fbpx

Triathlon > TRI: Wydarzenia > Triathlon

Torus Triathlon In Da House już jutro w Gdańsku [INF. PRASOWA]

torus-triathlon-in-da-house-2016-06

72 km w wodzie, 1920 km na rowerze i 480 km biegu! Taki dystans łącznie pokonają zawodnicy najlepszej zimowej imprezy triathlonowej. Torus Triathlon In Da House odbędzie się 25 lutego br. już po raz trzeci. W jednym miejscu – biurowcu Alchemia w Gdańsku. W tym roku po raz pierwszy triathloniści rywalizować będą nie tylko indywidualnie, ale także w sztafetach. Impreza zawsze wspiera cel charytatywny – tym razem Fundację Synapsis i program BadaBada.

Pomysłodawczynią imprezy jest Iwona Guzowska, mistrzyni świata w boksie, a obecnie triathlonistka. Dzięki niej nowy trend „ruszył” w całą Polskę. Organizatorem w Gdańsku niezmiennie od trzech lat jest firma Torus, deweloper znanego kompleksu Alchemia.
– To już trzecia edycja Torus Triathlon In Da House, a emocje i poziom zarówno na płaszczyźnie organizacyjnej jak i sportowej ciągle rosną – mówi Monika Brzozowska z firmy Torus, organizatora zawodów, dewelopera Alchemii. – Lista zapełniła się w tym roku w ciągu 22 minut, a na rezerwowej znalazło się blisko cztery razy więcej osób, niż może wystartować. Praca całego zespołu przełożyła się więc na ogromne zainteresowanie zawodami, które w wyjątkowy sposób wykorzystują potencjał Alchemii.

Trzy, dwa, jeden start

Choć zima nie jest typową aurą do uprawiania triathlonu, nie ma wątpliwości, że ostatnia sobota lutego w Gdańsku należeć będzie właśnie do fanów tej dyscypliny. – W tym roku zawodnicy ścigać się będą na dystansie sprinterskim. Już teraz mogę zapewnić, że będzie ostra rywalizacja – mówi Iwona Guzowska, dyrektor zawodów TTIDH.
Sprint to 750 metrów pływania, następnie trzeba przejechać 20 km na rowerze, by wreszcie przebiec 5 km na bieżniach mechanicznych. Część pływacka odbędzie się na 25-metrowym basenie Aquastacji, a w hali sportowej (Sportstacja) zlokalizowany będzie wyścig na rowerach wpiętych w trenażery oraz część biegowa. Niewątpliwie czymś wyjątkowym podczas triathlonu rozgrywanego w budynku jest bliskość kibiców, którzy dopingują zawodnika niemal na każdym metrze wyścigu.
Triathloniści startują w odstępach półtoragodzinnych, po 12 osób. Pierwsza grupa zaczyna wyścig już o 7.30. Jednak najwięcej emocji budzi zwykle grupa kobiet i „zawodowców”, tzw. zawodników PRO. Panie zobaczymy o godz. 13.30, a start PROsów przewidziano na godz. 16.30. Tu zobaczymy m.in. Tomasza Spaleniaka (Endure Team), Daniela Formelę, Monikę Smaruj (Smaruj na trening) i Martę Łagownik (Smaruj na trening), Macieja Kosmalę (Complexsports), czy Pawła Miziarskiego (Torus triathlon Team).

Rywalizacja na 6 rąk i 6 nóg

– Z jednej strony rywalizacja, z drugiej – cel charytatywny. W tym roku zbieramy równolegle fundusze na wsparcie programu wczesnego wykrywania autyzmu u dzieci – wyjaśnia Monika Brzozowska z firmy Torus, organizatora zawodów. – Zawody TTIDH stały się więc płaszczyzną integracji różnych środowisk, triathlonistów i sympatyków tej dyscypliny, instytucji, także biznesu i pracowników poszczególnych firm.
Organizatorzy postanowili poszerzyć formułę zawodów. I tak pod koniec lutego entuzjaści sportu ścigać będą się nie tylko indywidualnie, ale także w sztafetach. Torus to firma deweloperska, dlatego do udziału w sztafecie TTIDH zaprosili pracowników firm zlokalizowanych w obiekcie Alchemii. Tak powstał projekt BusinessInDaHouse. Trzyosobowe sztafety startować będą pod szyldem swojej firmy. Warto dodać, że zgodnie z regulaminem każda sztafeta musi mieć w teamie przynajmniej jedną kobietę, a dochód z pakietu bezpośrednio zasilił cel charytatywny BadaBada.
Wszyscy uczestnicy sztafet podkreślają, że liczą przede wszystkim na świetną, emocjonującą zabawę i czystą, sportową rywalizację. – Widziałam relację z poprzedniej edycji TTIDH i pomyślałam, że czeka nas świetna zabawa, rewelacyjna organizacja, a tegoroczny cel charytatywny jest zwyczajną wisienką na torcie – przyznaje Małgorzata, która w sztafecie będzie biec. Trzyosobowe drużyny rozpoczną rywalizację w samo południe. W sumie w zawodach TTIDH wystartuje 126 zawodników, większość indywidualnie i ok. 1/3 w sztafetach.

Rady mistrzów i doping kibiców

Rywalizacja w budynku, choć może komfortowa w sensie warunków, nie należy do najłatwiejszych. Podczas pływania w basenie trzeba uważać, by mieścić się w wyznaczonych granicach – zawodnicy płyną po dwie osoby na torze. Jazda na rowerze wpiętym w trenażer technicznie jest nieco łatwiejsza, ale wysiłkowo trudniejsza (całą trasę trzeba pedałować, nie ma zjazdów, na których można odpocząć). Bieganie na bieżni elektrycznej przy dużej prędkości też może sprawić trudności, zwłaszcza na finiszu.
Aby uzyskać dobry wynik w triathlonie pod dachem trzeba przede wszystkim systematycznej i konsekwentnej pracy na treningach – mówi Paweł Miziarski, zwycięzca ubiegłorocznej edycji TTIDH w kat. PRO. – To zawody inne niż wszystkie. Trzeba uwzględnić specyficzne warunki ścigania się i wiele technicznych niuansów. Ale niespotykany jest też doping kibiców będących bardzo blisko zawodników, który wręcz niesie do mety.
I na kibiców liczą zawodnicy, a organizatorzy dla najbardziej gorliwych przygotowali, jak zwykle ciekawe nagrody. Otuchy startującym dodawać będą także spikerzy, wśród nich znany dziennikarz sportowy – Tomasz Zimoch.

Aktywnie i charytatywnie

Choć finał wsparcia programu BadaBada Fundacji Synapsis, który diagnozuje autyzm u małych dzieci, będzie dopiero po zakończeniu zawodów TTIDH, fundusze zbierane są przez cały okres poprzedzający wydarzenie przy okazji różnych akcji. Dotychczas zebrano prawie 7 tys. złotych. Za takie środki można zdiagnozować 75 dzieci, co jest podstawą do dalszych działań terapeutycznych.
– Słowo „synapsis” w języku greckim oznacza m.in. połączenie. To słowo najlepiej oddaje charakter naszej organizacji. Codziennie przekonujemy się, że naszą największą siłą, która pozwala nam zmieniać na lepsze świat dla osób z autyzmem, są połączeni z nami ludzie. Tak też jest i przy tej akcji. Dziękujemy Przyjaciołom z REINO Partners za rekomendację, dzięki której nasi nowi Przyjaciele z firmy TORUS zaprosili nas do Torus Triathlon In Da House. Miło jest biec na pomoc w towarzystwie ludzi pełnych pasji i zaangażowania – mówi Łukasz Kościuczuk, koordynator kampanii społecznych Fundacji SYNAPSIS, prywatnie triathlonista.
Realizowany obecnie przez Fundację program przewiduje działania nastawione na rozwój systemu opieki nad niemowlętami i małymi dziećmi w zakresie zarówno wiedzy, jak i organizacji pomocy. Dzięki temu zaburzenia ze spektrum autyzmu u dzieci w wielu przypadkach mogą być rozpoznawane dużo wcześniej niż dotychczas oraz stać się elementem systemowych rozwiązań.
Wzorem ubiegłego roku podczas zawodów będzie można wybiegać swoje „Km na zdrowie” (więcej informacji na stronie www.torustriathlonteam.pl), wspierając jednocześnie charytatywny cel zawodów. Impreza nie jest biletowana (jedyne ograniczenie może wynikać z ilości w jednym momencie przebywających na obiekcie), a organizatorzy zapraszają kibiców do głośnego kibicowania!


TORUS TRIATHTLON IN DA HOUSE:
DATA: 25 lutego 2017 roku
GODZINA: zawody rozpoczną się o godz. 7.30, start ostatniej grupy o godz. 18.00, a na ok. godz. 21.00 przewidziana jest dekoracja zwycięzców
MIEJSCE: kompleks Alchemia (Sportstacja), Gdańsk, al. Grunwaldzka 411

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

WIELKI TEST BUTÓW DO BIEGANIA – dla biegaczy o wyższej wadze

Biegowy plan odchudzający poziomu 2 – dla biegaczy o poziomie zaawansowania pozwalającym na 30-40 minut biegu. Jest oparty o interwały.

Plan odchudzający, odchudzanie poziom 2

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca