fbpx

Wydarzenia > Aktualności > Wydarzenia > Biegi zagraniczne > Wydarzenia

Yuki Kawauchi nie przestaje zadziwiać biegowego świata i wygrywa maraton w Hofu

NEW YORK, NY - NOVEMBER 01:  Yuki Kawauchi of Japan crosses the finish line at TAG Heuer Official Timekeeper and Timepiece of 2015 TCS New York City Marathon on November 1, 2015 in New York City.  (Photo by Craig Barritt/Getty Images for TAG Heuer)

Yuki Kawauchi ani na chwilę nie zwalnia tempa – w ostatni weekend wygrał maraton w Hofu. Na zdjęciu Kawauchi z maratonu w Nowym Yorku z 2015 r. Fot. Craig Barritt/Getty Images for TAG Heuer

W ostatni weekend w swoim 12. tegorocznym maratonie fenomenalny Japończyk Yuki Kawauchi odniósł 5. w sezonie zwycięstwo. Z wynikiem 2:10:03 okazał się bezkonkurencyjny w 48. edycji Hofu Yomiuri Marathon.

Yuki Kawauchi to chyba najsłynniejszy biegowy amator na świecie. Oczywiście w przypadku Japończyka, który ma na koncie starty w Mistrzostwach Świata, słowo “amator” wydaje się nieuzasadnione, wciąż jednak jest etatowym pracownikiem, który po prostu szereg startów traktuje jako okazję do mocnego treningu. Trudno powiedzieć, czy w ten sposób podszedł również do biegu w Hofu, pewne jest natomiast to, że rywalom nie pozostawił złudzeń.

Kawauchi od początku trzymał się na czele kilkunastoosobowej stawki, która do półmetka dotarła w 1:05:24. W ciągu kolejnych kilku kilometrów czołówka stopniała do 4 zawodników, a na niecałe 10 km przed metą w grze pozostał już tylko Tatsunori Hamasaki i niezniszczalny Yuki. Drugi z Japończyków nie zwlekał z rozstrzygnięciem losów rywalizacji. Jeszcze przed 35. kilometrem urwał się rywalowi, podkręcając tempo w okolice 3:00/km, które utrzymał niemal do samej mety (fragment od 35. do 40. km pokonał w 15:04). Ponieważ nikt mu nie zagrażał, lider ścigał się z czasem, mając szanse na wynik poniżej 2 godzin i 10 minut. Ostatecznie zabrakło 3 sekund, ale wynik i tak jest imponujący.

Ostatni tegoroczny maraton Japończyka był o tyle nietypowy, że Kawauchi rzadko kiedy pokonuje królewski dystans taktyką negative split. Tym razem bieg rozegrał wręcz książkowo, przyspieszając w kluczowych momentach i w pełni kontrolując rozwój wypadków. Co jeszcze bardziej imponujące, zaledwie 2 tygodnie temu Yuki startował w Fukuoce, gdzie zajął 9. miejsce z czasem 2:10:53, a tydzień później wygrał półmaraton w Ogawie z rezultatem 1:04:05. Od początku listopada ukończył już 4 maratony, 2 półmaratony i wystartował w biegu ulicznym na 3 km.

Maraton w Hofu był 77. biegiem na królewskim dystansie w karierze Japończyka i 20., w którym pokonał barierę 2 godzin i 11 minut. We wszystkich dotychczasowych startach tylko 2 razy nie udało mu się zejść poniżej 2:20. Jego rekord życiowy wynosi 2:08:14 i został ustanowiony w 2013 r. w Seulu.

Wszystko wskazuje na to, że biegiem w Hofu Yuki Kawauchi zakończył sezon startowy 2017. Myliłby się ten, kto posądzałby Japończyka o planowanie roztrenowania. Kolejne zawody, w których zobaczymy go na starcie odbędą się już za 2 tygodnie – 1 stycznia 2018 r. W Marshfield na Wschodnim Wybrzeżu USA, Kawauchi weźmie udział w… maratonie.

mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Często mówi się, że maraton, ze względu na duże obciążenie organizmu, nie jest najlepszy dla naszego zdrowia, jednak już sam trening maratoński – jak najbardziej. A już w szczególności dla naszego serca, co ma odzwierciedlenie […]

Biegasz? Twoje serce jest młodsze od ciebie o 4 lata

Światowa Lekkoatletyka (dawniej Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF) odznaczyła Cracovia Maraton certyfikatem World Athletics Silver Label, potwierdzając tym samym wysokie standardy organizacyjne i sportowe krakowskiej imprezy. Tegoroczny, 19. Cracovia Maraton odbędzie się już w randze […]

Cracovia Maraton z certyfikatem World Athletics Silver Label Road Races

Biegacze na początku swojej sportowej przygody stają przed szeregiem dylematów i pytań. Zwłaszcza, kiedy w ich kalendarzach pojawiają się pierwsze starty w zawodach. Część z tych wątpliwości została już zapisana w leadzie niniejszego artykułu. Pochylimy […]

Mam za sobą debiut na 10 kilometrów. Czy mogę już wystartować w półmaratonie?

Kontuzje to zmora każdego biegacza, jednak prędzej czy później spotkają każdego z nas. Jedną z najbardziej przykrych i dość długo trwających kontuzji są złamania zmęczeniowe, które często występują u ambitnych biegaczy-amatorów. Dowiedz się, jak im zapobiegać oraz jak zadziałać, gdy jednak wystąpią.

Złamania zmęczeniowe. Jak im zapobiec, jak je leczyć?

W 40. Półmaratonie Wiązowskim finiszowało na mecie 3600 zawodników, zaś w Wiązowskiej 5-tce – 914. W klasyfikacji generalnej mężczyzn wygrał Szymon Kulka, który do mety dobiegł z czasem 1:03:33. Nasz półmaraton był dla niego sprawdzianem […]

40. rekordowy Półmaraton Wiązowski [RELACJA]

Już tylko nieco ponad 12 tygodni pozostało do 15. Półmaratonu Warszawskiego. To oznacza, że każdy, kto na poważnie traktuje start w tym biegu, powinien równie na poważnie zacząć traktować przygotowania do niego. Dlatego razem z Fundacją Maraton Warszawski zapraszamy na kolejną transmisję live na temat przygotowań do tego biegu!

Planujesz wiosenny półmaraton? Czas zaczyna gonić!

Sauna, którą możesz mieć na sobie podczas najważniejszych momentów sportowej kariery. Czy może istnieć coś lepszego? Teraz już tak: nowa technologia UA RUSH Seamless. Materiały UA RUSH Seamless łączą różnorodne włókna wysokiej jakości utkane w […]

Under Armour przedstawia nowość w ofercie odzieży funkcyjnej UA RUSH: bezszwową technologię UA RUSH Seamless

W ostatni weekend w Wiązownie odbył się jubileuszowy 40. Półmaraton Wiązowski. Dla biegowej Polski oznacza to ni mniej ni więcej, tylko fakt, że sezon wiosennych półmaratonów został oficjalnie otwarty!

Szymon Kulka wygrywa w Wiązownie pokonując doborowych rywali