Czytelnia > Archiwum Magazynu Bieganie
Bieganie czerwiec 2011
Test startówek, reportaż z Maratonu Piasków, forma w liczbach czyli wskaźniki, które pozwolą określić aktualną dyspozycję i uniknąć przetrenowania. Ponadto – opowieść o Janie Mulaku – twórcy potęgi Wunderteamu. Te i inne tematy znajdziecie w czerwcowym numerze Biegania z 2011 roku.
TEMAT NUMERU: Twórca potęgi
Jan Mulak – twórca potęgi „Wunderteamu”, trener sław. To dzięki niemu świat poznał Krzyszkowiaka czy Chromika. Na czym polegał jego sukces? Czym tak naprawdę była „szkoła Mulaka”? Na te i inne pytania pomagają nam szukać odpowiedzi: trener Sławomir Nowak, Kazimierz Zimny – czołowa postać „Wunderteamu” i Jerzy Skucha – prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
Przeczytaj artykuły z numeru czerwcowego 2011 on-line.
NIEZBĘDNIK
Żegnamy Grete Waitz – wielką maratonkę, „królową” Nowego Jorku.
HISTORIA: WIELKIE POJEDYNKI
Usain Bolt przyzwyczaił nas do zwycięstw łatwych i zdecydowanych, ale złote medale w sprincie rozstrzygają się zwykle na „kratkach”. Eddie Tolan i Ralph Metcalfe na ogłoszenie wyników podczas IO w 1932 roku czekali aż 2 godziny…
DIETA: KENIA OD KUCHNI
Wołowina, pomidory, cebula, kapusta i kasza manna imitująca ugali. A do tego szklanka mleka. Jimmy Omolo zaprasza nas do kenijskiego stołu.
OBIEŻYŚWIAT: Rotterdam
W połowie kwietnia można we wspaniałej atmosferze pobiegać po ulicach holenderskiego miasta Rotterdam. Organizacja maratonu i kibice – niezawodni.
ZDROWIE: Ćwiczymy w domu
Na pierwszy ogień idzie to, co zwykle zostawiamy na sam koniec – dolna część pleców i pośladki.
TRENING: MISJA MARATON
W kolejnym odcinku serii opowiadamy o rytmach i zabawie biegowej – mocnych, szybkich akcentach maratońskiego treningu.
KAMIENIE MILOWE
Narodziny szarej, zbitej pianki EVA znanej nam z wewnętrznej części butów przeznaczonych dla osób o nadmiernej pronacji. Przypominamy pierwsze pomysły na wsparcie śródstopia.
OBIEŻYŚWIAT: JEROZOLIMA
O podbiegach, jakich świat nie widział, „prawie” zawodowym kibicowaniu i zamachach bombowych opowiadają uczestnicy maratonu w Jerozolimie – Wojtek Staszewski, Marcin Chłopaś i Kamil Dąbrowa (oraz ich kibice).
FELIETON
Na temat biegania bez numeru startowego, łamania zasad i podgryzania organizatorów – snuje rozważania Kulawy Pies.
RAPORT KORONERA
Jak wyglądają Kalenji Kiprun 1000, które mają za sobą 2500 km?
Trening: FORMA W LICZBACH
Czy wykonywane treningi są wystarczającym bodźcem dla mojego organizmu, aby się rozwijał? Przedstawiamy kilka wskaźników, które w sposób liczbowy pozwolą nam określić aktualną formę i uniknąć przetrenowania.
AKADEMIA BIEGANIA: Kto nas robi w konia?
Cudowna opaska, magiczny wisiorek, skarpetki, które pozwolą nam urwać cenne minuty z rekordu świata w maratonie? Przyglądamy się tajemnej mocy niesprawdzonych naukowo gadżetów.
TRENING UMYSŁU
Zanim Bannister rzucił świat na kolana, schodząc poniżej 4 minut na milę, wszystkim wydawało się to absolutnie niemożliwe. Później – rozerwał się worek z kolejnymi rekordami. Na czym polega łamanie barier, które wydawały się nie do złamania?
TEST: startówki
Lekkie, szybkie, porywające – testujemy wycieniowane buty startowe i te bardziej kompromisowe – startowo-treningowe.
CHRISSIE WELLINGTON
Jej pojawienie się w świecie triathlonu było trochę jak kij wetknięty w sam środek mrowiska. W 2007 r. wygrała zawody eliminacyjne serii Ironman w Korei, zajmując w klasyfikacji generalnej siódme miejsce. A to był dopiero początek…
DIETA: słodko i alternatywnie
Herbata bez cukru? Niesłodkie ciasteczka – już sama myśl o nich budzi grozę. Ale co robić, kiedy mówią, że cukier jest niezdrowy. Poszukać alternatywy, bo słodki smak kryje się w niespodziewanych miejscach, np. w brzozowej korze…
WYPRAWA: MARATON PIASKÓW
Maraton Piasków – jeden z najtrudniejszych biegowych wyścigów, na które gna człowieka jego ciekawska natura. O 26. Marathon des Sables opowiadają jego uczestnicy – Magda Ostrowska-Dołęgowska i Krzysiek Dołęgowski.
WYWIAD: czasem Elvis , czasem Małysz
Swoje stroje projektuje sam, dbając o to, by były „prawdziwe historycznie”. Centurion, husarz czy Robin Hood powstawali przez kilka miesięcy. Michał Leśniewski zainspirowany bieganiem charytatywnym zaczął biegać maratony w przebraniach dla swojej córki – Oli.
FORUM
Dyskutujemy o rankingu sklepów.
POLSKA W BIEGU
Wspominamy majowe biegi – po asfalcie, na przełaj i z mapą.
SKRZYNIA BIEGÓW
ŻYCIÓW KA: JAKUB OSINA
Zaczęło się niesportowo – od zwolnień z WF-u, niegrania w piłkę. A skończyło jak dotąd na Dębnie – poniżej 3 godzin w maratonie.