fbpx

Polecane > Promocje > Slider > Trening > Teoria treningu > Trening

Jak optymalnie przygotować się do sprawdzianu formy w Pucharze Maratonu?

Chociaż wraz z ogólną poprawą sytuacji pandemicznej w naszym kraju, doszło do zmian w zakresie obostrzeń, wciąż jeszcze imprezy biegowe nie mogą ruszyć na 100%. Alternatywą są cały czas biegi wirtualne. To bardzo dobry pomysł na sprawdzian naszej formy, a także możliwość skonfrontowania się z innymi biegaczami. Taką możliwość daje Puchar Maratonu Warszawskiego. Jak zaplanować i zmotywować się do tego rodzaju startu?

Biegi wirtualne polegają najczęściej na samodzielnej rejestracji czasu i odcinka biegu przez danego biegacza przy pomocy urządzeń pomiarowych. W grę wchodzą tutaj zarówno pomiary sportowymi zegarkami wyposażonymi w GPS, smartwatchami czy też poprzez dedykowane aplikacje na telefon.

Tekst ten jest częścią cyklu “Trenuję do Maratonu Warszawskiego”, którego celem jest przygotowanie Cię do startu w 43. Maratonie Warszawskim. W ramach akcji dostępne są plany treningowe oraz starty kontrolne w Pucharze Maratonu. Dowiedz się więcej

W tym roku w wirtualnej formie reaktywowany został np. Puchar Maratonu i stanowi ważną część akcji “Trenuję do Maratonu Warszawskiego”, którego 43. edycja odbędzie się 26 września. Już w ten weekend odbędzie się 2. bieg z cyklu. Tym razem uczestnicy mają do pokonania dystans 10 km. Jak znaleźć w sobie motywację do tego typu biegów?

Element rywalizacji

Bieg wirtualny z założenia jest wysiłkiem indywidualnym. Jednak nawet to nie pozbawia całej zabawy elementu rywalizacji. Organizatorzy biegów wirtualnych prowadzą klasyfikacje, zbierają czasy, jakie osiągają poszczególni biegacze, co pozwala nam poczuć pewien dreszczyk emocji.

Ów element rywalizacji jest o tyle istotny, że wiedząc iż podczas biegu walczymy o pozycję naszego nazwiska w tabeli wyników, jesteśmy w stanie dać z siebie więcej niż nawet podczas mocnego treningu. W trakcie biegu możemy wizualizować sobie rywali, którzy są tuż przed nami i których tempo chcemy utrzymać, by na końcowych fragmentach biegu przyspieszyć i powalczyć o jeszcze lepszy czas lub pozycję.

Aby dodatkowo poczuć emocje związane w rywalizacją, możemy porozmawiać o tym z naszymi biegowymi znajomymi, którzy również biorą udział w tego typu inicjatywach. Warto także odwiedzić profile imprez czy organizatorów w mediach społecznościowych, gdzie inni zawodnicy też mogą “nakręcać się” wzajemnie do większego wysiłku. Nic bowiem nie działa na sportowca lepiej niż możliwość rywalizacji.

Stwórz atmosferę

Start w imprezie biegowej wiąże cię bardzo często z całym ceremoniałem, który towarzyszy temu przedsięwzięciu. Wszystkie te elementy warto odtwarzać podczas biegu wirtualnego, by poczuć atmosferę startu. Zadbajmy wcześniej o odpowiedni sen i dietę. Przygotujmy sobie strój i buty startowe. Możemy przypiąć także numer startowy, by jeszcze bardziej wczuć się w klimat wirtualnej rywalizacji.

Koszulka pamiątkowa New Balance Pucharu Maratonu

Co więcej, cały bieg możemy rozegrać tak, jakbyśmy startowali w standardowych zawodach. Wykonajmy rozgrzewkę, przebieżki, ustawmy się na wyznaczonej przez siebie linii startu. Przed uruchomieniem stopera weźmy kilka głębszych oddechów, tak jakbyśmy oczekiwali na wystrzał startera. Te wszystkie małe elementy pomogą nam stworzyć atmosferę zawodów.

Zaplanuj trasę i taktykę

Jeżeli mamy w planach start w wirtualnym biegu i zależy nam na wyniku, powinniśmy wcześniej zaplanować odpowiednią trasę. Najlepiej wybrać płaski, dość szybki odcinek ze sprzyjającą nawierzchnią. Jeżeli w naszej okolicy był rozgrywany jakiś bieg, możemy wykorzystać fragmenty trasy. Ba, aby jeszcze lepiej wczuć się w całą otoczkę, można wybrać się np. na stadion lekkoatletyczny (choć tu trzeba pamiętać, że urządzenia pomiarowe mogą dokonywać sporych przekłamań podczas kręcenia kółek na tartanie).

Oprócz właściwej trasy, w imprezach biegowych duża rolę gra odpowiednia taktyka. Bieg wirtualny jest doskonałą okazją do tego, by ćwiczyć dyscyplinę taktyczną. Starajmy się odpowiednio rozłożyć siły, a w końcowych fragmentach przyspieszajmy za wszelką cenę. To pozwoli nam nie tylko osiągnąć lepszy czas w obecnej wirtualnej rywalizacji, ale także lepiej przygotować się do biegów tradycyjnych, jak choćby wrześniowy Maraton Warszawski.

Eksperymentuj!

Bieg wirtualny warto potraktować jako dobry poligon doświadczalny. Przy tej okazji możemy wypróbować różne elementy, np. różnorodne podejścia taktyczne. To także dobra okazja do tego, by podjąć ryzyko, którego obawiamy się w biegach tradycyjnych. Możemy np. spróbować przebiec zadany dystans w narastającym tempie albo równo, mocno od samego początku, a nawet sprawdzić, jak czujemy się w taktyce positive split.

Myśląc o biegach wirtualnych jako o okazjach do przećwiczenia startu w zawodach, powinniśmy być w stanie dać z siebie więcej. Prawdopodobnie także, z większą ochotą przystąpimy do takiego biegu, chcąc przetestować samych siebie. A jeżeli nie jest to naszym celem, to przecież biegi wirtualne także mają w sobie elementy zabawy. I choćby dlatego warto brać w nich udział!

mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Plan Przygoda zaczyna się teraz, zwłaszcza z nowym modelem od fińskiej marki Suunto. Właśnie zadebiutował Suunto 5 Peak, czyli lekki i wytrzymały multisportowy zegarek z GPS, z którym jeszcze łatwiej można osiągać wyznaczone cele. Nowy, […]

Premiera nowego modelu zegarka Suunto 5 Peak

adidas podsumowuje miniony rok, który był jednym z najbardziej wyjątkowych sezonów w historii w rywalizacji elity biegów ulicznych, a dla twórców kolekcji adidas ADIZERO okazją do świętowania najbardziej udanego sezonu w historii. W tym okresie […]

adidas Running wspomina rekordowy dla kolekcji adidas ADIZERO rok 2021

Ile tak naprawdę trzeba biegać, aby dobrze przygotować się do półmaratonu? Eksperci Magazynu Bieganie: Marcin Nagórek i Jakub Karasek, poruszyli ten istotny temat w ramach akcji “Trenuję do 16. Półmaratonu Warszawskiego”. Zapraszamy do obejrzenia:

Jak często i ile biegać? [VIDEO]

Przebieżki i podbiegi to jedne z podstawowych środków treningowych w arsenale każdego biegacza. Z powodzeniem mogą wykonywać je nie tylko zaawansowani, ale także osoby zupełnie początkujące. Czym dokładnie są i kiedy w trakcie treningu powinniśmy […]

Przebieżki i podbiegi w planie treningowym – jak realizować?

Sprawdź jak wypadł w naszych testach komplet odzieży Nessi Sportswear! To polska marka, która od początku swojego istnienia wyróżnia się niebanalnym wzornictwem, odważnymi kolorami oraz wysoką jakością. Oto produkty, które znajdziecie w naszej recenzji: Bluza […]

Recenzja video odzieży zimowej Nessi Sportswear

Wielka sensacja w USA – 37-letnia Keira D’Amato, łącząca sport z pracą oraz wychowaniem dwójki dzieci, bije w Houston rekord Ameryki w maratonie, osiągając znakomity czas 2:19:12. Bez obozów sportowych, wyjazdów w góry, pokazując cały swój trening w aplikacji Strava.

37-letnia amatorka bije rekord USA w maratonie wynikiem 2:19:12

Maraton i Półmaraton w Poznaniu to dwie imprezy, które najbardziej w Polsce zasłużyły się idei czystego sportu. Konsekwentnie prowadzone badania antydopingowe skutkują kolejnymi dyskwalifikacjami. Na dopingu wpadła właśnie zwyciężczyni ostatniej edycji półmaratonu – Kenijka Tabitha Gicha.

W Poznaniu znowu łapią na dopingu! Zwyciężczyni półmaratonu zdyskwalifikowana

Przed kontuzją, w trakcie i po kontuzji – tak nieco żartobliwie można określić cykl życia niektórych biegaczy. Czarny to humor, śmiech przez łzy. Ciągłe urazy skutecznie rozbijają nawet najlepiej skonstruowany i solidnie realizowany trening, który […]

Dieta a kontuzje. Co jeść, by biegać zdrowo?