fbpx

Trening amatorski a roztrenowanie, czy amator potrzebuje przerwy pomiędzy sezonami?

Autor: Jakub Karasek • 26.11.2018

Buty do biegania - wygoda przede wszystkim Fot. Istockphoto.com

Fot. istockphoto.com

Roztrenowanie, czyli okres przerwy od reżimu treningowego, stosuje wielu zawodników bez względu na ich poziom sportowy. To czas, kiedy biegacz robi wszystko, poza bieganiem. Czy jednak każdy potrzebuje roztrenowania?

Po zakoÅ„czeniu sezonu jesiennych startów sÅ‚owem, które w biegowym Å›wiecie robi furorÄ™ jest “roztrenowanie”. Nawet biegacze amatorzy na pewno wielokrotnie spotkali siÄ™ z tym terminem i być może zastanawiajÄ… siÄ™, czy jest im potrzebne i o co w tym caÅ‚ym roztrenowaniu chodzi? Postaram siÄ™ rozwiać przynajmniej niektóre wÄ…tpliwoÅ›ci.

WedÅ‚ug różnych szkół okres roztrenowania, czyli przerwy od klasycznego reżimu treningowego, może trwać od kilku dni do nawet 3 tygodni. W tym czasie zawodnik może robić w zasadzie co chce. SÄ… tacy, którzy pomimo roztrenowania wychodzÄ… potruchtać co 2-3 dni, inni poÅ›wiÄ™cajÄ… ten czas na inne formy aktywnoÅ›ci, jak np. pÅ‚ywanie, a jeszcze inni nie robiÄ… praktycznie nic, pozwalajÄ…c sobie caÅ‚kowicie odpocząć od treningowego reżimu. OczywiÅ›cie w historii biegania znajdziemy też zawodników, dla których roztrenowanie to 1-2 dni przerwy, ale jest to raczej niestandardowe podejÅ›cie. DziÅ› jednak skupimy siÄ™ na roztrenowaniu z perspektywy amatora – czy w ogóle ma sens i dlaczego?

Z punktu widzenia biegowego amatora roztrenowanie może wydawać się okresem zmarnowanego czasu. Na ogół i tak go nam brakuje na wykonanie regularnego planu, a nagle mielibyśmy przerwać treningi na kolejne tygodnie? Ta myśl może wydawać się niektórym nie do zniesienia. I rzeczywiście w niektórych przypadkach, zwłaszcza osób, które w ciągu roku robiły sobie regularne przerwy od biegania, albo tych, którzy trenują 2-3 razy w tygodniu, roztrenowanie w zasadzie nie jest potrzebne. Ciało takiego biegacza nie musi bowiem znosić na co dzień wielkich obciążeń, po których konieczny jest okres regeneracji, by wróciło do równowagi. Sam trening pełni wówczas najczęściej rolę drugo albo trzecioplanową, w związku z czym nie zajmuje zbyt dużo czasu ani nie jest bardzo absorbujący psychicznie.

Nawet u osób, które regularnie biegajÄ… 4-6 razy w tygodniu i pokonujÄ… kilkadziesiÄ…t kilometrów klasyczne roztrenowanie może sprawiać wrażenie straty czasu i formy. Wszak na przestrzeni caÅ‚ego roku Å›rednio przynajmniej 1 dzieÅ„ w tygodniu mamy zupeÅ‚nie wolny od biegania, co po zsumowaniu może dać nawet 2 miesiÄ…ce “wolnego” w perspektywie caÅ‚ego roku. DokÅ‚adanie kolejnych dni do tej puli wydaje siÄ™ mijać z celem, nie mamy przecież do czynienia z zawodnikiem, który doprowadza swoje ciaÅ‚o do granic możliwoÅ›ci.

Czy jednak powyższe zdanie jest prawdziwe? Jako amatorzy często zapominamy o tym, że oprócz biegania wykonujemy szereg innych aktywności, które mają wpływ na nasze ciało. I sprawa dotyczy nie tylko osób pracujących fizycznie, ale także, a może zwłaszcza tych, którzy na co dzień wiele godzin spędzają w pozycji siedzącej. W przeciwieństwie do zawodowych biegaczy rzadko dbamy o takie elementy, jak właściwe rozciąganie, wzmocnienie określonych partii mięśni, ćwiczenia sprawnościowe, itp. Te wszystkie braki oraz np. napięcia czy dysbalansy mięśniowe powstające choćby na skutek długotrwałego siedzenia powodują, że nasze ciało, a zwłaszcza niektóre jego partie, muszą znosić ponadstandardowe obciążenia. Jeśli dołożymy do tego wszystkiego wymagający a do tego monotonny trening, narażamy się na ryzyko kontuzji, która może na długi czas wyeliminować nas z biegania.

Z perspektywy amatora okres roztrenowania może być doskonałą okazjÄ… do wprowadzenia tego typu nowinek do swojego treningu. PoÅ›wiÄ™cajÄ…c 2 czy 3 tygodnie na aktywnoÅ›ci niezwiÄ…zane bezpoÅ›rednio z bieganiem, jesteÅ›my w stanie potencjalnie pomóc sobie znosić wiÄ™ksze obciążenia w przyszÅ‚oÅ›ci. Ćwiczenia wzmacniajÄ…ce, rozciÄ…gajÄ…ce czy korekcyjne, które zaczniemy wykonywać w tym czasie zamiast biegania, mogÄ… stać siÄ™ z czasem uzupeÅ‚nieniem naszego treningu. To także okazja do tego, by spróbować innych aktywnoÅ›ci, które mogÄ… okazać siÄ™ pożyteczne dla naszej formy – być może wÅ‚aÅ›nie dziÄ™ki roztrenowaniu odkryjemy w sobie dodatkowÄ… pasjÄ™ do pÅ‚ywania, jazdy na rowerze czy siÅ‚owni, a te wszystkie zajÄ™cia mogÄ… stać siÄ™ z czasem cennym uzupeÅ‚nieniem treningu.

istock.com

Dodatkowe rozciąganie czy trening uzupełniający to elementy, które warto wprowadzić podczas przerwy między sezonami startowymi. Fot. istock.com

Zupełnie osobną kwestią jest odpoczynek psychiczny, jaki możemy sobie zafundować podczas roztrenowania. To kolejny obszar, który amatorzy często lekceważą. Wszak bieganie, zwłaszcza, kiedy dążymy do osiągania ambitnych rezultatów, jest pod tym kątem niezwykle absorbujące i powoduje dodatkowy stres. A z nim przecież musimy radzić sobie także na co dzień i pod tym kątem nasze zasoby również mogą ulegać wyczerpaniu. Pilnowanie regularności treningów, wykonywanie intensywnych jednostek czy planowanie poszczególnych dni tak, żeby znaleźć choć chwilę na bieganie to dodatkowe źródła nerwów, które i tak fundujemy sobie przez cały rok.

Roztrenowanie może być w tej sytuacji odpoczynkiem nie tylko dla mięśni, ale także dla gÅ‚owy. DziÄ™ki przerwie możemy uwolnić naszÄ… gÅ‚owÄ™ od myÅ›li o tym, jaki kolejny trening wykonać, gdzie wystartować i jakÄ… taktykÄ™ obrać, żeby speÅ‚nić swoje oczekiwania. Możemy też choć na jakiÅ› czas zdjąć z siebie presjÄ™ zwiÄ…zanÄ… z koniecznoÅ›ciÄ… wyjÅ›cia na trening, nawet, gdy nie mamy na to wiele czasu i siÅ‚, bo “przecież forma mi spadnie”. Uwolnienie gÅ‚owy od zamartwiania siÄ™ bieganiem i godzenia tej aktywnoÅ›ci z wyzwaniami dnia codziennego pozwala nabrać nieco dystansu do swojego treningu i skorygować ewentualne błędy (np. nierealne, zbyt ambitne cele wzglÄ™dem treningowych możliwoÅ›ci, niewÅ‚aÅ›ciwy dobór Å›rodków treningowych, zbyt duża objÄ™tość wzglÄ™dem jakoÅ›ci treningów, itp.).

Klasyczne roztrenowanie nie jest koniecznoÅ›ciÄ… dla amatora. Wiele osób i tak w trakcie sezonu zafunduje sobie różnorodne przerwy w treningu. Nie oznacza to jednak, że nie można go zrobić i że nie okaże siÄ™ korzystne. To może być czas, który, choć bez biegania, da nam podstawy do tego, by wejść w przyszÅ‚oÅ›ci na wyższy poziom lub po prostu odpocząć od presji, jakÄ… na siebie nakÅ‚adamy. Te kilkanaÅ›cie dni czy kilka tygodni przerwy potrafi także pozwolić na nowo znaleźć w sobie motywacjÄ™ do treningu i pogoni za wÅ‚asnymi marzeniami. Nie bójmy siÄ™ odpoczywać – wszak to też jest nieodłączny element treningu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger