fbpx

Triathlon > TRI: Trening > Triathlon

Sposoby na regenerację i zachowanie zdrowia zimą

Praca, trening, obowiązki domowe… i wypadałoby jeszcze trochę pospać w nocy. Doba ma tylko dwadzieścia cztery godziny, a zadania zdają się nigdy nie mieć końca. Przy napiętym grafiku służbowo-prywatnym jesteśmy szczególnie narażeni na przemęczenie i infekcje. I jeszcze ta zimowa aura, która nie pomaga nam w zachowaniu zdrowia i dobrego samopoczucia. Jak sobie z tym wszystkim poradzić? Poznaj nasze sposoby na regenerację.

Sposoby na regenerację miewają różne oblicza, tak jak różne bywają nasze osobiste preferencje. Niektórzy z nas wolą odpocząć w sposób bierny – położyć się na kanapie przed telewizorem i uciąć sobie drzemkę, z kolei inni regenerują się najlepiej poprzez kolejne aktywności. Sporo zależy od naszego trybu życia i pracy, osobowości i momentu w cyklu treningowym.

Warto spróbować wszystkiego, aby sprawdzić, które formy odpoczynku sprawdzą nam się najlepiej. Ważne jest to, aby nie robić nic przeciwko sobie – regeneracja ma być dla nas przyjemnością i relaksem, a nie metodą na sprawdzenie swoich granic.

Sposoby na regenerację? Luźny trening!

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, wielu zawodników chwali sobie aktywny sposób regeneracji. Po ciężkim treningu, który obciążył nas zarówno fizycznie jak i mentalnie, miło jest wskoczyć do basenu lub wyjść na dwór i w niezobowiązujący sposób po prostu się poruszać. Dzięki lekkiej aktywności usuwamy z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii i wracając do domu, zwykle czujemy się o wiele bardziej wypoczęci niż przed wyjściem.

Bardzo istotne jest, aby naprawdę podejść do tego zadania na luzie. Nie ma sensu, aby dokładać sobie rywalizacji ze sobą lub z innymi podczas jednostki regeneracyjnej.
Oczywiście nie musimy wybierać aktywności związanej z triathlonem. Ciało i głowa podziękują nam za inne formy ruchu – jogę, stretching, zajęcia taneczne, ściankę wspinaczkową…

joga

Sen

Stawiamy przy nim wykrzyknik, bo wszystkie inne sposoby na regenerację to przy nim pic na wodę. To właśnie podczas snu odpoczywamy w najpełniejszy sposób – organizm produkuje hormony wspomagające regenerację ciała. Jeśli mamy w zwyczaju ucinanie sobie drzemek w ciągu dnia, z pewnością zauważamy, że wystarczy przysnąć na chwilę, aby po obudzeniu czuć się nieporównywalnie lepiej. Podarujmy sobie odrobinę wolnego czasu po mocnym treningu i po prostu dobrze się wyśpijmy.

Rolowanie

Kilka lat temu rollery zrobiły prawdziwą furorę w sportowym świecie. Czy słusznie – obecnie zdania są podzielone. Wydaje się to kwestią osobniczą, związaną także z prawidłowym użytkowaniem wałka. Rolowanie nie powinno być silnie bolesnym zabiegiem – jeśli tak jest, prawdopodobnie używamy zbyt wiele siły lub pogarszamy mikrourazy powstałe podczas ostatniego mocnego treningu. Nie powinniśmy też poświęcać bardzo dużo czasu na „wymęczanie” bolących miejsc – kilka zdecydowanych ruchów w zupełności wystarczy.

Sauna

Sauna, zwłaszcza sucha, to fantastyczny sposób na regenerację organizmu… pod warunkiem, że będziemy używać jej zgodnie z kilkoma zasadami. Przede wszystkim nie powinniśmy wchodzić do sauny bezpośrednio po treningu, zwłaszcza ciężkim. Po drugie, sesję w saunie należy potraktować jak oddzielną jednostkę treningową, która sama w sobie jest obciążająca dla ciała. I w końcu po trzecie, aby seans w saunie przyniósł pożądany efekt, nie poprzestawajmy na jednym, kilkunastominutowym wejściu. Prawidłowe korzystanie z sauny obejmuje 2-4 wejścia, rozdzielone porządnym schłodzeniem ciała i odpoczynkiem trwającym co najmniej tyle, ile przebywaliśmy w cieple.

Masaż

To zabieg bardzo popularny wśród sportowców, zarówno wyczynowych jak i amatorskich. Bardzo słusznie – choć podczas masażu sportowego cierpimy katusze, a schodząc ze stołu czujemy się czasem tak, jakby wyprano nas na programie z podwójnym wirowaniem, na efekty nie musimy długo czekać. Masaż przynosi najlepsze efekty, jeśli chodzimy na niego regularnie – wówczas mięśnie szybciej dochodzą do siebie nawet po mocnym zabiegu.

wellness-285587_1920

Sposoby na regenerację – nawadnianie

Promowanie picia wody „ile się da” na szczęście mamy już chyba za sobą (choć reklamy telewizyjne twierdzą inaczej). Coraz częściej zauważa się tendencje do przesady, które mogą być zgubne w skutkach. Wypłukiwanie z siebie elektrolitów i ciągłe obciążanie nerek to dopiero początek listy mówiącej o tym, dlaczego nie powinniśmy się przewadniać. Niemniej, z uwagi na wzmożone pocenie się związane z aktywnym trybem życia, niewątpliwie należy dbać o to, aby – po prostu – pić wodę. Pamiętajmy, że herbata i kawa nie nawadniają nas, a wręcz sprzyjają odwrotnemu procesowi.

Dieta

Choć to ostatni punkt tekstu, nie jest bynajmniej nieważny. Odpowiednia dieta stosowana na co dzień jest podstawą utrzymania zdrowia, prawidłowej regeneracji potreningowej i, ogólnie rzecz biorąc, dobrego samopoczucia. Prawidłowe odżywianie wcale nie jest trudne – to tylko kwestia nawyków. Nie musimy katować się jadłospisami rozpisanymi co do kalorii, ale dbajmy o to, aby na naszym talerzu gościły wartościowe pokarmy. W trakcie zimy dbajmy o dostarczanie sobie różnorodnych produktów, nie zapominając o owocach i warzywach.  Przez cały rok świetnie sprawdzają się kiszonki, za które podziękuje nam nasza flora bakteryjna w jelitach. Dodatkowe sposoby na regenerację? Możemy także pomyśleć o suplementacji, zwłaszcza preparatem z witaminą D3 i probiotykiem.

ZOBACZ TEŻ: Niska odporność a bieganie. Po jakie suplementy warto sięgnąć?

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.
mm
Joanna Skutkiewicz

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 1

Przeczytaj też

Amazfit T-Rex 3

Zepp Health wprowadza na rynek nowy smartwatch Amazfit T-Rex 3. Z lepszym i większym ekranem, wydajniejszą baterią oraz mocniejszą konstrukcją. W porównaniu z drugą edycją fani przygód odkryją w najnowszym modelu niemal 30 nowych rozwiązań! […]

Amazfit T-Rex 3: Wytrzymały smartwatch dla aktywnych z lepszym wyświetlaczem i 30 nowymi funkcjami [premiera]

W sezonie jesienno-zimowym, polska szerokość geograficzna wystawia naszą motywację na ciężką próbę. Eksperci i projektanci marki Salomon przekonują jednak, że nie musimy rezygnować ze swoich pasji! Salomon, światowy lider w produkcji sprzętu outdoorowego, wykorzystuje innowacyjne […]

Jesień i zima bez kompromisów!  Poznaj nową kolekcję Salomon Trail Running

Choć ciężko o uniwersalną receptę dla wszystkich, to w tym odcinku podcastu i tak pokusimy się o zbiór rad i patentów, jak dobrze przejść przez ostatnie tygodnie przed startem w maratonie. Co warto robić, a […]

Jak nie zepsuć ostatnich tygodni przed startem w maratonie? Jerzy Skarżyński w Czy tu się biega?

Nie żyje Rebecca Cheptegei, ugandyjska olimpijka, która w tragicznych okolicznościach została podpalona przez swojego partnera. Zaledwie niedawno spełniła jedno ze swoich największych marzeń, startując w maratonie podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, gdzie zajęła 44. miejsce. […]

Olimpijka z Ugandy nie żyje – brutalny atak zakończył życie Rebecci Cheptegei

4 września rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń internetowych do Mini Melts Kraków Run, który odbędzie się 21 września – na dzień przed 17. PKO Biegiem Trzech Kopców. Najmłodsi biegacze wystartują przy Błoniach Krakowskich, w okolicy Stadionu […]

Mini Melts Kraków Run: zgłoś swoje dziecko na wyjątkowy bieg przed 17. PKO Biegiem Trzech Kopców!

#RazNa100Lat – pod takim hasłem przebiegają obchody stulecia maratonu w Polsce, które odbędą się już w najbliższą sobotę, 7 września. Happening Biegowy, odsłonięcie tablicy z nazwą Ronda Polskich Maratończyków i spotkania z najsłynniejszymi polskimi maratończykami […]

#RazNa100Lat, czyli celebrujemy stulecie maratonu w Polsce. Wydarzenie już 7 września w Rembertowie

Trening treningiem, a życie życiem. Najlepiej jest, kiedy do maratonu podchodzi się w pełni przygotowanym, po wykonaniu solidnego planu. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Co zrobić, gdy z jakiegoś powodu w treningu pojawiły się […]

Luki w treningu do maratonu. Jak się ratować w ostatnich 4 tygodniach przed startem?

Jeśli w planach macie jesienne starty biegowe, warto już teraz zadbać o kompleksowe przygotowanie ciała. Nasza ekspertka od treningów funkcjonalnych, Nicole, zaprasza Was do nowego cyklu #TrenujzNicole, w którym co poniedziałek będzie prezentować zestawy ćwiczeń […]

Ruszamy z nowym cyklem treningów funkcjonalnych #TrenujzNicole