fbpx

Trening > Ćwiczenia dla biegaczy > Trening > Jak zacząć biegać

Ćwiczenia wzmacniające dla biegaczy – gotowy zestaw

Biegasz, więc jesteś sprawny? Nic bardziej mylnego. Biegacze unikający ćwiczeń uzupełniających, są bardziej podatni na kontuzje, a ich treningi nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Co zatem robić? Prezentujemy ćwiczenia wzmacniające dla osób biegających regularnie 3-4 razy w tygodniu.

Ćwiczenia wzmacniające – czy musisz je robić, jeśli jesteś aktywny? Niestety, to tak nie działa. Moc w bieganiu w dużej mierze pochodzi z treningu siłowego. Trudno go przecenić, zwłaszcza porównując biegaczy ćwiczących i niećwiczących pod względem zagrożenia kontuzjami, radzenia sobie w trudniejszym terenie (góry, trail), możliwości adaptacyjnych organizmu, techniki biegu i możliwościach jej dalszego kształtowania, a także zwykłej gracji i płynności ruchów.

Początkującym biegaczom i mającym czas na 4-5 treningów w tygodniu radzimy zawsze, by raczej pozostali przy 3 zróżnicowanych jednostkach biegowych i dołożyli nawet 2 jednostki siłowe lub przynajmniej jedne zajęcia siłowo-ogólnorozwojowe w tygodniu. Przyczyni się to do zbudowania dobrej bazy sprawnościowo-wytrzymałościowej, na której w kolejnych sezonach można budować formę pod najróżniejsze wyzwania.

Jeżeli żadna z wcześniejszych propozycji nie odpowiadała waszemu zaawansowaniu, nie zniechęcajcie się. Tym razem zaproponujemy i przypomnimy wam podstawowe ćwiczenia wprowadzające, których stosowanie nie będzie dla was problemem, a które zarówno poprawią efektywność treningu biegowego, jak i nauczą odpowiednich ruchów, przygotowując tym samym do realizowania bardziej złożonych ćwiczeń.

Stopniowanie trudności – od ćwiczeń prostych po złożone – jest o tyle ważne, że tylko ich bardzo poprawne wykonywanie jest w pełni efektywne oraz bezpieczne.

Ćwiczenia wzmacniające – rolowanie miednicy

rolowanie


Pozycja początkowa: Stajemy rozluźnieni, w rozkroku na szerokość bioder.

Ruch:

Zmieniamy ułożenie miednicy z przodopochylenia w tyłopochylenie, czyli napinamy po kolei pośladki, przyciągamy pępek do kręgosłupa oraz spojenie łonowe do mostka. Powtarzamy 6-8 razy oraz stosujemy regularnie jako ćwiczenie rozgrzewkowe.

Uwagi:

Wygląda to trochę jak „kulenie ogona”, ale staramy się, by w tym ruchu pracowała tylko miednica, a nie całe ciało – zatem nie wypychamy bioder, nie „osiadamy” itp.

Siadanie na krześle/kanapie na jednej nodze

ćwiczenia dla biegaczy

Pozycja początkowa: Stajemy w rozkroku na szerokość bioder, 10 cm przed krzesłem/kanapą. Plecy proste, brzuch wciągnięty.

Ruch:

Zginamy nogę w stawie biodrowym (pozostaje prosta w stawie kolanowym). Trzymając ciężar ciała na prawej nodze powoli siadamy. Odstawiamy lewą nogę na podłogę i wstajemy, starając się rozpocząć ruch od napięcia pośladków. Powtarzamy po 6-10 razy na każdą nogę.

Uwagi:

Należy pilnować, aby kolano nogi, na której wykonujemy przysiad, nie uciekało do środka ani podczas siadania, ani podczas wstawania. Nie powinno także nadmiernie „wychodzić” przed palce stopy postawnej. Podczas ruchu starajcie się obciążać bardziej piętę niż śródstopie. Bardziej zaawansowani mogą zarówno siadać, jak i wstawać na jedną nogę.

Podpór ze wznosem nóg + pompka

ćwiczenia dla biegaczy

Pozycja początkowa: Podpór przodem, dłonie ustawione pod barkami, miednica zrolowana, łopatki napięte i lekko przyciągnięte w stronę kręgosłupa. Stopy razem lub lekko rozstawione.

Ruch:

Wykonujemy naprzemienne wznosy prostej nogi do momentu, gdy znajdzie się ona w pozycji równoległej do podłogi. Skupiamy się na mocnym napięciu pośladka nogi pracującej. Po wykonaniu 10-20 powtórzeń, bez zmiany pozycji tułowia, wykonujemy 6-10 pełnych pompek. Jeśli zrobienie pełnej pompki jest za trudne, zachęcam do oparcia kolan na macie bez zmian w ustawieniu tułowia.

Uwagi:

Ćwiczenie powinno być wykonywane dynamicznie w dość szybkim tempie. Zadarta na goleń stopa pomoże w inicjowaniu ruchu z pośladka, bez używania łydki.

Naprzemienne opuszczanie nóg w leżeniu tyłem

ćwiczenia dla biegaczy

Pozycja początkowa: Leżenie na plecach, ręce ułożone pod pośladkami, nogi ustawione pod kątem prostym do brzucha. Miednica lekko zrolowana, pępek przeciągnięty do kręgosłupa.

Ruch:

Wykonujemy powolne opuszczenie jednej nogi nad ziemię, zatrzymujemy ok. 5-10 cm nad powierzchnią i następnie wykonujemy dynamiczny powrót z wydechem. Zmieniamy nogę. Wykonujemy 20-30 powtórzeń.

Uwagi:

Pilnujemy, by część lędźwiowa pleców nie odrywała się od ziemi. Z tego też powodu zawsze ćwiczymy na jedną nogę.

Wznosy rąk i nóg w podporze przodem

ćwiczenia dla biegaczy

Pozycja początkowa: Klęk podparty, kolana są ustawione pod biodrami, a dłonie pod barkami. Miednica zrolowana.

Ruch:

Wykonujemy wznos prawej ręki oraz lewej nogi aż do momentu, gdy znajdą się w pozycji równoległej do podłogi. Przytrzymujemy 30-60 sekund i zmieniamy stronę.

Uwagi:

Przez cały czas wykonywania ćwiczenia pamiętamy o zrolowanej miednicy i przyciągnięciu pępka do kręgosłupa.

Przysiad-wykrok-przysiad

ćwiczenia dla biegaczy

Pozycja początkowa: Stajemy wyprostowani, ze stopami ustawionymi znacznie szerzej niż biodra. Plecy wyprostowane, łopatki lekko ściągnięte, miednica zrolowana.

Ruch:

Wykonujemy głęboki przysiad, pilnując aby pięty nie oderwały się od podłoża, a kolana były ustawione szerzej niż stopy lub bezpośrednio nad nimi. Wracamy do pozycji wyjściowej i wykonujemy skręt całym tułowiem w prawą stronę. Schodzimy znowu w dół tak, aby znaleźć się w wykroku – pamiętamy, aby miedzy udem a podudziem w obydwu nogach był zachowany kąt prosty, a kolano znajdowało się nad stopą. Wracamy do pozycji wyjściowej i ponownie wykonujemy przysiad, wyprost, a następnie skręt w lewo i powtarzamy zejście do wykroku.

Wszystkie ćwiczenia wykonujemy jedno po drugim, starając się, aby odpoczynek był krótki, wystarczy około 20-30 sekund. Wraz ze wzrostem formy można zrezygnować z odpoczynku. Początkowo wykonujemy dwa cykle odpoczywając między nimi 2 minuty. Gdy zauważymy adaptację organizmu do wysiłku, zachęcamy do wykonywania 3-4 cykli.

Powodzenia!

ZOBACZ TEŻ: TRENING SIŁOWY DLA BIEGACZY [ZESTAW ĆWICZEŃ]

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Agnieszka Kruszewska-Senk

Podoba ci się ten artykuł?

4 / 5. 21

Przeczytaj też

Oficjalnie igrzyska olimpijskie w Paryżu 2024 rozpoczynają się 26 lipca. Jednak na emocje związane z bieganiem poczekamy jeszcze kilka dni, bo zmagania lekkoatletów ruszają 1 sierpnia. Kogo z polskich biegaczek i biegaczy zobaczymy na paryskich […]

Reprezentacja biegowa na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu 2024 i szanse medalowe

Kardiologa sportowego Łukasza Małka chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Profesor kardiologii, chętnie dzielący się wiedzą, chciałoby się rzec: z sercem na dłoni do pacjentów, a do tego praktykujący sportowiec amator. W tym odcinku z cyklu […]

Bawmy się sportem dla zdrowia! Kardiolog sportowy Łukasz Małek w Czy tu się biega?

Już w najbliższą sobotę ulice Warszawy zapełnią się biegaczami chcącymi upamiętnić 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. W biegu na 5 i 10 kilometrów wystartuje ponad 11 tysięcy osób! To już drugie wydarzenie z cyklu Warszawskiej Triady […]

Odliczanie do startu! Ostatnie wolne miejsca na 33. Bieg Powstania Warszawskiego

Lato rozgościło się u nas w najlepsze, a wraz z nim pora na pyszne sezonowe owoce. Łatwo dostępne i relatywnie tanie, stanowią wartościowy dodatek do diety osób aktywnych fizycznie. Poznaj sezonowe letnie owoce i dowiedz […]

Owoce, po które najlepiej sięgać latem (+ przepisy z ich wykorzystaniem)

Problem nadmiernej potliwości dotyka do 3% społeczeństwa. Wśród takich osób są również takie, które nie stronią od aktywności fizycznej. Jak wiadomo intensywny sport wzmaga jeszcze dodatkowo pocenie. Termoregulacja jest ważna, jednak chciałoby się ograniczyć nadmierne […]

Jak radzić sobie z problemem nadmiernej potliwości, będąc osobą aktywną?

Gościem specjalnym odcinka z cyklu Czy tu się biega? jest Agnieszka Cubała – pisarka i popularyzatorka historii specjalizująca się w tematyce powstania warszawskiego. Rozmowa krąży wokół książki „Igrzyska życia i śmierci. Sportowcy w Powstaniu Warszawskim”, […]

Ich najważniejszy bieg to ten o życie. Sportowcy w czasach powstania warszawskiego. Agnieszka Cubała gościem specjalnym Czy tu się biega?

Już za chwilę, w poniedziałek, 22 lipca, wystartuje uchodzący za jeden z najtrudniejszych biegów świata – Badwater w Dolinie Śmierci w Stanach Zjednoczonych. Wśród zaledwie garstki wybrańców na starcie stanie Polka, Edyta Lewandowska. Co czuje […]

Edyta Lewandowska przed Badwater: jeszcze nigdy nie czułam się tak silna

W tym roku mija dokładnie sto lat od rozegrania pierwszego w Polsce, oficjalnego biegu na królewskim dystansie. Ten okrągły jubileusz świętować może każdy, kto czuje się częścią sportowego świata! Z wielką przyjemnością ogłaszamy, że istotnym […]

W Warszawie powstało Rondo Polskich Maratończyków! Sto lat polskiego maratonu!