fbpx

Dieta > Polecane > Zdrowie i motywacja

Dzienniczek żywieniowy – kontroler jakości diety i kalorii

Dzienniczek żywieniowy - sposób na kontrolę diety. Fot. Istockphoto.com

Fot. Istockphoto.com

Dziennik posiłków to najprostszy i najszybszy sposób, aby kontrolować naszą dietę. Dzięki temu jesteśmy w stanie zauważyć nasze błędy i unikać ich w przyszłości. Często zdarza się, że wydaje się nam, że nasza dieta jest dopracowana. Może się jednak okazać, że nasze odżywianie znacznie odbiega od ideału.

„Człowiek nie żyje, aby jadł, ale je, aby żył”, mawiał Sokrates. W odniesieniu do biegacza brzmiałoby to trochę inaczej – człowiek nie biega, aby jadł, ale je, aby biegał. Pożywienie ma służyć sportowcom jako niezbędne paliwo, dzięki któremu nie opadają z sił i są w stanie bezproblemowo wykonać trening. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że nie powinniśmy przesadzać ani w jedną, ani w drugą stronę. Nie możemy spożywać niskiej jakości pokarmów lub niewystarczającej jego ilości i oczekiwać świetnych efektów. Jeżeli będziemy regularnie śledzić to, co jemy, na pewno nic nas nie zaskoczy, a możliwe, że forma wzrośnie.

Dlaczego warto?

Dziennik posiłków to najprostszy i najszybszy sposób, aby kontrolować naszą dietę. Dzięki temu jesteśmy w stanie zauważyć błędy i unikać ich w przyszłości. Często zdarza się, że wydaje się nam, że nasza dieta jest dopracowana. Niejednokrotnie sportowcy uważają, że skoro trenują, to mogą sobie pozwolić na konsumowanie sporej ilości jedzenia, co skutkuje dodatnią podażą kalorii, a w konsekwencji prowadzi do przybierania na wadze. Z kolei kurczowe zbijanie wagi lub chęć utrzymania wagi za cenę dostarczania za małej podaży kalorii sprzyja problemowi niedożywienia, deficytowi witamin i mikorelementów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Za mało kalorii może być wstępem do wielu poważnych chorób i kontuzji.

Według Marty Chmury, dietetyczki, „dzienniczek posiłków warto prowadzić z dwóch powodów. Po pierwsze, pacjent sam zauważa ile i co je w ciągu dnia, bo tak naprawdę rzadko, jedząc kolację, myślimy o tym, co jedliśmy na śniadanie czy podjadaliśmy między posiłkami (psychologiczne oddziaływanie). […] Na podstawie dobrze uzupełnionego dzienniczka dietetyk może wyliczyć spożycie poszczególnych składników odżywczych i odnieść je do indywidualnie dostosowanych norm, dzięki czemu wiemy na czym pracować.”

Poleca prowadzenie dzienniczka zwłaszcza osobom o zwiększonych obciążeniach treningowych, osobom z zaburzeniami składu krwi, np. niskimi wskaźnikami żelazowymi, osobom z problemami ze strony przewodu pokarmowego oraz każdej innej osobie, która chce ocenić jakość swojej diety.

Podkreśla, że dane uzyskane z aplikacji dietetycznych na telefon powinny być traktowane czysto orientacyjnie. Jedną z najbardizej popularnych i łatwych w obsłudze jest FatSecret czy MyFitnessPal. Liczą one spożyte kalorie w ciągu dnia. Nie pokazują natomiast spożycia składników odżywczych. Inną aplikacją wartą polecenia jest E-food, która po zeskanowaniu kodu kreskowego pokazuje nam listę składników, z których produkt się składa i na czerwono zaznacza sztuczne dodatki.

fat01

Aplikacja FatSecret

MyFitnessPal-Review

Aplikacja MyFitnessPal

IM2Calories z kolei po wykonaniu zdjęcia pokazuje nam składniki, jakie zawiera dany posiłek, jednak powinien być traktowany jako „bajer”. Nawet na stronie producenta widnieje informacja, że wynik analizy ze zdjęcia zależy np. od jakości aparatu w telefonie. Poza tym np. zamiana mąki pszennej na mąkę gryczaną w omlecie czy zamiana ryżu w gołąbkach nie pokaże dokładnych danych.

Jak kontrolować to, co jemy?

Oczywiście najprostszy sposób kontroli wagi jest kontrola tego, co spożywamy i zapisywanie poszczególnych posiłków. Najlepiej zacząć od kupna wagi elektronicznej. Chociaż początkowo nie należy to do przyjemności, ponieważ to żmudna praca, po miesiącu nie będziemy musieli z niej korzystać, bo będziemy znać przybliżoną gramaturę poszczególnych produktów. Waga elektroniczna to niewielki koszt. Warto się w nią zaopatrzyć, bo będzie nam służyć latami.

Kolejnym krokiem jest zapisywanie spożywanych pokarmów, najlepiej w formie dziennika. Obecnie nie ma potrzeby sprawdzania po kolei każdego posiłku. Istnieją aplikacje, gdzie wypisane są produkty, składniki odżywcze oraz kalorie. Darmowym i bardzo prostym w obsłudze jest dziennik posiłków Mr. Big (Vitalmax) – jego starsza, darmowa wersja. Pomaga on ułożyć dietę według dziennego zapotrzebowania kalorycznego rozbitego na odpowiednie ilości tłuszczy, białek i węglowodanów na kilogram masy ciała.

eFood2

Aplikacja E-food

Baza zawiera ponad 1000 produktów. Istnieje możliwość dodawania własnych, jeśli nie znajdziemy ich w bazie. Najlepiej wyszukać je na stronie ilewazy.pl lub tabela-kalorii.pl. Dziennik posiłków pozwala monitorować nasze nawyki żywieniowe i w razie potrzeby modyfikować je w taki sposób, aby to, co spożywamy, spełniało nasze dzienne zapotrzebowanie na określone produkty. Po miesiącu będziemy wiedzieć, czy spożywamy odpowiednią liczbę kalorii, czy nasze posiłki są odpowiednie w odniesieniu do treningu, jaki wykonaliśmy w ciągu dnia, a co najważniejsze, pokaże nasz tygodniowy bilans kaloryczny.

Nie należy jednak brać wszystkich produktów i zawartych w nich składników bezkrytycznie, ponieważ mogą pojawić się błędy jako że aplikacja jest uzupełniana przez użytkowników. W tym celu najlepiej zweryfikować dane z innymi źródłami.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Bieg Konstytucji 3 Maja coraz bliżej! Już w sobotę tysiące biegaczy wspólnie uczci jedno z najważniejszych świąt państwowych, biorąc udział w pierwszej tegorocznej odsłonie Warszawskiej Triady Biegowej. W tym roku limit uczestników został zwiększony do […]

33. Bieg Konstytucji 3 Maja: Czas na sportowe święto w sercu stolicy!

Mistrzostwa Polski, maraton w Londynie, Adizero: Road to Records – ostatni weekend obfitował w ciekawe wydarzenia biegowe. Dla tych, którzy chcą być na bieżąco, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie wydarzeń z ostatnich dni. Adizero: Road to Records […]

Rekordy Polski, świata i Guinessa – co to był za weekend!

W tym roku obchodzimy 1000-lecie koronacji pierwszego króla Polski. W obchody tej rocznicy (milenicy?) włączyli się także organizatorzy imprez biegowych. Jednym z projektów organizowanych z tej okazji jest cykl Stolice Milenium. Czym jest, na czym […]

Stolice Milenium – okazja na to trofeum zdarza się raz na 1000 lat. Dosłownie!

Jak zacząć biegać?

Ciepła, wiosenna pogoda, która towarzyszy nam w ostatnich dniach sprawia, że wiele osób nabiera ochoty na aktywność fizyczną. Szybko jednak natrafiają na wątpliwości i pytania – Jak zacząć biegać? Jak powinny wyglądać biegowe początki? Jak […]

Jak zacząć biegać? Plan dla początkujących biegaczy

Bernard Kiprotich Too z Kenii zwycięzcą PKO Gdynia Półmaratonu. Pokonał trasę w czasie 1:03:54. Wśród kobiet najszybsza była jego rodaczka – Valentine Jebet, która potrzebowała 1:10:24 na dotarcie do mety. Pierwszym Polakiem, który przekroczył linię […]

Rekord Polski M45 wśród mężczyzn i debiut w półmaratonie Mistrzyni Europy. Podium należało jednak do Kenijczyków – PKO Gdynia Półmaraton za nami!

5 tysięcy osób pobiegnie w biegu głównym. W PKO Gdynia 5K oraz biegach dziecięcych Frugo Kids Run ponad tysiąc. W trakcie biegowego weekendu będzie śniadanie dla zawodników i rywalizacja rodziców z wózkami. Podczas konferencji prasowej […]

Gdynia czeka na biegaczy. PKO Gdynia Półmaraton startuje już w ten weekend!

Fundacja „Maraton Warszawski” kontynuuje współpracę z Nationale-Nederlanden. Już 28 września 2025 roku Warszawa po raz kolejny stanie się areną wielkich sportowych emocji, społecznego zaangażowania i promocji zdrowego stylu życia. 47. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski zapowiada się […]

Zwiększona pula miejsc i sponsor tytularny 47. Maratonu Warszawskiego!

Zapraszamy do obejrzenia oficjalnego wideoreportażu z TAURON 22. Cracovia Maratonu, który odbył się 6 kwietnia 2025 roku oraz zorganizowanych dzień wcześniej: OSHEE Biegu Nocnego na 10 km, 18. Mini Cracovia Maratonu im. Piotra Gładkiego o […]

TAURON 22. Cracovia Maraton i wydarzenia towarzyszące – oficjalne wideo

Wygraj pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata!
Weź udział