fbpx

Sprzęt > Akcesoria > Sprzęt > Aplikacje > Polecane > Promocje > Slider > Sprzęt

Bieganie z zegarkiem sportowym – mierz, co chcesz! [PORADNIK]

Smartwatch to jeden z gadżetów, po który prędzej czy później sięga ogromna część biegaczy. Jakie przydatne funkcje posiadają tego typu urządzenia? W czym zegarek sportowy może nam pomóc? I czy warto korzystać ze wszystkich oferowanych przez smartwatche możliwości?

Nawet wśród amatorskich biegaczy, często można spotkać się z chęcią mierzenia swoich postępów treningowych, porównywania dokonań czy też wykonywania określonych treningów w ściśle wyliczonych zakresach tętna czy tempa. I chociaż w zasadzie na każdym poziomie zaawansowania można biegać bez zegarka sportowego, to urządzenie w znacznym stopniu pomaga nam śledzić wiele różnorodnych parametrów. O tym, jak działają poszczególne z nich i jakie mają największe znaczenie w treningu amatora, opowiemy Wam na przykładzie smartwatcha Amazfit GTR3. Recenzję tego modelu smartwatcha znajdziesz TUTAJ.

Szybciej, dalej, dłużej?

W przypadku zegarka sportowego, który chcemy wykorzystywać do śledzenia aktywności nieodłącznym atrybutem powinny być czujniki GPS i tętna. Dane z nich pochodzące, są, obok klasycznej funkcji stopera, chyba najczęściej wykorzystywane przez biegaczy. Czas trwania treningu, przebyty dystans, a także informacje o tętnie, pomagają nam zdobyć wiele informacji na temat zrealizowanej jednostki treningowej, a także porównywać poszczególne treningi ze sobą.

Te dane są również istotne w przypadku planowania treningów. Dotyczyć to może np. osób współpracujących z trenerem na odległość. Trenerzy, przepisując dany trening, często wskazują albo konkretne zakresy tempa, z jakim powinniśmy biec, albo zalecają bieg w określonej strefie tętna. Jeżeli mamy do wykonania spokojny, regeneracyjny bieg, możemy utrzymać informację, że mamy przebiec 10 km, nie przekraczając np. 140 uderzeń na minutę. Wówczas posiadanie pulsometru jest nieocenione.

Twój asystent treningowy, smartwatch Amazfit GTR 3

Mając dostęp do takich danych, łatwo także monitorować postępy. Zwłaszcza, że nie musimy prowadzić dzienniczka treningowego, bo smartwatch robi to za nas. Dla przykładu, Amazfit GTR3 łączy się z aplikacją ZEPP, w której znajdziemy historię naszych treningów. W ten sposób możemy porównać realizowane jednostki na przestrzeni czasu. Jeżeli np. na ostatnim treningu przebiegliśmy 10 km w 50 minut i ze średnim tętnem 130 uderzeń na minutę, a 2 miesiące temu na podobnym treningu średnio odnotowaliśmy 140 uderzeń na minutę, to możemy odnotować postęp treningowy, nawet pomimo tego, że dystans i czas biegu są takie same. Warto o tym pamiętać, bo nie zawsze, szybciej, oznacza lepiej.

Inne parametry

Oprócz podstawowych parametrów, jak czas, dystans biegu czy informacje o tętnie, w Amazfit GTR3 znajdziemy również inne informacje cenne z treningowego punktu widzenia. Wśród nich jest np. rytm biegu, czyli określenie, ile kroków wykonujemy w ciągu 1 minuty. I chociaż, wbrew niektórym teoriom, nie ma idealnej magicznej liczby, do której powinien dążyć każdy biegacz, w przypadku biegów długich, często zdarza się tak, że biegamy zbyt wolnym rytmem i nadmiernie długim krokiem. Nie wchodząc w szczegóły, dlaczego tak się dzieje, informacje dostępne na tarczy smartwatcha mogą pomóc nam skorygować nieco ten parametr.

Skoro jesteśmy przy krokach, zarówno na treningu, jak i w codziennej aktywności, smartwatch śledzi liczbę wykonanych przez nas kroków. Dzięki temu możemy łatwo sprawdzić, jak bardzo aktywni jesteśmy na co dzień i realizować ewentualne wyznaczone cele w tym zakresie. Dodatkowo w podsumowaniach treningów znajdziemy także m.in. informacje o liczbie spalonych kalorii, długości kroku, czasu aktywności w danej strefie tętna, szacowany efekt treningu, itd. Dostępnych danych jest naprawdę wiele i nie sposób omówić je wszystkie. Warto jednak pamiętać, że smartwatch to nie tylko suche liczby na koniec treningu.

Zrzut ekranu z aplikacji ZEPP

Treningowy asystent

Jedną z funkcji, która może okazać się bardzo przydatna, zwłaszcza osobom zaczynającym swoją biegową przygodę, są różnego rodzaju wirtualni asystenci treningowi. Tak, jak zaletą biegania ze smartwatchem jest to, że możemy kontrolować różne parametry czy też nie musimy biegać np. z telefonem, tak zbyt częste zerkanie na tarczę zegarka sportowego, może wytrącać nas z treningowego rytmu. Można jednak tego uniknąć.

Dla przykładu, Amazfit GTR3 w funkcji „Alerty treningowe” pozwala wyznaczyć m.in. oczekiwane zakresy tętna, ustawić maksymalne i minimalne tempo biegu, częstotliwość kroków, czy też nawet dodatkowe alerty dotyczące choćby czasu treningu albo przypomnienia o uzupełnieniu płynów. Z punktu widzenia amatora (i nie tylko), największą wartość na ogół stanowią alerty dotyczące tętna i tempa. Wspomagają nas one w wykonaniu mocniejszych treningów zgodnie z założeniami.

Czujniki tętna w smartwatchu Amazfit GTR 3

Co ciekawe, szczególnie pożądaną funkcją, z jakiej warto korzystać jest ustawianie alertu… maksymalnego tempa. Ma ono istotne znaczenie zwłaszcza na tzw. treningach regeneracyjnych. Wielu biegaczy ma tendencję do wykonywania ich w zbyt szybkim tempie. A przecież celem takiej jednostki nie jest to, żeby na smartwatchu za wszelką cenę zamiast 5:40/km zobaczyć tempo 5:20/km. Kiedy będziemy przesadzać z prędkością, alert monitorujący tempo powinien nas zdyscyplinować do trzymania się założeń treningowych.

Mierz tylko, gdy biegniesz

Podobnie, jak w przypadku biegania na tempo, sprawy się mają, kiedy trenujemy według systemu, w którym głównym wyznacznikiem są określone strefy tętna. Jeżeli mamy do wykonania trening z odcinkami bieganymi w przedziale tętna 85-90% tętna maksymalnego, to przed startem odcinka możemy ustawić sobie żądane parametry i zamiast zerkać co chwilę na smartwatch , skupić się na treningu i reagować jedynie na efekty dźwiękowe lub wibracje ze strony naszego smartwatcha.

W przypadku treningów powtórzeniowych, kiedy chcemy dokonywać pomiaru tylko w trakcie wykonywania pracy treningowej, przydatna może okazać się funkcja autowstrzymywania. Polega ona na tym, że z momencie, gdy np. zatrzymamy się lub będziemy poruszać się w tempie wolniejszym, niż ustawione przez nas w smartwatchu urządzenie automatycznie zatrzyma pomiar. Kiedy znów będziemy w ruchu lub przekroczymy zadaną granicę tempa biegu, smartwatch włączy pomiar.

smartwatch Amazfit GTR 3

Używając powyżej opisanej funkcji, nie musimy samodzielnie przy każdym powtórzeniu pamiętać o zatrzymywaniu i uruchamianiu stopera. A skoro jesteśmy przy treningach powtórzeniowych, czy też interwałowych, warto pamiętać, że istnieje także możliwość ustawienia funkcji autookrążenia. Dzięki temu możemy monitorować inne segmenty treningowe niż domyślny 1 km. Dobrym przykładem jest trening wykonywany w terenie, w którym nie mamy pomierzonych odcinków i biegamy np. trening w zmiennym tempie, gdzie zmiana następuje co 500 m. Wystarczy ustawić autookrążenia na 500 m i możemy w ten sposób łatwo kontrolować czas, w jakim pokonujemy określone segmenty.

Odkrywaj, mierz i wiedz więcej

Jak widać, możliwości zdobycia danych dotyczących treningu i naszej ogólnej aktywności, jakie dają nowoczesne zegarki sportowe, są naprawdę duże. Możemy skupiać się wyłącznie na najbardziej interesujących nas parametrach w trakcie treningu, ale biegacze o zacięciu analitycznym, zyskują w ten sposób niezwykle cenną i interesującą bazę danych. Korzystając z takiego urządzenia, warto wypróbować różne funkcje, by przekonać się, które z nich są odpowiednie dla nas w danym momencie.

Wykres z aplikacji ZEPP

Niewątpliwie jedną z istotnych zalet biegania ze smartwatchem jest wiedza, jaką możemy zdobyć na temat wykonywanych przez nas treningów. Wszystkie dane zebrane w trakcie aktywności są dostępne w aplikacji Zepp, a wiele z nich dodatkowo ma formę graficzną, co ułatwia prześledzenie zrealizowanych jednostek. Analiza zebranych danych może zachęcić nas do zgłębienia wiedzy o treningu, co zawsze jest dodatkową wartością. I chociaż nie zawsze jest to prosta zależność, to większy poziom wiedzy treningowej, może przełożyć się na szybką poprawę naszych biegowych wyników. Je również łatwo możemy zmierzyć przy pomocy Amazfit GTR3.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 3

Przeczytaj też

Mistrzostwa Polski, maraton w Londynie, Adizero: Road to Records – ostatni weekend obfitował w ciekawe wydarzenia biegowe. Dla tych, którzy chcą być na bieżąco, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie wydarzeń z ostatnich dni. Adizero: Road to Records […]

Rekordy Polski, świata i Guinessa – co to był za weekend!

W tym roku obchodzimy 1000-lecie koronacji pierwszego króla Polski. W obchody tej rocznicy (milenicy?) włączyli się także organizatorzy imprez biegowych. Jednym z projektów organizowanych z tej okazji jest cykl Stolice Milenium. Czym jest, na czym […]

Stolice Milenium – okazja na to trofeum zdarza się raz na 1000 lat. Dosłownie!

Jak zacząć biegać?

Ciepła, wiosenna pogoda, która towarzyszy nam w ostatnich dniach sprawia, że wiele osób nabiera ochoty na aktywność fizyczną. Szybko jednak natrafiają na wątpliwości i pytania – Jak zacząć biegać? Jak powinny wyglądać biegowe początki? Jak […]

Jak zacząć biegać? Plan dla początkujących biegaczy

Bernard Kiprotich Too z Kenii zwycięzcą PKO Gdynia Półmaratonu. Pokonał trasę w czasie 1:03:54. Wśród kobiet najszybsza była jego rodaczka – Valentine Jebet, która potrzebowała 1:10:24 na dotarcie do mety. Pierwszym Polakiem, który przekroczył linię […]

Rekord Polski M45 wśród mężczyzn i debiut w półmaratonie Mistrzyni Europy. Podium należało jednak do Kenijczyków – PKO Gdynia Półmaraton za nami!

5 tysięcy osób pobiegnie w biegu głównym. W PKO Gdynia 5K oraz biegach dziecięcych Frugo Kids Run ponad tysiąc. W trakcie biegowego weekendu będzie śniadanie dla zawodników i rywalizacja rodziców z wózkami. Podczas konferencji prasowej […]

Gdynia czeka na biegaczy. PKO Gdynia Półmaraton startuje już w ten weekend!

Fundacja „Maraton Warszawski” kontynuuje współpracę z Nationale-Nederlanden. Już 28 września 2025 roku Warszawa po raz kolejny stanie się areną wielkich sportowych emocji, społecznego zaangażowania i promocji zdrowego stylu życia. 47. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski zapowiada się […]

Zwiększona pula miejsc i sponsor tytularny 47. Maratonu Warszawskiego!

Zapraszamy do obejrzenia oficjalnego wideoreportażu z TAURON 22. Cracovia Maratonu, który odbył się 6 kwietnia 2025 roku oraz zorganizowanych dzień wcześniej: OSHEE Biegu Nocnego na 10 km, 18. Mini Cracovia Maratonu im. Piotra Gładkiego o […]

TAURON 22. Cracovia Maraton i wydarzenia towarzyszące – oficjalne wideo

Kto by pomyślał, że od pierwszej edycji GWiNT Ultra Cross minęło 10 lat! Tymczasem już za chwilę będziemy odliczać minuty do startu kolejnej odsłony tego popularnego w Wielkopolsce biegu ultra. Zanim jednak gromkimi brawami przywitamy […]

10 lat biegowej pasji: GWiNT Ultra Cross już w najbliższy weekend!

Wygraj pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata!
Weź udział