fbpx

Polecane > Promocje > Slider > Trening > Teoria treningu > Trening

Jak optymalnie przygotować się do sprawdzianu formy w Pucharze Maratonu?

Chociaż wraz z ogólną poprawą sytuacji pandemicznej w naszym kraju, doszło do zmian w zakresie obostrzeń, wciąż jeszcze imprezy biegowe nie mogą ruszyć na 100%. Alternatywą są cały czas biegi wirtualne. To bardzo dobry pomysł na sprawdzian naszej formy, a także możliwość skonfrontowania się z innymi biegaczami. Taką możliwość daje Puchar Maratonu Warszawskiego. Jak zaplanować i zmotywować się do tego rodzaju startu?

Biegi wirtualne polegają najczęściej na samodzielnej rejestracji czasu i odcinka biegu przez danego biegacza przy pomocy urządzeń pomiarowych. W grę wchodzą tutaj zarówno pomiary sportowymi zegarkami wyposażonymi w GPS, smartwatchami czy też poprzez dedykowane aplikacje na telefon.

Tekst ten jest częścią cyklu “Trenuję do Maratonu Warszawskiego”, którego celem jest przygotowanie Cię do startu w 43. Maratonie Warszawskim. W ramach akcji dostępne są plany treningowe oraz starty kontrolne w Pucharze Maratonu. Dowiedz się więcej

W tym roku w wirtualnej formie reaktywowany został np. Puchar Maratonu i stanowi ważną część akcji “Trenuję do Maratonu Warszawskiego”, którego 43. edycja odbędzie się 26 września. Już w ten weekend odbędzie się 2. bieg z cyklu. Tym razem uczestnicy mają do pokonania dystans 10 km. Jak znaleźć w sobie motywację do tego typu biegów?

Element rywalizacji

Bieg wirtualny z założenia jest wysiłkiem indywidualnym. Jednak nawet to nie pozbawia całej zabawy elementu rywalizacji. Organizatorzy biegów wirtualnych prowadzą klasyfikacje, zbierają czasy, jakie osiągają poszczególni biegacze, co pozwala nam poczuć pewien dreszczyk emocji.

Ów element rywalizacji jest o tyle istotny, że wiedząc iż podczas biegu walczymy o pozycję naszego nazwiska w tabeli wyników, jesteśmy w stanie dać z siebie więcej niż nawet podczas mocnego treningu. W trakcie biegu możemy wizualizować sobie rywali, którzy są tuż przed nami i których tempo chcemy utrzymać, by na końcowych fragmentach biegu przyspieszyć i powalczyć o jeszcze lepszy czas lub pozycję.

Aby dodatkowo poczuć emocje związane w rywalizacją, możemy porozmawiać o tym z naszymi biegowymi znajomymi, którzy również biorą udział w tego typu inicjatywach. Warto także odwiedzić profile imprez czy organizatorów w mediach społecznościowych, gdzie inni zawodnicy też mogą “nakręcać się” wzajemnie do większego wysiłku. Nic bowiem nie działa na sportowca lepiej niż możliwość rywalizacji.

Stwórz atmosferę

Start w imprezie biegowej wiąże cię bardzo często z całym ceremoniałem, który towarzyszy temu przedsięwzięciu. Wszystkie te elementy warto odtwarzać podczas biegu wirtualnego, by poczuć atmosferę startu. Zadbajmy wcześniej o odpowiedni sen i dietę. Przygotujmy sobie strój i buty startowe. Możemy przypiąć także numer startowy, by jeszcze bardziej wczuć się w klimat wirtualnej rywalizacji.

Koszulka pamiątkowa New Balance Pucharu Maratonu

Co więcej, cały bieg możemy rozegrać tak, jakbyśmy startowali w standardowych zawodach. Wykonajmy rozgrzewkę, przebieżki, ustawmy się na wyznaczonej przez siebie linii startu. Przed uruchomieniem stopera weźmy kilka głębszych oddechów, tak jakbyśmy oczekiwali na wystrzał startera. Te wszystkie małe elementy pomogą nam stworzyć atmosferę zawodów.

Zaplanuj trasę i taktykę

Jeżeli mamy w planach start w wirtualnym biegu i zależy nam na wyniku, powinniśmy wcześniej zaplanować odpowiednią trasę. Najlepiej wybrać płaski, dość szybki odcinek ze sprzyjającą nawierzchnią. Jeżeli w naszej okolicy był rozgrywany jakiś bieg, możemy wykorzystać fragmenty trasy. Ba, aby jeszcze lepiej wczuć się w całą otoczkę, można wybrać się np. na stadion lekkoatletyczny (choć tu trzeba pamiętać, że urządzenia pomiarowe mogą dokonywać sporych przekłamań podczas kręcenia kółek na tartanie).

Oprócz właściwej trasy, w imprezach biegowych duża rolę gra odpowiednia taktyka. Bieg wirtualny jest doskonałą okazją do tego, by ćwiczyć dyscyplinę taktyczną. Starajmy się odpowiednio rozłożyć siły, a w końcowych fragmentach przyspieszajmy za wszelką cenę. To pozwoli nam nie tylko osiągnąć lepszy czas w obecnej wirtualnej rywalizacji, ale także lepiej przygotować się do biegów tradycyjnych, jak choćby wrześniowy Maraton Warszawski.

Eksperymentuj!

Bieg wirtualny warto potraktować jako dobry poligon doświadczalny. Przy tej okazji możemy wypróbować różne elementy, np. różnorodne podejścia taktyczne. To także dobra okazja do tego, by podjąć ryzyko, którego obawiamy się w biegach tradycyjnych. Możemy np. spróbować przebiec zadany dystans w narastającym tempie albo równo, mocno od samego początku, a nawet sprawdzić, jak czujemy się w taktyce positive split.

Myśląc o biegach wirtualnych jako o okazjach do przećwiczenia startu w zawodach, powinniśmy być w stanie dać z siebie więcej. Prawdopodobnie także, z większą ochotą przystąpimy do takiego biegu, chcąc przetestować samych siebie. A jeżeli nie jest to naszym celem, to przecież biegi wirtualne także mają w sobie elementy zabawy. I choćby dlatego warto brać w nich udział!

mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Śniadanie mistrzów? Oczywiście bułeczki z dżemem lub miodem. Najlepiej, jeśli są jeszcze ciepłe i chrupiące. A gdyby tak zrobić je samodzielnie w domu? Za chwilę przekonasz się, że to wcale nie jest takie trudne. Co […]

Kuchnia biegacza: domowe bułeczki z konfiturą [PRZEPIS]

Nowe buty do biegania z karbonowymi płytkami zmieniły oblicze biegów ulicznych. Mimo wprowadzenia limitów grubości podeszwy producenci nadal przedstawiają coraz lepsze modele, dopracowując detale nowych technologii. adidas przedstawił właśnie swój najnowszy karbonowy but – adizero […]

Dziś premiera adidas adizero adios Pro 2! Rozmawialiśmy o nich z rekordzistką świata, Peres Jepchirchir!

MLIGA CROSS RUN nie bez powodu zyskała uznanie wśród fanów biegania. Także tych najmłodszych. Tym razem edycja biegów zawita 26 czerwca do Mińska Mazowieckiego, a dokładniej w lasy otulające Mińsk od południa. To, co łączy […]

MLIGA CROSS RUN wystartuje w Mińsku Mazowieckim!

Dziarski 73-latek Gene Dykes nie zwalnia tempa. I to dosłownie. W ostatni weekend pokonał 50 km w czasie 3:56:43, poprawiając rekord świata w swojej kategorii wiekowej o 19 minut. Już sam fakt, że osoba w […]

Ma 73 lata i właśnie przebiegł 50 km w tempie 4:44/km

To, że robienie ćwiczeń siłowych pomaga osiągać lepsze wyniki w bieganiu, trenerzy odkryli już chyba w czasach, kiedy zawodnicy startowali jeszcze w togach podczas starożytnych igrzysk. Obecnie naukowcy tylko to potwierdzają. Co więcej, okazuje się, […]

Szykujesz się do maratonu? Ćwicz!

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca spożycie 5 porcji warzyw i owoców dziennie, przy czym ich łączna objętość powinna wynosić przynajmniej 400 g. Rodzime zalecenia Instytutu Żywności i Żywienia mówią nawet o łącznie 7 porcjach warzyw […]

Jedna na porcja, czyli ile? Zaglądamy do warzywno-owocowej miski biegacza

Holenderka Sifan Hassan bije rekord świata kobiet na dystansie 10 000 metrów. Czas 29:06,82 to marzenie wielu męskich biegaczy. Jak szybko mogą jeszcze pobiec kobiety i skąd ten wynik?

Rekord świata Holenderki na 10 000 metrów. Biega szybciej niż mężczyźni.

Cybex Zeno

RE-WO-LU-CJA! To pierwsze słowo, jakie przyszło mi na myśl, kiedy zobaczyłem wózek do biegania Cybex Zeno. Zaraz za tym nadeszła refleksja, że to nie ma prawa się udać. Czy po testach zmieniłem zdanie? Bieganie z […]

Cybex Zeno – bieganie z wózkiem zdefiniowane na nowo!