fbpx

Zdrowie i motywacja > Ciało biegacza > Dieta > Polecane > Promocje > Slider > Zdrowie i motywacja

Skurcze i efekt ciężkich nóg – jak temu zapobiec?

Ogólne zmęczenie, skurcze, uczucie zmęczonych i ciężkich nóg to dla wielu codzienność. Bardzo często osoby trenujące, przez większość swojego dnia wykonują pracę siedzącą i rzadko kiedy mają okazję, poza krótszym czy dłuższym treningiem, na rozruszanie ciała. Bardzo często również zakochując się w jednej dyscyplinie sportu np. w bieganiu zapominamy o tym, że całe nasze ciało wymaga wsparcia jeśli spędzamy wiele godzin w ciągu dnia w pozycji siedzącej, a następnie wykonujemy intensywny czy długotrwały wysiłek fizyczny. Nie tylko wsparcia układu ruchu poprzez rolowanie, rozciąganie czy wzmacnianie mięśni brzucha oraz pleców ale również wsparcia całego organizmu.

Zwiększona ilość stresu, sztucznego światła, bardzo często brak dostępu do świeżego powietrza i co ważne promieni słonecznych w czasie ich największej aktywności powoduje, że brakuje nam wielu składników odżywczych. Nie tylko przez niedobory w diecie talerzowej ale również wyżej wymienione czynniki, zwiększają zapotrzebowanie naszego organizmu na przykład na magnez czy witaminę D.

Tymczasem średnie dobowe spożycie magnezu w krajach rozwiniętych zmniejsza się z roku na rok.

Związane jest to ze zmniejszeniem ilości magnezu w roślinach, które spożywamy przez skażenie środowiska i nieodpowiednie nawożenie gleb. Kolejnym czynnikiem jest wysokie spożycie produktów przetworzonych. Stres, aktywność fizyczna, choroby, również zwiększają zapotrzebowanie na ten pierwiastek lub utrudniają jego przyswajanie z diety talerzowej.

Jednym z głównych objawów niedoborów magnezu jest właśnie zmęczenie, skurcze i bóle mięśni oraz ich zmęczenie nieadekwatne do wykonanej aktywności fizycznej.Jak możemy zniwelować uczucie zmęczonych nóg i ogólnego zmęczenia?

Rusz się !

Nie tylko podczas treningu ale również w ciągu dnia. Zazwyczaj podczas siedzącej pracy zastygamy w bezruchu. Często zapominamy o jedzeniu, piciu, o własnych potrzebach. Stres, goniące nas terminy, wymagający szef, nie ułatwiają nam skupienia się na sobie. Zazwyczaj jednak uda nam się znaleźć czas żeby rozprostować nogi, poruszać palcami u stóp czy naprzemiennie napinać mięśnie nóg, np. mięśnie łydek, musimy o tym tylko pamiętać. Już te drobne nawyki wspomogą działanie naczyń krwionośnych w naszych nogach. Nasze ciało i zdrowie będą nam wdzięczne za kilka minut spożytkowane w ten sposób podczas pracy.

Wielu z nas pracuje w domu, zadbaj więc o wygodne krzesło i odpowiednią pozycje na nim, ustaw stoper przypominający o rozruszaniu nóg.

Drogie Panie, unikajmy niewygodnych butów na wysokim obcasie, wbrew pozorom nasze nogi będą wyglądały zdecydowanie lepiej bez nich.

Regeneracja!

Daj sobie czas, przetrenowanie przyniesie więcej szkody niż pożytku. Zadbaj o odpowiednią ilość snu, zbilansowaną dietę, nawodnienie, odpowiednio długie przerwy między kolejnymi jednostkami treningowymi.

Odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry, podłóż poduszki czy koc pod łydki kiedy leżysz na łóżku, stosuj zimne prysznice, jeśli Twoje nogi często puchną i są zmęczone a unikaj tych gorących.

Pij wodę!

Poza wymuszonym ruchem do toalety woda wspomoże wszystkie procesy zachodzące w organizmie, wspomoże zarówno układ krążenia jak i Twoje mięśnie, pomoże oczyścić organizm. Bardzo często obrzęki kostek, nóg czy palców spowodowane są wbrew pozorom zbyt małą ilością wody. Zamiast szukać sposobów jak pozbyć się jej nadmiaru, zacznij dostarczać ją na co dzień w odpowiedniej ilości, organizm sam zadba o regulacje.

Co, ile i jak często pić podczas treningu?

Zwiększ ilość magnezu w diecie!

Magnez aktywuje około 300 reakcji enzymatycznych, jest kluczem przy wytwarzaniu energii w naszym organizmie. Największa jego ilość znajduje się w kościach, mięśniach i tkankach gładkich, a tylko 1% we krwi, dlatego też odpowiednie stężenie magnezu w surowicy krwi nie musi oznaczać jego odpowiedniej ilości w naszym organizmie. Nawet przy dużym niedoborze magnezu jego stężenie we krwi może utrzymywać się w granicach normy.

Świetnym rozwiązaniem i połączeniem dwóch ostatnich aspektów jest sięgnięcie po średniozmineralizowaną wodę mineralną Magnesia, która zawiera naturalnie w niej występującymagnez. Magnesia swój wyjątkowy skład zawdzięcza skałom serpentynitowym, które możemy znaleźć na obszarze tylko kilku kilometrów kwadratowych Sławkowskiego Lasu, niedaleko Karlowych Warów w Czechach. Woda mineralna Magnesia jest pobierana bezpośrednio z naturalnego źródła, z głębokości 100 metrów, bez jakiejkolwiek interwencji człowieka.

Dzięki 1,5 litrowej butelce Magnesi uzupełnicie nie tylko dużą część zapotrzebowania na wodę ale również 68% dziennego zapotrzebowania na magnez. Dzięki średniej mineralizacji i niskiej zawartości sodu Magnesia jest wodą, którą możemy gasić pragnienie na co dzień, nie obawiając się o zbyt duże spożycie niektórych składników mineralnych takich jak sód. Zapewni ona równowagę elektrolitową w naszym organizmie co z kolei wpłynie na usprawnienie funkcjonowania naszego organizmu. Nie ma jednej złotej rady. Jeśli organizm daje nam sygnał w postaci przewlekłego zmęczenia, skurczów i bólu mięśni zawsze należy zadbać o kilka czynników: odpowiednią regeneracje, nawodnienie, dietę bogatą w składniki odżywcze, tym bardziej jeśli uprawiamy sport lub mamy wymagającą prace. W codziennym pośpiechu zwrócić uwagę na siebie i zastanów się, który z tych czynników mogłeś zaniedbać i co można zmienić już teraz. Zwiększ ilość wody, zastanów się czy Twoja dieta jest wystarczająco bogata w magnez, częściej wstawaj z krzesła lub poruszaj nogami w trakcie siedzenia, zastanów się czy to co jesz na co dzień rzeczywiście odżywia Twój organizm czy sięgasz po niektóre produkty tylko po to żeby nie odczuwać głodu albo sprawić sobie przyjemność, stosuj zimne prysznice. Może dobrym pomysłem będzie wypróbowanie coraz bardziej popularnego morsowania?

Artykuł przygotowała Dietetyk, Klaudia Surmak

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Magazyn Bieganie

Podoba ci się ten artykuł?

4 / 5. 1

Przeczytaj też

Na tegoroczny półmaraton do Warszawy przyjechała wyjątkowo mocna grupa elitarnych zawodników. To Kenijczycy i Etiopczycy, ale zobaczymy także mocne akcenty polskie.

17. Nationale Półmaraton Warszawski – szykuje się atak na rekord trasy!

Najnowsza digitalowa kampania eobuwie.pl skierowana jest do wszystkich miłośników biegania w terenie. Wraz z rozpoczęciem wiosny, coraz więcej osób decyduje się na uprawianie sportu na zewnątrz. Jeśli nadal zastanawiacie się jakie buty najlepiej sprawdzą się […]

Ty masz pasję, my buty do biegania w terenie. Trwa kampania eobuwie.pl

Wiosna to czas, gdy biegacze chętniej zbiegają z asfaltu na wyboiste ścieżki parków, lasów czy gór. Jeśli także i w Was odezwał się zew przygody, warto się na nią odpowiednio przygotować. I to właśnie ta […]

Przegląd obuwia trailowego – adidas, ASICS, New Balance

Dobra wiadomość dla fanów biegania! W najbliższą niedzielę biegacze z Polski i ze świata wybiegną na ulice stolicy, aby po raz siedemnasty zmierzyć się z trasą Półmaratonu Warszawskiego i biegu na 5 km. Wydarzeniem towarzyszącym […]

Marka Saucony na Expo Sport&Fitness przed 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonem Warszawskim

Bieganie jest takie proste! Zakładasz buty, odpowiedni strój i lecisz przed siebie. Czyżby? A nie zapomniałeś czasem o… rozgrzewce? Rozgrzewka powinna być bowiem nieodłącznym elementem każdej jednostki treningowej, a szczególnie przed startem w zawodach. Główne […]

Rozgrzewka przed bieganiem – jak NAPRAWDĘ powinna wyglądać?

Na konferencji prasowej Fundacji „Maraton Warszawski” – organizatora największych biegów ulicznych w Polsce poznaliśmy szczegółowe informacje dotyczące nachodzącego 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego oraz New Balance Biegu na Piątkę. Zostali też zaprezentowani faworyci, którzy mają spore […]

Już w niedzielę startuje 17. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski i New Balance Bieg na Piątkę!

Istnieje prosty sposób na poprawę biegowej dyspozycji w ostatnich tygodniach czy dniach przed ważnym startem. Jest nim zastosowanie strategii „wyostrzania”, znanej na świecie jako „tapering”. Żadnych długich wybiegań, odpoczywamy psychicznie i fizycznie, a treningi są krótkie i intensywne.

Tapering, czyli ostrzenie pazurów przed wyścigiem

Mazowiecki Track to półmaraton oraz bieg na 10 km. Start i meta znajdują się w warszawskiej Falenicy. Trasa wiedzie wyłącznie przez las – ścieżkami Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Tak jak w poprzednich latach, nie zabraknie podbiegów, […]

Wystartowały zapisy na Mazowiecki Track. Biegacze ponownie ruszą trailową trasą u stóp Warszawy