fbpx

Czytelnia > Trening

Startujesz w Półmaratonie Warszawskim? Przygotujemy Cię!

BADANIA_W

Fot. High Level Center

Szukamy jednego biegacza lub biegaczki, którego – razem ze specjalistami z High Level Center – kompleksowo przygotujemy do 10. Półmaratonu Warszawskiego (29 marca). Wykonaj krótkie zadanie konkursowe i zgłoś się – na maile czekamy do 9 stycznia.

High Level Center to miejsce, które zajmuje się osobami aktywnymi fizycznie w sposób kompleksowy. Właśnie tak chcemy przygotować jednego biegacza (lub biegaczkę) do jubileuszowego 10. Półmaratonu Warszawskiego. Sprawdzimy, jak specjaliści z różnych dziedzin mogą wpłynąć na poprawienie wyniku sportowego amatora.

Kogo szukamy?

Przede wszystkim biegacza amatora. Doświadczenie z bieganiem może być bardzo różne, ale wymagamy, by nasz bohater miał za sobą co najmniej jeden przebiegnięty półmaraton uliczny. Bierzemy pod uwagę tylko zgłoszenia osób, które nie korzystają z opieki trenerskiej ani żadnej formy wsparcia trenerskiego (oczywiście korzystanie z gotowych planów treningowych z internetu i książek wchodzi w grę). Szukamy osoby biegającej regularnie i zaangażowanej w bieganie. Konieczne jest też lekkie pióro i łatwość pisania, przekazywania swoich refleksji i spostrzeżeń – od wybranej osoby będziemy oczekiwać zdawania na bieżąco relacji ze swoich postępów i dzielenia się z czytelnikami Magazynu BIEGANIE swoimi przemyśleniami dotyczącymi treningu.

Zaznaczamy, że spotkania ze specjalistami będą odbywać się w Warszawie, więc osoba zgłaszająca się musi być na to przygotowana (ewentualne koszty dojazdu do stolicy uczestnik projektu pokrywa sam).

Co trzeba zrobić?

Wysłać maila zgłoszeniowego na redakcja@magazynbieganie.pl, a w nim:

  • opisać (na 1000-1200 znaków), czego według Ciebie brakuje w Twoim dotychczasowym treningu oraz jakie są Twoje oczekiwania względem projektu „Przygotowanie z HCL”;
  • zawrzeć informacje o sobie: imię i nazwisko, wiek, miejsce zamieszkania, życiówka na dystansie półmaratonu.

Na zgłoszenia mailowe czekamy do 9 stycznia 2015 r. (piątek).

High Level Center

Fot. High Level Center

Co dajemy w zamian?

Szukamy tylko jednej osoby, żeby zapewnić jej maksymalnie zindywidualizowane podejście do jej treningu i potrzeb. Od strony merytorycznej całą akcję poprowadzi Centrum Przygotowania Sportowego High Level Center. Wszystko oczywiście będzie dla naszego bohatera całkowicie bezpłatne! W trakcie przygotowań do 10. Półmaratonu Warszawskiego uczestnik akcji przejdzie kilka etapów, na każdym z nich współpracując z odpowiednimi specjalistami:

 KROK 1: BADANIE TECHNICZNE ORGANIZMU 

Bardzo często zdarza się, że biegać zaczynamy przez przypadek, po prostu – pada pomysł: pójdę biegać. I już. Wstając od biurka, przebiegnięcie 5 kilometrów może stanowić olbrzymi wysiłek dla organizmu. Oczywiście, możemy to zrobić, ale jeżeli nie chcemy, aby przyjemność stała się udręką, powinniśmy podejść do wysiłku świadomie. Pierwszym krokiem, który powinien wykonać zawodnik (niezależnie od dyscypliny), jest „przegląd techniczny” własnego organizmu. Tym „przeglądem” dla zawodnika jest badanie wydolnościowe. Istotą takiego badania jest przede wszystkim dokonanie oceny stanu wytrenowania oraz wyznaczenie progów metabolicznych i stref intensywności treningowych. Na tej podstawie dobierane jest adekwatne obciążenie treningowe. Badanie wydolnościowe jest dla każdego. Pamiętaj, że nawet jeżdżąc samochodem tylko do pracy i z powrotem, wykonujesz raz do roku jego badanie diagnostyczne.

 KROK 2: TRENING, CZYLI NAWET BIEGANIE MOŻE BYĆ TRUDNE 

Mogłoby się wydawać, że bieganie to najprostsza dyscyplina pod słońcem. Teoretycznie. Wystarczą buty i trochę chęci. Ale bez planu nawet najdłuższe wyprawy biegowe mogą być nieefektywne. Na podstawie badania wydolnościowego trenerzy biegowi: Piotr Cypryański i Jakub Maślanko (triathlon) pomogą wprowadzić w tajniki bezpiecznego biegania, minimalizując zagrożenie kontuzją. Bardzo ważnym aspektem jest przygotowanie motoryczne i funkcjonalne organizmu. Wielu zawodników pomija trening ogólnorozwojowy z elementami stretchingu. W HLC zawodnikiem pod tym kątem zajmie się Seweryn Czarnowski, który odpowiada za przygotowanie organizmu do długich i wymagających startów.

 KROK 3: PALIWO DLA ORGANIZMU 

Gdy już sprawdzimy stan naszego organizmu oraz dopasujemy na podstawie badania szczegóły treningu, czas na kolejny krok. Osoby aktywnie uprawiające różne dyscypliny sportu potrzebują specjalnie dobranych programów dietetycznych. Zapotrzebowanie na główne składniki pokarmowe oraz na witaminy i minerały u sportowców jest dużo wyższe niż u przeciętnego człowieka oraz różne w zależności od uprawianej dyscypliny sportowej oraz okresu treningowego. Nasz zawodnik złoży wizytę w Departamencie Żywienia High Level Center, gdzie na podstawie badania i wywiadu przygotujemy indywidualny plan żywieniowy. Podczas wizyty jego styl odżywiania zostanie poddany wnikliwej analizie Jagody Podkowskiej, aktualnej mistrzyni Polski w BJJ, i Uli Somow.

 KROK 4: SUPLEMENTACJA 

Suplementacja nadal stanowi w pewnym stopniu temat tabu. Amatorzy i sportowcy obawiają się negatywnych skutków stosowania suplementów: nadmiernego rozrostu masy mięśniowej lub problemów gastrycznych. Lecz suplementy dobrane w odpowiedni sposób do potrzeb organizmu oraz sprawdzone w treningu stanowią uzupełnienie dla treningu i diety. Stawiając na pierwszym miejscu zdrowie i bezpieczeństwo  zawodnika, dobierzemy suplementację opartą na dwóch sprawdzonych markach współpracujących na co dzień z kadrami narodowymi i klubami sportowymi: PowerGym i Agisko. Produkty sprawdzone i dopuszczone przez lekarzy medycyny sportowej mogą być stosowane również przez amatorów.

 KROK 5: ODNOWA BIOLOGICZNA I DOBÓR WKŁADEK 

Rola fizjoterapeuty pozostaje niedoceniana, a jest bardzo istotna. Biorąc pod uwagę kolejne stereotypy, mówiąc: „fizjoterapeuta”, myślimy: „kontuzja”. Bieganie, tak jak każdy sport, niesie za sobą ryzyko wystąpienia poważnych urazów. Pokażemy, jak z pomocą fizjoterapeuty zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji poprzez profilaktykę. Dodatkowo specjalista High Level Center, Jerzy Somow, pomoże naszemu zawodnikowi w doborze wkładek ortopedycznych do obuwia biegowego.

 KROK 6: MONITORING 

Monitoring w sporcie to nic innego jak zbieranie i analizowanie na bieżąco informacji dotyczących aktualnego stanu zdrowia czy poziomu wytrenowania zawodnika. Odpowiednio prowadzony monitoring staje się rewelacyjnym narzędziem dla trenerów i samych zawodników. Monitoring pozwala uniknąć zjawiska przetrenowania, które może być znacznie bardziej zgubne w skutkach niż niedotrenowanie. Pozwala precyzyjniej określić kolejne okresy treningowe. To usługa dla każdego, kto chce w sposób świadomy i bezpieczny poprawiać swoje rezultaty.

Wszystkie z powyższych etapów zostaną przeprowadzone w jednym miejscu. Bez konieczności wychodzenia z budynku nasz zawodnik:

  • zostanie poddany badaniom wydolnościowym;
  • otrzyma plan treningowy, a my pokażemy, jak go wykonać;
  • otrzyma indywidualny schemat żywienia i suplementacji;
  • zostanie objęty opieką fizjoterapeuty, wraz z doborem wkładek;
  • a na koniec – wystartuje w 10. Półmaratonie Warszawskim!

W majowym numerze Magazynu BIEGANIE podsumujemy każdy z etapów. Zarówno sukcesy, jak i porażki naszego testera będziecie mogli śledzić na fanpage’ach „Miesięcznik Bieganie” „High Level Center” oraz na stronie MagazynBieganie.pl.

Daj sobie szansę na rozwój!

badania wydolnościowe

Fot. High Level Center
Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
Zachęcamy także do słuchania naszego podcastowego cyklu „Czy tu się biega?”.

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Polska reprezentacja ukończyła Lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy 2024 w Rzymie z dorobkiem 6 medali i na 9. miejscu w klasyfikacji medalowej. To najsłabszy wynik Polski na mistrzostwach kontynentu od 12 lat. W kontekście spełnienia oczekiwań medalowych […]

Medale, samotność i dyskwalifikacje: Jak Polacy zapisali się w historii Mistrzostw Europy w lekkoatletyce w Rzymie?

Już po raz czwarty w końcówce czerwca oczy setek biegaczy z całej Polski zwracają się ku Beskidom – nie bez kozery, bo to właśnie tam odbywa się Europejski Festiwal Biegowy “Dwa Beskidy”. Wydarzenie sportowo-kulturalne w […]

Biegowe wyzwanie w beskidzkiej krainie Łemków. Europejski Festiwal Biegowy startuje w ostatni weekend czerwca. Zapisy trwają!

Trzykrotna mistrzyni olimpijska w rzucie młotem oraz rekordzista Polski w skoku o tyczce wystąpią podczas Memoriału Czesława Cybulskiego na Golęcinie. Coraz większe zainteresowanie biletami na imprezę, która odbędzie się już za niecałe dwa tygodnie. Świeżo […]

Anita Włodarczyk i Piotr Lisek zasilają obsadę Memoriału Czesława Cybulskiego

Żelazo pełni różnorodne funkcje w organizmie biegacza i wchodzi w skład hemoglobiny, barwnika krwi. To dzięki niemu tlen może być transportowany przez krwinki czerwone do każdej części ciała, aby brać udział w produkcji energii. Biegacze są szczególnie zagrożeni jego niedoborem.

Żelazo – pierwiastek dobrych wyników

Jednym z największych wyzwań, które stoją przed organizatorami legendarnych wydarzeń sportowych, do jakich w polskich warunkach należy zaliczać Bieg Westerplatte, jest dostosowanie się do zmieniających się realiów, przy jednoczesnym zachowaniu tradycji i charakteru tych imprez. […]

W hołdzie Obrońcom Wybrzeża: historia i współczesność Biegu Westerplatte. Przed nami już 62. edycja!

Kiedy myślimy o bieganiu, wyobrażamy sobie pracę nóg i wydolność sercowo-naczyniową jako kluczowe elementy sukcesu. Jednak wiele osób zapomina, że górna część ciała, a zwłaszcza ręce, odgrywają istotną rolę w efektywnym biegu. Ćwiczenia na ręce […]

Ćwiczenia na ręce – po co one biegaczowi? Gotowy zestaw

Ile potrzebujesz kalorii aby schudnąć lub utrzymać swoją wagę? Aby się tego dowiedzieć, warto poznać najpierw swoją podstawową przemianę energii, a następnie całkowite zapotrzebowanie energetyczne. Sprawdź, jak to zrobić. Podstawowa przemiana materii – co to […]

Podstawowa przemiana materii a zapotrzebowanie energetyczne – jak obliczyć? Jak schudnąć?

Lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy to jedna z tych imprez, które w ostatnich latach dostarczały polskim kibicom wiele powodów do radości. Nasi reprezentanci potrafili nie tylko sprostać wyzwaniom, występując w roli faworytów, ale także nierzadko zaskoczyć, zdobywając […]

Mistrzostwa Europy – w których konkurencjach biegowych liczymy na medale?