fbpx

Polecane > Triathlon > TRI: Trening > Triathlon

Pułapki taperingu

pixabay

Tapering to trudny okres pomiędzy mocnymi treningami a najważniejszym startem w sezonie. Wielu zawodnikom kojarzy się on z nieograniczonym odpoczynkiem i ładowaniem węglowodanów, mających dać energetycznego kopa na zawody. Jednak czy ten czas rzeczywiście powinien wyglądać w ten sposób? Przedstawiamy popularne błędy taperingowe.

Błąd 1 – A gdyby się tak sprawdzić…

Nie ulegajmy pokusie przetestowania swojej formy przed zawodami. Jeśli czujemy się dobrze, rozpiera nas energia i nie możemy doczekać się startu… zaciśnijmy zęby i przypomnijmy sobie, że już niedługo sprawdzimy, co naprawdę w nas drzemie. Dodatkowy, nieplanowany akcent w tym okresie nie da nam już nic dobrego, a wręcz może zaszkodzić. Nie tylko fizycznie – niepowodzenie treningowe może okazać się dla nas trudne do zniesienia i wywołać niepotrzebne wątpliwości dotyczące formy.

Błąd 2 – Zbyt dużo odpoczywania – wybicie z rytmu treningowego

Nasze organizmy przyzwyczajają się do pewnej rutyny, a zbyt gwałtowne przełamywanie jej może dać niekorzystny efekt. Jeśli do tej pory biegaliśmy pięć razy w tygodniu, nie zmieniajmy tego w tygodniu przedstartowym – po prostu zmniejszmy intensywność i kilometraż. Z tym jednak też należy uważać. Według Jeffa Gaudette’a, amerykańskiego trenera triathlonu, nogi nie potrzebują drastycznego organiczania kilometrażu już na tydzień przed startem. Co więcej, luźne rozbiegania pomogą nam się zregenerować i tym samym przygotować mięśnie do zawodów. Jak więc postępować? Gaudette radzi, aby pozwolić organizmowi funkcjonować tak jakby tydzień przedstartowy był normalnym tygodniem treningowym, zwłaszcza pod kątem częstotliwości i pory przeprowadzania treningów.

Błąd 3 – Zmiany na ostatnią chwilę

Mamy przygotowaną strategię na zawody, przetestowane żele i od dawna wiemy, w jakich butach wystartujemy? Nie zmieniajmy tego na ostatnią chwilę. Najgorsze co może być, to testowanie nowości na chwilę przed ważnym startem. Nie eksperymentujmy także z odżywianiem na kilka dni przed zawodami, nawet jeśli kuszą nas rarytasy hotelowej restauracji.

Powodzenia!

mm
Joanna Skutkiewicz

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

WIELKI TEST BUTÓW DO BIEGANIA – dla biegaczy o wyższej wadze

Biegowy plan odchudzający poziomu 2 – dla biegaczy o poziomie zaawansowania pozwalającym na 30-40 minut biegu. Jest oparty o interwały.

Plan odchudzający, odchudzanie poziom 2

Wilson Kipsang - zwycięzca London Maraton 2012. Fot. PAP

Były rekordzista świata jest w nie lada tarapatach. Nie dość, że oficjalnie został zdyskwalifikowany na 4 lata za naruszenie przepisów antydopingowych, to jeszcze może mu grozić odsiadka… Wilson Kipsang to jeden z bardziej utytułowanych maratończyków […]

Wilson Kipsang zdyskwalifikowany na 4 lata! Czy pójdzie siedzieć?

W biegowym świecie mówiło się już o tym od kilku tygodni, choć wciąż pojawiały się wątpliwości. Obecnie wszystko wskazuje na to, że wkrótce Caster Semenya będzie miała dziecko. A niektórzy twierdzą, że już je ma! […]

Caster Semenya będzie mamą? A może już nią jest?

Polski Związek Lekkiej Atletyki wyprodukował kompletnie absurdalne zalecenia sanitarne, dotyczące rozgrywania zawodów na stadionie.

Koronawirus. Dzięki PZLA nie zarazimy się na stadionie!

Najwięksi organizatorzy masowych imprez sportowych w Polsce łączą siły i przedstawiają rządowi gotowy plan stopniowego odmrożenia sektora. Powstaje także Polskie Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Sportowych i Rekreacyjnych, mające na celu reprezentację całego środowiska i rozwój branży w przyszłości.

Co z imprezami biegowymi? Organizatorzy przemówili jednym głosem

Systematycznie trenując głównie zależy nam na tym, żeby biegać coraz szybciej i jak najdłużej móc wytrzymać w zakładanym tempie. Jednak często w dążeniu do tego celu popełniamy wiele błędów. Przez to szybko możemy nabawić się […]

Metoda POSE – na czym polega?

Już niebawem, bo 11 lipca rusza M LIGA CROSS RUN! A wszystko to w południowo-wschodnich okolicach Warszawy w rejonie Otwocka, Józefowa i Wiązowny. Kilka kilometrów od miejskiego zgiełku na biegaczy czekać bedą malownicze ścieżki w […]

Rusza M Liga Cross Run! Pierwszy bieg już 11 lipca