fbpx

Czytelnia > Archiwum Magazynu Bieganie > Czytelnia

Bieganie wrzesień 2011

Triathlon to nowa sportowa moda czy kolejny krok rozwoju dla biegacza? Jak wyglądają porządnie zużyte inov-8 x-talon 212, rozmowa z Yaredem Shegumo, kuchnia ukraińska i kolejny odcinek cyklu „Misja maraton”. Te i inne tematy znajdziecie w numerze wrześniowym z 2011 roku.

TEMAT NUMERU: Popyt na żelazo
Z roku na rok liczba osób chcących zmierzyć się z triathlonem rośnie – i to bardzo szybko. Czy to nowa sportowa moda, czy po prostu kolejny krok w poszukiwaniu wyzwań? Ile pracy trzeba włożyć, by móc wystartować w triathlonie? Ile pieniędzy trzeba zainwestować w sprzęt i treningi? Przed kim stoją jakie trudności i kto ma łatwiej – biegacz, kolarz czy pływak?

Przeczytaj artykuły z numeru wrzesień 2011 on-line.

NIEZBĘDNIK

Przegląd rynkowych nowości wśród bluz, terenowa PUMA i wsparcie dla małego i dużego biustu.

ROZMOWA: YARED SHEGUMO

Pochodzi z Etiopii, do nas przyjechał mając 16 lat. Pozostał jako uchodźca, i odwdzięczył się Polsce rekordem na 3000 metrów w hali. Jak wielu Polaków – wyjechał do Anglii szukać pracy. Ale wrócił i zamierza podbić biegi uliczne.

DIETA: KUCHNIA ZZA BUGA

Jakie danie najbardziej kojarzy się z Ukrainą? Barszcz! Czerwony od buraków, pełen warzyw – lekka, wartościowa zupa. Do gotowania zaprosiliśmy biegaczkę–amatorkę z Ukrainy.

TRENING: MISJA MARATON

Ostatnie ważne decyzje. Wiesz już, co zjesz? Na jaki czas pobiegniesz i jakie to tempo? Małgorzata Sobańska i Piotr Mańkowski podpowiadają debiutantowi, jak przygotować się do startu

RAPORT KORONERA

Biegi na orientację nie mają litości dla butów. Zobaczcie, jak wyglądają porządnie zajechane inov-8 x-talon 212 – buty stworzone do szybkiego biegania w terenie.

MISTRZOWIE ORIENTACJI

Biegi na orientację nie są dyscypliną łatwą do oglądania – zawodnicy wypadają z krzaków z zawrotną prędkością tylko po to, by zaraz znów w nich zniknąć. Trasa jest objęta tajemnicą, bo „orientalistom” wystarczy tylko jeden rzut oka na mapę, by zapamiętać większość jej szczegółów. Zawodnikowi z ulicy ciężko jest utrzymać ich tempo w krzakach, nawet jeśli nie ma mapy – ma za zadanie tylko się utrzymać…

ROZMOWA: Robert Celiński

Robert opowiada o charakterze mistrzostw świata weteranów, ich klimacie i poziomie rywalizacji.

SPRZĘT: MP3

Lubimy biegać z muzyką w uszach. Odpręża, dodaje mocy. Przetestowaliśmy kilka odtwarzaczy dostępnych na rynku, zwłaszcza te przeznaczone dla sportowców.

FELIETON

Większość z nas, biegaczy–amatorów, zaczytana w otchłaniach internetowych mądrości i planów, wierzy, że trenuje dobrze i mądrze. Ale czy pisanie o nieopisywalnej więzi ciało–umysł nie jest oby współczesnym „tańcem o architekturze”?

TRENING UMYSŁU

Udany występ na zawodach nie zależy tylko od tego, jak dobrze trenowaliśmy nasze ciało przez ostatni okres. Wiele na niekorzyść może zdziałać stres czy złe przygotowanie w dniu startu. Jak psychicznie się do niego przygotować? Jak się wyciszyć, zmotywować, skoncentrować?

SPRZĘT: WKŁADKI DO BUTÓW

Jeśli tylko zdecydujemy się wyjąć z butów oryginalne wkładki i poeksperymentować – opcji na polskim rynku znajdziemy zatrzęsienie. Jedne mają wspomagać amortyzowanie wstrząsów, inne dodawać naszym stopom sprężystości w wybiciu, jeszcze inne mają korygować ustawienie nóg.

TRENING: BEZ PLANU, ALE Z GŁOWĄ

Biegacz w miarę swego rozwoju, nabieganych kilometrów i lat treningu przechodzi przez kolejne fazy – między innymi przez fazę zachwytu gotowymi planami treningowymi, dostępnymi w internecie. Nadchodzi jednak również czas, gdy zaczynamy kombinować i dostosowywać trening do siebie.

DIETA: Co zakwasza a co odkwasza organizm?

Gdybyś miał obstawiać, jakie działanie ma sok cytrynowy – powiedziałbyś, że zakwaszające czy alkalizujące? Jednym z naszych problemów jest zakwaszenie organizmu po ciężkim treningu – może ono wzrastać lub spadać po spożyciu określonych produktów.

Obieżyświat: Maraton Gór Stołowych

Kręte, wąskie ścieżki, ginące niekiedy w labiryncie skał – trasa Maratonu Gór Stołowych zawsze jest trochę tajemnicza, zawsze zaskakuje. Jest trudna, obfituje w strome podbiegi i zbiegi, a na koniec pojawiają się schody…

WIELKIE POJEDYNKI

Kim jest człowiek, który po raz pierwszy przełamał barierę godziny w półmaratonie? Ten, który wygrał 100. maraton w Bostonie? Moses Tanui – jeden z najwybitniejszych kenijskich długodystansowców. Jego droga skrzyżowała się z drogą Hailego Gebrselassie w Stuttgarcie w 1993 roku – ten kontrowersyjny bieg by ł początkiem kariery młodego Etiopczyka.

POLSKA W BIEGU

Rozmowa z Krzysztofem Pietrzykiem – który zyskał rozgłos dzięki zachowaniu fair play w Łodzi, relacje z triathlonu w Górznie i Rawie Mazowieckiej, opowieśćo Biegu Szlakiem Wygasłych Wulkanów.

SKRZYNIA BIEGÓW

ŻYCIÓWKA: TADEUSZ RUTA

Ma na koncie ponad 50 maratonów i 52 biegi ultra. Zaczął biegać, gdy miał 50 lat. W domu jest nieformalny zakaz rozmów o bieganiu, dla jego żony tych wyjazdów jest po prostu za dużo.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Bieg Konstytucji 3 Maja coraz bliżej! Już w sobotę tysiące biegaczy wspólnie uczci jedno z najważniejszych świąt państwowych, biorąc udział w pierwszej tegorocznej odsłonie Warszawskiej Triady Biegowej. W tym roku limit uczestników został zwiększony do […]

33. Bieg Konstytucji 3 Maja: Czas na sportowe święto w sercu stolicy!

Mistrzostwa Polski, maraton w Londynie, Adizero: Road to Records – ostatni weekend obfitował w ciekawe wydarzenia biegowe. Dla tych, którzy chcą być na bieżąco, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie wydarzeń z ostatnich dni. Adizero: Road to Records […]

Rekordy Polski, świata i Guinessa – co to był za weekend!

W tym roku obchodzimy 1000-lecie koronacji pierwszego króla Polski. W obchody tej rocznicy (milenicy?) włączyli się także organizatorzy imprez biegowych. Jednym z projektów organizowanych z tej okazji jest cykl Stolice Milenium. Czym jest, na czym […]

Stolice Milenium – okazja na to trofeum zdarza się raz na 1000 lat. Dosłownie!

Jak zacząć biegać?

Ciepła, wiosenna pogoda, która towarzyszy nam w ostatnich dniach sprawia, że wiele osób nabiera ochoty na aktywność fizyczną. Szybko jednak natrafiają na wątpliwości i pytania – Jak zacząć biegać? Jak powinny wyglądać biegowe początki? Jak […]

Jak zacząć biegać? Plan dla początkujących biegaczy

Bernard Kiprotich Too z Kenii zwycięzcą PKO Gdynia Półmaratonu. Pokonał trasę w czasie 1:03:54. Wśród kobiet najszybsza była jego rodaczka – Valentine Jebet, która potrzebowała 1:10:24 na dotarcie do mety. Pierwszym Polakiem, który przekroczył linię […]

Rekord Polski M45 wśród mężczyzn i debiut w półmaratonie Mistrzyni Europy. Podium należało jednak do Kenijczyków – PKO Gdynia Półmaraton za nami!

5 tysięcy osób pobiegnie w biegu głównym. W PKO Gdynia 5K oraz biegach dziecięcych Frugo Kids Run ponad tysiąc. W trakcie biegowego weekendu będzie śniadanie dla zawodników i rywalizacja rodziców z wózkami. Podczas konferencji prasowej […]

Gdynia czeka na biegaczy. PKO Gdynia Półmaraton startuje już w ten weekend!

Fundacja „Maraton Warszawski” kontynuuje współpracę z Nationale-Nederlanden. Już 28 września 2025 roku Warszawa po raz kolejny stanie się areną wielkich sportowych emocji, społecznego zaangażowania i promocji zdrowego stylu życia. 47. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski zapowiada się […]

Zwiększona pula miejsc i sponsor tytularny 47. Maratonu Warszawskiego!

Zapraszamy do obejrzenia oficjalnego wideoreportażu z TAURON 22. Cracovia Maratonu, który odbył się 6 kwietnia 2025 roku oraz zorganizowanych dzień wcześniej: OSHEE Biegu Nocnego na 10 km, 18. Mini Cracovia Maratonu im. Piotra Gładkiego o […]

TAURON 22. Cracovia Maraton i wydarzenia towarzyszące – oficjalne wideo

Wygraj pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata!
Weź udział