fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia > Wydarzenia > Zapowiedzi imprez

World Athletics ogłasza odmrożenie lekkoatletycznego sezonu. Co z mistrzostwami świata w Gdyni?

Bieganie na stadionie. Rys. Krzysztof Dołęgowski/ istockphoto.com

Po tygodniach oczekiwania w końcu zaczynają nadchodzić dobre wiadomości dla kibiców lekkiej atletyki. Znamy już m.in. wstępny nowy kalendarz Wanda Diamentowej Ligi czy cyklu mityngów Continental Tour World Athletics.

Po ostatnich bardzo trudnych tygodniach, władze światowych związków sportowych zaczynają myśleć o powrocie do normalności. Kolejne organizacje ogłaszają chęć przywrócenia rywalizacji. Wśród nich znajduje się World Athletics, która zaprezentowała zmieniony kalendarz mityngów na sezon 2020.

Jeśli sytuacja związana z walką z pandemią koronawirusa na świecie nie pogorszy się, możemy spodziewać się bardzo intensywnego kalendarza wydarzeń od sierpnia do października tego roku. Już na początku sierpnia światowe władze przewidują okno na rozgrywanie krajowych mistrzostw. Natomiast 11 sierpnia ma odbyć się pierwszy duży mityng lekkoatletyczny: Paavo Nurmi Games w fińskim Turku.

W kolejnych dniach (14 sierpnia) sezon zainauguruje Wanda Diamentowa Liga, mityngiem w Monako. Sportowcy 2 dni później mają rywalizować w Gateshead, a w kolejnym tygodniu w Sztokholmie. W międzyczasie w Szekesfehervar ma rozstać rozegrany kolejny mityng z cyklu Continental Tour.

Na wrzesień zaplanowano jak dotąd łącznie 9 mityngów Diamentowej Ligi i Continental Tour. Liczba ta może jednak wzrosnąć, bo organizatorzy i światowe władze lekkoatletyczne szukają jeszcze możliwości rozegrania zawodów w Nanjing i Tokio. Kolejne 3 imprezy mają zostać rozegrane w październiku.

Ciekawostką z perspektywy polskich kibiców i amatorów biegania, jest fakt, że w zaprezentowanym kalendarzu uwzględniono jedną imprezę mistrzowską. Chodzi oczywiście o mistrzostwa świata w półmaratonie, których gospodarzem jest Gdynia. Zawody zostały przesunięte na 17 października i widnieją w kalendarzu, jaki zaprezentowała World Athletics. Jest to jedyna impreza uliczna, która znalazła się w tym zestawieniu.

Chociaż sezon zapowiada się na bardzo intensywny, trudno jeszcze wyrokować, czy kalendarz jest ostateczny. Nie wiadomo też, jaka będzie forma poszczególnych imprez, czy będą mogli oglądać je kibice na żywo, itp. W obecnej sytuacji Diamentowa Liga ogłosiła np., że nie będzie organizowała punktacji sezonowej ani finału cyklu na koniec roku. Jeżeli chodzi o konkurencje, jakie mają być rozgrywane w ramach poszczególnych zawodów, będą one ogłaszane na 2 miesiące przed terminem danej imprezy.

Nie da się ukryć, że nowy kalendarz pozostawia wiele pytań i wciąż mamy szereg niejasności, jak będzie wyglądał lekkoatletyczny sezon 2020. Jednak informacja, że być może już za 3 miesiące znów będziemy emocjonować się sportowymi zmaganiami jest krzepiąca. Pozostaje jedynie liczyć na to, że nie zdarzy się nic, co mogłoby nagle zakłócić nowy plan World Atheltics.

mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

4.5 / 5. 2

Przeczytaj też

WIELKI TEST BUTÓW DO BIEGANIA – dla biegaczy o wyższej wadze

Biegowy plan odchudzający poziomu 2 – dla biegaczy o poziomie zaawansowania pozwalającym na 30-40 minut biegu. Jest oparty o interwały.

Plan odchudzający, odchudzanie poziom 2

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca