fbpx
Truskawki - źródło witaminy C. Fot. istockphoto.com

Dieta > Polecane > Zdrowie i motywacja

Dieta biegacza: sezon na truskawki (przepisy)

Truskawki - źródło witaminy C. Fot. istockphoto.com

Fot. istockphoto.com

Zaczyna się sezon truskawkowy, na bazarach na pierwszym planie widać łubianki pełne czerwonych smakołyków. Są zwiastunem i przedsmakiem lata ale dopiero od około 200 lat, kiedy je „wynaleziono”. Zawdzięczamy je Ludwikowi XIV – królowi Francji. To on sprowadził botanika, który je wyhodował krzyżując dwie odmiany poziomek przywiezionych z odległego Chile i Stanów Zjednoczonych.

Wynik botanicznego eksperymentu tak zachwycił króla Francji, że postanowił nie trzymać go tylko dla siebie ale podzielić się nim ze światem. Czerwone, słodkie owoce, czasem lekko kwaśne, o specyficznym i bardzo przyjemnym aromacie – smakują wyśmienicie. Co istotne – są zdrowe! Kiedyś uważano, że wartość odżywcza tych owoców jest minimalna. Uważano, że to „tylko woda”. Współcześnie wiadomo, że truskawki mają dużo wartości odżywczych ale i innych właściwości np. przeciwgrzybicznych.

Truskawki w 100 g dostarczają ok. 32 kcal, zalicza się je do grupy produktów o niskim indeksie glikemicznym (40). Ich podstawowym składnikiem odżywczym są węglowodany w tym w dużej ilości pod postacią błonnika pokarmowego (drobne pesteczki).

Witamina C w truskawkach występuje w dużo większej ilości niż w cytrusach. Zjedzenie 200 g truskawek w ciągu dnia całkowicie pokrywa nasze zapotrzebowanie na ta witaminę. Dla biegaczy jest ona jedną z ważniejszych witamin. Poprawia ona wchłanianie żelaza, jest bardzo silnym przeciwutleniaczem, od którego zależy min regeneracja obciążonych treningiem organizmów.

Kwas elagowy, który zjadamy z truskawkami ma bardzo silne działanie prozdrowotne: antyoksydacyjne, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Polecany jest osobom, które często miewają infekcje, gdyż unieszkodliwia chorobotwórcze mikroorganizmy. Nie jest jeszcze określone zapotrzebowanie na ten związek, jedyne zalecenie to takie że w sytuacjach zwiększonego wysiłku, stresu oksydacyjnego czy obciążenia chorobami nowotworowymi, chorobami układu krążenia należy wybierać produkty, które zawierają ten kwas.

Truskawki zaliczane są do grupy produktów średnio zasadotwórczych (pH 8,0 – 7,1). Właśnie na produkty alkalizujące powinniśmy zwracać szczególną uwagę, ponieważ nasza codzienna dieta wciąż bazuje na produktach zakwaszających. Brak równowagi kwasowo-zasadowej (zakwaszenie) prowadzi do wielu niekorzystnych dla biegacza dolegliwości, takich jak:
– bóle głowy, migreny,
– uczucie zmęczenia, osłabienia,
– bóle kręgosłupa, bóle stawów,
– dolegliwości układu pokarmowego: zgaga, biegunki,
– wydłużone trawienie pokarmów (szczególnie problemowe przed startami), ograniczone wchłanianie składników odżywczych,
– utrudniona redukcja masy ciała.

Z innych właściwości zasługujących na uwagę to działanie przeciwgrzybiczne, szczególnie ważne dla osób stosujących antybiotykoterapię, która wyjaławia przewód pokarmowy. Na takim jałowym podłożu zmiany grzybicze pojawiać się mogą bardzo często i prowadzić do szeregu poważnych powikłań. Truskawki mają zastosowanie również w kosmetyce, ze względu na właściwości wybielające i rozjaśniające. Maseczki truskawkowe oczywiście ale i… wybielanie zębów. Są fanatycy, którzy robią sobie pastę truskawkową i używają jej do mycia zębów, ponoć efekty są fenomenalne.

Nietolerancja na truskawki dotyka głównie dzieci ale czasem i dorosłych. Objawy pojawiają się zazwyczaj szybko ale czasem mogą wystąpić i do kilku dni po ich spożyciu. Objawy, które powinny nas zaniepokoić to pokrzywka i biegunka. Jeżeli pojawia się takie dolegliwości i w ostatnim czasie nic nowego nie jedliśmy to niestety jest duże prawdopodobieństwo, że nie tolerujemy truskawek. Dobra wiadomość dla takich osób jest taka, że przetworzone truskawki już (zazwyczaj) są bezpieczne!

Sposobów podania truskawek jest bardzo dużo, można zjeść świeże bez żadnych dodatków, można zmiksować z dodatkiem jogurtu, można zjeść z makaronem ale można też spróbować mniej klasycznych rozwiązań, które na pewno zachwycą nasze kubki smakowe.

Sałatka z truskawkami i szpinakiem. Fot. istockphoto.com

Sałatka z truskawkami i szpinakiem. Fot. istockphoto.com

SAŁATKA Z TRUSKAWKAMI (2 porcje)

Szpinak baby (4 garście)
Truskawki ok. 200 g
Mozarella 1 kulka
Awokado 1 sztuka

Sos: 2 łyżki miodu, 2 łyżki octu balsamicznego, 4 łyżki oliwy, sól i pieprz

Szpinak dokładnie opłukać i wysuszyć, truskawki umyć, osuszyć i pokroić na połówki/ćwiartki (w zależności od wielkości, mozarellę i obrane awokado pokroić w kostkę. Ułożyć szpinak a na nim resztę składników, polać sosem tuż przed podaniem.

Truskawka

SAŁATKA Z TRUSKAWKAMI i ŁOSOSIEM (2 porcje)

Roszponka 4 garście

Truskawki 200 g
Ser kozi 100 g
Łosoś 150 g

Sos jak wyżej lub dobrej jakości oliwa.

Na talerzu układami roszponkę, na niej pokrojony ser i łososia a na wierzchu truskawki pokrojone w ćwiartki, polać sosem bezpośrednio przed podaniem.

POLĘDWICA WIEPRZOWA Z TRUSKAWKAMI
Polędwica wieprzowa 300 g

Sól, pieprz
Truskawki 300 g
Ocet balsamiczny 3 łyżki
Cukier 2 łyżki
Bulion warzywny
Kiełki dowolne

Cukier wymieszać z octem balsamicznym a następnie z przepołowionymi czystymi truskawkami, odstawić. Polędwicę pokroić w plastry, doprawić solą i pieprzem. Na patelni rozgrzać olej i smażyć polędwiczki na średnim ogniu po ok. 4-5 min z każdej strony (w zależności od grubości plastra). Usmażone kawałki mięsa przełożyć na talerz i przykryć na ok. 5 min folią aluminiową. Na patelni po smażeniu zagotować bulion i dodać truskawki z zalewą, gotować na wolnym ogniu przez ok. 2 minuty. Polać sosem polędwiczki i posypać ulubionymi kiełkami.

PLACKI Z TRUSKAWKAMI
Truskawki ok. 300 g

Jogurt naturalny 250 g
Mąka pszenna pełnoziarnista 170 g
Jajka 3 sztuki
Cukier 3 łyżki
Proszek do pieczenia 2 łyżeczki
Olej roślinny 2 łyżki

Wszystkie składniki poza truskawkami zmiksować na gładką masę. Rozgrzać patelnię i nakładać po 1 łyżce ciasta, przykryć i na wolnym ogniu smażyć aż ciasto będzie w połowie ścięte. Położyć kilka plasterków truskawek i przewrócić na drugą stronę i smażyć jeszcze przez chwilę.

Dżem truskawkowy. Fot. Istockphoto.com

Dżem truskawkowy. Fot. Istockphoto.com

DŻEM TRUSKAWKOWY

Truskawki 1 kg
Cukier ok. 1 kg

Truskawki rozdrobnić, można zmiksować i wlać do garnka o grubym dnie. Zagotować, przykręcić ogień i często mieszając „smażyć” aż masa straci połowę objętości. Dodawać cukier partiami, i jeszcze częściej mieszać próbując do smaku (ilość cukru jest zależna od słodkości truskawek). Po dodaniu odpowiedniej ilości cukru, smażyć jeszcze przez ok. 10 min i zestawić z ognia. Przez kolejne 2 dni zagotować masę, smażyć ok. 10 min. 2 dnia od razu gorący dżem przelać do czystych słoików, od razu zakręcać i odstawić do wystygnięcia do góry dnem.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Mistrzostwa Polski, maraton w Londynie, Adizero: Road to Records – ostatni weekend obfitował w ciekawe wydarzenia biegowe. Dla tych, którzy chcą być na bieżąco, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie wydarzeń z ostatnich dni. Adizero: Road to Records […]

Rekordy Polski, świata i Guinessa – co to był za weekend!

W tym roku obchodzimy 1000-lecie koronacji pierwszego króla Polski. W obchody tej rocznicy (milenicy?) włączyli się także organizatorzy imprez biegowych. Jednym z projektów organizowanych z tej okazji jest cykl Stolice Milenium. Czym jest, na czym […]

Stolice Milenium – okazja na to trofeum zdarza się raz na 1000 lat. Dosłownie!

Jak zacząć biegać?

Ciepła, wiosenna pogoda, która towarzyszy nam w ostatnich dniach sprawia, że wiele osób nabiera ochoty na aktywność fizyczną. Szybko jednak natrafiają na wątpliwości i pytania – Jak zacząć biegać? Jak powinny wyglądać biegowe początki? Jak […]

Jak zacząć biegać? Plan dla początkujących biegaczy

Bernard Kiprotich Too z Kenii zwycięzcą PKO Gdynia Półmaratonu. Pokonał trasę w czasie 1:03:54. Wśród kobiet najszybsza była jego rodaczka – Valentine Jebet, która potrzebowała 1:10:24 na dotarcie do mety. Pierwszym Polakiem, który przekroczył linię […]

Rekord Polski M45 wśród mężczyzn i debiut w półmaratonie Mistrzyni Europy. Podium należało jednak do Kenijczyków – PKO Gdynia Półmaraton za nami!

5 tysięcy osób pobiegnie w biegu głównym. W PKO Gdynia 5K oraz biegach dziecięcych Frugo Kids Run ponad tysiąc. W trakcie biegowego weekendu będzie śniadanie dla zawodników i rywalizacja rodziców z wózkami. Podczas konferencji prasowej […]

Gdynia czeka na biegaczy. PKO Gdynia Półmaraton startuje już w ten weekend!

Fundacja „Maraton Warszawski” kontynuuje współpracę z Nationale-Nederlanden. Już 28 września 2025 roku Warszawa po raz kolejny stanie się areną wielkich sportowych emocji, społecznego zaangażowania i promocji zdrowego stylu życia. 47. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski zapowiada się […]

Zwiększona pula miejsc i sponsor tytularny 47. Maratonu Warszawskiego!

Zapraszamy do obejrzenia oficjalnego wideoreportażu z TAURON 22. Cracovia Maratonu, który odbył się 6 kwietnia 2025 roku oraz zorganizowanych dzień wcześniej: OSHEE Biegu Nocnego na 10 km, 18. Mini Cracovia Maratonu im. Piotra Gładkiego o […]

TAURON 22. Cracovia Maraton i wydarzenia towarzyszące – oficjalne wideo

Kto by pomyślał, że od pierwszej edycji GWiNT Ultra Cross minęło 10 lat! Tymczasem już za chwilę będziemy odliczać minuty do startu kolejnej odsłony tego popularnego w Wielkopolsce biegu ultra. Zanim jednak gromkimi brawami przywitamy […]

10 lat biegowej pasji: GWiNT Ultra Cross już w najbliższy weekend!

Wygraj pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata!
Weź udział