Biegasz? Twoje serce jest młodsze od ciebie o 4 lata

Często mówi się, że maraton, ze względu na duże obciążenie organizmu, nie jest najlepszy dla naszego zdrowia, jednak już sam trening maratoński – jak najbardziej. A już w szczególności dla naszego serca, co ma odzwierciedlenie w badaniach.
Poniżej tylko fragment artykułu pt. „Bieganie odmładza serce”. Pełną wersję znajdziesz w nr 61 aplikacji „Magazyn Bieganie”.
Grupa naukowców z Londynu, zajmujących się na co dzień badaniami kardiologicznymi, postanowiła sprawdzić, czy przygotowania do debiutu maratońskiego mają wpływ na układ krwionośny absolutnie początkujących biegaczy. W tym celu zrekrutowali 138 wcześniej nieaktywnych sportowo osób, które miały zadebiutować w Maratonie Londyńskim w latach 2016 i 2017. Uczestnicy zostali przebadani 2 tygodnie przed rozpoczęciem 17-tygodniowego treningu biegowego dla początkujących do maratonu oraz 2 tygodnie po przebiegnięciu królewskiego dystansu.
Przeczytaj też: Serce biegacza. Jak o nie dbać?
Wnioski? Dzięki trwającemu 17 tygodni planowi treningowemu, szacowany na podstawie rezonansu wiek aort u uczestników obniżył się średnio o 4 lata!
Biegasz wolno? Jeszcze lepiej!
Co ciekawe, najlepsze efekty i największe zmiany (spadek wartości ciśnienia tętniczego o 5,5 mm/Hg w przypadku skurczowego i 3,5 mm/Hg w przypadku rozkurczowego oraz obniżenie szacowanego wieku aorty aż o 8 lat) zaobserwowano u starszych i wolniejszych uczestników badania, co pozwala wyraźnie stwierdzić, że na rozpoczęcie biegowej przygody i odniesienie z tego tytułu korzyści zdrowotnych nigdy nie jest za późno. Takie obserwacje pozwoliły także naukowcom wysnuć domniemanie, że u osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze i mających aorty w gorszym stanie, ćwiczenia mogłyby przynieść jeszcze wyraźniejszą poprawę.