fbpx
Sewilla - tu odbywa się co roku w lutym maraton. Fot. Istockphoto.com

Trening

Trening podczas urlopu? To da się zrobić!

Sewilla - tu odbywa się co roku w lutym maraton. Fot. Istockphoto.com
Fot. Istockphoto.com

Wyjeżdżasz na urlop i obawiasz się o swoją biegową formę? Nie chcesz zmarnować wykonanej wcześniej pracy treningowej? Sprawdź, co możesz zrobić, by podczas urlopu nie myśleć o spadku formy i jednocześnie nie zniweczyć dotychczasowych treningów.

Bieganie to niewątpliwie sport, który wymaga dużej systematyczności, cierpliwości, a czasami także pewnych kompromisów. Jednocześnie letnie miesiące, czyli szczyt okresu urlopowego, zachęcają do zwolnienia obrotów i zasłużonego wypoczynku. To także okres wyjazdów, kiedy chcemy spędzić czas z rodziną, a niekoniecznie w poszukiwaniu biegowych tras. Z drugiej strony, martwimy się o to, by urlop nie odbił się negatywnie na naszej treningowej pracy. Jak połączyć te 2 elementy?

Przygotuj się na wakacje

Wiedząc o tym, że czeka nas urlop/wyjazd, warto przygotować się do niego także od strony treningowej. W ostatnich dniach przed rozpoczęciem wypoczynku możemy nieco zintensyfikować treningi, by okres urlopu wykorzystać także na biegowy wypoczynek. Jak wiadomo, realizując plan, powinniśmy zawrzeć w nim okresy zarówno bardziej wytężonej pracy jak i czasu na regenerację.

Wiedząc o tym, na kiedy planujemy urlop, już kilka tygodni wcześniej możemy starać się tak dopasować plan treningowy, by odpowiednio rozłożyć obciążenia na poszczególne tygodnie. Dzięki temu, jeżeli w trakcie urlopu wpadną nam dni zupełnie wolne od biegania, nie powinniśmy mieć poczucia winy. W końcu odpoczynek to także niezbędny element treningu.

Zaplanuj aktywny wypoczynek

Wyjazd na urlop nie musi oznaczać całego dnia spędzonego na leżeniu do góry brzuchem. Bez względu na to, czy wybierasz się w góry, nad morze, jezioro czy np. odpocząć na łonie natury, możesz przygotować się na aktywne formy spędzania czasu. I wcale nie muszą one oznaczać bardzo intensywnego wysiłku.

pixabay.com

Spacery, wycieczki piesze, rowerowe, pływanie, spływ kajakowy i inne formy aktywności fizycznej mogą podczas urlopu stanowić doskonały zamiennik treningu biegowego. Przykładem niech będzie wycieczka górska, na której nierzadko pokonujemy kilkanaście kilometrów. Dodając do tego przewyższenia, mamy dobry trening wytrzymałości z elementami siłowymi. Podczas urlopu taki „wypoczynek” śmiało możemy traktować jako formę podtrzymania sportowej dyspozycji.

Doskonale w roli zamiennika typowych treningów sprawdzą się także wszelkiego rodzaju gry i zabawy z dziećmi. Próbowaliście kiedyś dotrzymać kroku kilkuletniemu dziecku, które poczuje wolność? W takich sytuacjach możemy zupełnie bez konkretnego planowania zrealizować np. zabawę biegową.

Krótkie, podtrzymujące jednostki biegowe

Kolejny sposób na połączenie dbania o formę z urlopem jest dla tych, którzy nawet podczas urlopu nie chcą rezygnować z biegania. Wówczas warto zorganizować wszystko tak, by treningi w jak najmniejszym stopniu wpływały na nasze wakacyjne plany.

Nie chcąc tracić zbyt wiele czasu podczas urlopu, warto postawić na wykonywanie krótkich, trwających nie dłużej niż 30-40 minut jednostek treningowych. Wśród nich możemy zaplanować m.in. krótkie rozbieganie, zabawę biegową, krótki, intensywny bieg tempowy i inne. Nawet niezbyt długi trening jest w stanie pomóc nam utrzymać ogólną dyspozycję i bezproblemowo wrócić do pełnego reżimu biegowego po urlopie.

O tym, jakie jednostki możecie w tym czasie zrealizować przeczytacie w naszym artykule, pt: „5 pomysłów na krótki, urozmaicony trening biegowy”.

Podsumowanie

Jak widać, urlop nie musi oznaczać konieczności rozbratu z bieganiem czy aktywnością sportową w ogóle. Sposobów na podtrzymanie dyspozycji mamy co najmniej kilka. A jeżeli nawet planujemy w tym czasie skupić się wyłącznie na odpoczynku – to również można uwzględnić w swoim planie przygotowań!

Chcesz być zawsze na bieżąco? Polub nas na Facebooku. Codzienną dawkę motywacji znajdziesz także na naszym Instagramie!
mm
Jakub Karasek

Podoba ci się ten artykuł?

5 / 5. 1

Przeczytaj też

Poniżej zapis z 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego, który wystartował 24 września o godzinie 9:00. Start oraz meta znajdowały się w samym sercu miasta pod Pałacem Kultury i Nauki. Na biegaczy oraz kibiców czekało wiele atrakcji. […]

45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski. Relacja minuta po minucie

Małe mistrzostwa Europy – to określenie, które idealnie pasuje do rywalizacji, jaka toczyć się będzie na trasie 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego w ramach nowej formuły TEAM UP! Europe. W elicie biegu tym razem najważniejsze są […]

45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski stawia na Europejczyków. Małe mistrzostwa starego kontynentu w stolicy

Już w ten weekend podczas Expo Sport&Fitness marka Saucony zaprezentuje swoją najnowszą kolekcję. Zapraszamy fanów marki i osoby, które chciałyby poznać buty do biegania tego amerykańskiego producenta do odwiedzenia stoiska Saucony w Pałacu Kultury i […]

Marka Saucony na Expo Sport&Fitness

Już w najbliższą niedzielę, 24 września odbędzie się PGE Energia Ciepła 16. Bieg Trzech Kopców. Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Krakowa w Biegu Górskim to impreza, której pierwsza edycja została zorganizowana w 2007 roku. Uczestnicy mają do […]

Już w tę niedzielę PGE Energia Ciepła 16. Bieg Trzech Kopców – jedyny taki bieg górski w centrum dużego miasta!

Na miesiąc przed startem 22. Poznań Maratonu do biegu zgłosiło się już ponad 4 tysiące zawodniczek i zawodników. Uczestnicy maratonu i wszyscy sympatycy mogą już zamawiać odzież z kolekcji przygotowanej przez AdRunaLine specjalnie naszą imprezę. […]

30 dni do 22. Poznań Maratonu. Coraz więcej zapisanych!

„Do trzydziestego kilometra biegło mi się doskonale…” – znacie tę historię? W opowieściach maratończyków to tak częsty początek jak baśniowe: „Za siedmioma górami….”. Tylko w tej bajce po 30. kilometrze przychodzi „ściana” – odcina prąd, organizm się buntuje, a ty sam masz się za durnia, że w ogóle wziąłeś się za bieganie. Jak tego uniknąć?

Ściana w maratonie – o co z nią chodzi i jak jej uniknąć?

Co daje bieganie w grupie? Na pewno motywację i radość z aktywności, którą można dzielić z innymi. Wiadomo, pasja łączy. Wiedzą o tym uczestnicy niedawnej imprezy biegowej w stolicy, którzy najpierw testowali przedpremierowo najnowszy model […]

Run your way, czyli New Balance Run Club rozbiegał Warszawę

Biegi dystansowe to wyjątkowa pasja. Stanowią ogromne wyzwanie fizyczne, ale dają za to ogromną satysfakcję – zwłaszcza tuż po osiągnięciu zamierzonego celu i pobiciu swojego osobistego rekordu. Niestety, nieodłącznym elementem procesu przygotowania się do maratonów, […]

Jak kontrolować koszty podczas przygotowań do długodystansowych biegów?