Wydarzenia > Aktualności > Bez kategorii > Wydarzenia > Nadchodzące imprezy > Slider > Wydarzenia > Wydarzenia > Zapowiedzi imprez
45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski stawia na Europejczyków. Małe mistrzostwa starego kontynentu w stolicy
Małe mistrzostwa Europy – to określenie, które idealnie pasuje do rywalizacji, jaka toczyć się będzie na trasie 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego w ramach nowej formuły TEAM UP! Europe. W elicie biegu tym razem najważniejsze są nie tyle pojedyncze nazwiska, co całe składy zgłoszonych ekip. To zupełnie nowa jakość w biegach maratońskich na świecie.
Tegoroczna edycja Maratonu Warszawskiego wnosi powiew świeżości do sportowej rywalizacji maratońskiej. Równie ważne, a być może nawet ważniejsze od indywidualnego wyniku najszybszych stają się bowiem wyniki poszczególnych drużyn, które zmierzą się ze sobą w nowej formule TEAM UP! Europe. Zespoły składające się z 3 lub 4 osób, w których musi znaleźć się minimum 1 kobieta i minimum 1 mężczyzna powalczą o nagrody o łącznej puli 60 tysięcy euro. TEAM UP! Europe to zupełnie nowy wymiar biegowej rywalizacji w biegach ulicznych.
Rywalizacja drużynowa pomyślana od nowa
Dotychczas najpopularniejszą formułą rywalizacji drużynowej w maratonie na świecie był japoński Ekiden. Ta formuła rywalizacji cieszy się dużą popularnością także w Polsce, o czym świadczy zainteresowanie, jakie towarzyszy chociażby kolejnym edycjom warszawskiego Ekidenu, organizowanego przez Fundację Maraton Warszawski.
Sztafety maratońskie to jednak zupełnie inny rodzaj biegu, ponieważ polega na rozłożeniu dystansu maratonu na części i pokonanie krótszych odcinków przez członków sztafety. Nowością wprowadzoną w ramach formuły TEAM UP! jest to, że każdy zawodnik musi zmierzyć się indywidualnie z królewskim dystansem, mając z tyłu głowy fakt, że biegnie nie tylko po swój wynik, ale przede wszystkim wynik drużyny. Ponieważ maraton to dystans, który rządzi się swoimi prawami i bywa mocno nieprzewidywalny, taka rywalizacja powinna dostarczyć kibicom wielu emocji.
Zasady rywalizacji TEAM UP! Europe
TEAM UP! Europe pod względem zasad przypominać może nieco klasyfikację drużynową, z jaką mamy do czynienia podczas biegów maratońskich rozgrywanych na imprezach rangi mistrzowskiej. Tam również do końcowego rezultatu zespołu wliczają się 3 najlepsze indywidualne wyniki przedstawicieli danej drużyny. Główną różnicą, którą wprowadza TEAM UP! Europe jest fakt, że drużyny muszą mieć w swoich składach przedstawicieli obu płci oraz że ich składy mogą być międzynarodowe.
To jednak nie wszystko. W TEAM UP! Europe liczy się nie tyle sam suchy wynik czasowy, to jego ekwiwalent punktowy przeliczony według specjalnych tabel. Tabele są przygotowane oddzielnie dla kobiet i oddzielnie dla mężczyzn. Oznacza to, że czas na poziomie np. 2 godzin i 30 minut osiągnięty przez kobietę będzie w rezultacie drużyny bardziej wartościowy niż taki sam czas osiągnięty przez mężczyznę. Dzięki temu np. zespół z 2 kobietami i 1 mężczyzną w składzie rywalizuje na równych zasadach z drużyną, w której skład wchodzą 2 mężczyźni i 1 kobieta.
Do rywalizacji w TEAM UP! Europe zgłaszać się mogły 3 lub 4-osobowe drużyny. Do wyniku ekipy wliczane są 3 najlepsze wyniki punktowe, ale w końcowej klasyfikacji uwzględnione mogą być także zespoły, w przypadku których jedynie 2 osoby ukończyły rywalizację. W pierwszej edycji tej formuły przewidziano miejsce dla 5 drużyn w ramach TEAM UP! Europe. Na analogicznych zasadach będzie prowadzona również rywalizacja TEAM UP! Everyone, skierowana do amatorów. Co istotne, drużyna, która osiągnie najlepszy wynik punktowy w TEAM UP! Everyone weźmie udział w podziale nagród w ramach TEAM UP! Europe. Teoretycznie amatorzy mogą zatem powalczyć z zawodowcami o miejsce lepsze niż 6. w końcowej rywalizacji.
Drużyny TEAM UP! Europe, czyli elita 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego
TEAM UP! Europe to nie tylko małe mistrzostwa Europy, ale także miejsce dla najmocniejszych biegaczek i biegaczy 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego. To właśnie w składach drużyn TEAM UP! Europe należy szukać potencjalnych indywidualnych zwycięzców biegu. Do rywalizacji przystąpią następujące drużyny:
BELGIA
Enzo Noel 02:26.38
Yohan Zaradzki 02:21.53
Hanna Vandenbussche 02:34.44
CONTINENTAL
Dan Nash (Wlk, Brytania) 02:15.34
Artur Olejarz (Polska) (jako pacemaker) 02:31.52
Ewa Jagielska (Polska) 02:35.46
Benedetta Coliva (Włochy) 02:35.43
SZWAJCARIA
Elias Gemperli 02:21.50
David Keller 02:21.49
Alemitu Clerc-Bekele 02:34.58
Rahel Meili 02:48.24
UKRAINA
Mykola Mevsha 2:17.49
Vitaliy Shafar 02:11.52
Maryna Nemchenko 2:35.31
Olha Nyzhnyk 2:27.58
WĘGRY
Levente Szemerei 02:16.35
Péter Jenkei 02:17.42
Katalin Kovács-Garami 02:40.16
Zsófia Erdélyi 02:40.57
W przypadku kobiet najmocniejszą życiówką w stawce, wynikiem 2:27:58 (o 37 s lepszy niż rekord imprezy) legitymuje się Ukrainka Olga Niżnik (wcześniej Skrypak). Jest jedyną biegaczką w stawce, która biegała dystans maratoński w czasie poniżej 2,5 godziny. Jednak o zwycięstwo powalczyć może też zaledwie 22-letnia Włoszka Benedetta Coliva, która ma na koncie wygrany maraton w Pizie z czasem 2:35:43. Atak na lepszy wynik zapowiada również Polka Ewa Jagielska. Jej celem w ramach 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego jest czas poniżej 2:34:00, czyli poprawa rekordu Polski w kategorii w 40, należącego od niemal ćwierćwiecza do Renaty Kokowskiej. Niejednokrotnie w poprzednich edycjach imprezy czas poniżej 2:34:00 dawał nawet zwycięstwo.
Wśród kobiet mocne mogą być również druga z Ukrainek – Marina Niemczenko (rekord życiowy 2:35:31), Belgijka Hannah Vandenbussche (życiówka 2:34:44) a kto wie, na co stać Szwajcarkę Alemitu Clerc-Bekele, która również biegała w swojej karierze poniżej 2:35. Walka o podium w biegu kobiet zapowiada się bardzo emocjonująco.
W przypadku biegu mężczyzn na podstawie suchych liczb i rekordów życiowych murowanym faworytem do wygranej powinien być Ukrainiec Vitalij Szafar, który jako jedyny w stawce biegał królewski dystans poniżej 2:12. Ma zresztą również na koncie zwycięstwo w Maratonie Warszawskim, a nawet rekord imprezy z czasem 2:12:29. Wszystko to działo się jednak w 2006 roku. Pytanie, czy po tylu latach, wciąż będący w świetnej formie biegacz, będzie w stanie powtórzyć sukces sprzed lat.
Pozostali biegacze, którzy mogą walczyć o podium, czy też zwycięstwo, to Brytyjczyk Dan Nash (r. ż. 2:15:34), Węgrzy Levente Szemerei (r. ż. 2:16:35) i Peter Jenkei (r. ż. 2:17:42) oraz drugi z Ukraińców – Mykola Mevsha (r. ż. 2:17:49). Zestawiając te nazwiska ze składami poszczególnych drużyn w rywalizacji TEAM UP! Europe, wydaje się, że największe szanse na zwycięstwo ma ekipa Ukrainy. Jednak pamiętajmy, że mamy do czynienia z maratonem, więc należy oczekiwać niespodzianek. Wszystkiego dowiemy się w niedzielę 24 września, kiedy poznamy nie tylko indywidualnych zwycięzców 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego, ale również najlepsze zespoły w ramach rywalizacji TEAM UP! Europe.
Relację LIVE minuta po minucie z 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego będziecie mogli śledzić na naszej stronie oraz naszych kanałach na Facebooku czy Instagramie. Dzięki temu możecie być z nami na maratonie bez wychodzenia z domu!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.