fbpx

Wydarzenia > Nadchodzące imprezy

Spartanie Dzieciom: Chcemy pobić Rekord Guinnessa na 38. PZU Maratonie Warszawskim [WYWIAD]

1

Spartanie to jedna z najbardziej charakterystycznych grup biegowych w Polsce. Kim są? Dlaczego zdecydowali biegać właśnie w takich strojach? Co ich inspiruje? O tym wszystkim rozmawiamy z Katarzyną Boszko.

Iwona L: Kim są biegowi Spartanie?

Katarzyna Boszko: Spartanie są grupą biegaczy, którzy swoje zainteresowanie bieganiem długodystansowym postanowili dodatkowo połączyć z aspektem społecznym. Ponieważ uważamy, że sportowca podziwia się za wynik, a szanuje się go za postawę, postanowiliśmy aby nasze bieganie miało oprócz celu sportowego, także cel charytatywny. Swoim bieganiem i związanym z nim medialnym zainteresowaniem chcemy pomóc dzieciom chorym i niepełnosprawnym. W naszym gronie są osoby, które doświadczają na co dzień trudu wychowania i rehabilitacji chorych dzieci. Spartanie znają te problemy, zmagają się z nimi i najlepiej je rozumieją.

Kto wpadł na pomysł założenia grupy?

Pomysł na stworzenie charytatywnej grupy biegaczy pod nazwą Spartanie, narodził się z potrzeby niesienia bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi, który ze względu na swoją chorobę pomocy tej potrzebuje. Pomysłodawcą powstania grupy jest Michał Leśniewski, od 15 lat zmagający się z chorobą swojej córki, która urodziła się z porażeniem mózgowym. Rodzic najlepiej wie, czym jest walka o lepsze życie chorego dziecka i żyje nadzieją, że będzie lepiej!

Czy każdy może do Was dołączyć?

Każdy może przyłączyć się do naszej grupy. Serdecznie zapraszamy do współpracy wszystkich pasjonatów biegania, mających oprócz mocnych nóg i silnych płuc także wrażliwe serca. Zachęcamy również osoby, które nie mogą biegać długich dystansów, ale chcą wspomóc nasze działania w sprawach organizacyjnych, w zbiórkach pieniędzy, jak również w logistyce – każda para rąk jest potrzebna.

Dla biegaczy warunkiem przystąpienia do grupy jest pełnoletność i wylegitymowanie się przebiegnięciem półmaratonu w czasie 2 godziny lub maratonu w czasie 4 godziny 15 minut, w okresie ostatniego roku.

Działacie od 2011 roku. Jak oceniacie te 5 lat?

Grupa Spartan cały czas się rozwija, przybywają nowi członkowie, rośnie zainteresowanie akcjami, w których uczestniczymy. Nasze osiągnięcia sprawiają, że stajemy się coraz bardziej medialni i zdobywamy nowych sponsorów. Dzięki temu możemy pomóc coraz większej liczbie chorych dzieci. Na swoim koncie mamy już kilka wyróżnień np. otrzymaliśmy „Złoty Spinacz” za najlepszy projekt sportowy, „Srebrny Magellan”,który przyznała nam amerykańska organizacja LACP. Znaleźliśmy się również na liście „TOP 25” najlepszych projektów na świecie!

W jakim stopniu udało Wam się do tej pory pomóc dzieciom?

Co roku organizujemy kilka zbiórek na terenie całej Polski. Łącznie pomogliśmy już ponad 20 chorym dzieci i zebraliśmy około 300 000 zł! Pieniądze przeznaczane są na sprzęt do ćwiczeń oraz turnusy rehabilitacyjne dla dzieci.

Czy rodzice chorych dzieci mogą się do Was zgłaszać o pomoc?

Pomagamy rodzinom, w których przynajmniej jedna osoba aktywnie biega.

grafika wydarzenie Guinness

W tym roku podcza 38. Maratonu Warszawskiego planujecie pobić Rekord Guinnessa. Powiesz coś więcej na ten temat?

Projekt „301” to próba ustanowienia rekordu Guinnessa w biegu Spartan na dystansie 42,195 km. Członkowie naszej grupy będą biegli w legendarnych strojach Spartan! Podczas biegów śpiewamy i wydajemy okrzyki bojowe aby wzbudzić zainteresowanie, powszechny szacunek i podziw. Planujemy aby cyklicznie, każdego roku bić rekord, który zostanie ustanowiony w 2016 roku. Dodatkową atrakcją podczas tegorocznego biegu będzie żywa Syrenka Warszawska, na platformie, którą Spartanie będą pchać podczas całej trasy. W tym dniu Spartanie przejdą do historii i mamy nadzieję, że o naszym bieganiu i o celu, dla którego biegamy będzie głośno!

Czy będzie Wam przyświecał na maratonie cel pomocy komuś konkretnemu?

Naszym celem jest stworzenie grupy co najmniej 301 Spartan, a tym samym społeczności biegaczy rozpoznawalnej i kojarzonej z niepokonanymi i walecznymi Spartanami,którzy pomagają chorym dzieciom. Pragniemy aby było nas jak najwięcej, ponieważ dzięki temu będziemy mogli bardziej nagłośnić cel w jakim biegamy i dotrzeć do jeszcze większej liczby odbiorców.

Kto może wziąć udział w akcji bicia rekordu?

Zapraszamy wszystkich pasjonatów biegania. Maratończyków, kobiety i mężczyzn, ludzi o wielkich sercach. Planujemy przebiec 38. PZU Maraton Warszawski w czasie około 5 godzin.

Aby dołączyć do nas należy zarejestrować się na stronie internetowej 38. PZU Maraton Warszawski, (/pzumaratonwarszawski.com) następnie wypełnić formularz zgłoszeniowy na naszej stronie (spartaniedzieciom.org) i wybrać nasz strój.

Po latach działania, jak oceniacie: ludzie chcą pomagać?

Z naszych doświadczeń wynika, że chętnie pomagamy innym, jeśli łączy nas pasja i znamy cel, dla którego podejmujemy wspólnie wysiłek.

Jak efektywnie przekonać ludzi do angażowania się w pomaganie?

Ludzi można przekonać aby pomagali i angażowali się w akcje charytatywne jedynie wtedy, kiedy sami będziemy autentyczni i uczciwi w tym, co robimy.

Skąd sami czerpiecie energię do działania?

Siłę i energię czerpiemy przede wszystkim z pasji do biegania i chęci do pomagania. Bieganie sprawia nam radość. Wiemy, że każdy krok postawiony na trasie to szansa na pomoc kolejnym dzieciom. Z każdym przebytym kilometrem jesteśmy o krok do celu.

mm
Iwona Ludwinek-Zarzeka

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Under Armour HOVR Machina to jedne z nielicznych na rynku butów biegowych, w których konstrukcji wykorzystano włókno węglowe. Jak sprawuje się najnowszy model amerykańskiego producenta w praktyce? W jakich warunkach radzi sobie najlepiej? I jacy […]

Under Armour HOVR Machina – zaawansowany but, który docenią także początkujący [KONKURS]

Wiele razy na przestrzeni lat działy się rzeczy, które miały znaczący wpływ na imprezy sportowe, a sportowcy nie raz musieli modyfikować swoje plany w związku z panującą akurat sytuacją. Choć dziś mogłoby się zdawać, że […]

Trzęsienie ziemi, pandemia hiszpanki – zobacz, jak w przeszłości sport musiał sobie radzić w obliczu katastrof

Usain Bolt to najszybszy człowiek świata i rekordzista globu na 100 oraz 200 metrów, umięśniona maszyna do biegania. Wombat to sympatyczne, roślinożerne stworzonko, zamieszkujące Australię. Wydawać by się mogło, że wyścig Bolta i Wombata byłby […]

Kto jest szybszy? Usain Bolt czy… to zwierzątko?

Słyszeliście już o Under Armour HOVR Machina? Pierwszy kontakt z nowym modelem butów od amerykańskiego producenta za nami. Czy od razu podbiły nasze serca? Czy jest to but, jakiego świat jeszcze nie widział? Przekonajcie się, jakie pierwsze wrażenie wywarła na nas nowość amerykańskiej marki.

Under Armour HOVR Machina – jak prezentują się na pierwszy rzut oka?

Wszędzie chodzi boso. Biega też. Przede wszystkim parkruny, ale ma na koncie również 4 maratony. Bez obuwia biega przez cały rok, nawet zimą. Po zatrzymaniu krążenia podczas Maratonu Solidarności został uratowany dzięki błyskawicznej reakcji przypadkowej […]

Pan Andrzej ma 71 lat, jest astronomem i… biega boso. Także zimą

Na łamach naszego portalu zdecydowanie dominują tematy skierowane do biegaczy startujących na dłuższych dystansach. Nic zatem dziwnego, że w przypadku tekstów treningowych nie brakuje artykułów na temat budowania wytrzymałości, treningów interwałowych, długich wybiegań, kilometrażu, itp. […]

Sprintem przez okres “ogórkowy”!

Światowa Lekkoatletyka (dawniej Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF) odznaczyła Cracovia Maraton certyfikatem World Athletics Silver Label, potwierdzając tym samym wysokie standardy organizacyjne i sportowe krakowskiej imprezy. Tegoroczny, 19. Cracovia Maraton odbędzie się już w randze […]

Cracovia Maraton z certyfikatem World Athletics Silver Label Road Races

Nie masz czasu na gotowanie zdrowych posiłków? Mylisz się! Przyrządzenie spaghetti z domowym, pietruszkowym pesto zajmie ci maksymalnie 20 minut. Spaghetti z pesto z natki pietruszki – składniki ½ paczki makaronu Pęczek natki pietruszki Niewielka […]

Spaghetti z pesto z natki pietruszki – pomysł na szybki obiad