fbpx
Sewilla - tu odbywa się co roku w lutym maraton. Fot. Istockphoto.com

Trening

Trening podczas urlopu? To da się zrobić!

Sewilla - tu odbywa się co roku w lutym maraton. Fot. Istockphoto.com
Fot. Istockphoto.com

Wyjeżdżasz na urlop i obawiasz się o swoją biegową formę? Nie chcesz zmarnować wykonanej wcześniej pracy treningowej? Sprawdź, co możesz zrobić, by podczas urlopu nie myśleć o spadku formy i jednocześnie nie zniweczyć dotychczasowych treningów.

Bieganie to niewątpliwie sport, który wymaga dużej systematyczności, cierpliwości, a czasami także pewnych kompromisów. Jednocześnie letnie miesiące, czyli szczyt okresu urlopowego, zachęcają do zwolnienia obrotów i zasłużonego wypoczynku. To także okres wyjazdów, kiedy chcemy spędzić czas z rodziną, a niekoniecznie w poszukiwaniu biegowych tras. Z drugiej strony, martwimy się o to, by urlop nie odbił się negatywnie na naszej treningowej pracy. Jak połączyć te 2 elementy?

Przygotuj się na wakacje

Wiedząc o tym, że czeka nas urlop/wyjazd, warto przygotować się do niego także od strony treningowej. W ostatnich dniach przed rozpoczęciem wypoczynku możemy nieco zintensyfikować treningi, by okres urlopu wykorzystać także na biegowy wypoczynek. Jak wiadomo, realizując plan, powinniśmy zawrzeć w nim okresy zarówno bardziej wytężonej pracy jak i czasu na regenerację.

Wiedząc o tym, na kiedy planujemy urlop, już kilka tygodni wcześniej możemy starać się tak dopasować plan treningowy, by odpowiednio rozłożyć obciążenia na poszczególne tygodnie. Dzięki temu, jeżeli w trakcie urlopu wpadną nam dni zupełnie wolne od biegania, nie powinniśmy mieć poczucia winy. W końcu odpoczynek to także niezbędny element treningu.

Zaplanuj aktywny wypoczynek

Wyjazd na urlop nie musi oznaczać całego dnia spędzonego na leżeniu do góry brzuchem. Bez względu na to, czy wybierasz się w góry, nad morze, jezioro czy np. odpocząć na łonie natury, możesz przygotować się na aktywne formy spędzania czasu. I wcale nie muszą one oznaczać bardzo intensywnego wysiłku.

pixabay.com

Spacery, wycieczki piesze, rowerowe, pływanie, spływ kajakowy i inne formy aktywności fizycznej mogą podczas urlopu stanowić doskonały zamiennik treningu biegowego. Przykładem niech będzie wycieczka górska, na której nierzadko pokonujemy kilkanaście kilometrów. Dodając do tego przewyższenia, mamy dobry trening wytrzymałości z elementami siłowymi. Podczas urlopu taki “wypoczynek” śmiało możemy traktować jako formę podtrzymania sportowej dyspozycji.

Doskonale w roli zamiennika typowych treningów sprawdzą się także wszelkiego rodzaju gry i zabawy z dziećmi. Próbowaliście kiedyś dotrzymać kroku kilkuletniemu dziecku, które poczuje wolność? W takich sytuacjach możemy zupełnie bez konkretnego planowania zrealizować np. zabawę biegową.

Krótkie, podtrzymujące jednostki biegowe

Kolejny sposób na połączenie dbania o formę z urlopem jest dla tych, którzy nawet podczas urlopu nie chcą rezygnować z biegania. Wówczas warto zorganizować wszystko tak, by treningi w jak najmniejszym stopniu wpływały na nasze wakacyjne plany.

Nie chcąc tracić zbyt wiele czasu podczas urlopu, warto postawić na wykonywanie krótkich, trwających nie dłużej niż 30-40 minut jednostek treningowych. Wśród nich możemy zaplanować m.in. krótkie rozbieganie, zabawę biegową, krótki, intensywny bieg tempowy i inne. Nawet niezbyt długi trening jest w stanie pomóc nam utrzymać ogólną dyspozycję i bezproblemowo wrócić do pełnego reżimu biegowego po urlopie.

O tym, jakie jednostki możecie w tym czasie zrealizować przeczytacie w naszym artykule, pt: “5 pomysłów na krótki, urozmaicony trening biegowy”.

Podsumowanie

Jak widać, urlop nie musi oznaczać konieczności rozbratu z bieganiem czy aktywnością sportową w ogóle. Sposobów na podtrzymanie dyspozycji mamy co najmniej kilka. A jeżeli nawet planujemy w tym czasie skupić się wyłącznie na odpoczynku – to również można uwzględnić w swoim planie przygotowań!

mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 1

Przeczytaj też

Klasycznie okrągłe, ale z wplecionymi ażurami i elementami podkreślającymi charakter imprezy – 7. Nocny adidas Półmaraton Praski zaprezentował medale, jakie będą czekać na finiszerów biegu głównego oraz towarzyszącej im adidas Runners Piątki Praskiej. Rozgrywane wieczorową […]

Nocny adidas Półmaraton Praski zaprezentował medale

Mikołaj Raczyński to główny trener Speed Squad – nowej inicjatywy adidas Runners w Warszawie. Są to wspólne, grupowe treningi ambitnych biegaczy, odbywające się co tydzień na stadionie „Skry”. Z Mikołajem rozmawiam o zaletach treningu w […]

Czy warto trenować w grupie? Wywiad Marcina Nagórka z Mikołajem Raczyńskim, trenerem grupy Speed Squad

Położone w województwie łódzkim miasto Żychlin po raz drugi z rzędu stanie się areną zmagań biegaczy na dystansach 5 i 10 km. Impreza odbędzie się 12 czerwca (niedziela). Dla najlepszych przewidziano nagrody finansowe. Miasteczko biegowe […]

„Żychlin W BIEGU” po raz drugi! 12 czerwca wystartują biegi na 5 i 10 km

Ostroga piętowa

Gdy podczas biegania wydaje ci się, że coś uciska stopę, jakbyś miał siniaka na podeszwie, lepiej zawczasu wybierz się do lekarza. Wkrótce ból rozcięgna podeszwowego może uniemożliwić bieganie. Ból pięty i wewnętrznej części podeszwy to jedne z najczęstszych dolegliwości biegaczy.

Ból w stopie? Rozcięgno podeszwowe

9 maja ruszyła piąta edycja adidas Run For The Oceans. Jest to globalna akcja, której głównym celem jest zmniejszenie ilości plastiku w morzach i oceanach. Ruszaj z nami w drogę i od 23 maja zbieraj […]

10 minut aktywności to 1 plastikowa butelka mniej. Rusza akcja adidas Run For The Oceans!

Kolejny niezapomniany weekend biegowy w Białymstoku przeszedł do historii. W 9. PKO Białystok Półmaratonie najlepsi okazali się Mateusz Kaczor (1:04:51) i Lilia Fisikovici (1:13:58). We wszystkich organizowanych w trakcie weekendu biegach udział wzięło 3,5 tysiąca […]

Mateusz Kaczor i Lilia Fisikovici wygrywają 9. PKO Białystok Półmaraton!

Od strony biologii wygląda to następująco: cykl menstruacyjny trwa około 28 dni. Dzieli się on na dwie fazy: folikularną i lutealną. Granicą pomiędzy nimi jest owulacja, inaczej jajeczkowanie, czyli początek wędrówki komórki jajowej z „nadzieją” […]

Kobieca strona biegania, czyli o cyklu miesiączkowym słów kilka

Na rynku biegowym zadebiutowała nowa generacja butów ASICS GEL-CUMULUS 24. Wszechstronny model zapewnia biegaczom najwyższy komfort na różnych dystansach. Za zaawansowaną trwałość odpowiada autorska technologia amortyzacji FF BLAST. Nowatorskie rozwiązanie ASICS sprawia, że but jest […]

Legendarny ASICS GEL-CUMULUS doczekał się 24. edycji. Co nowego?