fbpx

Trening > Ćwiczenia dla biegaczy > Trening > Strefa kobiet > Trening > Teoria treningu > Trening

Mięsień pośladkowy – 10 sposobów na mocne pośladki

Masz problemy ze stawem biodrowym? Twoja miednica jest mało stabilna? W trakcie treningu i po wysiłku odczuwasz ból w kolanach? Trzymasz niewłaściwą postawę? Te wszystkie problemy mogą wynikać z tego, że Twój mięsień pośladkowy jest słaby. Należy go więc trenować, a dzięki temu inne partie naszego ciała też zaczną lepiej funkcjonować. Poza tym jędrne i wyrzeźbione pośladki będą po prostu bardziej estetycznie wyglądały. Jakie są zatem najlepsze sposoby na osiągnięcie tego efektu? Oto one.

Przysiady – najpopularniejsze ćwiczenie na mięsień pośladkowy

To jedno z najpopularniejszych ćwiczeń na mięsień pośladkowy. Należy jednak pamiętać o kilku prostych zasadach. Stojąc w lekkim rozkroku mamy wyprostowaną sylwetkę i patrzymy przed siebie. Następnie uginamy kolana. W tym samym momencie wypychamy biodra w tył. Ważne jest żeby nie wyginać kręgosłupa, nie pochylać się za mocno do przodu, a jeżeli kolana delikatnie wyjdą za linię palców stóp, to nie ma tragedii. Przy wykonywaniu przysiadu stopy przylegają do podłoża, nie odrywamy od niej palców, ani pięty, tak by zachować równowagę. Przysiad wykonujemy powoli. Ręce możemy trzymać wyprostowane przed siebie lub w momencie zejścia w dół uginać je i składać dłonie jak do modlitwy. Oddychamy miarowo. Powtarzamy 15-30 razy.

Ćwiczenie na mięsień pośladkowy – unoszenie kolana ku górze

Stoimy w pozycji wyprostowanej, nogi są na wysokości bioder. Ręce swobodnie zwisają po bokach. Jedną z nóg wyprostowaną w kolanie odchylamy jak najdalej ku tyłowi, a następnie uginając ją przyciągamy kolano do klatki piersiowej. Ręce w tym samym momencie pracują jak przy biegu, czyli jeśli unosimy prawą nogę, to podnosimy razem z nią lewą rękę ugiętą w łokciu. Prawa też zgięta w łokciu jest odwodzona do tyłu. Następnie wykonujemy ćwiczenia drugą nogą. Powtarzamy 10-20 razy na każdą z nóg.

Wykroki z obciążeniem

W tym przypadku możemy wykorzystać zarówno hantle jak i sztangę.

a) hantle – trzymamy je w dłoniach, a ręce są opuszczone i wyprostowane w łokciach. Plecy wyprostowane, nogi w lekkim rozkroku. Teraz jedną nogą robimy jak najdalej wykrok do przodu. Następnie wracamy do pozycji wyjściowe i wykonujemy wykrok drugą nogą. Ciężar hantli jest zależny od naszego doświadczenia i wytrenowania.

b) sztanga – trzymamy ją w wyprostowanych w łokciach rękach przed sobą. Wykonujemy wykroki tak samo jak w ćwiczeniu opisanym wyżej z hantlami.

Ćwiczenia powtarzamy 10-20 razy na każdą z nóg.

Ćwiczenia na mięsień pośladkowy w klęku podpartym

Przyjmujemy postawę na ,,czworaka”. Plecy są wyprostowane, głowa jest przedłużeniem kręgosłupa, wzrok skierowany w podłoże. Teraz ugiętą w kolanie jedną nogę unosimy ku górze jak najwyżej. Przy tym ruchu napinamy mięśnie pośladkowe. Przytrzymujemy 2-3 sekundy i opuszczamy nogę do pozycji wyjściowej. Następnie ćwiczymy tak samo z drugą nogą. Powtarzamy 10-15 razy na każdą z nóg.

mięsień pośladkowy
Mięsień pośladkowy – warto go wzmacniać, by lepiej biegać

Plank na boku z unoszeniem nóg

Układamy się na jednym z boków i opieramy na przedramieniu ręki, która jest ugięta w łokciu i skierowana na wprost. Nogi są wyprostowane, jedna na drugiej. Ciało utrzymuje się w takiej pozycji w górze tylko na jednej ze stóp i na przedramieniu ręki. Teraz unosimy do góry nogę zewnętrzną jak najwyżej potrafimy, a następnie opuszczamy. Powtarzamy tak 10-20 razy i zmieniamy stronę, tak żeby teraz ćwiczyć drugą nogą.

Unoszenie nóg w przysiadzie

Wykonujemy dość szeroki rozkrok, a nogi uginamy w kolanach. Ręce opieramy dłońmi na biodrach. Kręgosłup prosty, wzrok skierowany przed siebie. Teraz staramy się unieść jedną z nóg w bok jak najwyżej się da. Ciężar ciała w tym momencie utrzymujemy na drugiej nodze. Przy unoszeniu napinamy mięśnie pośladków. Opuszczamy nogę i teraz robimy unoszenie drugą kończyną. Powtarzamy 10-20 razy na każda z nóg.

mięsień pośladkowy
Unoszenie nóg w przysiadzie – pozycja wyjściowa

ZOBACZ TEŻ: ĆWICZENIA NA MOCNE NOGI

Wskoki na podwyższenie

Do tego ćwiczenia możemy wykorzystać zwykłe schodki, step, nieduży murek, stabilną skrzynię do ćwiczeń itp, czyli jakieś podwyższenie. Uginamy nogi w kolanach stając w niewielkim rozkroku. Teraz należy zrobić przysiad, tak jakbyśmy siadali na krześle. Ręce trzymamy przed sobą. Następnie należy wyskoczyć wysoko w górę i wylądować na podwyższeniu na ugiętych nogach. Następnie schodzimy tyłem. Powtarzamy 15-30 razy. Czujesz mięsień pośladkowy? Doskonale!

Poruszanie się w przysiadzie i wykroku

Ćwiczenia możemy wykonywać również dynamicznie.

a) Wykonujemy przysiad w dość sporym rozkroku. Pośladki są napięte, plecy proste, ręce wyciągnięte przed siebie i lekko ugięte w łokciach, a dłonie zetknięte ze sobą. Następnie przenosimy jedną nogę do przodu wykonując krok, po chwili robimy to samo z drugą. Poruszamy się ku przodowi wykonując 20 takich kroków lub ćwiczymy 30 sekund.

b) Stajemy wyprostowani, stopy są oddalone od siebie na wysokości bioder. Teraz wykonujemy wykrok jedną nogą, jak najdalej ku przodowi. Po chwili nogę z tyłu przenosimy w przód, też robiąc nią wykrok. Idziemy tak wykonując 20 kroków lub ćwiczymy 30 sekund.

Squash

Po godzinie gry w squasha wzmocnimy nie tylko mięśnie rak i nóg, ale również mięsień pośladkowy. Podczas rozgrywki będziemy musieli robić skłony, przysiady, wykroki, skoki, przeskoki i inne ewolucje, które świetnie wyrzeźbią naszą pupę. Co ważne czas szybko zleci i mimo zmęczenia będziemy czuli się bardzo zrelaksowani. Przy okazji wzmocnimy też inne mięśnie naszego ciała i spalimy wiele kalorii.

Właściwa dieta

Samymi ćwiczeniami nie sprawimy, że nasza pupa będzie jędrna, a mięśień pośladkowy twardy jak stal. Ważne jest też to co spożywamy, aby w sposób właściwy je regenerować i odżywiać. Dlatego należy jeść produkty, które nie powodują, że gromadzimy zbędną tkankę tłuszczową. Spożywajmy zatem chude mięso zamiast tłustego, pieczywo ciemne i pełnoziarniste, aniżeli białe. Słodycze, ciastka i pączki zastąpmy owocami i warzywami. Nie podjadajmy między posiłkami, a zamiast tego wypijajmy co najmniej 2 litry wody mineralnej. Najlepsza jest zbilansowana dieta, która dostarczy nam właściwą porcje białek, węglowodanów i zdrowych tłuszczów.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Jarosław Cieśla

Podoba ci się ten artykuł?

3.7 / 5. 3

Przeczytaj też

Mistrzostwa Polski, maraton w Londynie, Adizero: Road to Records – ostatni weekend obfitował w ciekawe wydarzenia biegowe. Dla tych, którzy chcą być na bieżąco, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie wydarzeń z ostatnich dni. Adizero: Road to Records […]

Rekordy Polski, świata i Guinessa – co to był za weekend!

W tym roku obchodzimy 1000-lecie koronacji pierwszego króla Polski. W obchody tej rocznicy (milenicy?) włączyli się także organizatorzy imprez biegowych. Jednym z projektów organizowanych z tej okazji jest cykl Stolice Milenium. Czym jest, na czym […]

Stolice Milenium – okazja na to trofeum zdarza się raz na 1000 lat. Dosłownie!

Jak zacząć biegać?

Ciepła, wiosenna pogoda, która towarzyszy nam w ostatnich dniach sprawia, że wiele osób nabiera ochoty na aktywność fizyczną. Szybko jednak natrafiają na wątpliwości i pytania – Jak zacząć biegać? Jak powinny wyglądać biegowe początki? Jak […]

Jak zacząć biegać? Plan dla początkujących biegaczy

Bernard Kiprotich Too z Kenii zwycięzcą PKO Gdynia Półmaratonu. Pokonał trasę w czasie 1:03:54. Wśród kobiet najszybsza była jego rodaczka – Valentine Jebet, która potrzebowała 1:10:24 na dotarcie do mety. Pierwszym Polakiem, który przekroczył linię […]

Rekord Polski M45 wśród mężczyzn i debiut w półmaratonie Mistrzyni Europy. Podium należało jednak do Kenijczyków – PKO Gdynia Półmaraton za nami!

5 tysięcy osób pobiegnie w biegu głównym. W PKO Gdynia 5K oraz biegach dziecięcych Frugo Kids Run ponad tysiąc. W trakcie biegowego weekendu będzie śniadanie dla zawodników i rywalizacja rodziców z wózkami. Podczas konferencji prasowej […]

Gdynia czeka na biegaczy. PKO Gdynia Półmaraton startuje już w ten weekend!

Fundacja „Maraton Warszawski” kontynuuje współpracę z Nationale-Nederlanden. Już 28 września 2025 roku Warszawa po raz kolejny stanie się areną wielkich sportowych emocji, społecznego zaangażowania i promocji zdrowego stylu życia. 47. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski zapowiada się […]

Zwiększona pula miejsc i sponsor tytularny 47. Maratonu Warszawskiego!

Zapraszamy do obejrzenia oficjalnego wideoreportażu z TAURON 22. Cracovia Maratonu, który odbył się 6 kwietnia 2025 roku oraz zorganizowanych dzień wcześniej: OSHEE Biegu Nocnego na 10 km, 18. Mini Cracovia Maratonu im. Piotra Gładkiego o […]

TAURON 22. Cracovia Maraton i wydarzenia towarzyszące – oficjalne wideo

Kto by pomyślał, że od pierwszej edycji GWiNT Ultra Cross minęło 10 lat! Tymczasem już za chwilę będziemy odliczać minuty do startu kolejnej odsłony tego popularnego w Wielkopolsce biegu ultra. Zanim jednak gromkimi brawami przywitamy […]

10 lat biegowej pasji: GWiNT Ultra Cross już w najbliższy weekend!

Wygraj pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata!
Weź udział