fbpx

Czytelnia > Czytelnia > Felietony > Slider

Po co biegaczowi bieganie? Bo jest jak DOM z czterema pokojami

Przy pewnym poziomie wysiłku. Przy pewnym poziomie zmęczenia. Przy pewnym dystansie. Twoja głowa, serce i duch stają się znacznie ważniejsze niż nogi. Albo przynajmniej tak samo ważne.

Czytając wspomnienia ultrawyczynowców nie raz spotkałem się z opisem obszarów INNYCH niż fizyczny (kondycja, przygotowanie organizmu, co tam zjedli lub czego nie zjedli wcześniej). Ci biegacze doświadczają, jak ważne dla ich wytrwałości były aspekty relacji z innymi. Czuli ich wsparcie. Wiedza o sobie. Oraz aspekt duchowy. Tak. Duchowy.

Niektórzy wpadają w trans i modlą się, odmawiając setki różańców, powtarzając imiona najbliższych jak mantrę, wyłączają umysł, są gdzieś poza ciałem – wspominają ultramaratończycy.

Na ile więc inne niż trening aspekty są ważne, by rozwijać się dzięki bieganiu NIE tylko jako biegacz, ale jako człowiek?

Dzień się kończy, modlisz się z całą rodziną, dodatkowo zachęcasz, by każdy – łącznie z tobą – powiedział na głos, za co jest dziś wdzięczny innym członkom rodziny. Gdy dzieci zasypiają, czas na twój wieczorny rytuał. 40 minut dynamicznego treningu interwałowego w pobliskim parku. Człowiek codziennie powinien się porządnie wypocić ze zmęczenia, co nie? Na uszach słuchawki i podcast po angielsku technice Getting Things Done. Prowadzisz zabiegane życie, więc każda inspiracja o dobrym zarządzaniu czasem w pracy zdalnej się przyda. A przy okazji podszkolisz angielski! Połączyłeś przyjemne z pożytecznym, a dodatkowo odwiedziłeś właśne 4 pokoje!

Co to są 4 pokoje?

Przysłowie hinduskie mówi, że jesteś jak dom o czterech pokojach. DUCHOWOŚĆ, RELACJE, CIAŁO, UMYSŁ. Człowiek mądry każdego dnia odbywa wędrówkę, odwiedzając każde z pomieszczeń. Każdego dnia wchodzi do każdego pokoju, przynajmniej – by go przewietrzyć. Wyobraź sobie, co się dzieje w pokoju, do którego nikt nie wchodził… przez wiele miesięcy. No właśnie.

Czy istnieje zależność między pokojami, szczególnie dla osób aktywnych, jak biegacze? Dlaczego mamy tendencję, by przesiadywać cały dzień w jednym z nich? Dla nas naturalne jest, że regularnie odwiedzamy pokój CIAŁA – ćwiczenia, dieta.

Ale przecież wewnętrzna równowaga bardzo się przydaje sportowcom. Lepiej radzą sobie ze stresem i wyzwaniami. Dlatego prosta alegoria o 4 pokojach może nam wszystkim pomóc spojrzeć na nasze hobby (a może jest to coś więcej, styl życia?) z właściwą proporcją.

Szlachetne zdrowie… POKÓJ CIAŁA

Jesteśmy pierwszym pokoleniem, w którym osoby pracujące “za biurkiem” będą miały gorsze zdrowie, niż ci ciężko pracujący fizycznie. Ale TY czytasz ten artykuł, więc na pewno POKÓJ CIAŁA jest tym, świadomie odwiedzasz każdego dnia. O dbaniu akurat o ten aspekt – CIAŁO, jest większość pozostałych artykułów w naszym magazynie. Trening, dieta. No to teraz idziemy odwiedzić sąsiednie pomieszczenie.

Weź głęboki oddech – POKÓJ RELACJI

Ze swoich doświadczeń z innymi ludźmi również możesz wyciągnąć różne wnioski. Bliscy ludzie wspierają nie tylko nasze, czasami cholernie uciążliwe dla nich treningi. Wspierają po prostu nas. Za każdym zwycięzcą, na którego skierowane są aparaty i mikrofony, stoi grupa ludzi, którzy relacyjnie wspierała go często od samego początku sportowej kariery.

Oddech jest czymś, o czym my, osoby biegające, myślimy naturalnie i świadomie. A teraz ciekawostka. Zaczerpnięcie kilku głębokich oddechów pomoże Ci przygotować odpowiednią reakcję na każdą trudną RELACYJNIE sytuacje. Powstrzymanie się od wybuchu z pewnością wpłynie również na Twoje długofalowe relacje z tą osobą. I jej stosunek do Ciebie w przyszłości! Może dzięki temu stanie kiedyś przy biegowej trasie i przybije Ci piątkę? A może nawet poda energetyczny żel?

Dziś jestem trochę mądrzejszy, niż wczoraj. Jutro będę trochę mądrzejszy, niż jestem dziś. POKÓJ UMYSŁU

Wspominałem, że mamy tendencje do przesiadywania w jednym z tych pomieszczeń, a co się dzieje w innych – lepiej nie zaglądać. Czy twoim ulubionym pokojem nie jest czasem UMYSŁ? To byłoby ciekawe dla biegacza! Jeśli nawykowo karmisz się nowinkami z branży, kolejnymi ciekawymi artykułami o sprzęcie i butach, subskrybujesz dziesiątki hobbistycznych kanałów, może warto i tutaj poszukać równowagi? Choć brzmi to kontrowersyjnie, wystarczy, byś był choć trochę mądrzejszy dziś niż byłeś wczoraj. A odzyskaną energię przekieruj na działanie i wizyty w innych pokojach!

Jesteś kimś więcej, czyli POKÓJ DUCHA

Świadomie nawiązałem do wspomnień ultramaratończyków. Poza granicą wycieńczenia i treningów to często DUCHOWOŚĆ jest tym, co ich trzyma. Monotonia, ból i wycieńczenie podsuwają ważne egzystencjalnie pytania: po co do jasnej cholery ja to robię?!? I to są dobre pytania.

Wszystkie pokoje są ważne, ale ten znajduje się w centralnej części domu. Jest samospełniającą się przepowiednią. Wszystko, co w nim przechowujesz wpływa na pozostałe pokoje – innych ludzi, Twoje zdrowie, Twoje działania, Twoje myśli. Wytrwałość, w jakiej dążysz do celów i odpowiedź na pytanie, PO CO do nich dążysz.

Jeśli zaskoczył Cię ten trochę filozoficzny i duchowy temat na portalu, na którym spodziewałeś się raczej analizy sprężystości najnowszych butów, to TAK. O butach też piszemy. Ale doświadczenie utrzymania realnie wysokich wyników, czy to osobistych (dla samego siebie), czy nawet półprofesjonalnych, NIE odbędzie się bez spojrzenia gdzieś tam wyżej. Dlatego także (albo i przede wszystkim) ten pokój jest kluczowy dla BIEGACZA KOMPLETNEGO i człowieka kompletnego.

Biegacz i Człowiek kompletny

Organizm ludzki jest doskonałym mechanizmem z zachodzącymi w nim tysiącami procesów. Jest to jednak tylko część większej całości. Składa się ona z tych czterech fundamentalnych elementów. A nawiązując do tytułowego powiedzenia naszego artykułu: z 4 pokoi. Nie jesteś tylko ciałem. Nie jesteś tylko intelektem. Nie jesteś tylko emocjami. Nie jesteś tylko duchem. Im dłużej o tym myślisz jako sportowiec amator czy sportowiec zawodowy, widzisz te silne zależności. Pomiędzy umysłem – ciałem – uczuciami – wartościami.

Cztery pokoje – odwiedzaj je codziennie

Pokój ciała – odpowiada za Twoje działania, ciało, nawykową rytualną aktywność ale także radzenie sobie z napięciem, stresem (oczywiście głównie radzenie sobie przez „pójść pobiegać”, to wiadome). Pokój umysłu – definiuje go czasownik „myślę”. Pokój relacji i emocji – odpowiada oczywiście za Twoje uczucia. Tu spotykasz się z innymi ludźmi. Pokój ducha – znajduje się tu nie tylko wszystko to, w co wierzysz, ale również system światopoglądowy, przekonania, wiara. Twoja tożsamości.

Przyjemnie się biega z fajnymi, ciekawymi, zrównoważonymi wewnętrznie i uporządkowanymi osobami!

mm
Krzysztof Filarski

Podoba ci się ten artykuł?

1 / 5. 1

Przeczytaj też

Miłośnicy biegania, których tygodniowy kilometraż wynosi 20-40 km, wciąż kwalifikują się jako osoby prowadzące siedzący tryb życia. Dlaczego? Poza treningami spędzają czas głównie statycznie, na przykład siedząc przy komputerach. Z kolei podczas kontuzji, które uniemożliwiają […]

Biegasz maks. 40 km tygodniowo i nie ćwiczysz? Prowadzisz osiadły tryb życia

To pytanie zapewne każdego dnia zadaje sobie wiele osób. Szukając odpowiedzi natkniemy się często na udowodnione naukowo, ale sprzeczne doniesienia. Czy zatem prawda jak zwykle leży po środku? Zaczynając od początku, jak to jest z […]

#ZdrowieNaTalerzu: Jeśli już smażyć, to na jakim tłuszczu?

Rewolucja sprzętowa w bieganiu ulicznym trwa nadal. W weekend padły dwa kolejne rekordy świata na asfalcie – w półmaratonie kobiet oraz na 5 km kobiet. W półmaratonie kobiety doszły już do kosmicznego poziomu 1:04:02.

Szaleńcze rekordy świata w biegach ulicznych

Stara się biegać oraz uprawiać jakiekolwiek sporty, kiedy tylko ma na to czas. Często podczas różnych aktywności ruchowych towarzyszy mu rodzina. Pracując w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego biegał w drodze do pracy, a nawet w godzinach […]

Generał Roman Polko. „Patrzono na mnie, jak na wariata”

Wiele wskazuje na to, że w 2021 roku w Polsce odbędą się tylko dwa uliczne maratony. Jednym z nich jest 43. Maraton Warszawski. O tym, jak będzie wyglądała jego formuła i na co mogą liczyć […]

Marek Tronina o 43. Maratonie Warszawskim: “Nie składamy broni”

Szybka sałatka z indykiem, jajkiem i olejem rzepakowym

Wielkanocna potrawa, który jest smaczna, zdrowa i szybka w przygotowaniu? To możliwe. Poznajcie przepis na sałatkę z indykiem i jajkiem. Jej przygotowanie zajmie maksymalnie 30 minut, a zatem bez problemu wyrobicie się z jej wykonaniem […]

#ZdrowieNaTalerzu: Szybka sałatka z indykiem, jajkiem i olejem rzepakowym

Najwięksi giganci z branży elektronicznej stawiają na bezprzewodowe rozwiązania, m.in. komputery, myszki, klawiatury lub słuchawki. Te ostatnie budzą wiele emocji, ponieważ to gadżet, którego używa niemal każdy z nas. Słuchawki bezprzewodowe bez wątpienia są bardzo […]

3 wskazówki, jak wybrać słuchawki bezprzewodowe

Maraton Warszawski to symbol niezłomności i wieloletniej sportowej tradycji. Maratończycy wybiegają na ulice stolicy nieprzerwanie od ponad 40 lat. Nie inaczej stanie się także nadchodzącej jesieni, a tegoroczna edycja Maratonu Warszawskiego zaplanowana została na 26 […]

Wystartowały zapisy na 43. Maraton Warszawski!