fbpx

Polecane > Triathlon > TRI: Sprzęt > Triathlon

Siodła jak z kosmosu – które z nich wybierzesz do roweru?

Technologia w sportach wytrzymałościowych idzie naprzód… skręcając czasem w nieoczekiwane kierunki. Jednym z pól do popisu projektantów sprzętu dla sportowców jest kategoria siodełek do roweru. Efekty przerastają najśmielsze oczekiwania.

Chyba nikogo już nie dziwią coraz popularniejsze siodełka anatomiczne, produkowane przez firmę Adamo. Jeszcze kilka lat temu ich kształt wprawiał w osłupienie wszystkich obserwatorów – teraz coraz więcej zawodników wybiera siodełka tej marki, zwłaszcza do roweru czasowego, i chwali sobie komfort jazdy, jaki uzyskują dzięki tej rewolucji.

ism adamo

Fot. ismseat.com

Są jednak siodełka, wobec których nawet najwięksi triathlonowi i kolarscy gadżeciarze nie mogliby przejść obojętnie. Oto niektóre z nich.

 

Infinity N-Series

Infinity-saddle-1-630x420

Fot. http://www.cyclingweekly.co.uk/

To bardzo minimalistyczne siodełko waży 210 gramów i jest zrobione z nylonu. Z uwagi na fakt, iż ze „szkieletem” siodła styka się niewiele ciała kolarza, producenci zapewniają, że użytkownik może liczyć na absolutny komfort jazdy, jakiego nie da mu żadne inne siodełko.

Essax Shark

shark

Fot. essax.eu

Hiszpański producent, Essax, stworzył siodło, dzięki któremu użytkownik będzie siedział na rowerze symetrycznie, bez pochylania się na żadną ze stron. Uprzednio musi usadowić się tak, aby wystająca z siodełka część… no właśnie. Jeden z projektantów tego wynalazku, Jon Irriberi twierdzi, że dzięki temu rozwiązaniu siodło umożliwia równy rozkład nacisku i pomaga w utrzymaniu prawidłowej techniki pedałowania.

Manta

manta

Fot. gizmag.com

Czy ktoś kiedykolwiek widział dziwniej wyglądający sprzęt? Przy tym siodle nawet kask czasowy założony tyłem na przód zaczyna mieścić się w granicach przyjętej normy.  Trudno uwierzyć, że to nie żart, ale to siodło naprawdę jest produkowane i sprzedawane. O co w tym chodzi? Producenci stwierdzili, że wszystkie „komfortowe” siodełka mają jedną wadę – w jakimś stopniu ograniczają ruchy użytkownika. Poszli więc krok dalej i stworzyli coś, co pozwala zawodnikowi ruszać się tak, jak chce – i rusza się razem z nim.

Spiderflex

spiderflex-seat-new

Fot. spiderflex.com

Jak twierdzi producent, produkt skierowany jest głównie do rowerzystów, którzy szukają wygodnego siodełka na rekreacyjne wycieczki, ale kupują je także kolarze mający problemy z prostatą czy kręgosłupem lędźwiowym. Nie należy raczej do lekkich…

 

Schwinn No Pressure

schwinn

Fot. www.dealsrebates.com

Siodło dla potrzebujących ekstremalnej wygody na rowerze. Zmniejszone pole nacisku sprawia, że siedzi się na nim pewnie jak na kanapie. Użytkownicy siodełka przyznają jednak, że komfort znika na podjazdach i zjazdach. Miłośnicy sportowej jazdy muszą poszukać więc czegoś innego.

Real Seat

RealSeat

Fot. realseat.com

„Nie musisz dłużej znosić tortur, jakie powodują tradycyjne siodełka rowerowe. Siodła – to dobre dla koni!” – pisze producent na swojej stronie internetowej. Siedzisko zostało zaprojektowane na wzór składanego krzesełka rekreacyjnego i jest podobno superwygodne. Tylko jakby mało aero…

Moon Saddle

moonsaddle

Fot. bike.kintakes.com

Moon Saddle, jak wynika z opinii użytkowników, jest lubiany nie tylko ze względu na niekonwencjonalny wygląd, lecz przede wszystkim dzięki wygodzie, jaką oferuje. Ci, którzy spróbowali jazdy z tym sprzętem, mówią o wyraźnie zmniejszonym nacisku na tkanki miękkie i kości w stosunku do tego, co przeżywali na „normalnych” siodełkach.

The Half-a-Saddle

the_half_a_saddle

Fot. mpora.com

Trudno stwierdzić, do jakiego typu odbiorcy skierowany jest ten produkt. Nie tylko dziwnie wygląda, lecz także powoduje przedziwne doznania. Producent przyznaje, że na tego typu siedzisku nie uświadczy się uczucia stabilności, jak na normalnych siodełkach, a ponadto… zamontowano je na niestabilnej, ruchomej podstawie. Naprawdę ktoś to kupuje?

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Joanna Skutkiewicz

Podoba ci się ten artykuł?

3.3 / 5. 3

Przeczytaj też

Przygotowania do 23. Poznań Maratonu są na ostatniej prostej. Do imprezy szykuje się ponad 4,5 tys. osób i wciąż trwają zapisy. Wypełnia się także lista startowa biegu Poznań Five (5 km). Start w Poznaniu zapowiadają […]

Ostatnia prosta przed 23. Poznań Maratonem: Ponad 4,5 tysiąca biegaczy na starcie

Ćwiczenia siłowe pozwalają na łatwiejsze pokonywanie kilometrów. Nie chodzi o zwiększenie masy mięśniowej bo długodystansowiec powinien być szczupły i silny. Dzięki dynamicznym ćwiczeniom zwiększysz siłę ale nie przybierzesz na masie. Zastanawiasz się o czym mowa? Wystarczą dwa słowa: piłka lekarska.

Ćwiczenia z piłką lekarską dla biegaczy

Regeneracja po intensywnym wysiłku, takim jak maraton, to klucz do dalszych postępów i dobrego samopoczucia. Maraton różni się od codziennych treningów nie tylko dystansem, ale i zaangażowaniem, jakie w niego wkładamy, dążąc do osiągnięcia najlepszego […]

5 sposobów na przyspieszenie regeneracji po maratonie

Przed nami ostatni i najbardziej popularny bieg na 10 kilometrów w stolicy. 34. Bieg Niepodległości to trzecia i ostatnia impreza Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć” organizowanej wspólnie przez Fundację „Maraton Warszawski” i Aktywną Warszawę. […]

Zapisy na 34. Bieg Niepodległości rozpoczęte!

Udając się na wyprawę do nieznanych krain zapomnijcie o wszystkim, coście o nich czytali czy słyszeli. Trzeba po prostu przyjechać i zadziwić się – tak jak na Podlasiu, w sercu Puszczy Knyszyńskiej. Od wieków był […]

Podlasie bramą do natury. Bison Ultra Trail® już w nadchodzący weekend

Małgorzata Sobańska – legenda polskiego maratonu, przez ponad 20 lat rekordzistka Polski na królewskim dystansie, a przy tym olimpijka z Atlanty i Aten. Utalentowana biegaczka długodystansowa, a po ludzku – ciepła, pogodna kobieta. To gość […]

Czuję się spełniona. Maraton był przygodą życia. Małgorzata Sobańska w Czy tu się biega?

Pobiegłeś Maraton Warszawski i wciąż czujesz głód startów? Zapraszamy na terenowy Bieg Profilaktyczny realizowany w ramach kampanii społecznej prowadzonej w Dzielnicy Bemowo. Mieszkańców Bemowa i wszystkich chętnych zapraszamy 12 października br. w godz. 9.00-15.00  do […]

Bieg Profilaktyczny Widzisz? Reaguj! 2024

W chłodnych miesiącach apetyt na surowe warzywa i sałatki zazwyczaj spada, a zaczynamy odczuwać potrzebę dodania do naszej diety czegoś ciepłego, często dużo bardziej kalorycznego, z wysoką zawartością tłuszczu i węglowodanów. Ta zmiana nastawienia i […]

Dieta biegacza: co jeść jesienią i zimą?