fbpx

Czytelnia > Czytelnia > Reportaże

Biegasz i szukasz pracy zgodnej z twoją pasją? Teraz jest to prostsze, niż kiedykolwiek

Marathoner taking water from volunteer

W październiku 2019 roku Tomasz Nalewajko zaczął realizować projekt Praca dla biegacza. W związku z tym na Facebooku powstała grupa integrująca biegaczy wokół tematów zawodowych, przeznaczona także dla osób poszukujących pracy, a także fanpage o tej tematyce. W styczniu na LinkekdIn została uruchomiona grupa i strona marki. Rozpoczęto już prace nad utworzeniem strony www, na której pojawią się różne informacje pomagające w znalezieniu się na rynku zawodowym, a także umożliwiającą pracodawcom pozyskanie pracowników z grona biegaczy.

Pomysłodawca inicjatywy

Tomasz Nalewajko biega od 2014 roku. Najbardziej lubi startować w maratonach, jednak dwukrotnie pokonał też dystans ultramaratoński. Jest przedsiębiorcą, ale głównie zajmuje się rekrutacją pracowników dla firm. Bieganie początkowo było dla niego czasem do nabrania dystansu, dobrym momentem na przemyślenia i pobyciem samemu ze sobą. W pewnym momencie zaczął się integrować ze środowiskiem biegaczy i poznawać nowych ludzi. Przebiega ok. 2500 km rocznie, najbardziej lubi biegać po lesie, w plenerze.

Praca dla biegacza

– W dyskusjach podczas wspólnych treningów, wielokrotnie słyszałem od biegaczy, że z chęcią zmieniliby pracę, myślą o tym, ale nie bardzo wiedzą jak się do tego zabrać – opowiada Tomasz Nalewajko. – Wtedy właśnie pojawił się pomysł stworzenia miejsca w Internecie, które by im to ułatwiło. Miałoby też być przestrzenią wymiany informacji pod względem zawodowym, gdzie można by uwypuklić zalety biegaczy, jako pracowników.

Zainteresowanie stworzeniem miejsca w Internecie, gdzie będzie można szukać pracy oraz pracownika było duże. Również ze strony pracodawców, którzy chcą zatrudniać w swoich firmach osoby systematyczne, solidne i nie bojące się wyzwań. Skoro było zapotrzebowanie, to należało przystąpić do działania. Tak więc dokładnie 31 października 2019 roku na Facebooku powstał profil pracadlabiegacza.pl oraz grupa pod tą samą nazwą. Pomysł chwycił i cieszy się dużą popularnością. Biegacze zamieszczają tam ogłoszenia o poszukiwaniu pracy lub chęci zmiany dotychczasowej. Przedstawiają się prezentując swoje atuty, doświadczenia biegowe i zawodowe. To duży sukces, bo już są osoby, które znalazły nową pracę dzięki temu profilowi.

Grupa pracadlabiegacza.pl liczy ok. 1300 osób, a profil na Facebooku ma ok. 3000 obserwatorów. Platformy te żyją już własnym życiem. Członkowie społeczności wstawiają swoje wpisy, przedstawiają się i zamieszczają zdjęcia. Wymieniają się informacjami i co najważniejsze kontaktują między sobą oferując pomoc, pracę lub odpowiadają na oferty. Aktywność jest bardzo duża. Dyskusje są kreatywne. Ludzie w tym środowisku szukają dobrych kontaktów i pozytywnej energii. Otwartość i pogodne nastawienie, to przecież cechy biegaczy. Okazało się więc, że rynek pracy ich potrzebuje, a stworzenie tego miejsca w Internecie było udanym posunięciem.

Na profilu ukazują się artykuły oraz oferty pracy. Prezentowane są również firmy i pracodawcy przyjaźnie nastawieni do biegaczy. Jest pełna transparentność. Jeśli chodzi o grupę, to ma ona formułę zamkniętą, co oznacza, że jej członkami mogą być wyłącznie biegacze niezależnie od tego ile km pokonują i jakie mają osiągnięcia biegowe. Natomiast profil może polubić każdy.

Plany rozwoju

Niedługo pojawi się strona Internetowa pod nazwą Praca dla biegacza. Na tej platformie pojawią się różne informacje zarówno dla osób poszukujących, jak i oferujących pracę. Będzie tam strefa pracy oraz strefa biegania. W tej pierwszej znajdą się oczywiście oferty zatrudnienia oraz pomoc wsparcia personal brandingowego. Będzie więc można nabyć wiedzę jak się zaprezentować przyszłym pracodawcom, pokazać swoje mocne strony, jak przedstawić swoje kompetencje, jak napisać CV. Znajdzie się tu też panel dotyczący kursów i szkoleń w zakresie poszerzenia swoich umiejętności. Organizowane będą także webinary prowadzone przez różnych specjalistów, jako odpowiedź na zapotrzebowanie różnych grup zawodowych.

W strefie biegacza natomiast pojawią się teksty dotyczące treningu, diety, mentalności i psychiki, sprzętu, wydarzeń biegowych oraz kalendarz zawodów. Będzie też można poczytać o osobach znanych z biegowych tras.
– Na portalu Praca dla biegacza planujemy uruchomić blog HR-owy – mówi Tomasz Nalewajko. – Informacje tam zawarte dotyczyć będą działań rekrutacyjnych. Czyli jak radzić sobie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jak skutecznie szukać pracy. Będzie tez można poszerzyć swoją wiedzę na temat prawa pracy. Ogólnie zależy nam na tym, aby była to platforma skierowana zarówno do biegaczy szukających pracy, jak też do firm, czy podmiotów, które będą ją oferować.

Biegacz – poszukiwany pracownik

Biegacze to ludzie, którzy zaczęli podchodzić do życia w sposób aktywny, brać sprawy w swoje ręce i wprowadzać w nim zmiany. To powoduje pozytywy: pogodne nastawienie do siebie i świata, zadowolenie oraz dobrą organizację czasu, który trzeba znaleźć właśnie na bieganie. Tomasz Nalewajko uważa, że tak jak lubimy naszą aktywność w tym przypadku bieganie, tak samo warto polubić swoją pracę, która również może być pasją. Dobrze jeśli praca jest pozytywnym elementem naszego życia.

– Kwestiami, które wyróżniają biegaczy na tle innych są: konsekwencja w dążeniu do celu, determinacja, samodzielność, bo przecież nikt za nich nie wykona treningu – przekonuje. – Ważna jest też umiejętność nie odpuszczania mimo bólu i dużego zmęczenia. Pracodawcy poszukują takich pracowników, którzy cele traktują jako element wyzwania, a przeszkody nie stanowią dla nich problemu.

Upór przeniesiony z treningu jest bardzo korzystny dla życia firmy. Biegacze to zazwyczaj ludzie pozytywni oraz otwarci na innych i swoją postawą ,,zarażają” otoczenie, współtworząc dobrą atmosferę w środowisku pracy. Nawet gdy praca nie jest lekka, to pozytywni ludzie potrafią się uśmiechnąć i wspólnie pogodnie nastrajać.

Tomasz Nalewajko - pomysłodawca projektu "Praca dla biegaczy"

Tomasz Nalewajko uważa, że siła fizyczna biegacza daje też siłę mentalną wg powiedzenia, że ,,zmęczenie to stan umysłu, a nie ciała”. Wytrenowanie i mocna głowa, to także duży atut na rynku pracy. Biegacze często nie zdają sobie sprawy ze swoich mocnych stron. Z tych cech, które budują ich przewagę na rynku pracy. Czasami brakuje im jakiegoś impulsu i odwagi do tego, żeby dokonać zmian, mimo że wewnętrznie jej potrzebują. Nie podejmują ich jednak, być może ze względu na zbyt niskie poczucie własnej wartości. W taki sposób można nie zauważyć szans, które są wokół.

Jako rekruter Tomasz Nalewajko zna wielu przedsiębiorców, również takich którzy sami nie trenują, ale doceniają mocne strony biegaczy. Potrzebują takich ludzi ich w swoich firmach.

Platforma dla ludzi aktywnych

Na portalu Praca dla biegacza znajdą się również informacje o firmach przyjaznych biegaczom. W planach jest też wprowadzenie lauru biegacza przeznaczonego dla pracodawcy, który jest aktywny w środowisku biegowym. Znane są przecież firmy, które doceniają, to że ich pracownicy biegają, fundując im pakiety i opłacając przejazdy na zawody, organizując wspólne treningi, czy też kupując koszulki z logo zakładu pracy, w których później oni startują. Takie grupy pracowników często widać podczas biegów ulicznych.

Wymiana informacji na linii biegacz/ pracownik – biegacz/pracodawca jeszcze bardziej może zintegrować środowisko. To będzie wzajemne wsparcie i pomoc wielu osobom w dokonaniu zmiany życiowej. Chodzi o to, żeby nie bać się tych zmian.

Według różnych danych, amatorsko w Polsce biega od 3 do 5 mln osób. Platforma będzie więc doskonałym miejscem dla nich, żeby móc znaleźć pracę wśród firm, które stawiają na ludzi sprawnych fizycznie, umysłowo, a także o cechach wolicjonalnych charakterystycznych dla tej grupy sportowców. Portal skierowany do ludzi nie ukierunkowanych branżowo, ale środowiskowo ma wg Tomasza Nalewajko ogromny potencjał, by stać się skutecznym miejscem wymiany informacji oraz rozwoju dla wielu osób. Planowane jest też wyjście poza Internet i organizowanie spotkań oraz eventów w plenerze, ,,twarzą w twarz” podczas np. zawodów biegowych. Liczą się przecież bezpośrednie interakcje pomiędzy ludźmi.

 

mm
Jarosław Cieśla

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 1

Przeczytaj też

ASICS czy adidas? New Balance czy Under Armour? Nie wybieraj w ciemno. Nasi testerzy sprawdzili i opisali dla ciebie 9 modeli butów treningowych. Mamy nadzieję, że recenzje te pomogą ci dokonać dobrego wyboru. Li-Ning Cloud […]

Wielki test treningowych butów do biegania

Najnowsze badania pokazują, że witamina D ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o ryzyko zarażenia oraz przebieg choroby COVID-19, spowodowanej koronawirusem.

Witamina D a koronawirus powodujący COVID-19

Tego nie udało się jeszcze zrealizować żadnemu Polakowi, a tym bardziej w tak niecodziennych warunkach. Robert Wilkowiecki, najszybszy polski zawodnik elity, zaatakuje w warunkach domowych wynik trzykrotnego Mistrza Świata Jana Frodeno. Robert chce osiągnąć jeszcze […]

Robert Wilkowiecki szykuje się na złamanie 8 godzin na dystansie Ironman

43-letnia Sinead Diver z Australii nie szuka wymówek, dlaczego miałaby nie biegać szybko. Pracująca matka dwójki dzieci w zeszłym roku w Londynie przebiegła maraton w 2 godziny 24 minuty i 11 sekund, a przez pierwszą […]

Sinead Diver – biegowa supermama

W najbliższą sobotę 23 maja ulicami stolicy miał pobiec 15. Półmaraton Warszawski. Choć obecna sytuacja nie pozwala na to, abyśmy wzięli udział w tym wydarzeniu razem, zapraszamy biegaczy z całej Polski do spędzenia weekendu z […]

Przed nami wyjątkowy Weekend z Półmaratonem Warszawskim

Oficjalnie ponad pół roku trwały 2. nowożytne igrzyska olimpijskie. Zawody rozegrano 120 lat temu w Paryżu. Niewielu ówczesnych wiedziało wówczas jednak, że mają do czynienia z igrzyskami. Zapraszamy do zapoznania się z ciekawostkami (nie tylko […]

Sprinter zostaje medalistą olimpijskim w biegu na 5000 m, choć nie pokonał całego dystansu. Tak wyglądały igrzyska 120 lat temu!

Dwa lata temu był najlepszy w Poznaniu, a przed rokiem wygrał zawody na Florydzie. Dariusz Nożyński po raz kolejny wystartował w Wings For Life World Run, choć tym razem zawody miały inny charakter. Biegacz opowiedział […]

Dariusz Nożyński: „Wolę być w środku stawki, ale z rekordem życiowym”

Biegasz od dłuższego czasu bez konkretnego celu? Zastanawiasz się, czy treningi mają obecnie jakikolwiek sens? A może chcesz odpocząć, ale boisz się, że przez przedłużającą się przerwę stracisz to, co wypracowałeś wcześniej? Sprawdź, co zrobić, […]

Co zrobić, by z powodu przerwy czy braku treningowego celu, nie zaprzepaścić formy?