fbpx

Czytelnia > Czytelnia > Felietony > Slider

Po co biegaczowi bieganie? Bo jest jak DOM z czterema pokojami

Przy pewnym poziomie wysiłku. Przy pewnym poziomie zmęczenia. Przy pewnym dystansie. Twoja głowa, serce i duch stają się znacznie ważniejsze niż nogi. Albo przynajmniej tak samo ważne.

Czytając wspomnienia ultrawyczynowców nie raz spotkałem się z opisem obszarów INNYCH niż fizyczny (kondycja, przygotowanie organizmu, co tam zjedli lub czego nie zjedli wcześniej). Ci biegacze doświadczają, jak ważne dla ich wytrwałości były aspekty relacji z innymi. Czuli ich wsparcie. Wiedza o sobie. Oraz aspekt duchowy. Tak. Duchowy.

Niektórzy wpadają w trans i modlą się, odmawiając setki różańców, powtarzając imiona najbliższych jak mantrę, wyłączają umysł, są gdzieś poza ciałem – wspominają ultramaratończycy.

Na ile więc inne niż trening aspekty są ważne, by rozwijać się dzięki bieganiu NIE tylko jako biegacz, ale jako człowiek?

Dzień się kończy, modlisz się z całą rodziną, dodatkowo zachęcasz, by każdy – łącznie z tobą – powiedział na głos, za co jest dziś wdzięczny innym członkom rodziny. Gdy dzieci zasypiają, czas na twój wieczorny rytuał. 40 minut dynamicznego treningu interwałowego w pobliskim parku. Człowiek codziennie powinien się porządnie wypocić ze zmęczenia, co nie? Na uszach słuchawki i podcast po angielsku technice Getting Things Done. Prowadzisz zabiegane życie, więc każda inspiracja o dobrym zarządzaniu czasem w pracy zdalnej się przyda. A przy okazji podszkolisz angielski! Połączyłeś przyjemne z pożytecznym, a dodatkowo odwiedziłeś właśne 4 pokoje!

Co to są 4 pokoje?

Przysłowie hinduskie mówi, że jesteś jak dom o czterech pokojach. DUCHOWOŚĆ, RELACJE, CIAŁO, UMYSŁ. Człowiek mądry każdego dnia odbywa wędrówkę, odwiedzając każde z pomieszczeń. Każdego dnia wchodzi do każdego pokoju, przynajmniej – by go przewietrzyć. Wyobraź sobie, co się dzieje w pokoju, do którego nikt nie wchodził… przez wiele miesięcy. No właśnie.

Czy istnieje zależność między pokojami, szczególnie dla osób aktywnych, jak biegacze? Dlaczego mamy tendencję, by przesiadywać cały dzień w jednym z nich? Dla nas naturalne jest, że regularnie odwiedzamy pokój CIAŁA – ćwiczenia, dieta.

Ale przecież wewnętrzna równowaga bardzo się przydaje sportowcom. Lepiej radzą sobie ze stresem i wyzwaniami. Dlatego prosta alegoria o 4 pokojach może nam wszystkim pomóc spojrzeć na nasze hobby (a może jest to coś więcej, styl życia?) z właściwą proporcją.

Szlachetne zdrowie… POKÓJ CIAŁA

Jesteśmy pierwszym pokoleniem, w którym osoby pracujące “za biurkiem” będą miały gorsze zdrowie, niż ci ciężko pracujący fizycznie. Ale TY czytasz ten artykuł, więc na pewno POKÓJ CIAŁA jest tym, świadomie odwiedzasz każdego dnia. O dbaniu akurat o ten aspekt – CIAŁO, jest większość pozostałych artykułów w naszym magazynie. Trening, dieta. No to teraz idziemy odwiedzić sąsiednie pomieszczenie.

Weź głęboki oddech – POKÓJ RELACJI

Ze swoich doświadczeń z innymi ludźmi również możesz wyciągnąć różne wnioski. Bliscy ludzie wspierają nie tylko nasze, czasami cholernie uciążliwe dla nich treningi. Wspierają po prostu nas. Za każdym zwycięzcą, na którego skierowane są aparaty i mikrofony, stoi grupa ludzi, którzy relacyjnie wspierała go często od samego początku sportowej kariery.

Oddech jest czymś, o czym my, osoby biegające, myślimy naturalnie i świadomie. A teraz ciekawostka. Zaczerpnięcie kilku głębokich oddechów pomoże Ci przygotować odpowiednią reakcję na każdą trudną RELACYJNIE sytuacje. Powstrzymanie się od wybuchu z pewnością wpłynie również na Twoje długofalowe relacje z tą osobą. I jej stosunek do Ciebie w przyszłości! Może dzięki temu stanie kiedyś przy biegowej trasie i przybije Ci piątkę? A może nawet poda energetyczny żel?

Dziś jestem trochę mądrzejszy, niż wczoraj. Jutro będę trochę mądrzejszy, niż jestem dziś. POKÓJ UMYSŁU

Wspominałem, że mamy tendencje do przesiadywania w jednym z tych pomieszczeń, a co się dzieje w innych – lepiej nie zaglądać. Czy twoim ulubionym pokojem nie jest czasem UMYSŁ? To byłoby ciekawe dla biegacza! Jeśli nawykowo karmisz się nowinkami z branży, kolejnymi ciekawymi artykułami o sprzęcie i butach, subskrybujesz dziesiątki hobbistycznych kanałów, może warto i tutaj poszukać równowagi? Choć brzmi to kontrowersyjnie, wystarczy, byś był choć trochę mądrzejszy dziś niż byłeś wczoraj. A odzyskaną energię przekieruj na działanie i wizyty w innych pokojach!

Jesteś kimś więcej, czyli POKÓJ DUCHA

Świadomie nawiązałem do wspomnień ultramaratończyków. Poza granicą wycieńczenia i treningów to często DUCHOWOŚĆ jest tym, co ich trzyma. Monotonia, ból i wycieńczenie podsuwają ważne egzystencjalnie pytania: po co do jasnej cholery ja to robię?!? I to są dobre pytania.

Wszystkie pokoje są ważne, ale ten znajduje się w centralnej części domu. Jest samospełniającą się przepowiednią. Wszystko, co w nim przechowujesz wpływa na pozostałe pokoje – innych ludzi, Twoje zdrowie, Twoje działania, Twoje myśli. Wytrwałość, w jakiej dążysz do celów i odpowiedź na pytanie, PO CO do nich dążysz.

Jeśli zaskoczył Cię ten trochę filozoficzny i duchowy temat na portalu, na którym spodziewałeś się raczej analizy sprężystości najnowszych butów, to TAK. O butach też piszemy. Ale doświadczenie utrzymania realnie wysokich wyników, czy to osobistych (dla samego siebie), czy nawet półprofesjonalnych, NIE odbędzie się bez spojrzenia gdzieś tam wyżej. Dlatego także (albo i przede wszystkim) ten pokój jest kluczowy dla BIEGACZA KOMPLETNEGO i człowieka kompletnego.

Biegacz i Człowiek kompletny

Organizm ludzki jest doskonałym mechanizmem z zachodzącymi w nim tysiącami procesów. Jest to jednak tylko część większej całości. Składa się ona z tych czterech fundamentalnych elementów. A nawiązując do tytułowego powiedzenia naszego artykułu: z 4 pokoi. Nie jesteś tylko ciałem. Nie jesteś tylko intelektem. Nie jesteś tylko emocjami. Nie jesteś tylko duchem. Im dłużej o tym myślisz jako sportowiec amator czy sportowiec zawodowy, widzisz te silne zależności. Pomiędzy umysłem – ciałem – uczuciami – wartościami.

Cztery pokoje – odwiedzaj je codziennie

Pokój ciała – odpowiada za Twoje działania, ciało, nawykową rytualną aktywność ale także radzenie sobie z napięciem, stresem (oczywiście głównie radzenie sobie przez „pójść pobiegać”, to wiadome). Pokój umysłu – definiuje go czasownik „myślę”. Pokój relacji i emocji – odpowiada oczywiście za Twoje uczucia. Tu spotykasz się z innymi ludźmi. Pokój ducha – znajduje się tu nie tylko wszystko to, w co wierzysz, ale również system światopoglądowy, przekonania, wiara. Twoja tożsamości.

Przyjemnie się biega z fajnymi, ciekawymi, zrównoważonymi wewnętrznie i uporządkowanymi osobami!

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Krzysztof Filarski

Podoba ci się ten artykuł?

3 / 5. 2

Przeczytaj też

Mistrzostwa Polski, maraton w Londynie, Adizero: Road to Records – ostatni weekend obfitował w ciekawe wydarzenia biegowe. Dla tych, którzy chcą być na bieżąco, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie wydarzeń z ostatnich dni. Adizero: Road to Records […]

Rekordy Polski, świata i Guinessa – co to był za weekend!

W tym roku obchodzimy 1000-lecie koronacji pierwszego króla Polski. W obchody tej rocznicy (milenicy?) włączyli się także organizatorzy imprez biegowych. Jednym z projektów organizowanych z tej okazji jest cykl Stolice Milenium. Czym jest, na czym […]

Stolice Milenium – okazja na to trofeum zdarza się raz na 1000 lat. Dosłownie!

Jak zacząć biegać?

Ciepła, wiosenna pogoda, która towarzyszy nam w ostatnich dniach sprawia, że wiele osób nabiera ochoty na aktywność fizyczną. Szybko jednak natrafiają na wątpliwości i pytania – Jak zacząć biegać? Jak powinny wyglądać biegowe początki? Jak […]

Jak zacząć biegać? Plan dla początkujących biegaczy

Bernard Kiprotich Too z Kenii zwycięzcą PKO Gdynia Półmaratonu. Pokonał trasę w czasie 1:03:54. Wśród kobiet najszybsza była jego rodaczka – Valentine Jebet, która potrzebowała 1:10:24 na dotarcie do mety. Pierwszym Polakiem, który przekroczył linię […]

Rekord Polski M45 wśród mężczyzn i debiut w półmaratonie Mistrzyni Europy. Podium należało jednak do Kenijczyków – PKO Gdynia Półmaraton za nami!

5 tysięcy osób pobiegnie w biegu głównym. W PKO Gdynia 5K oraz biegach dziecięcych Frugo Kids Run ponad tysiąc. W trakcie biegowego weekendu będzie śniadanie dla zawodników i rywalizacja rodziców z wózkami. Podczas konferencji prasowej […]

Gdynia czeka na biegaczy. PKO Gdynia Półmaraton startuje już w ten weekend!

Fundacja „Maraton Warszawski” kontynuuje współpracę z Nationale-Nederlanden. Już 28 września 2025 roku Warszawa po raz kolejny stanie się areną wielkich sportowych emocji, społecznego zaangażowania i promocji zdrowego stylu życia. 47. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski zapowiada się […]

Zwiększona pula miejsc i sponsor tytularny 47. Maratonu Warszawskiego!

Zapraszamy do obejrzenia oficjalnego wideoreportażu z TAURON 22. Cracovia Maratonu, który odbył się 6 kwietnia 2025 roku oraz zorganizowanych dzień wcześniej: OSHEE Biegu Nocnego na 10 km, 18. Mini Cracovia Maratonu im. Piotra Gładkiego o […]

TAURON 22. Cracovia Maraton i wydarzenia towarzyszące – oficjalne wideo

Kto by pomyślał, że od pierwszej edycji GWiNT Ultra Cross minęło 10 lat! Tymczasem już za chwilę będziemy odliczać minuty do startu kolejnej odsłony tego popularnego w Wielkopolsce biegu ultra. Zanim jednak gromkimi brawami przywitamy […]

10 lat biegowej pasji: GWiNT Ultra Cross już w najbliższy weekend!

Wygraj pakiet startowy na jeden z najpiękniejszych półmaratonów świata!
Weź udział