fbpx

Ten człowiek biega codziennie od 50 lat. “To najlepsza decyzja, jaką podjąłem w życiu”

Autor: Iwona Ludwinek • 04.06.2019
fot: screen youtube.com/Motiv Group

fot: screen youtube.com/Motiv Group

Wyobraź sobie, że dziś po raz pierwszy wychodzisz pobiegać. I jutro też. I pojutrze. I tak przez 50 lat, bez dnia przerwy.

Tak właśnie zrobił Amerykanin, Jon Sutherland. Swoją przygodę z bieganiem rozpoczął dokładnie 26 maja 1969 r., mając 18 lat. I chociaż od tego czasu zmieniło się niemal wszystko, łącznie z nim samym, to jedna rzecz pozostała niezmienna: bieganie. Jon zawodowo zajmuje się trenowaniem innych, jest również dziennikarzem sportowym.

W młodości trenował baseball. Nawet nie myślał, że można biegać ot tak, dla przyjemności, dopóki nie poznał na studiach kilku zapaleńców, w tym Marka Coverta, który wtedy biegał przez rok bez przerwy (swoją drogą Covert wytrwał w ten sposób jeszcze kolejne… 44 lata). Spróbował więc i spodobało mu się to na tyle, że od tego czasu pokonał łącznie 197 tys mil (ok. 317 tys km), co daje średnio 10 mil dziennie (niecałe 17 km). Osiągnął świetną formę, która pozwoliła mu uzyskać czas 13:51 na 5 km i 28:51 na 10 km. Wziął udział w ok. 600 zawodach biegowych.

Sutherland podkreśla, że ogromną wartością są ludzie, których poznał przez te lata. Jako biegacz i dziennikarz sportowy miał okazję spotkać m.in.Johna Lennona, Boba Marleya, Jimiego Hendrixa, jak również sportowe sławy, jak Steve Prefontaine, Ron Clark, Ron Hill, Frank Shorter, Bill Rodgers. Z czasem zajął się działalnością trenerską, która przyniosła mu również ogromną satysfakcję.

Swoją pięćdziesiątą rocznicę spędził z ponad setką przyjaciół, których poznał na biegowej ścieżce. Jak dziś patrzy na swoją pasję? „Wiele przygód nigdy by się nie wydarzyło, gdybym nie wyszedł poza strefę komfortu i nie zaczął biegać. To najlepsza decyzja, jaką kiedykolwiek podjąłem w życiu!”

Jak wytrwać tak długo w bieganiu? Oto proste sekrety Jona Sutherlanda:

  • Po prostu wyjdź przez drzwi. Załóż dobre buty, wybiegnij i usprawniaj się. Korzyści z tego są ogromne!
  • Znajdź klub biegowy, trenera, przyjaciela, partnera, który będzie cię konsekwentnie motywować
  • Miej cel. Wybierz sobie wyścig, dystans, który chcesz pokonać. I zrób to!
  • Zrób wszystko co możliwe, aby bieganie weszło ci w nawyk. Zjedz dobrze, odpocznij,nawadniaj się, obserwuj swoją dietę. Mieszaj treningi: interwały, długie wybiegania, treningi tempowe.
  • Ciesz się tym, jakich ludzi poznajesz przy okazji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger