fbpx
Sewilla - tu odbywa się co roku w lutym maraton. Fot. Istockphoto.com

Trening

Trening podczas urlopu? To da się zrobić!

Sewilla - tu odbywa się co roku w lutym maraton. Fot. Istockphoto.com
Fot. Istockphoto.com

Wyjeżdżasz na urlop i obawiasz się o swoją biegową formę? Nie chcesz zmarnować wykonanej wcześniej pracy treningowej? Sprawdź, co możesz zrobić, by podczas urlopu nie myśleć o spadku formy i jednocześnie nie zniweczyć dotychczasowych treningów.

Bieganie to niewątpliwie sport, który wymaga dużej systematyczności, cierpliwości, a czasami także pewnych kompromisów. Jednocześnie letnie miesiące, czyli szczyt okresu urlopowego, zachęcają do zwolnienia obrotów i zasłużonego wypoczynku. To także okres wyjazdów, kiedy chcemy spędzić czas z rodziną, a niekoniecznie w poszukiwaniu biegowych tras. Z drugiej strony, martwimy się o to, by urlop nie odbił się negatywnie na naszej treningowej pracy. Jak połączyć te 2 elementy?

Przygotuj się na wakacje

Wiedząc o tym, że czeka nas urlop/wyjazd, warto przygotować się do niego także od strony treningowej. W ostatnich dniach przed rozpoczęciem wypoczynku możemy nieco zintensyfikować treningi, by okres urlopu wykorzystać także na biegowy wypoczynek. Jak wiadomo, realizując plan, powinniśmy zawrzeć w nim okresy zarówno bardziej wytężonej pracy jak i czasu na regenerację.

Wiedząc o tym, na kiedy planujemy urlop, już kilka tygodni wcześniej możemy starać się tak dopasować plan treningowy, by odpowiednio rozłożyć obciążenia na poszczególne tygodnie. Dzięki temu, jeżeli w trakcie urlopu wpadną nam dni zupełnie wolne od biegania, nie powinniśmy mieć poczucia winy. W końcu odpoczynek to także niezbędny element treningu.

Zaplanuj aktywny wypoczynek

Wyjazd na urlop nie musi oznaczać całego dnia spędzonego na leżeniu do góry brzuchem. Bez względu na to, czy wybierasz się w góry, nad morze, jezioro czy np. odpocząć na łonie natury, możesz przygotować się na aktywne formy spędzania czasu. I wcale nie muszą one oznaczać bardzo intensywnego wysiłku.

pixabay.com

Spacery, wycieczki piesze, rowerowe, pływanie, spływ kajakowy i inne formy aktywności fizycznej mogą podczas urlopu stanowić doskonały zamiennik treningu biegowego. Przykładem niech będzie wycieczka górska, na której nierzadko pokonujemy kilkanaście kilometrów. Dodając do tego przewyższenia, mamy dobry trening wytrzymałości z elementami siłowymi. Podczas urlopu taki “wypoczynek” śmiało możemy traktować jako formę podtrzymania sportowej dyspozycji.

Doskonale w roli zamiennika typowych treningów sprawdzą się także wszelkiego rodzaju gry i zabawy z dziećmi. Próbowaliście kiedyś dotrzymać kroku kilkuletniemu dziecku, które poczuje wolność? W takich sytuacjach możemy zupełnie bez konkretnego planowania zrealizować np. zabawę biegową.

Krótkie, podtrzymujące jednostki biegowe

Kolejny sposób na połączenie dbania o formę z urlopem jest dla tych, którzy nawet podczas urlopu nie chcą rezygnować z biegania. Wówczas warto zorganizować wszystko tak, by treningi w jak najmniejszym stopniu wpływały na nasze wakacyjne plany.

Nie chcąc tracić zbyt wiele czasu podczas urlopu, warto postawić na wykonywanie krótkich, trwających nie dłużej niż 30-40 minut jednostek treningowych. Wśród nich możemy zaplanować m.in. krótkie rozbieganie, zabawę biegową, krótki, intensywny bieg tempowy i inne. Nawet niezbyt długi trening jest w stanie pomóc nam utrzymać ogólną dyspozycję i bezproblemowo wrócić do pełnego reżimu biegowego po urlopie.

O tym, jakie jednostki możecie w tym czasie zrealizować przeczytacie w naszym artykule, pt: “5 pomysłów na krótki, urozmaicony trening biegowy”.

Podsumowanie

Jak widać, urlop nie musi oznaczać konieczności rozbratu z bieganiem czy aktywnością sportową w ogóle. Sposobów na podtrzymanie dyspozycji mamy co najmniej kilka. A jeżeli nawet planujemy w tym czasie skupić się wyłącznie na odpoczynku – to również można uwzględnić w swoim planie przygotowań!

mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 1

Przeczytaj też

Doping to jedna z najwspanialszych form wsparcia – pod warunkiem, że mówimy o kibicującej rodzinie, przyjaciołach, a nawet często zupełnie obcych ludziach. Emocje, które udzielają się na trasie maratonu są wyjątkowe, jedyne w swej postaci. […]

Doping na talerzu, doping z apteki – czyli nieświadome zagrożenia w sporcie amatora

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wód. Wybierając odpowiednią powinniśmy wiedzieć na jakie wartości zwrócić uwagę. Woda źródlana, kranowa i wysokozmineralizowana to trzy różne rodzaje wód, których właściwości powinniśmy analizować osobno. Woda wysokozmineralizowana Jest to […]

Woda kranowa czy woda wysokozmineralizowana – jaką wodę pić?

9 września rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń internetowych do 14. Biegu Trzech Kopców, który zaplanowany jest na 3 października 2021 roku. Ustalony został limit startujących – 2000 zawodników, w tym 1000 z koszulkami firmy ASICS. Rok […]

14. Bieg Trzech Kopców: trwają zapisy

Trwają zapisy na Bridgestone Sztafetę Maratońską, która odbędzie w ostatnią niedzielę września w ramach 43. Maratonu Warszawskiego. Zbierz swoją drużynę, by wspólnie poczuć atmosferę wielkiego biegu i pokonać maratoński dystans w trzech zmianach. Tegoroczny Maraton […]

Dołącz do Bridgestone Sztafety Maratońskiej podczas 43. edycji Maratonu Warszawskiego

W e-booku znajdziesz: plany dietetyczne dopasowane do Twoich potrzeb i preferencji żywieniowych porady żywieniowe artykuły poradnikowe przepisy Projekt zrealizowany z Funduszu Promocji Roślin Oleistych.

Tłuszcze w diecie biegacza [pobierz e-book]

W ostatni weekend na całym świecie odbyła się wirtualna odsłona sztafetowego biegu The Speed Project Do It Yourself. Rywalizacja miała charakter ogólnoświatowy, a najlepszą ekipą okazała się, startująca w Warszawie, adidas Runners Europe Team! TSP […]

TSP DIY: reprezentacja Europy, startująca w Polsce, najlepsza na świecie!

Mazowiecki Track to impreza biegowa, która odbędzie się 23 października 2021. Dostępne są dwa dystanse: półmaraton i 10 km. Trasy biegu wiodą szlakami Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, uznawanego za jeden z najpiękniejszych w regionie. Zapisy trwają. […]

Mazowiecki Track – najpiękniejszy bieg w okolicach Warszawy. Zapisz się!

26 września w Warszawie po raz 15. wystartuje Półmaraton Warszawski. Impreza znana nie tylko mieszkańcom stolicy, rokrocznie gromadzi na starcie tysiące zawodników z Polski i z całego świata. Zapisy na największy bieg w tej części […]

Ostatni dzwonek! 5 powodów, dla których warto wziąć udział w 15. Półmaratonie Warszawskim!