fbpx

Szczęśliwa trzynastka? XIII Półmaraton Wtórpol. 24 sierpnia

Autor: admin • 21.07.2013

Właściwie jeszcze do ubiegłego roku funkcjonował pod nazwą Półmaraton Rejów, co mniej więcej pozwalało zlokalizować bieg geograficznie. Ale od lat głównym sponsorem była firma Wtórpol, która w Skarżysku-Kamiennej ma swoją siedzibę. Od tego roku, od trzynastej edycji, jest po prostu Półmaraton Wtórpol. Nowa jest także trasa biegu, chociaż główny smaczek, czyli bardzo długi podbieg starą trasą E-77 (Góra Baranowska) – pozostaje. I nowa data – bieg odbędzie się w najbliższą sobotę, 24.08. Start w samo południe.

Rejów

Baza półmaratonu mieści się w Rejowie – to osiedle Skarżyska-Kamiennej, którego atrakcją jest zalew, zwany też Jeziorem Rejowskim. To  zbiornik retencyjny na rzece Kamionce. Powstał jeszcze na początku XIX wieku. Podczas I wojny światowej został zniszczony, ale w 1925 roku doczekał się odbudowy i dotrwał do 1939, kiedy to ponownie uległ zniszczeniu. Po II wojnie światowej został kolejny raz odbudowany przez Fabrykę Uzbrojenia w celu zabezpieczenia potrzeb wodnych późniejszych Zakładów Metalowych MESKO. Obok bazy zawodów znajduje się muzeum im. Orła Białego. W muzeum można oglądać broń, umundurowanie i wyposażenie żołnierzy, dokumenty, fotografie. Na ekspozycji plenerowej są wystawione działa, pojazdy opancerzone, helikoptery, samoloty, czołgi (jeden z kilku zachowanych na świecie egzemplarzy Sturmgeschütz IV) oraz skonstruowany w latach 60. XX wieku przez pochodzącego ze Skarżyska-Kamiennej Dionizego Wiśniewskiego kuter torpedowy ORP Odważny.

Gwiazdy

Tradycją skarżyskiego półmaratonu jest udział gwiazd. Sportowych gwiazd. Można tu spotkać naszych byłych olimpijczyków – bywają Artur Partyka, Jacek Wszoła, Krzysztof Kosedowski… Ci, którym zdrowie i forma pozwalają – startują w biegu. Pozostali chętnie rozmawiają, dają autografy, pozują do zdjęć. W ubiegłym roku do Skarżyska prosto z Londynu przyjechała Zofia Noceti-Klepacka razem ze swoim medalem olimpijskim – i z synkiem, z którym spontanicznie wystartowała w minimaratonie.

W tym roku sportową gwiazdą imprezy ma być bokser Krzysztof „Diablo” Włodarczyk.

Zawodnicy

Tradycyjnie też w biegu wezmą udział znakomici zawodnicy. W tym roku swój start potwierdzili m.in. Arkadiusz Gardzielewski, Marcin Chabowski i Błażej Brzeziński. Na trasie ma się pojawić również pięciu biegaczy z Kenii, Ukraińcy, Białorusini, Bułgarzy. A także ponad 500 biegaczy amatorów, bo tylu na razie się zgłosiło.

Zgłoszeń internetowych można dokonywać jeszcze w czwartek (http://polmaratonwtorpol.pl). Opłata – 45 zł. W Biurze Zawodów – 60.

Trasa

Trasa skarżyskiego półmaratonu została w tym roku praktycznie wyprowadzona poza miasto. Po starcie z ulicy Wioślarskiej, biegacze pobiegną ulicą Słoneczną, następnie starą E-77, miną Górę Baranowską, i zawrócą na ulicy Warszawskiej w Suchedniowie. Tą samą trasą wrócą do Rejowa, kolejny nawrót zaliczą u zbiegu ul. Sportowej i Wioślarskiej. Do pokonania będą dwie takie pętle.

Nagrody

Pula nagród finansowych wyniesie w sumie 20 tysięcy złotych. Uhonorowanych zostanie pierwszych sześciu mężczyzn, trzy najlepsze kobiety i po troje czołowych zawodników oraz zawodniczek w poszczególnych kategoriach.

Wyniki z poprzedniej edycji.

Warto wiedzieć:

XIII Półmaraton Wtórpol odbędzie się 24 sierpnia 2013r. (sobota) godz. 12.00.

Biuro zawodów, start i meta przy ul. Wioślarskiej w Skarżysku-Kamiennej obok Ośrodka  Wypoczynkowego “Rejów”. Czynne 23 sierpnia 2013r. w godz. 16.00 – 20.00 oraz 24 sierpnia w godz. 8.30 – 11.00.

Trasa: dwie pętle po 10,548 km, nawierzchnia w 100% asfaltowa, punkty odżywiania na 4, 11, 15 km.

Trasa posiada atest PZLA.

Limit czasu:  3 godziny.

W ramach opłaty startowej uczestnik otrzymuje okolicznościową koszulkę z nadrukiem oraz poczęstunek.

Szczegóły na stronie internetowej XIII Półmaraton Wtórpol

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger