fbpx

Czytelnia > Trening

Startujesz w Półmaratonie Warszawskim? Przygotujemy Cię!

BADANIA_W

Fot. High Level Center

Szukamy jednego biegacza lub biegaczki, którego – razem ze specjalistami z High Level Center – kompleksowo przygotujemy do 10. Półmaratonu Warszawskiego (29 marca). Wykonaj krótkie zadanie konkursowe i zgłoś się – na maile czekamy do 9 stycznia.

High Level Center to miejsce, które zajmuje się osobami aktywnymi fizycznie w sposób kompleksowy. Właśnie tak chcemy przygotować jednego biegacza (lub biegaczkę) do jubileuszowego 10. Półmaratonu Warszawskiego. Sprawdzimy, jak specjaliści z różnych dziedzin mogą wpłynąć na poprawienie wyniku sportowego amatora.

Kogo szukamy?

Przede wszystkim biegacza amatora. Doświadczenie z bieganiem może być bardzo różne, ale wymagamy, by nasz bohater miał za sobą co najmniej jeden przebiegnięty półmaraton uliczny. Bierzemy pod uwagę tylko zgłoszenia osób, które nie korzystają z opieki trenerskiej ani żadnej formy wsparcia trenerskiego (oczywiście korzystanie z gotowych planów treningowych z internetu i książek wchodzi w grę). Szukamy osoby biegającej regularnie i zaangażowanej w bieganie. Konieczne jest też lekkie pióro i łatwość pisania, przekazywania swoich refleksji i spostrzeżeń – od wybranej osoby będziemy oczekiwać zdawania na bieżąco relacji ze swoich postępów i dzielenia się z czytelnikami Magazynu BIEGANIE swoimi przemyśleniami dotyczącymi treningu.

Zaznaczamy, że spotkania ze specjalistami będą odbywać się w Warszawie, więc osoba zgłaszająca się musi być na to przygotowana (ewentualne koszty dojazdu do stolicy uczestnik projektu pokrywa sam).

Co trzeba zrobić?

Wysłać maila zgłoszeniowego na redakcja@magazynbieganie.pl, a w nim:

  • opisać (na 1000-1200 znaków), czego według Ciebie brakuje w Twoim dotychczasowym treningu oraz jakie są Twoje oczekiwania względem projektu „Przygotowanie z HCL”;
  • zawrzeć informacje o sobie: imię i nazwisko, wiek, miejsce zamieszkania, życiówka na dystansie półmaratonu.

Na zgłoszenia mailowe czekamy do 9 stycznia 2015 r. (piątek).

High Level Center

Fot. High Level Center

Co dajemy w zamian?

Szukamy tylko jednej osoby, żeby zapewnić jej maksymalnie zindywidualizowane podejście do jej treningu i potrzeb. Od strony merytorycznej całą akcję poprowadzi Centrum Przygotowania Sportowego High Level Center. Wszystko oczywiście będzie dla naszego bohatera całkowicie bezpłatne! W trakcie przygotowań do 10. Półmaratonu Warszawskiego uczestnik akcji przejdzie kilka etapów, na każdym z nich współpracując z odpowiednimi specjalistami:

 KROK 1: BADANIE TECHNICZNE ORGANIZMU 

Bardzo często zdarza się, że biegać zaczynamy przez przypadek, po prostu – pada pomysł: pójdę biegać. I już. Wstając od biurka, przebiegnięcie 5 kilometrów może stanowić olbrzymi wysiłek dla organizmu. Oczywiście, możemy to zrobić, ale jeżeli nie chcemy, aby przyjemność stała się udręką, powinniśmy podejść do wysiłku świadomie. Pierwszym krokiem, który powinien wykonać zawodnik (niezależnie od dyscypliny), jest „przegląd techniczny” własnego organizmu. Tym „przeglądem” dla zawodnika jest badanie wydolnościowe. Istotą takiego badania jest przede wszystkim dokonanie oceny stanu wytrenowania oraz wyznaczenie progów metabolicznych i stref intensywności treningowych. Na tej podstawie dobierane jest adekwatne obciążenie treningowe. Badanie wydolnościowe jest dla każdego. Pamiętaj, że nawet jeżdżąc samochodem tylko do pracy i z powrotem, wykonujesz raz do roku jego badanie diagnostyczne.

 KROK 2: TRENING, CZYLI NAWET BIEGANIE MOŻE BYĆ TRUDNE 

Mogłoby się wydawać, że bieganie to najprostsza dyscyplina pod słońcem. Teoretycznie. Wystarczą buty i trochę chęci. Ale bez planu nawet najdłuższe wyprawy biegowe mogą być nieefektywne. Na podstawie badania wydolnościowego trenerzy biegowi: Piotr Cypryański i Jakub Maślanko (triathlon) pomogą wprowadzić w tajniki bezpiecznego biegania, minimalizując zagrożenie kontuzją. Bardzo ważnym aspektem jest przygotowanie motoryczne i funkcjonalne organizmu. Wielu zawodników pomija trening ogólnorozwojowy z elementami stretchingu. W HLC zawodnikiem pod tym kątem zajmie się Seweryn Czarnowski, który odpowiada za przygotowanie organizmu do długich i wymagających startów.

 KROK 3: PALIWO DLA ORGANIZMU 

Gdy już sprawdzimy stan naszego organizmu oraz dopasujemy na podstawie badania szczegóły treningu, czas na kolejny krok. Osoby aktywnie uprawiające różne dyscypliny sportu potrzebują specjalnie dobranych programów dietetycznych. Zapotrzebowanie na główne składniki pokarmowe oraz na witaminy i minerały u sportowców jest dużo wyższe niż u przeciętnego człowieka oraz różne w zależności od uprawianej dyscypliny sportowej oraz okresu treningowego. Nasz zawodnik złoży wizytę w Departamencie Żywienia High Level Center, gdzie na podstawie badania i wywiadu przygotujemy indywidualny plan żywieniowy. Podczas wizyty jego styl odżywiania zostanie poddany wnikliwej analizie Jagody Podkowskiej, aktualnej mistrzyni Polski w BJJ, i Uli Somow.

 KROK 4: SUPLEMENTACJA 

Suplementacja nadal stanowi w pewnym stopniu temat tabu. Amatorzy i sportowcy obawiają się negatywnych skutków stosowania suplementów: nadmiernego rozrostu masy mięśniowej lub problemów gastrycznych. Lecz suplementy dobrane w odpowiedni sposób do potrzeb organizmu oraz sprawdzone w treningu stanowią uzupełnienie dla treningu i diety. Stawiając na pierwszym miejscu zdrowie i bezpieczeństwo  zawodnika, dobierzemy suplementację opartą na dwóch sprawdzonych markach współpracujących na co dzień z kadrami narodowymi i klubami sportowymi: PowerGym i Agisko. Produkty sprawdzone i dopuszczone przez lekarzy medycyny sportowej mogą być stosowane również przez amatorów.

 KROK 5: ODNOWA BIOLOGICZNA I DOBÓR WKŁADEK 

Rola fizjoterapeuty pozostaje niedoceniana, a jest bardzo istotna. Biorąc pod uwagę kolejne stereotypy, mówiąc: „fizjoterapeuta”, myślimy: „kontuzja”. Bieganie, tak jak każdy sport, niesie za sobą ryzyko wystąpienia poważnych urazów. Pokażemy, jak z pomocą fizjoterapeuty zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji poprzez profilaktykę. Dodatkowo specjalista High Level Center, Jerzy Somow, pomoże naszemu zawodnikowi w doborze wkładek ortopedycznych do obuwia biegowego.

 KROK 6: MONITORING 

Monitoring w sporcie to nic innego jak zbieranie i analizowanie na bieżąco informacji dotyczących aktualnego stanu zdrowia czy poziomu wytrenowania zawodnika. Odpowiednio prowadzony monitoring staje się rewelacyjnym narzędziem dla trenerów i samych zawodników. Monitoring pozwala uniknąć zjawiska przetrenowania, które może być znacznie bardziej zgubne w skutkach niż niedotrenowanie. Pozwala precyzyjniej określić kolejne okresy treningowe. To usługa dla każdego, kto chce w sposób świadomy i bezpieczny poprawiać swoje rezultaty.

Wszystkie z powyższych etapów zostaną przeprowadzone w jednym miejscu. Bez konieczności wychodzenia z budynku nasz zawodnik:

  • zostanie poddany badaniom wydolnościowym;
  • otrzyma plan treningowy, a my pokażemy, jak go wykonać;
  • otrzyma indywidualny schemat żywienia i suplementacji;
  • zostanie objęty opieką fizjoterapeuty, wraz z doborem wkładek;
  • a na koniec – wystartuje w 10. Półmaratonie Warszawskim!

W majowym numerze Magazynu BIEGANIE podsumujemy każdy z etapów. Zarówno sukcesy, jak i porażki naszego testera będziecie mogli śledzić na fanpage’ach „Miesięcznik Bieganie” „High Level Center” oraz na stronie MagazynBieganie.pl.

Daj sobie szansę na rozwój!

badania wydolnościowe

Fot. High Level Center
Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!

Podoba ci się ten artykuł?

0 / 5. 0

Przeczytaj też

Niedziela 24 września należała do biegaczy! Wielkie biegowe emocje, sprzyjająca biegaczom pogoda, udane premiery – lokalizacji pod Pałacem Kultury i Nauki, projektu europejskiej rywalizacji drużynowej i imponującego Marathon Zone dla całych rodzin – tak podsumować […]

45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski już za nami! Święto biegania w Polsce – nowa trasa, nowa znakomita lokalizacja startu i mety, premiera formatu TEAM UP! Europe i zwycięstwo Polki – Ewy Jagielskiej. Świetna frekwencja i moc kibicowania w sercu Warszawy!

Poniżej zapis z 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego, który wystartował 24 września o godzinie 9:00. Start oraz meta znajdowały się w samym sercu miasta pod Pałacem Kultury i Nauki. Na biegaczy oraz kibiców czekało wiele atrakcji. […]

45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski. Relacja minuta po minucie

Małe mistrzostwa Europy – to określenie, które idealnie pasuje do rywalizacji, jaka toczyć się będzie na trasie 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego w ramach nowej formuły TEAM UP! Europe. W elicie biegu tym razem najważniejsze są […]

45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski stawia na Europejczyków. Małe mistrzostwa starego kontynentu w stolicy

Już w ten weekend podczas Expo Sport&Fitness marka Saucony zaprezentuje swoją najnowszą kolekcję. Zapraszamy fanów marki i osoby, które chciałyby poznać buty do biegania tego amerykańskiego producenta do odwiedzenia stoiska Saucony w Pałacu Kultury i […]

Marka Saucony na Expo Sport&Fitness

Już w najbliższą niedzielę, 24 września odbędzie się PGE Energia Ciepła 16. Bieg Trzech Kopców. Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Krakowa w Biegu Górskim to impreza, której pierwsza edycja została zorganizowana w 2007 roku. Uczestnicy mają do […]

Już w tę niedzielę PGE Energia Ciepła 16. Bieg Trzech Kopców – jedyny taki bieg górski w centrum dużego miasta!

Na miesiąc przed startem 22. Poznań Maratonu do biegu zgłosiło się już ponad 4 tysiące zawodniczek i zawodników. Uczestnicy maratonu i wszyscy sympatycy mogą już zamawiać odzież z kolekcji przygotowanej przez AdRunaLine specjalnie naszą imprezę. […]

30 dni do 22. Poznań Maratonu. Coraz więcej zapisanych!

Masz ochotę na produktywny poranek? Taki przy kawie i porządnym planerze? W takim razie służymy pomocą! Bynajmniej nie w kwestii kawy, ale notatnika, który sprawi, że z pozoru zagmatwany dzień nagle stanie się bardziej przejrzysty. […]

Wyjątkowy planner stworzony przez olimpijkę, Alicję Konieczek już w sprzedaży

Bieganie w terenie to nie tylko aktywność fizyczna, ale dla wielu osób wręcz styl życia. Marka Salomon doskonale rozumie ten styl oraz potrzeby pasjonatów uprawiania sportu w otoczeniu przyrody. Chcąc przeżywać wyjątkowe przygody, odkrywać , […]

Szykuj się na niezapomniane przygody! Poznaj kolekcję Salomon jesień-zima 2023/24