na liście „TOP 25” najlepszych projektów na świecie!

W jakim stopniu udało Wam się do tej pory pomóc dzieciom?

Co roku organizujemy kilka zbiórek na terenie całej Polski. Łącznie pomogliśmy już ponad 20 chorym dzieci i zebraliśmy około 300 000 zł! Pieniądze przeznaczane są na sprzęt do ćwiczeń oraz turnusy rehabilitacyjne dla dzieci.

Czy rodzice chorych dzieci mogą się do Was zgłaszać o pomoc?

Pomagamy rodzinom, w których przynajmniej jedna osoba aktywnie biega.

grafika wydarzenie Guinness

W tym roku podcza 38. Maratonu Warszawskiego planujecie pobić Rekord Guinnessa. Powiesz coś więcej na ten temat?

Projekt „301” to próba ustanowienia rekordu Guinnessa w biegu Spartan na dystansie 42,195 km. Członkowie naszej grupy będą biegli w legendarnych strojach Spartan! Podczas biegów śpiewamy i wydajemy okrzyki bojowe aby wzbudzić zainteresowanie, powszechny szacunek i podziw. Planujemy aby cyklicznie, każdego roku bić rekord, który zostanie ustanowiony w 2016 roku. Dodatkową atrakcją podczas tegorocznego biegu będzie żywa Syrenka Warszawska, na platformie, którą Spartanie będą pchać podczas całej trasy. W tym dniu Spartanie przejdą do historii i mamy nadzieję, że o naszym bieganiu i o celu, dla którego biegamy będzie głośno!

Czy będzie Wam przyświecał na maratonie cel pomocy komuś konkretnemu?

Naszym celem jest stworzenie grupy co najmniej 301 Spartan, a tym samym społeczności biegaczy rozpoznawalnej i kojarzonej z niepokonanymi i walecznymi Spartanami,którzy pomagają chorym dzieciom. Pragniemy aby było nas jak najwięcej, ponieważ dzięki temu będziemy mogli bardziej nagłośnić cel w jakim biegamy i dotrzeć do jeszcze większej liczby odbiorców.

Kto może wziąć udział w akcji bicia rekordu?

Zapraszamy wszystkich pasjonatów biegania. Maratończyków, kobiety i mężczyzn, ludzi o wielkich sercach. Planujemy przebiec 38. PZU Maraton Warszawski w czasie około 5 godzin.

Aby dołączyć do nas należy zarejestrować się na stronie internetowej 38. PZU Maraton Warszawski, (/pzumaratonwarszawski.com) następnie wypełnić formularz zgłoszeniowy na naszej stronie (spartaniedzieciom.org) i wybrać nasz strój.

Po latach działania, jak oceniacie: ludzie chcą pomagać?

Z naszych doświadczeń wynika, że chętnie pomagamy innym, jeśli łączy nas pasja i znamy cel, dla którego podejmujemy wspólnie wysiłek.

Jak efektywnie przekonać ludzi do angażowania się w pomaganie?

Ludzi można przekonać aby pomagali i angażowali się w akcje charytatywne jedynie wtedy, kiedy sami będziemy autentyczni i uczciwi w tym, co robimy.

Skąd sami czerpiecie energię do działania?

Siłę i energię czerpiemy przede wszystkim z pasji do biegania i chęci do pomagania. Bieganie sprawia nam radość. Wiemy, że każdy krok postawiony na trasie to szansa na pomoc kolejnym dzieciom. Z każdym przebytym kilometrem jesteśmy o krok do celu.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Iwona Ludwinek-Zarzeka

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Po pięknej nie tylko z powodu pogody majówce czas na kolejny aktywny biegowo weekend. Gdzie odbędą się najważniejsze imprezy tego weekendu? Jakie dystanse, jaki charakter wydarzenia? Przygotowaliśmy krótki przewodnik. Dla każdego coś dobrego Powiedzmy sobie […]

Co, gdzie, kiedy? Najważniejsze imprezy biegowe drugiego weekendu maja

Czym i kim zajmuje się obesitolog i co ma to wspólnego z kardiologią? Jak leczy się chorobę otyłościową? Czy leczenie farmakologiczne szybko przynosi rezultaty? Jak dużą rolę w leczeniu odgrywa psychika? Co ludzie są w […]

A Ty jakie masz relacje z jedzeniem i… z samym sobą? Rozmowa z obesitolożką i kardiolożką Anną Ścibisz

Bieszczady to góry, które znają chyba wszyscy. To tam od ponad 20 lat odbywa się kultowy Bieg Rzeźnika, a ale to nie wszystko. Już w piątek, 10 maja, wystartuje trzecia edycja imprezy, która potrzebowała naprawdę […]

Najpierw jedziesz, a potem wracasz. Bieszczady wzywają! Trzecia edycja UltraBiesa startuje w ten weekend

Już w najbliższy weekend (11-12 maja) odbędzie się 11. PKO Białystok Półmaraton. Jak skrupulatnie obliczyli organizatorzy, dotychczasowe dziesięć edycji półmaratonu ukończyło dokładnie 19 465 biegaczy, a to oznacza, że osoba, która w niedzielę zajmie 535. […]

11. PKO Białystok Półmaraton na mecie powita 20-tysięcznego uczestnika. Ostatnia szansa, aby dołączyć

Stań się częścią spektakularnego biegu — weź udział w rywalizacji na 10 kilometrów rozgrywanej równolegle z 46. Nationale-Nederlanden Maratonem Warszawskim. Impreza startuje w niedzielę 29 września. Zapisy na Nice To Fit You Warszawską Dychę właśnie […]

Ruszyły zapisy na Nice To Fit You Warszawską Dychę! Sprawdź się na dystansie 10 km

Roztocze: wyjątkowa kraina na mapie Polski, przez wielu jeszcze nieodkryta. Pora to zmienić! Zwłaszcza że okazja ku temu zbliża się wielkimi krokami. To rozgrywane już po raz ósmy zawody Ultra Roztocze, które odbędą się w […]

Roztocze poleca się do biegania. Posmakuj go 18 maja!

Bieg SGH to coroczne wydarzenie organizowane przez Samorząd Studentów Szkoły Głównej Handlowej we współpracy z Szkołą Główną Handlową oraz Urzędem Dzielnicy Mokotów. Bieg poprowadzony ulicami Mokotowa odbędzie się 12 maja 2024 roku. To nie tylko […]

Bieg SGH! Największy Studencki Bieg Charytatywny w Polsce już 12 maja!

Pomidory, które przywędrowały do Europy z Ameryki Południowej, nie podbiły z początku serc ludzi, uważano je wręcz za trujące. Określano mianem owocu zepsutego czy zdradliwego i hodowano tylko ze względów estetycznych. Dopiero w XIX wieku odkryto ich potencjał smakowy i odżywczy. Przedstawiamy ich wartości i kilka smakowitych przepisów.

Pomidory – wartości odżywcze i przepisy dla biegaczy