fbpx

Bez kategorii > Slider > Sprzęt

adidas Ultraboost – historia, jakiej nie znacie

Zaangażowanie do współpracy największego na świecie koncernu chemicznego, korzystanie z technologii opracowywanych z myślą o misjach kosmicznych, zastosowanie elementów opracowanych przez jednego z czołowych producentów opon samochodowych. To wcale nie są etapy projektu łazika marsjańskiego czy też nowego zderzacza hadronów, tylko sposób na opracowanie… jednych z najpopularniejszych na świecie butów biegowych!

14 stycznia odbyła się premiera kolejnej odsłony flagowego buta biegowego od marki adidas. Chodzi o model Ultraboost 21, o którym pisaliśmy już na łamach naszego portalu: adidas pokazuje nowe buty Ultraboost. Postanowiliśmy wykorzystać tę okazję do tego, by przyjrzeć się nieco głębiej procesowi projektowania butów biegowych na przykładzie modeli z serii Boost. I chociaż wiedzieliśmy, że nie jest to prosta sprawa, to poziom zaawansowania i komplikacji całego procesu zaskoczył nawet nas. Przekonajcie się sami!

Poczuć chemię do butów

Chociaż dzisiaj niemal każdy fan biegania słyszał o piance Boost, technologia ta została zastosowana w obuwiu biegowym po raz pierwszy zaledwie 8 lat temu. Przez dekady podstawowym materiałem wykorzystywanym w butach biegowych była pianka EVA. Jednak wprowadzenie na rynek innowacji w postaci Boost zmieniło zasady gry. A wszystko dzięki… chemii.

Technologia, która stała się podstawą do wyprodukowania pierwszych butów z pianką Boost została opracowana przez największy na świecie koncern chemiczny, niemiecki BASF. Nawiązanie współpracy pomiędzy BASF a adidas Innovation Team zaowocowało opracowaniem technologii Boost. Pierwszy model buta z zastosowaniem nowego rozwiązania pojawił się na rynku w 2013 r. i od razu podbił serca biegaczy na całym świecie.

Kluczem do sukcesu okazały się właściwości nowego materiału. Ten, kto śledził wówczas biegowe trendy, pamięta zapewne wideo porównujące 3 piłki odbijające się od 3 różnych materiałów. Pierwsza piłka, która odbiła się najniżej, trafiała na beton. Druga, która odbiła się nieco wyżej, lądowała na piance EVA. Trzecia, w przypadku której zwrot energii był największy, lądowała na piance Boost. Przejmujące w swojej prostocie wideo oddziaływało na wyobraźnię biegaczy, przekonując, że technologia Boost, to prawdziwa rewolucja w biegowym świecie.

Proces powstawania adidas Ultraboost 21
Proces powstawania adidas Ultraboost 21

Za ciosem

Po zaprezentowaniu pierwszego modelu z technologią Boost, czyli adidas Energy Boost, w 2013 r., wkrótce na rynku zaczęły pojawiać się kolejne modele z tym rozwiązaniem. Niewątpliwym sukcesem i potwierdzeniem skuteczności innowacyjnej pianki, było ustanowienie przez Denisa Kimetto rekordu świata w maratonie w Berlinie w 2014 r. Kenijczyk pokonał 42,195 km w czasie 2:02:57, biegnąc w modelu adizero adios Boost.

Mając w ręku tak mocne karty, adidas poszedł za ciosem i zaprezentował kolejne modele butów z Boostem w podeszwie. W ten sposób światło dzienne ujrzał projekt, do którego opracowania wykorzystano technologię stosowaną wcześniej przez… NASA w procesie testowania strukturalnej integralności statków kosmicznych. ARAMIS, bo tak nazywa się ta technologia, polegająca na precyzyjnym przechwytywaniu ruchu, pozwoliła projektantom adidasa lepiej zrozumieć pracę stopy podczas biegu.

adidas Ultraboost 21 w akcji
adidas Ultraboost 21 w akcji

Efektem badań był zaprezentowany światu w 2015 r. model Ultraboost, który błyskawicznie podbił serca nie tylko biegaczy, ale także ludzi świata mody. W ten sposób nowa technologia, opracowywana z myślą o sportowcach, zyskała ogromną popularność również wśród nie-biegaczy. Ciekawostką jest fakt, że w podeszwie modelu Ultraboost zastosowano warstwę gumy sygnowaną marką Continental – czołowego globalnego producenta opon samochodowych.

Kolejne odsłony

adidas Ultraboost niemal z dnia na dzień stał się jednym z najbardziej pożądanych butów biegowych na świecie. Pozytywne recenzje, jakie zbierał model, jego uniwersalność i niejednokrotnie określanie jako „najlepszego buta biegowego w historii” sprawiły, że projekt odniósł ogromny rynkowy sukces. Fakt, że model doczekał się kolejnych odsłon, nie powinien być zatem zaskoczeniem. Ba! Boost uzyskał sławę jako ikona biegania i stał się tak popularny, że wdarł się także do świata mody ulicznej.

adidas Ultraboost
Pierwszy i tegoroczny model adidas Ultraboost 21 / Photo: Lukas Schulze

Z czasem w kolejnych edycjach modelu pojawiały się nowe rozwiązania. Jednym z nich było wykorzystanie plastiku wydobytego z oceanów i zebranego z plaż, wysp i linii brzegowej, do konstrukcji cholewki. Projekt „Parley” stał się dużym wkładem niemieckiej marki w promocję ekologicznych rozwiązań i działań na rzecz planety.

Pomimo zwrócenia uwagi na zagadnienia środowiskowe, projektanci adidas nie stracili z oczu głównego celu, jaki przyświecał im przy projektowaniu butów z serii Boost, czyli maksymalizowania osiągów. Przejawem tego był choćby model Ultraboost 19, wykonany w bezszwowej konstrukcji, zawierający 20% więcej pianki Boost. Jego następca, model opatrzony liczbą „20” został opracowany już po ogłoszeniu przez adidas współpracy z… ISS National Lab na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej!

https://youtu.be/NJ5nIboLwOk
Tak powstawał adidas Ultraboost 21

W nową erę!

Niewątpliwie rok 2020 w bieganiu stał pod znakiem nowych modeli butów biegowych, które pozwoliły poprawić szereg rekordów świata. W tym zacnym gronie nie zabrakło obuwia marki adidas. Szczególne piętno niemiecki producent odcisnął na dystansie półmaratonu, gdzie padły rekordy świata zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn, a najlepsze rezultaty były osiągane właśnie w butach adidasa. O modelu adizero adios Pro, możecie przeczytać w jednym z naszych artykułów: buty do biegania, nadchodzi era adidas. Dynamiczne przyspieszenie, jakie obserwujemy w wynikach biegowych w ostatnich latach, to zasługa m.in. coraz lepszych i coraz szybszych butów. Nic zatem dziwnego, że oprócz wygody i amortyzacji, to właśnie maksymalizacja osiągów ma być główną cechą nowego modelu Ultraboost 21. Ten model będzie posiadał jeszcze 6% więcej kapsułek Boost, zostanie także wyposażony w udoskonalone rozwiązania, rozwijane przez producenta na przestrzeni kolejnych odsłon butów z serii Ultraboost. Pierwsi chętni będą mogli na własnej skórze sprawdzić model „21” już 4 lutego, kiedy pojawi się w sklepach adidas oraz Sklepie Biegacza.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Mistrzostwa Polski, maraton w Londynie, Adizero: Road to Records – ostatni weekend obfitował w ciekawe wydarzenia biegowe. Dla tych, którzy chcą być na bieżąco, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie wydarzeń z ostatnich dni. Adizero: Road to Records […]

Rekordy Polski, świata i Guinessa – co to był za weekend!

W tym roku obchodzimy 1000-lecie koronacji pierwszego króla Polski. W obchody tej rocznicy (milenicy?) włączyli się także organizatorzy imprez biegowych. Jednym z projektów organizowanych z tej okazji jest cykl Stolice Milenium. Czym jest, na czym […]

Stolice Milenium – okazja na to trofeum zdarza się raz na 1000 lat. Dosłownie!

Jak zacząć biegać?

Ciepła, wiosenna pogoda, która towarzyszy nam w ostatnich dniach sprawia, że wiele osób nabiera ochoty na aktywność fizyczną. Szybko jednak natrafiają na wątpliwości i pytania – Jak zacząć biegać? Jak powinny wyglądać biegowe początki? Jak […]

Jak zacząć biegać? Plan dla początkujących biegaczy

Bernard Kiprotich Too z Kenii zwycięzcą PKO Gdynia Półmaratonu. Pokonał trasę w czasie 1:03:54. Wśród kobiet najszybsza była jego rodaczka – Valentine Jebet, która potrzebowała 1:10:24 na dotarcie do mety. Pierwszym Polakiem, który przekroczył linię […]

Rekord Polski M45 wśród mężczyzn i debiut w półmaratonie Mistrzyni Europy. Podium należało jednak do Kenijczyków – PKO Gdynia Półmaraton za nami!

5 tysięcy osób pobiegnie w biegu głównym. W PKO Gdynia 5K oraz biegach dziecięcych Frugo Kids Run ponad tysiąc. W trakcie biegowego weekendu będzie śniadanie dla zawodników i rywalizacja rodziców z wózkami. Podczas konferencji prasowej […]

Gdynia czeka na biegaczy. PKO Gdynia Półmaraton startuje już w ten weekend!

Fundacja „Maraton Warszawski” kontynuuje współpracę z Nationale-Nederlanden. Już 28 września 2025 roku Warszawa po raz kolejny stanie się areną wielkich sportowych emocji, społecznego zaangażowania i promocji zdrowego stylu życia. 47. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski zapowiada się […]

Zwiększona pula miejsc i sponsor tytularny 47. Maratonu Warszawskiego!

Zapraszamy do obejrzenia oficjalnego wideoreportażu z TAURON 22. Cracovia Maratonu, który odbył się 6 kwietnia 2025 roku oraz zorganizowanych dzień wcześniej: OSHEE Biegu Nocnego na 10 km, 18. Mini Cracovia Maratonu im. Piotra Gładkiego o […]

TAURON 22. Cracovia Maraton i wydarzenia towarzyszące – oficjalne wideo

Kto by pomyślał, że od pierwszej edycji GWiNT Ultra Cross minęło 10 lat! Tymczasem już za chwilę będziemy odliczać minuty do startu kolejnej odsłony tego popularnego w Wielkopolsce biegu ultra. Zanim jednak gromkimi brawami przywitamy […]

10 lat biegowej pasji: GWiNT Ultra Cross już w najbliższy weekend!

Wygraj pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata!
Weź udział