Worldloppet – przygoda pełna przyjaźni!

Nie musisz świetnie biegać na nartach ani mieć doskonałej kondycji. Wystarczy, że potrafisz się na nich poruszać i jesteś otwarty na świat i ludzi. Wordloppet to bowiem znacznie więcej, niż tylko rywalizacja. To organizacja, która łączy biegaczy narciarskich z całego świata bez względu na poziom sportowy.

 

20 biegów, 4 kontynenty, 110 tysięcy zawodników, 18 tysięcy paszportów Worldloppet – jedna PASJA! Oto Worldloppet International Ski Federation – Międzynarodowa Federacja Narciarska, do której od 2008 roku należy nasz Bieg Piastów.

Worldloppet powstało w 1978 roku w Szwecji. Zrzesza biegi narciarskie z Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej oraz Australii.  To między innymi szwedzki Bieg Wazów, włoska Marcialonga, czeska Jizerska Padesatka, szwajcarski Engadin. Pełna lista na stronie www.worldloppet.com.

W Polsce pierwszym, który poznał, o co chodzi w Worldloppet i docenił uroki poznwania świata na biegówkach, był Stanisław Michoń – wspaniały biegacz (niestety nieżyjący od 2016), który swego czasu trenował w kadrze narodowej z samym Józefem Łuszczkiem – mistrzem świata.

To były zupełnie inne czasy. O Wordloppet w Polsce mało kto wiedział. Stanisław Michoń przecierał ślady, startując w zawodach w różnych krajach, gdy potrzebne były wszędzie wizy, a koszty podróży dla Polaków, zarabiających socjalistyczne pensje o niskiej wartości w krajach demokratycznych, były niebotyczne. Na szczęście, gdzie się nie pojawił, mógł liczyć na życzliwość innych zawodników, trenerów i organizatorów biegów, a czasem także ludzi, których początkowo zupełnie nie znał, a których żegnał jako swoich przyjaciół.

Stanisław Michoń jako pierwszy Polak zdobył tytuł Mastera Wordloppet, przysługujący po ukończeniu określonej ilości zawodów (obecnie jest to 10, szczegóły poniżej). W jego ślady poszła ukochana Dorota Dziadkowiec-Michoń, która nie tylko zdobyła tytuł Mastera WL, ale także zwyciężyła w klasyfikacji generalnej kobiet WL.

Później – wraz z otwieraniem się naszego kraju i umacnianiem się złotówki – naszych rodaków startujących w biegach Wordloppet, zwłaszcza po wejściu do tego grona Biegu Piastów, było coraz więcej. Wszyscy zachwycają się cudownymi trasami, świetną organizacją oraz kapitalną, przyjacielską atmosferą.

O tym, że biegi Wordloppet są dla wszystkich, najlepiej przekonuje historia Adama Andrzeja Fijałkowskiego. Ten 68-letni emeryt, a do niedawna pracownik spółdzielni inwalidów, z potężną wadą wzroku (minus 14 dioptrii) zwiedził świat na biegówkach! Startował w różnych zakątkach Europy, Azji, Australii i Ameryki Północnej. Podczas podróży nie tylko biegał na nartach, ale także odwiedzał parki narodowe i fascynujące metropolie.

Nie jest majętny, więc jak tego dokonał? Bo bardzo tego chciał, a że jest osobą niebywale otwartą i kontaktową (choć nie zna żadnego języka obcego), mógł liczyć na wielką życzliwość bliskich (wspierali jego sportowe podróże) i tych, których poznawał w trasie. Przyjaciół ma całym świecie!

 

Worldloppet

Główne cele Wordloppet to globalna promocja maratonów narciarskich, co odbywa się poprzez dbałość o wysoki poziom organizacyjny, dostępność dla wszystkich, udział zawodników ze światowej elity oraz regularność i kontynuację – każdy bieg musi mieć swoją tradycję i stały termin.

16 biegów ma status członków pełnoprawnych Worldloppet, a cztery stowarzyszonych. Bieg Piastów należy do pierwszej grupy, czyli spełnia wszystkie warunki przyjęcia. Starania o to trwały przez wiele lat.

Uczestnicy biegów Worldloppet mogą kupować paszporty i zbierać w nich stemple potwierdzające dotarcie do mety. Gdy ukończą dziesięć różnych biegów, w tym co najmniej jeden na innym kontynencie, przysługuje im prawo do tytułu Master Wordloppet oraz pamiątkowego medalu i dyplomu.

Można zostać Masterem Złotym i Masterem Srebrnym. Pierwszy tytuł zdobywa się po ukończeniu dziesięciu biegów długich, a drugi – krótkich. Można mieć dwa paszporty i starać się o dwa takie tytuły jednocześnie.

Jeśli ukończy się 16 biegów o statusie pełnoprawnego członka Worldloppet, można otrzymać tytuł Worldloppet Global Skier.

Więcej o Worldloppet: www.worldloppet.cm

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger