fbpx
Henryk Szost. Fot. PAP

Trening > Maraton i półmaraton > Trening > Zacznij biegać

7 dni do maratonu – co robić, czego nie? Radzą zawodnicy i trenerzy

Henryk Szost. Fot. PAP

Henryk Szost – rekordzista Polski w maratonie. Fot. PAP

Gdy zaczyna się ostatnie odliczanie do maratonu, dużo jeszcze można popsuć lub zyskać. Co robić, a czego lepiej unikać w tych dniach, żeby nie zaprzepaścić wielomiesięcznych przygotowań i nie przekombinować? Zapytaliśmy kilka osób, między innymi Henryka Szosta i Iwonę Lewandowską.

W ostatnim tygodniu przed maratonem doradzam akumulować siły, nie przesadzać z mocniejszym treningiem i skupić się na tym, żeby realnie podejść do swoich możliwości tempowych podczas maratonu.

Henryk Szost – rekordzista Polski w maratonie

Ostatni intensywniejszy trening powinniśmy wykonać na 10 dni przed planowanym startem. Ostatnie długie wybieganie możecie zrobić na 7 dni przed godziną zero. Maksymalnie 20-22 km.

Dariusz Kaczmarski – trener

Uważajcie uprawiając inne sporty, nie zalecam próbowania czegoś nowego na tydzień przed maratonem, a brak długich treningów w tym czasie do tego zachęca.

Aleksandra Bykowska, dietetyk sportowy

W tym czasie szczególnie trzeba zadbać o zdrowie, bo gdy organizm pracuje na wysokich obrotach, jest bardziej podatny na infekcje. Pilnujcie, żeby nie rozchorować się tuż przed zawodami.

Iwona Lewandowska – rekordzistka Polski na 20 km

Na tydzień przed biegiem nie spożywajcie ciężkostrawnych posiłków. Zwracajcie też szczególną uwagę na świeżość produktów – zatrucia pokarmowe powodują odwodnienie i osłabienie organizmu. Nie jedzcie surowych dań, jak np. sushi czy tatara.

Aleksandra Bykowska, dietetyk sportowy

Błędne jest również „nicnierobienie” przez cały tydzień. Zróbcie 2-3 treningi, krótkie wybiegania, do tego kilka przebieżek. Nawet w sobotę – zamiast tracić energię na „expo” – na którym jest to samo co w sklepach. Lepiej poleżeć w hotelu, a wyjść na 2-3-kilometrowy rozruch z kilkoma łagodnymi przebieżkami.

Dariusz Kaczmarski – trener

Ja, mimo że jestem kawoszem, w ostatnim tygodniu przed ważnym wyścigiem unikam kawy czy piwa. Wszystkich rzeczy obciążających wątrobę. Przez trzy ostatnie dni jem głównie spaghetti z różnymi sosami z małym tylko dodatkiem mięsa. Żeby mieć energię.

Henryk Szost – rekordzista Polski w maratonie

W obcym mieście zaplanujcie zakwaterowanie przed startem – szkoda, aby jedna zarwana noc zniweczyła półroczne przygotowania.

Iwona Lewandowska – rekordzistka Polski na 20 km

Odpoczywajcie. To według mnie najważniejsza porada. Śpijcie 7-8 godzin na dobę.

Aleksandra Bykowska, dietetyk sportowy

Nie róbcie treningów w grupach i nie bawcie się w nieformalną rywalizację (bo jest forma przed startem – trzeba ją sprawdzić!). To powoduje kompletną zmianę metabolizmu energetycznego. Taki błąd pojawia się nawet wśród profesjonalistów!

Dariusz Kaczmarski – trener

Nawadniajcie się przed maratonem. Można pić wodę z cytryną, izotonik czy nawet ziołowy napar z miodem, w zależności od preferencji smakowych.

Aleksandra Bykowska, dietetyk sportowy

Przyzwyczajcie organizm do porannego wstawania i w miarę możliwości zróbcie 1-2 treningi w porze startu.

Iwona Lewandowska – rekordzistka Polski na 20 km

Nie eksperymentujcie z jadłospisem, odżywkami, ani ze sprzętem, szczególnie z butami, to powinno być dopracowane na kilka tygodni przed godziną „0”.

Darek Kaczmarski – trener

Przed maratonem, w dłuższej perspektywie bardzo ważne jest realizowanie jakiegokolwiek planu biegowego i konsekwentne podejście do niego. Bez chaosu.

Andrzej Piotrowski – fizjoterapeuta

Najważniejsze jest pozytywne myślenie. Warto układać sobie w głowie cały przebieg wydarzeń: od momentu pobudki do zakończenia zawodów.

Iwona Lewandowska – rekordzistka Polski na 20 km

Pamiętajcie – 2–3 minuty przebiegnięte szybciej w pierwszej połowie – często powodują stratę nawet 30-minutową w końcowym rezultacie – pomyślcie, czy warto…

Darek Kaczmarski – trener

Zapewnijcie sobie wsparcie kogoś bliskiego w dążeniu do celu, mety maratonu.

Andrzej Piotrowski – fizjoterapeuta

mm
Magda Ostrowska-Dołęgowska

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Tego nie udało się jeszcze zrealizować żadnemu Polakowi, a tym bardziej w tak niecodziennych warunkach. Robert Wilkowiecki, najszybszy polski zawodnik elity, zaatakuje w warunkach domowych wynik trzykrotnego Mistrza Świata Jana Frodeno. Robert chce osiągnąć jeszcze […]

Robert Wilkowiecki szykuje się na złamanie 8 godzin na dystansie Ironman

43-letnia Sinead Diver z Australii nie szuka wymówek, dlaczego miałaby nie biegać szybko. Pracująca matka dwójki dzieci w zeszłym roku w Londynie przebiegła maraton w 2 godziny 24 minuty i 11 sekund, a przez pierwszą […]

Sinead Diver – biegowa supermama

W najbliższą sobotę 23 maja ulicami stolicy miał pobiec 15. Półmaraton Warszawski. Choć obecna sytuacja nie pozwala na to, abyśmy wzięli udział w tym wydarzeniu razem, zapraszamy biegaczy z całej Polski do spędzenia weekendu z […]

Przed nami wyjątkowy Weekend z Półmaratonem Warszawskim

Oficjalnie ponad pół roku trwały 2. nowożytne igrzyska olimpijskie. Zawody rozegrano 120 lat temu w Paryżu. Niewielu ówczesnych wiedziało wówczas jednak, że mają do czynienia z igrzyskami. Zapraszamy do zapoznania się z ciekawostkami (nie tylko […]

Sprinter zostaje medalistą olimpijskim w biegu na 5000 m, choć nie pokonał całego dystansu. Tak wyglądały igrzyska 120 lat temu!

Dwa lata temu był najlepszy w Poznaniu, a przed rokiem wygrał zawody na Florydzie. Dariusz Nożyński po raz kolejny wystartował w Wings For Life World Run, choć tym razem zawody miały inny charakter. Biegacz opowiedział […]

Dariusz Nożyński: „Wolę być w środku stawki, ale z rekordem życiowym”

Biegasz od dłuższego czasu bez konkretnego celu? Zastanawiasz się, czy treningi mają obecnie jakikolwiek sens? A może chcesz odpocząć, ale boisz się, że przez przedłużającą się przerwę stracisz to, co wypracowałeś wcześniej? Sprawdź, co zrobić, […]

Co zrobić, by z powodu przerwy czy braku treningowego celu, nie zaprzepaścić formy?

A modern globe audit is a general purpose pair of quality control tools. It is a collection of quality evaluation tools and metrics that are used with respect to both evaluating and monitoring quality of […]

Advantages of Modern Environment Audit

There are many different platforms out there, although that digital technological platform works best to your business? Many organisations struggle to find the right digital marketing platform that will help them to grow and reach […]

Digital Marketing Platforms That Are Perfect for Your Business