fbpx
STRASSE DES 17 JUNI, BERLIN, GERMANY - 2015/09/27: Eliud Kipchoge celebrates his victory during 42nd Berlin Marathon. (Photo by Simone Kuhlmey/Pacific Press/LightRocket via Getty Images)

Wydarzenia > Aktualności > Czytelnia > Wydarzenia

Najlepsi maratończycy świata, Europy i Polski w 2015

STRASSE DES 17 JUNI, BERLIN, GERMANY - 2015/09/27: Eliud Kipchoge celebrates his victory during 42nd Berlin Marathon. (Photo by Simone Kuhlmey/Pacific Press/LightRocket via Getty Images)

Eliud Kipchoge – najlepszy maratończyk 2015 roku. Fot. Getty Images

Przedstawiamy podsumowanie roku 2015 w światowym maratonie. Kto okazał się najlepszym biegaczem świata i jak na jego tle prezentują się najszybsi Polacy?

Maraton to skomplikowana konkurencja, w której hierarchii nie da się łatwo ułożyć posiłkując samymi tabelami. Składa się na to kilka powodów. Po pierwsze liczba startów pojedynczego zawodnika w ciągu roku jest niewielka. Najczęściej są to tylko dwa biegi. Duży wpływ na wynik mają więc czynniki przypadkowe, np. temperatura. Tym bardziej, że czas trwania wysiłku nasila ich znaczenie, bo o ile w upale można dobrze pobiec 800 metrów, tak maraton – nie bardzo.

Po drugie, część zawodów rozgrywana jest bez zająców i na trudnych trasach. Przykładami mogą być biegi w Nowym Jorku i Bostonie, należące do serii World Marathon Majors, sześciu najbardziej prestiżowych maratonów świata. Najlepszego maratończyka trzeba więc szukać w kombinacji najlepszych wyników i najwyższych miejsc w najbardziej prestiżowych startach.

Pod koniec lutego odbędzie się już pierwszy tegoroczny maraton serii Majors – w Tokio. W zeszłorocznych edycjach mamy następujących zwycięzców:

Tokio – Endeshaw Negesse (Etiopia) – 2:06:00
Boston – Lelisa Desia (Etiopia) – 2:09:17
Londyn – Eliud Kipchoge (Kenia) – 2:04:42
Berlin – Eliud Kipchoge (Kenia) – 2:04:00
Chicago – Dickson Chumba (Kenia) – 2:09:25
Nowy Jork – Stanley Biwott (Kenia) – 2:10:34

W łącznej punktacji serii WMM, która obejmuje dwa lata, zdecydowanie prowadzi Eliud Kipchoge. Na drugim miejscu mamy Lelisę Desisę ex aequo z Dicksonem Chumbą.

Do punktacji Majors zaliczają się także mistrzostwa świata, które odbyły się w zeszłym roku w Pekinie. W tym taktycznym biegu doszło do wielu niespodzianek, m.in. bardzo słabego występu Kenijczyków, w tym byłego rekordzisty świata, Wilsona Kipsanga. Zwycięzcą został solidny maratończyk z życiówką 2:07:47 (czyli na poziomie naszego Henryka Szosta), którego nikt nie typował do tak wysokiego miejsca. Oto jak prezentowała się czołówka mistrzostw świata:

1. Ghirmay Ghebreslassie (Erytrea) – 2:12:28
2. Yemane Tsegay (Etiopia) – 2:13:08
3. Munyo Mutai (Uganda) – 2:13:30
4. Ruggero Pertile (Włochy) – 2:14:23
5. Shumi Dechasa (Bahrajn) – 2:14:36

I wreszcie pozostają tabele wynikowe. Tutaj królem był przodujący w rankingu WMM Kenijczyk Eliud Kipchoge, do którego należą dwa najlepsze wyniki zeszłego roku. A ponieważ równocześnie były to zwycięstwa w dwóch maratonach serii Majors, to właśnie Kipchoge musi zostać uznany za najlepszego maratończyka 2015. Na drugim miejscu tabel mamy byłego rekordzistę świata, Wilsona Kipsanga, drugiego w Londynie, który byłby zdecydowanym kandydatem do drugiego miejsca na świecie, gdyby nie fatalny występ w mistrzostwach świata. Poza nim bardzo ciekawym i mocnym biegaczem jest Etiopczyk Lelisa Desisa, startujący bardzo często. W 2015 zwyciężył w Bostonie, był drugi w Dubaju, trzeci w Nowym Jorku i siódmy w mistrzostwach świata. Chociaż w roku 2014 w bezpośrednim pojedynku w Nowym Jorku przegrał na finiszu z Kipsangiem, w 2015 to raczej on powinien być uważany za drugiego maratończyka świata.

Dalsza kolejność musi być przynajmniej częściowo uznaniowa i na pewno będą to zawodnicy z tabel poniżej.

Najlepsze wyniki maratońskie na świecie w roku 2015:
1. Eliud Kipchoge (Kenia) – 2:04:00 (Berlin) 1. miejsce
2. Eliud Kipchoge (Kenia) – 2:04:42 (Londyn) 1. miejsce
3. Wilson Kipsnag (Kenia) – 2:04:47 (Londyn) 2. miejsce
4. Eliud Kiptanui (Kenia) – 2:05:21 (Berlin) 2. miejsce
5. Lemi Berhanu (Etiopia) – 2:05:28 (Dubaj) 1. miejsce
6. Mark Korir (Kenia) – 2:05:49 (Paryż) 1. miejsce
7. Dennis Kimetto (Kenia) – 2:05:50 (Londyn) 3. miejsce
8. Lelisa Desisa (Etiopia) – 2:05:52 (Dubaj) 2. miejsce
8. Stephen Chebogut (Kenia) – 2:05:52 (Eindhoven) 1. miejsce
10. Deribe Robi (Etiopia) – 2:05:58 (Eindhoven) 2. miejsce

Jak na tym tle prezentują się reprezentanci innych kontynentów niż Afryka oraz Polacy? Liderem tabel europejskich w zeszłym roku został Niemiec Arne Gabius, który we Frankfurcie pobił rekord Niemiec z czasem 2:08:33. W tabelach światowych znalazło się przed nim 72 innych zawodników. Wśród nich najszybszy nie-Afrykanin świata, Japończyk Masato Imai, który w Tokio zajął 7. miejsce z czasem 2:07:39. Henryk Szost miał słabszy sezon i z wynikiem 2:10:11 był najlepszy w Polsce, czwarty w Europie i dopiero 148. na świecie.

Drugim Polakiem sezonu 2015 był Yared Shaegumo – 2:10:47. Trzecim, już z dużą stratą wynikową – Mariusz Giżyński – 2:12:40.

mm
Marcin Nagórek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Under Armour HOVR Machina to jedne z nielicznych na rynku butów biegowych, w których konstrukcji wykorzystano włókno węglowe. Jak sprawuje się najnowszy model amerykańskiego producenta w praktyce? W jakich warunkach radzi sobie najlepiej? I jacy […]

Under Armour HOVR Machina – zaawansowany but, który docenią także początkujący [KONKURS]

Wiele razy na przestrzeni lat działy się rzeczy, które miały znaczący wpływ na imprezy sportowe, a sportowcy nie raz musieli modyfikować swoje plany w związku z panującą akurat sytuacją. Choć dziś mogłoby się zdawać, że […]

Trzęsienie ziemi, pandemia hiszpanki – zobacz, jak w przeszłości sport musiał sobie radzić w obliczu katastrof

Usain Bolt to najszybszy człowiek świata i rekordzista globu na 100 oraz 200 metrów, umięśniona maszyna do biegania. Wombat to sympatyczne, roślinożerne stworzonko, zamieszkujące Australię. Wydawać by się mogło, że wyścig Bolta i Wombata byłby […]

Kto jest szybszy? Usain Bolt czy… to zwierzątko?

Słyszeliście już o Under Armour HOVR Machina? Pierwszy kontakt z nowym modelem butów od amerykańskiego producenta za nami. Czy od razu podbiły nasze serca? Czy jest to but, jakiego świat jeszcze nie widział? Przekonajcie się, jakie pierwsze wrażenie wywarła na nas nowość amerykańskiej marki.

Under Armour HOVR Machina – jak prezentują się na pierwszy rzut oka?

Wszędzie chodzi boso. Biega też. Przede wszystkim parkruny, ale ma na koncie również 4 maratony. Bez obuwia biega przez cały rok, nawet zimą. Po zatrzymaniu krążenia podczas Maratonu Solidarności został uratowany dzięki błyskawicznej reakcji przypadkowej […]

Pan Andrzej ma 71 lat, jest astronomem i… biega boso. Także zimą

Na łamach naszego portalu zdecydowanie dominują tematy skierowane do biegaczy startujących na dłuższych dystansach. Nic zatem dziwnego, że w przypadku tekstów treningowych nie brakuje artykułów na temat budowania wytrzymałości, treningów interwałowych, długich wybiegań, kilometrażu, itp. […]

Sprintem przez okres “ogórkowy”!

Światowa Lekkoatletyka (dawniej Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych IAAF) odznaczyła Cracovia Maraton certyfikatem World Athletics Silver Label, potwierdzając tym samym wysokie standardy organizacyjne i sportowe krakowskiej imprezy. Tegoroczny, 19. Cracovia Maraton odbędzie się już w randze […]

Cracovia Maraton z certyfikatem World Athletics Silver Label Road Races

Nie masz czasu na gotowanie zdrowych posiłków? Mylisz się! Przyrządzenie spaghetti z domowym, pietruszkowym pesto zajmie ci maksymalnie 20 minut. Spaghetti z pesto z natki pietruszki – składniki ½ paczki makaronu Pęczek natki pietruszki Niewielka […]

Spaghetti z pesto z natki pietruszki – pomysł na szybki obiad