fbpx
STRASSE DES 17 JUNI, BERLIN, GERMANY - 2015/09/27: Eliud Kipchoge celebrates his victory during 42nd Berlin Marathon. (Photo by Simone Kuhlmey/Pacific Press/LightRocket via Getty Images)

Wydarzenia > Aktualności > Czytelnia > Wydarzenia

Najlepsi maratończycy świata, Europy i Polski w 2015

STRASSE DES 17 JUNI, BERLIN, GERMANY - 2015/09/27: Eliud Kipchoge celebrates his victory during 42nd Berlin Marathon. (Photo by Simone Kuhlmey/Pacific Press/LightRocket via Getty Images)

Eliud Kipchoge – najlepszy maratończyk 2015 roku. Fot. Getty Images

Przedstawiamy podsumowanie roku 2015 w światowym maratonie. Kto okazał się najlepszym biegaczem świata i jak na jego tle prezentują się najszybsi Polacy?

Maraton to skomplikowana konkurencja, w której hierarchii nie da się łatwo ułożyć posiłkując samymi tabelami. Składa się na to kilka powodów. Po pierwsze liczba startów pojedynczego zawodnika w ciągu roku jest niewielka. Najczęściej są to tylko dwa biegi. Duży wpływ na wynik mają więc czynniki przypadkowe, np. temperatura. Tym bardziej, że czas trwania wysiłku nasila ich znaczenie, bo o ile w upale można dobrze pobiec 800 metrów, tak maraton – nie bardzo.

Po drugie, część zawodów rozgrywana jest bez zająców i na trudnych trasach. Przykładami mogą być biegi w Nowym Jorku i Bostonie, należące do serii World Marathon Majors, sześciu najbardziej prestiżowych maratonów świata. Najlepszego maratończyka trzeba więc szukać w kombinacji najlepszych wyników i najwyższych miejsc w najbardziej prestiżowych startach.

Pod koniec lutego odbędzie się już pierwszy tegoroczny maraton serii Majors – w Tokio. W zeszłorocznych edycjach mamy następujących zwycięzców:

Tokio – Endeshaw Negesse (Etiopia) – 2:06:00
Boston – Lelisa Desia (Etiopia) – 2:09:17
Londyn – Eliud Kipchoge (Kenia) – 2:04:42
Berlin – Eliud Kipchoge (Kenia) – 2:04:00
Chicago – Dickson Chumba (Kenia) – 2:09:25
Nowy Jork – Stanley Biwott (Kenia) – 2:10:34

W łącznej punktacji serii WMM, która obejmuje dwa lata, zdecydowanie prowadzi Eliud Kipchoge. Na drugim miejscu mamy Lelisę Desisę ex aequo z Dicksonem Chumbą.

Do punktacji Majors zaliczają się także mistrzostwa świata, które odbyły się w zeszłym roku w Pekinie. W tym taktycznym biegu doszło do wielu niespodzianek, m.in. bardzo słabego występu Kenijczyków, w tym byłego rekordzisty świata, Wilsona Kipsanga. Zwycięzcą został solidny maratończyk z życiówką 2:07:47 (czyli na poziomie naszego Henryka Szosta), którego nikt nie typował do tak wysokiego miejsca. Oto jak prezentowała się czołówka mistrzostw świata:

1. Ghirmay Ghebreslassie (Erytrea) – 2:12:28
2. Yemane Tsegay (Etiopia) – 2:13:08
3. Munyo Mutai (Uganda) – 2:13:30
4. Ruggero Pertile (Włochy) – 2:14:23
5. Shumi Dechasa (Bahrajn) – 2:14:36

I wreszcie pozostają tabele wynikowe. Tutaj królem był przodujący w rankingu WMM Kenijczyk Eliud Kipchoge, do którego należą dwa najlepsze wyniki zeszłego roku. A ponieważ równocześnie były to zwycięstwa w dwóch maratonach serii Majors, to właśnie Kipchoge musi zostać uznany za najlepszego maratończyka 2015. Na drugim miejscu tabel mamy byłego rekordzistę świata, Wilsona Kipsanga, drugiego w Londynie, który byłby zdecydowanym kandydatem do drugiego miejsca na świecie, gdyby nie fatalny występ w mistrzostwach świata. Poza nim bardzo ciekawym i mocnym biegaczem jest Etiopczyk Lelisa Desisa, startujący bardzo często. W 2015 zwyciężył w Bostonie, był drugi w Dubaju, trzeci w Nowym Jorku i siódmy w mistrzostwach świata. Chociaż w roku 2014 w bezpośrednim pojedynku w Nowym Jorku przegrał na finiszu z Kipsangiem, w 2015 to raczej on powinien być uważany za drugiego maratończyka świata.

Dalsza kolejność musi być przynajmniej częściowo uznaniowa i na pewno będą to zawodnicy z tabel poniżej.

Najlepsze wyniki maratońskie na świecie w roku 2015:
1. Eliud Kipchoge (Kenia) – 2:04:00 (Berlin) 1. miejsce
2. Eliud Kipchoge (Kenia) – 2:04:42 (Londyn) 1. miejsce
3. Wilson Kipsnag (Kenia) – 2:04:47 (Londyn) 2. miejsce
4. Eliud Kiptanui (Kenia) – 2:05:21 (Berlin) 2. miejsce
5. Lemi Berhanu (Etiopia) – 2:05:28 (Dubaj) 1. miejsce
6. Mark Korir (Kenia) – 2:05:49 (Paryż) 1. miejsce
7. Dennis Kimetto (Kenia) – 2:05:50 (Londyn) 3. miejsce
8. Lelisa Desisa (Etiopia) – 2:05:52 (Dubaj) 2. miejsce
8. Stephen Chebogut (Kenia) – 2:05:52 (Eindhoven) 1. miejsce
10. Deribe Robi (Etiopia) – 2:05:58 (Eindhoven) 2. miejsce

Jak na tym tle prezentują się reprezentanci innych kontynentów niż Afryka oraz Polacy? Liderem tabel europejskich w zeszłym roku został Niemiec Arne Gabius, który we Frankfurcie pobił rekord Niemiec z czasem 2:08:33. W tabelach światowych znalazło się przed nim 72 innych zawodników. Wśród nich najszybszy nie-Afrykanin świata, Japończyk Masato Imai, który w Tokio zajął 7. miejsce z czasem 2:07:39. Henryk Szost miał słabszy sezon i z wynikiem 2:10:11 był najlepszy w Polsce, czwarty w Europie i dopiero 148. na świecie.

Drugim Polakiem sezonu 2015 był Yared Shaegumo – 2:10:47. Trzecim, już z dużą stratą wynikową – Mariusz Giżyński – 2:12:40.

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Marcin Nagórek

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Po pięknej nie tylko z powodu pogody majówce czas na kolejny aktywny biegowo weekend. Gdzie odbędą się najważniejsze imprezy tego weekendu? Jakie dystanse, jaki charakter wydarzenia? Przygotowaliśmy krótki przewodnik. Dla każdego coś dobrego Powiedzmy sobie […]

Co, gdzie, kiedy? Najważniejsze imprezy biegowe drugiego weekendu maja

Czym i kim zajmuje się obesitolog i co ma to wspólnego z kardiologią? Jak leczy się chorobę otyłościową? Czy leczenie farmakologiczne szybko przynosi rezultaty? Jak dużą rolę w leczeniu odgrywa psychika? Co ludzie są w […]

A Ty jakie masz relacje z jedzeniem i… z samym sobą? Rozmowa z obesitolożką i kardiolożką Anną Ścibisz

Bieszczady to góry, które znają chyba wszyscy. To tam od ponad 20 lat odbywa się kultowy Bieg Rzeźnika, a ale to nie wszystko. Już w piątek, 10 maja, wystartuje trzecia edycja imprezy, która potrzebowała naprawdę […]

Najpierw jedziesz, a potem wracasz. Bieszczady wzywają! Trzecia edycja UltraBiesa startuje w ten weekend

Już w najbliższy weekend (11-12 maja) odbędzie się 11. PKO Białystok Półmaraton. Jak skrupulatnie obliczyli organizatorzy, dotychczasowe dziesięć edycji półmaratonu ukończyło dokładnie 19 465 biegaczy, a to oznacza, że osoba, która w niedzielę zajmie 535. […]

11. PKO Białystok Półmaraton na mecie powita 20-tysięcznego uczestnika. Ostatnia szansa, aby dołączyć

Stań się częścią spektakularnego biegu — weź udział w rywalizacji na 10 kilometrów rozgrywanej równolegle z 46. Nationale-Nederlanden Maratonem Warszawskim. Impreza startuje w niedzielę 29 września. Zapisy na Nice To Fit You Warszawską Dychę właśnie […]

Ruszyły zapisy na Nice To Fit You Warszawską Dychę! Sprawdź się na dystansie 10 km

Roztocze: wyjątkowa kraina na mapie Polski, przez wielu jeszcze nieodkryta. Pora to zmienić! Zwłaszcza że okazja ku temu zbliża się wielkimi krokami. To rozgrywane już po raz ósmy zawody Ultra Roztocze, które odbędą się w […]

Roztocze poleca się do biegania. Posmakuj go 18 maja!

Bieg SGH to coroczne wydarzenie organizowane przez Samorząd Studentów Szkoły Głównej Handlowej we współpracy z Szkołą Główną Handlową oraz Urzędem Dzielnicy Mokotów. Bieg poprowadzony ulicami Mokotowa odbędzie się 12 maja 2024 roku. To nie tylko […]

Bieg SGH! Największy Studencki Bieg Charytatywny w Polsce już 12 maja!

Pomidory, które przywędrowały do Europy z Ameryki Południowej, nie podbiły z początku serc ludzi, uważano je wręcz za trujące. Określano mianem owocu zepsutego czy zdradliwego i hodowano tylko ze względów estetycznych. Dopiero w XIX wieku odkryto ich potencjał smakowy i odżywczy. Przedstawiamy ich wartości i kilka smakowitych przepisów.

Pomidory – wartości odżywcze i przepisy dla biegaczy