Czytelnia > Archiwum Magazynu Bieganie > Joomla Import
Bieganie kwiecień 2011
Reportaż z wyścigu Tough Guy, wywiad z 800-metrowcami Adamem Kszczotem i Marcinem Lewandowskim, badania wydolnościowe, treningi na stadionie, test Timex Global Trainer i butów szosowych oraz jak zachęcić dzieciaki do biegania? Te i inne tematy znajdziecie w numerze kwietniowym z 2011 roku.
TEMAT NUMERU: Młoda Polska
Polskie dzieciaki nie garną się do sportu. W modzie nadal jest raczej całkowite zwolnienie z WF. Jak zachęcić młodych do biegania? Od jakiego wieku można zacząć? Dlaczego opłaca się, by młodzi uprawiali sport? Pytamy trenera, lekarza, biegaczy i ich rodziców
Przeczytaj artykuły z numeru kwietniowego z 2011 roku on-line.
NIEZBĘDNIK:
Projektantom sprzętu sportowego za oknem zobaczyli pierwszą jaskółkę – w nadchodzącym sezonie przygotujmy się na soczyście zielone i kwieciście różowe stroje.
HISTORIA: Ryun vs Snell
Przypominamy wielki pojedynek na milę między najszybszym licealistą USA Jim Ryunem a Peterem Snellem – ówczesną gwiazdą średniego dystansu. Przenosimy się do 1965 r. na stadion do San Diego na akademickie mistrzostwa USA.
AKADEMIA BIEGANIA: 27 minut na dychę
Poniżej bariery 27 min na 10 km zeszło do tej pory 31 zawodników. Tylko jeden z nich jest biały – Chris Solinsky. I jeśli się weźmie pod uwagę zestawienie wagi i wzrostu tych zawodników, Chris pasuje do nich jak pięść do nosa…
SPRZĘT: SportTracks
Rozbudowany dzienniczek treningowy, wykresy tętna, tempa, zmian wysokości – opowiadamy o SportTracks.com, stronie internetowej pomagającej zebrać i usystematyzować informacje o treningu.
KAMIENIE MILOWE: Skarpety
Najpierw były onuce – szmaciane taśmy, którymi sportowcy owijali stopy, później białe frotte, w końcu pojawiły się pięciopalczaste ciekawostki, modele wodoodporne, do łask wróciła też wełna. Opowiadamy o historii biegowych skarpet.
TRENING UMYSŁU: Emocje
Z udziałem w zawodach na rozmaitych dystansach wiąże się cały wachlarz emocji – tych korzystnych i nie. Jak radzić sobie z przedstartową gorączką albo apatią? Jak wprowadzić się w stan gotowości bojowej?
OBIEŻYŚWIAT: Sewilla
Sewilla – dawny główny port przeładunkowy towarów sprowadzanych z Nowego Świata, tu w trzy lata po śmierci spoczął Krzysztof Kolumb. W połowie lutego można po ulicach tego miasta przebiec maraton, przyjemną, płaską trasą.
SPRZĘT: Timex Global Trainer
Poddajemy ciężkiej próbie najnowszy zegarek Timex Global Trainer z pulsometrem i GPS.
AKADEMIA BIEGANIA: 1908 i 1948 w Londynie
W 2012 r. ulice Londynu staną się areną olimpijskiego maratonu. Sięgamy do historii igrzysk rozgrywanych w stolicy Brytyjczyków – do roku 1908 i 1948, śledzimy przebieg maratońskich tras i niektórych wydarzeń.
TRENING: Badania wydolnościowe
O VO2max i progu mleczanowym pisaliśmy przy różnych okazjach. Skąd jednak prosty biegacz ma wiedzieć, jakie wartości osiągają u niego te wskaźniki? Zaprowadziliśmy naszego królika doświadczalnego na badania wydolnościowe, żeby pokazać wam ich przebieg i objaśnić, co możecie z nich wyciągnąć dla siebie.
SPRZĘT: Buty szosowe
Testujemy buty treningowe i treningowo-startowe przeznaczone do twardych betonowych i asfaltowych nawierzchni.
TRENING: Na stadionie
Tartanowa bieżnia stadionu lekkoatletycznego jest przez amatorów niedoceniana. A tymczasem to doskonałe miejsce na interwały, rytmy – treningi poprawiające szybkość i wytrzymałość. Opowiadamy o zaletach stadionu i dajemy kilka wskazówek, jak na nim trenować.
WYPRAWA: Tough Guy
Rażące prądem druty, okrutnie zimna woda, błoto, omdlenia i wielka satysfakcja. Zawodnik brytyjskiego biegu Tough Guy po starcie zastanawia się, po co to robi, a za metą myśli już o następnej edycji. O zawodach opowiada Mirosław Kopiński, organizator polskiego Biegu Szlakiem Wygasłych Wulkanów.
WYWIAD: Adam Kszczot i Marcin Lewandowski
Mistrzowie Europy na 800 opowiadają o taktyce, przyjaźni, życiu poza bieganiem.
ŻYCIÓWKA:
Wojtek Staszewski przepytuje Michała Skwiruta, założyciela Klubu Biegowego w Metrze Warszawskim. Ich klubowe koszulki można zobaczyć na każdym maratonie w stolicy i wielu innych biegach.