Czytelnia > Archiwum Magazynu Bieganie > Czytelnia
Bieganie wrzesień 2011
Triathlon to nowa sportowa moda czy kolejny krok rozwoju dla biegacza? Jak wyglądają porządnie zużyte inov-8 x-talon 212, rozmowa z Yaredem Shegumo, kuchnia ukraińska i kolejny odcinek cyklu „Misja maraton”. Te i inne tematy znajdziecie w numerze wrześniowym z 2011 roku.
TEMAT NUMERU: Popyt na żelazo
Z roku na rok liczba osób chcących zmierzyć się z triathlonem rośnie – i to bardzo szybko. Czy to nowa sportowa moda, czy po prostu kolejny krok w poszukiwaniu wyzwań? Ile pracy trzeba włożyć, by móc wystartować w triathlonie? Ile pieniędzy trzeba zainwestować w sprzęt i treningi? Przed kim stoją jakie trudności i kto ma łatwiej – biegacz, kolarz czy pływak?
Przeczytaj artykuły z numeru wrzesień 2011 on-line.
NIEZBĘDNIK
Przegląd rynkowych nowości wśród bluz, terenowa PUMA i wsparcie dla małego i dużego biustu.
ROZMOWA: YARED SHEGUMO
Pochodzi z Etiopii, do nas przyjechał mając 16 lat. Pozostał jako uchodźca, i odwdzięczył się Polsce rekordem na 3000 metrów w hali. Jak wielu Polaków – wyjechał do Anglii szukać pracy. Ale wrócił i zamierza podbić biegi uliczne.
DIETA: KUCHNIA ZZA BUGA
Jakie danie najbardziej kojarzy się z Ukrainą? Barszcz! Czerwony od buraków, pełen warzyw – lekka, wartościowa zupa. Do gotowania zaprosiliśmy biegaczkę–amatorkę z Ukrainy.
TRENING: MISJA MARATON
Ostatnie ważne decyzje. Wiesz już, co zjesz? Na jaki czas pobiegniesz i jakie to tempo? Małgorzata Sobańska i Piotr Mańkowski podpowiadają debiutantowi, jak przygotować się do startu
RAPORT KORONERA
Biegi na orientację nie mają litości dla butów. Zobaczcie, jak wyglądają porządnie zajechane inov-8 x-talon 212 – buty stworzone do szybkiego biegania w terenie.
MISTRZOWIE ORIENTACJI
Biegi na orientację nie są dyscypliną łatwą do oglądania – zawodnicy wypadają z krzaków z zawrotną prędkością tylko po to, by zaraz znów w nich zniknąć. Trasa jest objęta tajemnicą, bo „orientalistom” wystarczy tylko jeden rzut oka na mapę, by zapamiętać większość jej szczegółów. Zawodnikowi z ulicy ciężko jest utrzymać ich tempo w krzakach, nawet jeśli nie ma mapy – ma za zadanie tylko się utrzymać…
ROZMOWA: Robert Celiński
Robert opowiada o charakterze mistrzostw świata weteranów, ich klimacie i poziomie rywalizacji.
SPRZĘT: MP3
Lubimy biegać z muzyką w uszach. Odpręża, dodaje mocy. Przetestowaliśmy kilka odtwarzaczy dostępnych na rynku, zwłaszcza te przeznaczone dla sportowców.
FELIETON
Większość z nas, biegaczy–amatorów, zaczytana w otchłaniach internetowych mądrości i planów, wierzy, że trenuje dobrze i mądrze. Ale czy pisanie o nieopisywalnej więzi ciało–umysł nie jest oby współczesnym „tańcem o architekturze”?
TRENING UMYSŁU
Udany występ na zawodach nie zależy tylko od tego, jak dobrze trenowaliśmy nasze ciało przez ostatni okres. Wiele na niekorzyść może zdziałać stres czy złe przygotowanie w dniu startu. Jak psychicznie się do niego przygotować? Jak się wyciszyć, zmotywować, skoncentrować?
SPRZĘT: WKŁADKI DO BUTÓW
Jeśli tylko zdecydujemy się wyjąć z butów oryginalne wkładki i poeksperymentować – opcji na polskim rynku znajdziemy zatrzęsienie. Jedne mają wspomagać amortyzowanie wstrząsów, inne dodawać naszym stopom sprężystości w wybiciu, jeszcze inne mają korygować ustawienie nóg.
TRENING: BEZ PLANU, ALE Z GŁOWĄ
Biegacz w miarę swego rozwoju, nabieganych kilometrów i lat treningu przechodzi przez kolejne fazy – między innymi przez fazę zachwytu gotowymi planami treningowymi, dostępnymi w internecie. Nadchodzi jednak również czas, gdy zaczynamy kombinować i dostosowywać trening do siebie.
DIETA: Co zakwasza a co odkwasza organizm?
Gdybyś miał obstawiać, jakie działanie ma sok cytrynowy – powiedziałbyś, że zakwaszające czy alkalizujące? Jednym z naszych problemów jest zakwaszenie organizmu po ciężkim treningu – może ono wzrastać lub spadać po spożyciu określonych produktów.
Obieżyświat: Maraton Gór Stołowych
Kręte, wąskie ścieżki, ginące niekiedy w labiryncie skał – trasa Maratonu Gór Stołowych zawsze jest trochę tajemnicza, zawsze zaskakuje. Jest trudna, obfituje w strome podbiegi i zbiegi, a na koniec pojawiają się schody…
WIELKIE POJEDYNKI
Kim jest człowiek, który po raz pierwszy przełamał barierę godziny w półmaratonie? Ten, który wygrał 100. maraton w Bostonie? Moses Tanui – jeden z najwybitniejszych kenijskich długodystansowców. Jego droga skrzyżowała się z drogą Hailego Gebrselassie w Stuttgarcie w 1993 roku – ten kontrowersyjny bieg by ł początkiem kariery młodego Etiopczyka.
POLSKA W BIEGU
Rozmowa z Krzysztofem Pietrzykiem – który zyskał rozgłos dzięki zachowaniu fair play w Łodzi, relacje z triathlonu w Górznie i Rawie Mazowieckiej, opowieśćo Biegu Szlakiem Wygasłych Wulkanów.
SKRZYNIA BIEGÓW
ŻYCIÓWKA: TADEUSZ RUTA
Ma na koncie ponad 50 maratonów i 52 biegi ultra. Zaczął biegać, gdy miał 50 lat. W domu jest nieformalny zakaz rozmów o bieganiu, dla jego żony tych wyjazdów jest po prostu za dużo.