fbpx

Trening > Maraton i półmaraton > Trening > Zacznij biegać

7 dni do maratonu – co robić, czego nie? Radzą zawodnicy i trenerzy

Gdy zaczyna się ostatnie odliczanie do maratonu, dużo jeszcze można popsuć lub zyskać. Co robić, a czego lepiej unikać w tych dniach, żeby nie zaprzepaścić wielomiesięcznych przygotowań i nie przekombinować? Zapytaliśmy kilka osób, między innymi Henryka Szosta i Iwonę Lewandowską.

W ostatnim tygodniu przed maratonem doradzam akumulować siły, nie przesadzać z mocniejszym treningiem i skupić się na tym, żeby realnie podejść do swoich możliwości tempowych podczas maratonu.

Henryk Szost – rekordzista Polski w maratonie

Ostatni intensywniejszy trening powinniśmy wykonać na 10 dni przed planowanym startem. Ostatnie długie wybieganie możecie zrobić na 7 dni przed godziną zero. Maksymalnie 20-22 km.

Dariusz Kaczmarski – trener

Uważajcie uprawiając inne sporty, nie zalecam próbowania czegoś nowego na tydzień przed maratonem, a brak długich treningów w tym czasie do tego zachęca.

Aleksandra Bykowska, dietetyk sportowy

W tym czasie szczególnie trzeba zadbać o zdrowie, bo gdy organizm pracuje na wysokich obrotach, jest bardziej podatny na infekcje. Pilnujcie, żeby nie rozchorować się tuż przed zawodami.

Iwona Lewandowska – rekordzistka Polski na 20 km

Na tydzień przed biegiem nie spożywajcie ciężkostrawnych posiłków. Zwracajcie też szczególną uwagę na świeżość produktów – zatrucia pokarmowe powodują odwodnienie i osłabienie organizmu. Nie jedzcie surowych dań, jak np. sushi czy tatara.

Aleksandra Bykowska, dietetyk sportowy

Błędne jest również „nicnierobienie” przez cały tydzień. Zróbcie 2-3 treningi, krótkie wybiegania, do tego kilka przebieżek. Nawet w sobotę – zamiast tracić energię na „expo” – na którym jest to samo co w sklepach. Lepiej poleżeć w hotelu, a wyjść na 2-3-kilometrowy rozruch z kilkoma łagodnymi przebieżkami.

Dariusz Kaczmarski – trener

Ja, mimo że jestem kawoszem, w ostatnim tygodniu przed ważnym wyścigiem unikam kawy czy piwa. Wszystkich rzeczy obciążających wątrobę. Przez trzy ostatnie dni jem głównie spaghetti z różnymi sosami z małym tylko dodatkiem mięsa. Żeby mieć energię.

Henryk Szost – rekordzista Polski w maratonie

W obcym mieście zaplanujcie zakwaterowanie przed startem – szkoda, aby jedna zarwana noc zniweczyła półroczne przygotowania.

Iwona Lewandowska – rekordzistka Polski na 20 km

Odpoczywajcie. To według mnie najważniejsza porada. Śpijcie 7-8 godzin na dobę.

Aleksandra Bykowska, dietetyk sportowy

Nie róbcie treningów w grupach i nie bawcie się w nieformalną rywalizację (bo jest forma przed startem – trzeba ją sprawdzić!). To powoduje kompletną zmianę metabolizmu energetycznego. Taki błąd pojawia się nawet wśród profesjonalistów!

Dariusz Kaczmarski – trener

Nawadniajcie się przed maratonem. Można pić wodę z cytryną, izotonik czy nawet ziołowy napar z miodem, w zależności od preferencji smakowych.

Aleksandra Bykowska, dietetyk sportowy

Przyzwyczajcie organizm do porannego wstawania i w miarę możliwości zróbcie 1-2 treningi w porze startu.

Iwona Lewandowska – rekordzistka Polski na 20 km

Nie eksperymentujcie z jadłospisem, odżywkami, ani ze sprzętem, szczególnie z butami, to powinno być dopracowane na kilka tygodni przed godziną „0”.

Darek Kaczmarski – trener

Przed maratonem, w dłuższej perspektywie bardzo ważne jest realizowanie jakiegokolwiek planu biegowego i konsekwentne podejście do niego. Bez chaosu.

Andrzej Piotrowski – fizjoterapeuta

Najważniejsze jest pozytywne myślenie. Warto układać sobie w głowie cały przebieg wydarzeń: od momentu pobudki do zakończenia zawodów.

Iwona Lewandowska – rekordzistka Polski na 20 km

Pamiętajcie – 2–3 minuty przebiegnięte szybciej w pierwszej połowie – często powodują stratę nawet 30-minutową w końcowym rezultacie – pomyślcie, czy warto…

Darek Kaczmarski – trener

Zapewnijcie sobie wsparcie kogoś bliskiego w dążeniu do celu, mety maratonu.

Andrzej Piotrowski – fizjoterapeuta

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Magda Ostrowska-Dołęgowska

Podoba ci się ten artykuł?

4.2 / 5. 5

Przeczytaj też

Po pięknej nie tylko z powodu pogody majówce czas na kolejny aktywny biegowo weekend. Gdzie odbędą się najważniejsze imprezy tego weekendu? Jakie dystanse, jaki charakter wydarzenia? Przygotowaliśmy krótki przewodnik. Dla każdego coś dobrego Powiedzmy sobie […]

Co, gdzie, kiedy? Najważniejsze imprezy biegowe drugiego weekendu maja

Czym i kim zajmuje się obesitolog i co ma to wspólnego z kardiologią? Jak leczy się chorobę otyłościową? Czy leczenie farmakologiczne szybko przynosi rezultaty? Jak dużą rolę w leczeniu odgrywa psychika? Co ludzie są w […]

A Ty jakie masz relacje z jedzeniem i… z samym sobą? Rozmowa z obesitolożką i kardiolożką Anną Ścibisz

Bieszczady to góry, które znają chyba wszyscy. To tam od ponad 20 lat odbywa się kultowy Bieg Rzeźnika, a ale to nie wszystko. Już w piątek, 10 maja, wystartuje trzecia edycja imprezy, która potrzebowała naprawdę […]

Najpierw jedziesz, a potem wracasz. Bieszczady wzywają! Trzecia edycja UltraBiesa startuje w ten weekend

Już w najbliższy weekend (11-12 maja) odbędzie się 11. PKO Białystok Półmaraton. Jak skrupulatnie obliczyli organizatorzy, dotychczasowe dziesięć edycji półmaratonu ukończyło dokładnie 19 465 biegaczy, a to oznacza, że osoba, która w niedzielę zajmie 535. […]

11. PKO Białystok Półmaraton na mecie powita 20-tysięcznego uczestnika. Ostatnia szansa, aby dołączyć

Stań się częścią spektakularnego biegu — weź udział w rywalizacji na 10 kilometrów rozgrywanej równolegle z 46. Nationale-Nederlanden Maratonem Warszawskim. Impreza startuje w niedzielę 29 września. Zapisy na Nice To Fit You Warszawską Dychę właśnie […]

Ruszyły zapisy na Nice To Fit You Warszawską Dychę! Sprawdź się na dystansie 10 km

Roztocze: wyjątkowa kraina na mapie Polski, przez wielu jeszcze nieodkryta. Pora to zmienić! Zwłaszcza że okazja ku temu zbliża się wielkimi krokami. To rozgrywane już po raz ósmy zawody Ultra Roztocze, które odbędą się w […]

Roztocze poleca się do biegania. Posmakuj go 18 maja!

Bieg SGH to coroczne wydarzenie organizowane przez Samorząd Studentów Szkoły Głównej Handlowej we współpracy z Szkołą Główną Handlową oraz Urzędem Dzielnicy Mokotów. Bieg poprowadzony ulicami Mokotowa odbędzie się 12 maja 2024 roku. To nie tylko […]

Bieg SGH! Największy Studencki Bieg Charytatywny w Polsce już 12 maja!

Pomidory, które przywędrowały do Europy z Ameryki Południowej, nie podbiły z początku serc ludzi, uważano je wręcz za trujące. Określano mianem owocu zepsutego czy zdradliwego i hodowano tylko ze względów estetycznych. Dopiero w XIX wieku odkryto ich potencjał smakowy i odżywczy. Przedstawiamy ich wartości i kilka smakowitych przepisów.

Pomidory – wartości odżywcze i przepisy dla biegaczy