fbpx

W niedzielę Polacy walczą w Mistrzostwach Europy

Autor: Marcin Nagórek • 07.12.2016

Spała, 27.02.2015. Sofia Ennaoui podczas treningu w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale, 27 bm. Kadra polskich lekkoatletów przygotowuje się do halowych Mistrzostw Europy, które w dniach 5-8 marca odbędą się w stolicy Czech, Pradze. (soa) PAP/Grzegorz Michałowski

Już w niedzielę mało nagłośnione zawody: mistrzostwa Europy w biegach przełajowych. Interesująca stawka, kilka biegów i polskie szanse na medal.

Tegoroczne mistrzostwa Europy w biegach przełajowych odbywają się w Chia, we Włoszech. A konkretniej – na wyspie Sardynia, niedaleko Cagliari, w cieple i blisko Morza Środziemnego. Rozegranie zostanie sześć biegów – osobno kobiecych i męskich w kategoriach senior, junior (poniżej 20. roku życia) i młodzieżowiec (poniżej 23 roku życia). Klasyfikacje prowadzone są indywidualnie i drużynowo. Polska wystawia dwoje seniorów: Paulinę Kaczyńską i Tomasza Grycko, jednego juniora, dwie młodzieżówki oraz drużynę juniorek. Łącznie 11 osób.

Tomasz Grycko zwyciężył w zawodach kwalifikacyjnych do mistrzostw, jest aktualnym mistrzem Polski na 10 000 na bieżni, wicemistrzem na 10 km na ulicy oraz brązowym medalistą w półmaratonie. Ma 24 lata i jest zawodowym żołnierzem. Podobnie zresztą jak Paulina Kaczyńska, zeszłoroczna mistrzyni Polski na 10 000 metrów, w tym roku brązowa medalistka w przełaju. Raczej trudno będzie im walczyć o medale, bo męski bieg jest od kilku lat zdominowany przez Kenijczyków z reprezentacji Turcji. To jedna ze szkodliwych praktyk współczesnego biegania: masowe sprowadzanie reprezentantów z mocnych biegowo krajów, zabijające zdrową rywalizację. Od dłuższego czasu w mistrzostwach Europy zwyciężają głównie zawodnicy urodzeni w Kenii, Etiopii czy Maroku. inna sprawa, że nasi długodystansowcy nie dorównują tez swoim kolegom z Hiszpanii, Francji czy Wielkiej Brytanii.

Znacznie ciekawiej jest w biegu kobiet. Tu o zwycięstwo walczą takie biegaczki jak Francuzka Sophie Duarte (życiówka 31:53 na 10 km), Brytyjka Gemma Steel (31:27), Niemka Julia Bleasdale (30:55), Irlandka Fionualla McCormack (31:29) czy Norweżka Caroline Bjerkeli Grovdal (31:14). Specjalnie pokazuję życiówki na dychę, żeby pokazać, jak trudne zadanie stoi przed Pauliną Kaczyńską. Polskie biegi są na znacznie niższym poziomie, rekord życiowy Polki na dychę to 33:26, a sam rekord kraju to zaledwie 31:43.

Mamy jednak swoją szansę na medal. To startująca zwykle na 1500 metrów Sofia Ennaoui, która jest jedną z faworytek biegu młodzieżówek, czyli zawodniczek poniżej 23. roku życia. Mocne są tradycyjnie Brytyjki, Hiszpanki i Francuzki.

Listy startowe Mistrzostw Europy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger