fbpx

Triathlon > TRI: Sprzęt > Triathlon > TRI: Trening > Triathlon

Więcej węgla w piecu

Węglowodany są głównym źródłem energii używanym przez organizm we wszystkich strefach wysiłku. To odkrycie jest znane naukowcom i dietetykom od prawie stu lat. Od tego czasu przeprowadzono setki badań potwierdzających tę regułę, oraz korzystny wpływ podawania węglowodanów podczas wysiłków trwających ponad 90 minut.

fruktoza, glukoza...

Fot. ragbrai.com

Jedno z nowszych odkryć w tej dziedzinie pochodzi z roku 2004, kiedy to grupa naukowców odkryła znacznie lepszą przyswajalność węglowodanów, w sytuacji gdy pochodzą one z różnych źródeł.

Było to odkrycie o tyle istotne, że pozwoliło na zmianę podejścia do zaleceń dotyczących ilości przyjmowanych węglowodanów podczas wysiłku, dotychczas determinowaną ich maksymalnym tempem absorpcji. Połączenie maltodekstryny lub glukozy z fruktozą pozwoliło na przyswajalność większą aż o 40%. 90 gramów na godzinę zamiast 60 robi bardzo dużą różnicę, w szczególności zawodnikom ciężkim, lub wykorzystującym energię w sposób nieefektywny. Lepsze tempo wchłaniania przekłada się bezpośrednio na zawartość glikogenu w mięśniach i glukozy we krwi, co ma kluczowy wpływ na efektywność podczas wysiłku.

Badania z roku 2010 przeprowadzone przez Uniwersytet w Birmingham (Jeukendrup, Moseley) pozwoliły na odkrycie kolejnych korzyści z nowego podejścia w suplementacji. Nieco przy okazji badań nad nawadnianiem sportowców zauważono, że przyjmujący mieszankę fruktozy i glukozy znacznie lepiej absorbowali dostarczone płyny. Co więcej, stężenie węglowodanów w przyjmowanej mieszance mogło być większe niż zwyczajowe 4%. W praktyce okazało się, że stężenie to mogło wynosić nawet 8,6%, nie powodując przy tym problemów żołądkowych. Może mieć to znaczenie dla wszystkich startujących na długich dystansach, w szczególności w triathlonie, gdzie długi odcinek pływacki jest sporym wyzwaniem dla żołądka.

Dotychczas zawody rozpoczynało się z poczuciem lekkiego głodu, i nie mieliśmy zbyt wiele okazji do uzupełniania „węgli” po drodze.

Dlaczego pomieszanie różnych źródeł węglowodanów przynosi takie rezultaty? Bierze się to stąd, że fruktoza korzysta z innych kanałów absorpcji, nie wchodząc przy tym w konflikt z maltodekstryną. Dzięki temu, nawet będąc cukrem wolniej wchłaniającym się, pozwala na zwiększenie ogólnej dawki dostarczanej na raz organizmowi.

Zwracajmy więc uwagę na opisy składników na opakowaniach. Różnice zapisane drobnymi literami potrafią się zmienić w duże cyfry na mecie.

mm
Maciej Żywek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

WIELKI TEST BUTÓW DO BIEGANIA – dla biegaczy o wyższej wadze

Biegowy plan odchudzający poziomu 2 – dla biegaczy o poziomie zaawansowania pozwalającym na 30-40 minut biegu. Jest oparty o interwały.

Plan odchudzający, odchudzanie poziom 2

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca